ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2013
MAY-2013

Către satisfăcător
Extrem de nemulțumit

O minivacanta de cosmar

Înca de la inceput vreau sa precizez ca ma voi adresa doar acelor persoane care au in intentie sa treaca pragul acestui hotel (sau a bulgariei in general) cu speranta ca 5 stele all inclusive de aici au vreo legatura cu ceva similar oriunde in lume.

am sa incerc sa fiu cat pot de obiectiv sa trec mai multe lucruri intamplate decat concluzii asa incat fiecare, in functie de gradul de asteptare, sa decida daca poate sa treaca peste unele "mici " incoveniente.

am plecat din tara prin vama veche, pentru ca varianta prin ruse chiar daca este ceva mai scurta nu-mi oferea siguranta.

drumul este foarte bun pana la iesirea din tara si bun in bulgaria (cu mentiunea ca am stat vreo doua ore la vama... ca era de paste!)

odata intrati in bulgaria. prima surpriza de proportii... vigneta se putea achizitiona de la un singur chiosc unde erau aliniati la coada aproximativ 200 de oameni.

cu riscul unei amenzi am plecat mai departe cu gandul s-o cumpar de urmatoarea benzinarie si am gasit-o abia peste 30 de km, la a treia.

intr-un final am ajuns la hotel, unde ma asteptam ca in alte parti sa fim tratati cu zambetul pe buze... dar o noua surpriza; o individa cu o uniforma relativa ne-a pus un lant (de palstic) in fata masinii si cu un aer de superioritate prin semne (ca altfel nu stia) ne-a transmis sa asteptam in masina. dupa vreo 20 de minute a ridicat lantul si ne-am dus in fata hotelului unde am lasat-o pe avarii si ne-am dus sa facem check in-ul. aici alta surpriza de proportii, zeci de romani se certau cu cei de acolo ca nu aveau unde sa-si parcheze masina. eu ma gandeam ca am fost inspirat cand am ales hotelul asta (la recomandarea celor de la agentie) ca e cel mai bun, cel mai frumos, si cu cea mai mare parcare subterana. ba mai mult, eu aveam scris expres CU PARCARE. va imaginati ce a fost la gura mea cand mi-au spus relaxati ca nu mai sunt locuri de parcare si ca imi recomanda sa o parchez undeva mai departe dar ca nimeni nu-mi poate garanta ca o mai si gasesc acolo!

pe scurt, scandal cu o sefa de receptie, cu unul de la rezervari, cu cei de la agentia din romania si in final cu managerul hotelui (media de varsta fiind de 23-24 de ani) dupa ce am vazut ca n-o scot la capat cu mine. intr-un final au acceptat sa-mi bag masina in garaj (20 leva/zi) unde. alta surpriza, era pe jumatate gol.

acum sa va spun care sunt lipsurile majore pentru un hotel de 5 stele all incusive care in romania nu ar fi luat mai mult de 3 niciodata. totul, dar totul ce conteaza cu adevarat trebuie platit iar ce e incus sunt mesele, care sunt de o caliate si diversitate muuult sub nivelul asteptat.

deci daca va e sete trebuie sa stati la coada la un bar sa va dea un pahar de apa sau suc de la dozatoare iar daca doriti alcool aveti varianta dozator de bere sau vin (cred) absolut ingrozitoare. mai este si varianta cu plata. un pahar se suc la cutie (ca de fresh sa nu va ganditi) 5 leva (cam 2,5euro) o bere la cutie 8 leva (cam 4euro).

daca mergeti cu copii... mai bine ii lasati in camera; nu exista absolut nimic pentru copii peste 2 ani (un mic loc de joaca)

plaja la piscina... doar daca va treziti devreme si ocupati sezlonguri devreme, altfel exista varianta plajei unde totul costa! cate 5 leva (sezlongul, umbrela)

aici totul este o lupta. de cand te trezeste pana adormi; sa gasesti un sezlong liber, o masa libera la terasa, sau una pentru mancare, sa prinzi o bucata de carne sau mezel mai acceptabil sau o amarata de fructa pentru copiii (apropo de fructe. atunci cand gasesti au doar mere, banane si portocale). sa va spun ca in ziua de paste nu am mai prin nici in ou... ca de cozonac sau pasca nici nu visam. asta pentru ca am fost "lenesi" si am ajuns la micul dejun la ora 9!

niciodata o masa nu era debarasata in mai putin de 30 de minute fara discutii (indiferent daca vorbim despre sala de mese sau terasa)

seara (2 din 3) au fost spectacole! o data a fost un imitator a lui elvis... jalniciar a doua seara muzica populara bulgareasca...

sa va mai spun ca si in statiune posibilitatile de distractie pentru copii sunt de anii 80 de la noi.

a fost ziua sotiei mele si am vrut sa comand un tort ca de sampanie m-am descurcat. mi-a fost imposibil, m-am rugat de ei o jumatate de ora de cei de la cofetarie si de cei de la receptie. mi-au spus ca trebuie acordul bucatarului sef si ca e ocupat!

as putea scrie o carte despre peripetiile intamplate, important este ca pentru noi a fost prima si ultima data cand mai stationam in bulgaria

Trimis de conteaza in 08.05.13 12:40:21
Validat / Publicat: 08.05.13 13:51:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4284 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (conteaza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.05.13 13:11:11]

@conteaza: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Maricica40
    [08.05.13 14:35:28]

@conteaza:

Care a fost prețul sejurului?

Dragoș_MD
    [08.05.13 14:35:52]

@conteaza:

În ce sens nu-ți oferea siguranță?!? Eu merg pe aici de câțiva ani buni și nu am avut nicio problemă.

(cu mentiunea ca am stat vreo doua ore la vama... ca era de paste!)

Era de așteptat, la o șosea cu o singură bandă pe sens și cu mii de români care urmau să migreze pe acolo în doar câteva ore. Nu bag mâna în foc pentru Giurgiu-Ruse, dar acolo cu siguranță e locul mai larg, cu mai mult personal, și durează mai puțin.

Și necazul ăsta se putea evita dacă alegeați varianta prin Ruse, unde în afara ghișeului de lângă PCTF, mai sunt vreo 4-5 benzinării pe șoseaua de centură sau în oraș de unde se poate cumpăra vinieta buclucașă fără nicio coadă...

maria55 †
    [08.05.13 15:18:53]

Am trecut prin Vama Veche, dimineata in jurul orei 9... eram noi cei din grup (9 masini) si pe dreapta la o pauza de tutun, ocupantii a altor 6 masini!

Nu a fost aglomerat pana in jurul orelor 10; 30, cand intr-adevar coada era aproape de sat. Mai jalnic a fost la intoarcere, cand in jurul orelor 16, coada era de 3km., insa spre multumirea tuturor, in 20min am intrat in vama. Se intra pe ambele sensuri (intrare/iesire), lucrau cate 4 vamesi pe sens, ceea ce a fost un lucru bun. ! Acum nu stiu daca se lucra in acest mod datorita constiintei sau datorita prezentei operatorilor de la o televiziune...

Legat de review, se pare ca am facut o alegere buna cand am hotarat sa mergem la un hotel de3*, pt ca nu vad din descriere diferente prea mari! Sau da... noi, nu am platit parcare!

[08.05.13 19:09:50]

In Turcia ai fost?? acolo gasesti fresh de fructe?? In Turcia eu am vazut corcoduse si nemtii mancau pe rupte si se minunau. Ce fructe ai vrea sa gaseste in afara de: banane, portocale, gref, mere?? Gasesti alt fel de bere in Turcia in afara de cea de la dozator?? Sucurile nu sunt oare la fel?? In Bulgaria pretul este inferior pretului practicat in Romanica.

Nisipurile sunt recunoscute ca nu au parcari, ca este o statiune gen Mamaia, cu plaja mica, cu strazi inguste.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [08.05.13 20:04:16]

@conteaza:

Nici eu nu am înțeles ce anume ți-a sugerat că traversarea pe la Ruse ar genera nesiguranță.

Indicațiile și recomandările agențiilor de turism referitor la alegerea unui hotel sau a altuia se dovedesc, încă o dată, vorbe în vânt. Personal nu am ținut cont de acestea, experiențele personale ale cunoscuților cu gusturi turistice asemănătoare și comentariile de pe AFA fiind mult mai de încredere. Culmea este că și mie mi-a fost recomandat acest hotel de către o agentă acum vreo 2 ani, dar am ales altceva.

@maria55:

Pentru tine varianta prin Vama Veche este ideală, ar fi și ilogic să ieși prin altă parte. Ați avut noroc atât la dus, cât și la întors. Noi am pierdut luni 1,5 ore la podul de la Giurgiu, când zelul bulgarilor s-a concretizat în deschiderea unei singure porți pentru autoturisme și a alteia pentru camioane și autocare.

[08.05.13 20:10:35]

@nicole33: Noi am trecut luni pe la Ruse in jur de 15,15 si am avut aprox 600 metri pana la vama, distanta pe care am facut-o in 20 minute. In sensul giratoriu erau politisti bulgari care "ghidonau" intersectia. Erau 2 porti in vama, si erau bulgari in afara gheretei de taxare astfel incat sa dea banii mai repede cat si bonul. A fost super. Prin Vama nu as merge.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [08.05.13 21:15:52]

@fanespoitorul:

Știu că așa a fost mai devreme când au trecut și prietenii noștri tot în 20 de minute, deși era ceva coadă. Noi am plecat mai târziu cu o oră decât ei, am oprit 2,5 ore pentru niște chestii și am ajuns înainte de giratoriu la 17,30. Coloana mergea foarte prost, poliția de frontieră bulgară ne-a obligat să facem prima la dreapta la giratoriu (vama era la a doua ieșire, practic înainte), am mai mers până la alt giratoriu unde am putut întoarce și abia cu greu am intrat în vamă. Pe bonul de pod scrie 19,04, deci o groază de timp pierdut aiurea, deși podul era superliber.

[15.05.13 13:23:46]

@Maricica40: am avut doua camere interconectate (doi adulti si doi copii) si am platit 700 euro pentru 3 nopti

[15.05.13 13:27:28]

@Dragos: as spune ca e mai mult de ordin psihic! una e sa mergi singur printr-o tara straina si alta la tine in tara. si nu m-am gandit neaparat la povestile (reale sau nu) cu cei deghizati in politisti ci mai degraba ce as face in cazul unei banale pene (de cauciuc sau de motor) care se poate intampla chiar si la o masina noua...

[15.05.13 13:36:39]

@fanespoitorul: evident ca am fost in turcia de multe ori si in multe alte parti. iar eu am facut echivaleta unui hotel de 5 stele all inclusive din bulgaria cu... turcia daca vrei. da, in turcia la orice hotel de 5 stele ai fresh-uri gratuite la vitamin bar iar in ceea ce priveste fructele, nu exita termen de comparatie; in turcia vei gasi la discretie minim 10 tipuri de fructe. da, exista si bere la dozator in bulgaria dar doar la barurile de pe plaja, nu in incinta. altfel au berile lor la sticla (acceptabile nu extraordinare) peste tot gratuit.

sucuri la dozator n-am intalnit in turcia, ultima daca cand am mai vazut a fost in romania pe perioada lui TEC. iar pretul nu este deloc inferior avand in vedere si ca atunci a fost in extrasezon (700 de euro, trei nopti, doua camere)

[15.05.13 14:01:12]

@conteaza: Am fost doar o data in in Turcia. Nu-mi aduc aminte de 10 tipuri de fructe ci: banane, portocale, mere, pepene rosu si galben. Sucuri erau de la dozator gama PEPSI. Ce bere ai fi dorit??

In Turcia si preturile sunt sensibil mai mari, ca sa nu spunem ca fiecare isi hotel isi defineste serviciile pe care le ofera. Daca au site, scriu ce ofera gratuit in sitemul... si ce ofera contra cost.

Arya
    [15.05.13 14:44:33]

@conteaza

Ce faci in Romania in cazul unei banale pene de cauciuc si nu ai putea face in Bulgaria in conditii similare?

Oriunde ai fi, eu stiu ca opresti, constati, schimbi roata, opresti la primul service, vulcanizezi, platesti si pleci mai departe.

Referitor la riscul de a merge singur printr- o tara straina de Paste chiar nu a fost cazul. Mi-as fi dorit sa fiu singura in Bulgaria mai ales la intoarcere cand am stat peste o ora la pod la Ruse tocmai din cauza miilor de masini ale romanilor care, ca si mine, se intorceau acasa. Singur zici???

Freshuri gratis nu vei gasi la orice hotel de 5 stele din Turcia si sigur nu la unul de 58 de euro/persoana/noapte.

Trebuie sa recunosc ca pretul platit mi se pare mare pentru serviciile oferite de acest hotel.

[16.05.13 17:17:00]

@Arya: o ultima precizare; am spus ca pretul e comparabil in extrazezon ca si aici (am dat o cautare rapida la ceva similar in turcia)

Connection Room - Bungalow - All... Hotels4u.com

RON 3.317Doar 2 camere au rămas disponibile

Connection Room Land/Sea View - All... Hotels4u.com

RON 3.521Doar 2 camere au rămas disponibile

iar postarea mea nu este facuta pentru a convinge pe cineva sa nu mearga in bulgaria (cei care deja au fost stiu ce-i asteapta si fiecare pretentiile sale) ci doar pentru a spune cu ce m-am confruntat eu

bogdanflorentiu
    [17.06.13 13:38:08]

Salutare,

Intr-adevar o experienta neplacuta dar si niste alegeri nefericite. Mai intai iti recomand sa incerci sa petreci pastele pe litoral in Romania si (daca vei gasi ceva deschis prin vreo statiune) sa ne dai cateva impresii pentru comparatie... Mai apoi iesirea prin Ruse nu este deloc nesigura ci foarte recomandata... gasesti si vigneta fara a sta la coada si jumatate din drum este autostrada mult mai libera decat a noastra...

Apoi, la Nisipuri se stie ca nu iti garanteaza nici un hotel locul de parcare... e in limita locurilor disponibile si e cu plata mai peste tot... incearca sunny beach, este mult mai dezvoltata si mult mai mult "entertainment".

In final iti recomand sa schimbi agentul de turism, sau daca ai ales singur, data viitoare sa te mai gandesti, daca citeai review-uri puteai vedea ca mancarea si conditiile in general la Melia GH nu se ridica la 5*. Totusi acest hotel este o exceptie de la standardul Melia in lume care este o garantie a calitatii in general.

5* in Bulgaria sunt mai peste tot sub asteptari, in schimb sunt multe hoteluri de 4* care merita din plin 5 dar nu vor sa il obtina.

bogdanflorentiu
    [17.06.13 13:45:36]

@conteaza: Imi pare rau dar comparatia cu Turcia este total inadecvata... In turcia la un hotel de 5* cum descrii tu nu vei plati niciodata sub 2000 Eur pt un sejur de o sapt... si mai mult... nu compara perioada intrasezon turcia cu extrasezon bulgaria... In modul asta poti la fel de bine sa compari bugaria cu cancun, tot 5 stele au si acolo... dar conditii mai bune...

marcval
    [12.08.13 12:52:04]

Referitor la pana, @Arya a scris foarte bine si felicitari daca e fata!

Iti mai zic ceva, daca ai cauciucuri bune nu ai de ce sa faci pana.

Si o alta remarca, eu am impresia ca tu nu ai fost de mult in Romania de Paste sau alte sarbatori!

bogdanflorentiu, conteaza, fanespoitorul, marcval, maria55, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂMelia Grand Hermitage Hotel: