ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2009
    ÎNSCRIS: 16.01.08
    AUG-2009
    [?] AD. + 2 COPII

Excelent raport calitate-pret

In acest an datorita unui buget de vacanta mic (780 euro pentru 2 adulti si 2 copii, 9 nopti) am ales precum destinatie de vacanta hotelul Presa di Finica Corendon din Finike-Antalya.

Finike este o asezare mica la 120 Km de Antalya inspre Kemer. Zona este foarte frumoasa, cu o vegetatie placuta ochiului iar munti sunt foarte aproape de plaja. La poalele muntilor este orasul, apoi plaja.

Dupa ce am ajuns la hotel in 3 minute ne-am cazat. Receptioneri foarte amabili, camera a fost foarte mare, frumos aranjata, parchet pe jos, balcon mare, in frigider 2 ape plate.

Hotelul are 2 cladiri, in prima cladire sunt camerele Deluxe si Junior Suite, iar in cladirea a doua sunt camerele standard. Aceasta a doua cladire este intre cele 2 piscine (cea principala si piscine de la topogane).

Resortul dispune de o vegetatie bine dezvoltata (palmieri de toate tipurile, bananieri, leandri, etc) frumoasa si bine intretinuta.

Serviciile si personalul de nota 10, tot timpul atenti, zambitori, serviabili. Intr-o zi fiind la masa unul dintre copii din neatentie a scapat farfuria cu mancare pe jos, iar farfuria s-a spart. Copilul s-a speriat si se astepta ca personalul sa il certe, dar personalul de acolo cu zambetul pe buze l-au mangaiat si asigurat ca nu este nici o problema si i-au adus imediat o alta farfurie. Tot personalul cu mult bun simt, “bine crescuti” si tot timpul la dispozitia ta.

Personalul muncea non stop (am vazut cum scoteau iarba fir cu fir dintre placile de gresie)

Sunt disponibile 1 piscina principala, langa ea o piscina pentru copii, piscina de la topogane si inca o piscine pentru copii lanja plaja. Toate bine intretinute si cu apa calda si curata.

Sunt 4 topogane cu apa care functioneaza intre orele 10. 30–12. 00 si 14. 30–16. 30.

Baruri existau in hotel la etajul 1, la piscina principala si la plaja. La piscina cu topogane exista 2 dozatoare cu sucuri si 2 cu apa de unde ne serveam singuri.

Sucurile de la bar erau din gama Pepsi, imbuteliate si se serveau in pahare. Precum bauturi bere, vin (existau butoiase de vin de unde ne serveam singuri), vodka, gin, wiski.

Mancarea foarte buna, gustoasa, multa si nu existau cozi. O remarca comparativ cu Royal Wings: Dulciurile au fost mult mai bune si mai multe (torturi multe si baclavale).

Restaurantul aerist si mare cu ospatari atenti si foarte serviabili.

Aerul conditionat se oprea noaptea intre orele 02. 00 – 05. 00.

Asternuturile se schimbau la 2 zile, cu o mica atentie se schimbau si zilnic.

La baie sapunul este lichid si nu se dau sampon sau balsam.

Animatori au fost cu foarte idei de spectacol, scenariile spectacolelor fiind de un nivel ridicat.

Mini club pentru copii bine intretinut si de asemenea cu activitati diversificate (concurs de facut prajituri, pizza, picturi pe fata)

Plaja de nisip cu pietre, de asemenea pietre la intrarea in mare, dar nu erau deranjante.

Ponton care intra in mare 20 m, unde adancimea marii este cam de 1. 50 m

Apa marii curata si calda. Caiac si hidrobicicleta gratuit.

La mare se ajunge prin un tunel de aproximativ 20 m.

Am vorbit cu un animator care mi-a spus ca au fost surprinsi de faptul ca pana in acest an nu au fost nici un roman, iar acum 60 % erau romani, 30 % polonezi.

Singura parte negativa au fosti romani care noapte cand veneau de la discoteca vorbeau si tipau tare pe holuri si copii de romani care sucul de la dozator il foloseau pentru a se stropi cu el in timp ce parinti lor se uitau la ei si radeau. De asemenea a mai fost un roman care a participat beat la concursul de Miss Corendon si si-a batut joc prin atitudine si vorbe de prezentatori si animatori concursului

Concluzia generala este: un hotel foarte atragator si frumos cu un raport de necrezut calitate – pret (780 eur 9 nopti 4 persoane, adica 22 euro sau 93 ron pe persoana/zi).

Trimis de vacanta2007* in 30.08.09 07:33:42
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Hotel Richmond din Husadasi Hotel Royal Wings din Lara

VIZUALIZĂRI: 9147 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vacanta2007*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.70 EUR pe cameră

[30.08.09 11:20:26]

@ vacanta2007: crezi ca poti sa atasezi si cateva fotografii? Am ramas surprinsa de cele scrise de tine, avand in vedere ca pe alte site-uri am gasit poze ce infatisau un peisaj dezolant, neingrijit; am luat in considerare si pretul foarte mic pentru un resort de 5*, insa as vrea sa fac o comparatie intre imaginile vazute de mine pe net si cele pe care le vei atasa ( in cazul in care ai ); sa nu fi gresit eu si sa-mi fi ramas in minte un alt hotel...

[30.08.09 12:23:58]

Am definit pe site statiunea FINIKE (pentru ca e destul de departe - si destul de diferita - de zona Kemer) si am mutat acolo hotelul Corendon Presa di Finika

Cei interesati in localizare pot consulta aceasta harta interactiva a regiunii turistice Antalya - Finike este numarul 4 rosu de pe harta

[01.09.09 12:01:12]

[@MissButerfly:] Fotografiile sunt toate cu caracter personal si nu le pot atasa.

La ce va referiti cand spuneti "peisaj dezolant"? , la zona Finike sau la hotel?

[01.09.09 15:28:28]

@ vacanta2007: am vazut niste fotografii cu hotelul in care era surprins un fel de "tunel" ( nu stiu cum sa-i spun) , care facea legatura cu gradina (parca) si care statea sa se prabuseasca; camera avea un aer foarte invechit ( si aici nu ma refer numai la mobilier, fiindca daca mergi in vacanta nu iti petreci timpul in camera, insa pentru 5* ar fi trebuit sa arate altfel); daca reusesc sa gasesc acele fotografii, imi poti confirma/infirma daca e acelasi hotel?

[01.09.09 16:47:52]

Intradevar la plaja se ajunge printr-un tunel de aproximativ 30 m, care practic trece pe sun soseaua Antalya-Finike. Dar acest tunel este ok, placut si nu sta sa se prabuseasca. El leaga o gradina superba cu palmieri mari si pitici, leandri si alte flori frumoase cu plaja. Daca doriti se poate solicita sa fiti dusi cu un fel de masinuta, dar distanta nu este mai mare de 30 m.

Pe plaja se afla de asemenea o gradina, zona de minigolf, piscina mica pentru copii, bar, minidiscoteca pentru copii, baldachine pentru odihna. Tot in aceasta zona se organizeaza spectacole de karaoke.

Nu am simitit su nu cred ca veti simti nici un fel de disconfort cu acest tunel.

Legat de camera, noi am stat in cladirea in care sunt camerele deluxe si junior suite si restaurantul principal (mai este o cladire mai mare in care sunt numai camere standard- in care nu am intrat)

Camera in care am stat noi deluxe (in total a costat cu aproximativ 20 euro mai mult, deci va recomand acest tip de camera) a fost mare, sifonier mare, 1 pat dublu mare, 1 pat suplimentar, balcon mare, baie mare, mobilier nou.

In concluzie camera a fost mai mult decat multumitoare. Dar repet, camerele din corpul de cladire deluxe si junior suite.

Da, ma pot uita pe foto si sa va spun comentariile mele legate de acele foto.

[01.09.09 16:52:24]

iti multumesc pentru recomandari; nu intentionez sa merg la acest hotel, insa acele fotografii pe care acum nu le gasesc sub nicio forma nu mi s-au parut a fi in concordanta cu impresiile tale; cu toate ca tot cautand pe net am gasit fotografii convingatoare ale resortului...le mai caut si iti trimit un link ca sa arunci o privire peste ele; daca nu le gasesc inseamna ca am facut o regretabila greseala...

o zi frumoasa!!

[06.02.10 13:50:16]

buna ziua!

sunt interesat de acest hotel pentru anul acesta. daca ma pute-ti ajuta si cu alte informatii dati-mi un semn.

multumesc! o zi buna!

[06.02.10 17:35:55]

Buna Seara,

Da, va pot raspunde la orice intrebare doriti despre Presa di Finica.

Cu stima

[06.02.10 17:57:24]

iata si clipul publicitar al hotelului mai sus mentionat!

[07.02.10 19:05:58]

buna seara!

CUM AR TREBUI SA PROCEDEZ PENTRU ALA LUGATURA DIRECT CU VACANTA 2007?(CHIAR SI TELEFONIC)

MULTUMESC!

Dragoș_MD
    [07.02.10 19:12:04]

simplu: scrii aici ce vrei s-o intrebi si ea va raspunde; poate reusesti sa o faci fara a scrie doar cu majuscule - e nepoliticos pe internet...

[07.02.10 19:40:05]

mersi de sfat dragos. poate parea ciudat, dar nu am conversat pe net pana acum niciodata, in nici un fel. asa ca ar trebui sa intelegi nu toti se pricep la asa ceva.

nu am vrut sa fiu nepoliticos cu nimeni

o seara buna!

[07.02.10 19:42:42]

Eugen, intreaba-ma fara nici o problema orice legat de acest hotel

Iti voi raspunde cu placere la orice intrebare sau nelamurire

[07.02.10 20:03:01]

in prezentarea hotelului, pe site-ul hotelului, camerele din corpul 1 sunt clasificate "de lux" si "suite".tu in care din ele ai stat?cea care apare in poze cu draperie verde ce fel de camera este?

intrebari ar mai fi multe, dar ai timp? nu te deranjez?

[07.02.10 20:17:03]

Eu am stat in camerele de tip de lux, camera destul de mare, 1 pat matrimonial plus la cerere un pat suplimentar.

Camera cu draperie verde este de tip suite.

Te asigur ca nu ma deranjezi cu nici o intrebare, iti raspund cu placere

[07.02.10 20:49:34]

scuze de pauza. a cazut net-ul!

patul suplimentar a intrat in pret? cat a costat anul trecut o astfel de camera?

te intreb fiindca am o fetita de 5 ani si nu vreau sa am surpriza de a nu incapea toti trei intr-un pat matrimonial din standard.

am vazut numai masini de RO(AG,DJ,B)in parcare. daca ai fost cu masina te rog recomandari si impresii despre traseu

[21.02.10 09:05:59]

Patul suplimentar a intrat in pret.

Traseul a fost Bucuresti-Giurgiu-Razgrad-Targoviste-Kotel-Silven-Lesovo-Hamzabeyli (vama turca)-Istambul-traversare cu feribot pana la Mudanya(Bursa)-Bozuyuk-Kutahia(am dormit noaptea aici)-Afyon(popas pentru mancat, cumparaturi nevasta )-Finike

magdalena
    [21.02.10 09:14:38]

Vacanta, vad ca ai mers cu doi copii, exact cati am si eu si constat ca deja e dificil sa merg in vacante doar in camera dubla.

Asa ca as vrea sa stiu cum se preteaza camera pe care ai luat-o pentru o familie cu doi copii, cat de confortabila este.

need_alex*
    [21.02.10 19:50:36]

Salut!

Vacanta2007 imi poti spune te rog prin ce agentie ai fost anul trecut?

Multumesc!

[21.02.10 20:26:42]

transportul a fost pe cont propriu sau autocar? cum a fost vremea in august?

[22.02.10 12:33:46]

Pentru Magdalena: Noi am avut camera de tip deluxe si am stat destul de confortabil. In acest tip de camera exista un pat mare matrimonial si un pat suplimentar de 1 persoana.

Pentru need alex: De multi ani folosesc numai Agentia *****, deci biletele le-am luat de la aceasta agentie

Pentru cosminp: Toate vacantele din Turcia (si au fost destule, plus 2 copii mici) le-am facut numai cu masina. Mersul cu masina in Turcia, noaptea intermediara de pe drum, popasurile la marginea drumului in satele si orasele din Turcia, face parte din vacanta.

In august, temperaturile sunt in general intre 30-35 grade.

[22.02.10 12:40:06]

vacanta2007, cartonas galben pentru referire directa la agentie.

need_alex*
    [22.02.10 13:51:56]

WM avand in vedere faptul ca nu ii apartine agentia si nici nu lucreaza pt ea, nu vad de ce este penalizata, ca nu a facut reclama ci doar a ajutat un user, in speta pe mine si probabil si pe altii direct interesati. Si oricum ulterior am ainteles ca acest Hotel in Bucuresti este vandut doar de 2 agentii, una fiind cea expusa mai sus de Vacanta2007 si cealalta este cea la prezentarea careia am participat in acest week-end in Poiana Brasov.

[23.02.10 01:49:22]

need_alex: hai sa fim seriosi, este practic imposibil sa apreciezi DE FIECARE DATA daca un user are sau nu o agentie, lucreaza sau nu la o alta agentie sau in general daca nu cumva are un interes MATERIAL in a promova acea agentie.

Este un motiv simplu si usor de inteles pentru care incepand din acest an ORICE referire la vreo agentie - altele decat cele recomandate oficial de amfostacolo.ro - este INTERZISA pe site, iar acest lucru este in mod clar evidentiat chiar imediat deasupra casutei in care se scriu ecourile. Este o regula simpla, vizibila, pe care in opinia mea doar persoanele rau-intentionate o pot ignora.

Nu ar fi fost mai firesc sa te ajute trimitandu-ti un mesaj personal (asa cum e recomandat la fel de explicit in acelasi text scris cu rosu mai jos) decat sa incalce Regulamentul?

lizuk
    [03.03.10 11:23:03]

Vacanta, am si eu niste intrebari, sper sa mai vrei sa scrii pe aici in ciuda cartonasului galben

- exista vreo piscina speciala pentru copii? cum arata? mare? mica? adanca? cu nisip special pe fund? exista tobogane speciale pentru copii?

- poti sa imi descrii putin locul pentru copii? unde am fost eu anul trecut era o piscina de copii, chiar langa un spatiu verde cu balansoare, tobogane si masute pt diverse activitati si intre ele un spatiu de joaca acoperit. Seamana cat de cat cu ce zic eu?

- existau animatori? ce limbi vorbeau?

- ati avut fresh-uri incluse, macar la micul dejun? sau macar limonada?

- ati incercat restaurantele a la carte? in cele 9 zile mancarea la restaurantul principal a fost diversificata?

- exista programe de divertisment seara, pentru copii? disco?

Merci mult!

[03.03.10 13:09:41]

Buna,

Nu m-am suparat pentru incidentul avut (nu am stiut pana atunci ca nu este voie sa spui nume de agentii de turism). A trecut.

Deci:

- Exista o mica piscina pentru copii langa plaja, nu foarte mare, aproximativ 8X8 metri, 40 cm adancime, gresie pe jos, fara nisip pe fund. Sunt 4 topogane folosite atat de adulti cat si de copii (peste 4-5 ani) si nu sunt topogane speciale ptr copii mai mici.

- Locul pentru copii este exact cum l-ai descris, deschis intre 10. 00-12. 30 si 15. 30-17. 30

- Exista animatori, fetele erau rusoaice era o placere sa duc copii la joaca Baieti erau din Turcia. Vorbeau engleza cu un puternic accent rusesc

- Nu sunt incluse fresh-uri si nici limonada. Erau contracost si destul de scumpe

- Nu am fost la restaurantul a la carte, copii se obisnuisera sa isi aleaga singuri mancarea si era destul de diversificata.

- In fiecare seara erau spectacole. Intre 20. 00 - 21. 00 pentru copii, intre 21. 00-22. 00 pentru adulti (dar puteau sa stea si copii). Dupa ora 23. 00 exista discoteca, dar nu stiu cum era (nu ma lasa nevasta, zicea ca ma uit dupa rusoaice

Toate bune si vacante placute

lizuk
    [03.03.10 13:14:53]

Merci frumos!

pol
    [04.03.10 22:19:27]

Nu am mai fost in vacanta inafara tarii si as dori sa stiu, daca poti sa-mi spui, daca se practica baccisurile in turcia?(si daca da, care sunt acestea?)

vitza
    [15.03.10 14:44:18]

pentru vacanta2007 as vrea si eu sa merg in aceasta vara la acest hotel si m-ar interesa acest sistem de all inclusive cam ce include. Nu am mai fost la all inclusive. Bauturi racaritoare inseamna doar de la dozator sau si la sticla, valabil pentru bere, apa.

Multumesc anticipat pentru raspuns

[16.03.10 09:26:59]

vacanta... spune-mi te rog: 1) nu v-ati plictisit 9 nopti acolo? ai unde sa iesi, se organizeza excursii? daca da, poti sa ne dai cateva detalii? 2) noaptea intermediara unde ati stat? ati facut rezervare dinainte? cum se cheama, cat a costat? 3) poti sa-mi dai un orar al traseului?

noi deja am renuntat 99% la aceasta locatie din cauza drumului lung cu 2 copii si a locatiei izolate a hotelului. ne orientam catre bulgaria din nou.

daca ai fost in bulgaria, poti sa-mi compari presa di finica cu alte hoteluri din bulgaria?

multumesc.

p.s.: poti sa-mi spui care sunt minusurile pentru care ai acordat 95% satisfactie la plaja, distractie si cazare?

[20.03.10 08:43:02]

Pentru Vitza,

Bauturile incluse in all inclusive erau apa si sucuri aidulate, neacidulate la dozator, la bar-uri gama pepsi (din sticle mari de 2 l se pune in pahar de plastic), bere, vin, vodka, lichior.

In frigiderul din camera 2 sticle de apa plata numai in prima zi.

Legat de mancare: mesele principale in sistem bufet suedez, dupa amiaza mici gustari ( cartofi prajiti, paste, fructe), inghetata de la 15.30-16.00.

Tot in all inclusiv sunt incluse spectacolele din timpul serii pentru copii si adulti.

[20.03.10 09:05:19]

Pentru Cosminp,

In toate concediile din Turcia am stat intre 9-11 nopti si niciodata nu m-am plictisit. Dupa 1 an de munca, in concediu traiesc la maxim fiecare zi.

Corect, Finike este un orasel putin izolat si prea nu ai unde sa iesi din hotel.

Excursii nu am facut si din pacate nu te pot ajuta cu nimic in aceasta privinta.

Pana in Finike am mers pe traseul Bucuresti-Giurgiu-Razgrad-Targoviste-Yambol-Lesovo-Hamzabeyli-Istambul (aici am traversat cu ferry pana la Mudanya (langa Bursa) -Bozuyuk-Kutahia-Afyon-Finike.

Pe drum am dormit in Kutahia. Nu am avut cazare aranjata, am gasit chiar in centrul orasului un mic hotel unde am platit 25 euro pe noapte fara mic dejun. Apropo, Kutahia mi-a placut foarte mult, un orasel mic dar foarte frumos.

In total in jur de 1400 KM pe sosea si 100 km cu ferry.

La intoarcere am folosit traseul Finike-Kale-Kas-Kalkan-Kinikli-Esen -Fethiye-Mugla-Aydin-Izmir-Aliaga-Edremit-Canakkale-Edirne-Hamzabeyli-Giurgiu.

Acest drum este un drum cu un peisaj mirific, mare in stanga, perete de munte in dreapta. In schimb datorita soselei inguste si a multor serpentine vei face mult mai multe ore pe aceasta varianta si de asemenea i-a in calcul "raul de masina" pe care il provoaca multele serpentine.

In Bulgaria nu am fost niciodata in concediu, toate concediile le-am facut in Turcia deci nu pot compara cu hotelurile din Bulgaria.

Acum tu decizi daca vei merge cu copii la acest drum lund sau nu.

Prima data cand am fost in Turcia cu copii, cea mica avea 2 ani, iar cel mare 5 ani.

Am dat 95% pentru plaja deoarece trebuie sa stii ca este cu mici pietre si de asemenea intrarea in apa este cu pietre.

Pentru cazare 95% deoarece liftul facea un zgomot care se auzea din camere.

[21.03.10 09:39:02]

vacanta, iti multumesc. deja am fost (ieri) la targul de turism si am inceput sa ma lamuresc.

mai astept ofertele cu preturile pe sejur si sa-mi fac bugetul.

am aflat ca si de la presa di finica poti iesi in mici excursii.

ma mai documentez.

mounty01
    [25.03.10 21:43:45]

Multumesc pentru informatii, am inteles ca AC este centralizat la acest hotel. Te rog frumos sa ne spui daca AC functiona dupa un anumit program (daca era oprit in timpul zilei) si daca facea fata caldurii da afara

[26.03.10 08:50:42]

Da, AC este centralizat.

Se oprea in timpul noptii dupa ora 02.00. De asemenea se mai opreste uneori si dupa amiaza.

sla
    [26.03.10 20:10:15]

Temperatura in camera a fost confortabila cu opririle acestea?

[27.03.10 07:31:42]

Este loc de mai bine, dar noi nu am stat nici o dupa-amiaza in camera

sla
    [27.03.10 10:54:03]

oprea.cristina
    [07.09.10 17:21:56]

da, este acelasi hotel. Este dezolant faptul ca acest hotel are 5 stele...

cosminp, eug, lizuk, magdalena, Miss Butterfly, mounty01, need_alex*, oprea.cristina, pol, sla, vacanta2007*, vitza
    Alte impresii din această RUBRICĂPresa di Finica Hotel & Suites: