ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.12.2023
JUN-2023
Cuplu
REZONABIL

Către satisfăcător

All inclusive la bulgari, not again

Well, se vede că dacă lumea citește, prindem poftă de scris.

Deși am fost astă vară, și deși cochetam de ceva timp cu ideea de a-l scrie, am tot așteptat, dintr-un motiv simplu, va fi mai mult un review negativ.

Nu atât pentru hotelul în sine, cât pentru experiența bulgărească.

Singura și garantat, unica.

De foit pe undeva vara aveam în plan, am luat Porto 4 nopți, apoi, analizând mai bine, aflu că hotelul respectiv are doar plajă stâncoasă.

Oscilând între da sau nu, într-o seară citesc la polițistul Godina, care recomanda ceva în Bulgaria.

Nu-s un mare fan al său dar, am zis să dau o geană.

Așa am dat din click în click și am ajuns la acest Melia Hotel din Varna.

A contat și că aveam câteva puncte de membru acumulate din cele trei nopți petrecute la Bilbao, puncte care s-au materializat într-o reducere de peste 100 de Euro din suma totală de plată.

Am luat camera cea mai cea, cu jacuzzi interior, all inclusive (singura variantă oferită vara), bilete la Wizzair și, la drum.

Un mare impact asupra alegerii Bulgariei a avut și faptul că ne-a oferit posibilitatea de a întâlni o fostă colegă care ne-a fost profesoară, mamă și umăr de plâns în primii noștri ani aici în UK.

Am aterizat, nu luasem transport, am luat un taxi care, până la hotel ne-a luat 35 Leva.

Apoi începe treaba.

Pentru camerele superioare, cotate de ei ca” Level” , cu preț mai mare și să spunem mai de lux, aveau doar un recepționer, când pentru restul aveau trei.

Am stat stoic și uscat la rând până a explicat tuturor ce și cum, a venit și rândul nostru, totul OK.

Aaaa, aveți ultimul etaj? Luați liftul până la penultimul, apoi un etaj pe jos.

Cinci stele, vorba aia, în Maroc ar fi fost deja vo trei cărăuși de bagaje în jurul nostru, aici nimeni tati, le-am luat în cârcă și la drum.

Liftul, apoi scările.

Camera imensă, asta e îmi spun, asta am vrut, pat superfain, rotativ, ce mai, boieri.

Cei cazați la Level au un bar doar al lor, la etajul opt.

Așa cum fac de fiecare dată când ajungem fug la bar cât soția despachetează, cer o sticlă de vin și apă minerală.

Ăăăă, nu puteți lua sticla de vin în cameră, doar pahar.

WTF tati!!!

OK, iau așa, merg sus, liftul apoi scările, bem ceva, textila jos și... hoooo, la plajă bre, două palme care v-ați gândit la altceva.

Plaja e destul de departe dar la asta nu ai ce repoșa.

Ce ai de reproșat, este gluma macabră numită bar al hotelului.

O gheretă la care doi copii abia pridideau să satisfacă coada imensă, umpleau DOAR cu vin sau bere niște păhărele de plastic de 150 ml.

Păi la greci, tot la 5 stele, era un bar în formă de hexagon, serveau vreo 5 chelneri, iar de te vedea cu paharul gol pe masă se înființa secunda doi lângă tine, mai doriți ceva domnu?

Nu și la Bulgaria.

Cada mare tip jacuzzi, folosită în prima seară, s-a înfundat, deh, jeg de moldovean mi-am spus.

La recepție a ridicat cumva din umeri gen, da, vom rezolva.

A durat ceva, până a coborât moldoveanca din dotare jos.

Au apărut imediat vo trei tanti de nu pridideau cu curățenia/desfundarea.

Am părăsit desigur camera, ușor jenați, era o chestie care trebuia rezolvată elegant, simplu.

Bomboana supremă a fost pusă de faptul că mi s-a spus că din minibar pot bea doar berea locală, cea nemțească fiind contracost.

Am sunat la recepție să întreb cum este posibil, după ce am plătit 250 de Euro/noapte, cică astea sunt regulile.

Colega noastră a venit să ne vedem, am invitat-o sus în cameră să stăm de vorbă, neavând banderola aia la braț au fugit cei de la pază efectiv după noi de parcă eram infractori, și nu i-au dat voie sus.

La plecare, am luat taxi din fața hotelului, rețienți vă rog că dădusem 35 la venire.

Well, am apucat să-l întreb pe taximetrist, tati, am zis Varna nu Sofia, pe unde suntem?

Iar când ceasul de bord a ajuns la 70 de Leva am vrut să cobor, a început să se scuze, apoi că-mi va face” big discount sir, big discount” .

I-am dat 50 de Leva, m-a înjurat în bulgară și a plecat.

Per total, un gust foarte amar, personalul neprietenos, repezit chiar, probabil plătiți prost, dar asta nu explică.

Acum, știu că foarte mulți conaționali sunt superîncântați de sejururile la bulgari, de asta mi-a luat ceva timp să scriu, nouă ne-a creat o mare dezamăgire doar.

Dpmdv Grecia rulz.

Trimis de icata24 in 13.12.23 22:11:32
Validat / Publicat: 14.12.23 06:40:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 830 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (icata24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 când te bate valu

[14.12.23 06:38:51]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Melia Grand Hermitage Hotel, NISIPURILE DE AUR [Zlatni Piasatsi]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[14.12.23 12:04:10]

@icata24:

La 250 euro pe noapte, chiar dacă „level” -ul (camera) are pat rotativ și jacuzzi, nu se justifică neglijența desfundării căzii și - mai ales:

... și dacă ați mai fi vrut încă un pahar, trebuia să faceți curse maraton?! Este inadmisibil așa ceva... n-am mai auzit de-o tâmpenie așa de mare!

La fel și la simulacrul de bar de la plajă.....

.......e ceva de vis urât, pentru „all inclusive” . Bine că ai scris review-ul, ca să nu ne păcălim și noi, în caz că vrem să mergem la „Nisipurile de aur” vecine. Cu siguranță nu vom alege acest hotel!

La bună vedere și... să ne vedem sănătoși la Păltiniș!!!

Andox
    [14.12.23 12:17:36]

Ăăăă, nu puteți lua sticla de vin în cameră, doar pahar.

Ca sa nu mai ai dezamagiri, nicaieri la all inclusive bauturile alcoolice nu se serversc la sticla ci in pahar. Bine, la alea mai scumpe de obicei gasesti o sticla de vin in camera iar la masa iti pune sticla in frapiera (si eventual poti sa o sutesti... )) )

icata24PHONEAUTOR REVIEW
    [14.12.23 12:21:09]

@webmasterX: Mulțumesc.

Am căutat eu aseară dar nu am găsit.

Chiar sunt curios când ajung acasă să citesc și experiențele altora.

icata24PHONEAUTOR REVIEW
    [14.12.23 12:41:45]

@Andox: În Rhodes eram serviți la 3 metri de apa mării la șezlong cu una sticlă vin local fffff bun în frapieră cu gheața, plus apă minerală. Drept, nu am cerut nimic în cameră.

Crezusem deci că așa e peste tot.

Astea fiind spuse, nu-s mare amator de all inclusiv

[14.12.23 20:38:52]

În Rhodes...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului - „SCRIE REVIEW”

[14.12.23 20:57:40]

@webmasterX: Stai să caut, că am fost anul trecut și în Creta și în Rodos, de ambele am fost foarte happy cum s-ar zice, rezolvăm.

[17.12.23 00:46:10]

@doinafil:

„Ăăăă, nu puteți lua sticla de vin în cameră, doar pahar... OK, iau așa, merg sus, liftul apoi scările, bem ceva”

Nu este corect să te pripeşti cu concluziile când nu ştii exact despre ce a fost vorba acolo.

Nu este nimic "inadmisibil" aici, totul ţine de informare, de fapt, de lipsa unei minime informări.

Fiecare este liber să plătească cât vrea şi cât îşi permite pentru camere mai de fiţe, cum a fost şi asta cu patul rotativ şi cu jacuzzi-ul din mijlocul camerei, însă nu înseamnă că dacă ai ales acea cameră vei primi cu mult mai mult decât muritorii de rând.

Clienţii Level au doar câteva facilităţi în plus, câteva exclusivităţi cât să le gâdile orgoliul, gen propriul restaurant şi propriul bar la care doar aceştia au acces.

În mod normal, băuturile se servesc doar la bar, dar şi eu frecvent plec cu paharul în cameră şi nu mi-a fost interzis acest lucru.

Este exagerat să speri că vei primi o sticlă întreagă de vin doar pentru că ai plătit all inclusive, când conceptul prevede în mod explicit că băuturile se servesc doar la pahar. Şi nu te împiedică nimeni să consumi oricâte pahare doreşti.

La fel și la simulacrul de bar de la plajă... e ceva de vis urât, pentru „all inclusive” . Bine că ai scris review-ul, ca să nu ne păcălim și noi, în caz că vrem să mergem la „Nisipurile de aur” vecine. Cu siguranță nu vom alege acest hotel!

Mie îmi pare doar o proastă organizare, nicidecum ceva de coşmar.

Melia este totuşi unul dintre hotelurile cele mai bune din Nisipuri. Evitându-l pe acesta rişti să nimereşti unul mai prost sau mult mai prost.

[17.12.23 01:03:22]

@icata24:

Puţin probabil ca vinul respectiv să fi fost gratis, adică înclus în concept.

Şi aici puteai comanda băuturi contra cost.

Astea sunt regulile peste tot, mai ales la hotelurile all inclusive. Te-ai supărat degeaba.

În România îţi garantez că nu intra nici măcar în holul hotelului all inclusive fără a trezi vigilenţa paznicilor.

Cei care se informează, ştiu exact unde merg şi ce vor primi de banii daţi, sunt mulţumiţi şi revin. Tu ai plecat cu aşteptări nerealiste şi de aici şi dezamăgirea.

Vacanţe plăcute şi doar pe gustul tău!

[17.12.23 09:19:50]

@nicole33: Vaaai, dar cu ce v-am deranjat stimată doamnă?

” Camere de fițe” ?

” Lipsa unai minime informări”

” Puțin probabil vinul să fi fost gratis” .

O singură întrebare am la dvoastră, după experiența dvoastră îndelungată în hoteluri cinci stele (ar fi trebuit să sesizați poate că am specificat că hotelul a fost OK, ba chiar mai am cazări viitoare luate la Melia dar nu în Bulgaria), ar fi trebuit măcar, așa fițoși cum ne vrem, să ne dea pe cineva să ne ajute cu bagajele?

Decât întreb.

[17.12.23 10:05:05]

@icata24:

Vaaai, dar cu ce v-am deranjat stimată doamnă?

Hai să ne înţelegem. Nu mi s-a părut OK modul cum ai pus problema.

” Camere de fițe” ?

Bănuiesc că ştii foarte bine că ai plătit mai mult alegând o cameră mai specială. Ai mai plătit în plus şi nu puţin şi pentru conceptul Level, un fel de concept VIP. Desigur, este dreptul tău. Şi eu am mai făcut aroganţe din astea, ce-i drept, destul de rar.

99% din camerele de la Melia sunt camere normale, suficient de spaţioase, cu băi moderne, dar fără jacuzzi, doar cu cadă de baie şi duş.

” Lipsa unai minime informări”

Te superi degeaba, pentru că adevărul este că nu te-ai informat câtuşi de puţin înainte a rezerva acest hotel.

Nu te-a interesat ce este inclus şi ce nu în conceptul all inclusive de la Melia. Ai fi aflat că băuturile sunt doar la pahar, cum este cu minibarul şi altele asemenea.

Puțin probabil vinul să fi fost gratis” .

Aici am vrut să fie o exprimare elegantă. Convingerea mea este că ai plătit în Rodos pentru fiecare frapieră cu vin primită la malul mării, dar sperai că în Bulgaria va fi pe gratis

Trec peste ironia ta deloc subtilă referitoare la experienţa mea în hoteluri de cinci stele, pentru că da, am suficientă, crede-mă . În cele mai multe cazuri, peste 90%, am beneficiat de serviciile unor bagajişti, aşa cum mi se pare normal şi la 4 stele, nu doar la 5. Mă refer aici strict la Bulgaria.

Coincidenţă sau nu, mi-am cărat singură bagajele la un hotel Melia de 5* din Madeira şi nu am sughiţat.

În cazul Spaniei niciodată nu am găsit vreun bellboy şi totuşi m-am descurcat, iar aici includ şi două hoteluri Sol (din acelaşi lanţ cu Melia) din insulele cele mai cunoscute.

=

Eşti user vechi, te ştiu şi de la Întâlniri. Crede-mă că informarea este extrem de importantă, te ajută să faci cele mai potrivite alegeri pentru ceea ce îţi doreşti tu de la o vacanţă şi să eviţi dezamăgirile ulterioare.

[17.12.23 13:55:27]

@nicole33: Mulțumesc de lămuriri doamnă!

Sunt de-asemenea bucuros că ne știți de la întâlniri, din păcate nu pot afirma același lucru, cunoscând multe persoane într-un interval scurt de timp.

Revenind la postarea mea, repet, nu înțeleg ce v-a deranjat de luați lumea, inclusiv pe mine, " de urechi ".

E doar părerea mea, scrisă în stilul meu personal, nu cred că cineva va decide pe baza acestei compuneri a mele că never acolo.

Pentru mine, all inclusive înseamnă că berea Stella Artois din minibarul camerei plătite cu 250 Euro/ noapte este inclusă.

Am stat doar 4 nopți și nu am timpul și cheful necesar ca înaintea unei astfel de deplasări să citesc tot tabelul lui Mendeleev cu "small print " pentru a afla dacă la all inclusive am voie și cornulețe cu gem, sau doar cu rahat.

Acestea fiind spuse, rămâne să-mi cer scuze pentru ironia nesubtilă cum spuneți d-voastră, pe care am însăilat-o în răspunsul meu.

Dar să mă faceți de două ori mincinos este cel puțin neelegant.

Ce aș avea de câștigat, ce scop m-ar determina să afirm că în Grecia, în ambele deplasări la all inclusive de anul trecut, ni s -a servit vin la sticlă la malul mării?

În Rodos am stat la Grecotel dacă rețin bine, iar în Creta nu - mi mai amintesc.

Vă doresc o Duminică plăcută!

[17.12.23 17:53:13]

@nicole33:

Mersi, Nicole! Ai dreptate, m-am pripit cu concluzia! Am crezut că dacă cazarea a fost „de fițe” , și serviciile incluse (sticla în cameră) ar fi trebuit să fie „de fițe” .

Totuși, (referitor la barul de pe plajă)

Mie îmi pare doar o proastă organizare, nicidecum ceva de coşmar

proasta organizare nu se justifică la acest hotel cu pretenții, părerea mea!

Și-apoi, (la barul de pe plajă)

umpleau DOAR cu vin sau bere niște păhărele de plastic de 150 ml

Ce să faci cu 150 ml de bere?!

Am fost și eu cazată la hoteluri ce aparțin de lanțul „Melia” , dar barurile ofereau băuturi diverse, alcoolice, sau nu, iar paharele nu erau așa de mici! Asta nu cred că ține numai de o proastă organizare, ține și de economia pe care o fac barmanii (sau administrația! )

Oricum ar fi, nu cred că voi ajunge curând pe la bulgari!

Alte impresii din această RUBRICĂMelia Grand Hermitage Hotel: