ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2015

Extrem de nemulțumit
Către satisfăcător

In nici un caz nu e un hotel de 5 *- nu recomand

Buna ziua

Am fost la acest hotel in perioada 24.08- 31.08.2015, sejurul fiind achiziționat cu 2 saptamani inainte de la o agentie din Bucuresti. Anterior am mai fost in Turcia - Antalia la alte doua hoteluri in regim de UAI si 5 * astfel incat stiam cam la ce sa ne asteptam. Avand in vedere ca la acest hotel pretul a fost mai mic ne-am gandit ca vor fi unele lipsuri insa tin sa mentionez ca acest hotel nu se ridica nici macar la nivel de 4* la foarte multe capitole.

Sosirea pe aeropurtul din Antalia s-a realizat la ora stabilita si am fost imbarcati in microbuzele agentiei pentru trasferul la hotel.

Primul lucru care ne-a socat a fost faptul ca agentul de turism care se ocupa cu transferul ne-a informat ca va dura aproximativ 3 ore! drumul pana la hotel aspect care a fost omis a ne fi aratat la momentul achizitionarii sejurului. Desi calatoria s-a desfasurat in conditii bune a fost foarte obositoare, drumul este plin de serpentine, cei drept peisajul este spectaculos in multe zone (munte si mare).

Dupa o calatorie de aproximtiv 3 ore + 2 ore avion, fara sa ma pun la socoteala timpul aferent imbarcarii si debarcarii intr-un final am ajuns la hotel.

Hotelul se afla in camp inconjurat de o livada de portocali. La cativa km se afla localitatea Finike in care nu ai nimic de vizitat sau de vazut. Orice execursie ai dori sa faci trebuie sa iei in calcul drumul de minimum 2 ore dus si 2 ore intors pana la locul de intalnire. Nu exita in apropierea zona de cumparaturi, bazar, etc.

Revenind la Hotel acesta este compus din 2 cladiri despartite de piscina una mai mica in care se afla si receptia si restaurantul si o alta cladire in care se afla doar camere. Noi am fost cazati in cladirea secundara in care camerele arata precum cele din hotelurile noastre de la mare din anii '70. Mobilierul este foarte vechi, uzat si pe alocuri umflat.

Camerele miros a vechi si mucegai, televizorul vechi si nu prinde decat cateva posturi turcesi si rusesti. Intrucat nu am fost multumiti de ceea ce am gasit si dupa numeroase discutii cu agentia din Romania si reprezentantul hotelului a treia zi dimineata am fost mutati intr-o camera superioara aflata in corpul celalalt al hotelului in care se afla receptia si restaurantul.

Camerele din aceasta parte arata cu totul si cu totul altfel. Sunt renovate, cu mobilier mai nou si se apropie de cele 5* mentionate pe bilet. Reprezentantul hotelului ne-a mentionat faptul ca ne face o " favoare" ca in mod normal trebuia sa platim 25 euro/noapte in plus pentru aceste camere dar ca sa fim multumiti nu ne solicita plata suplimentara. Mentionez ca desi si celelalte 3-4 familii de romani care venisera odata cu noi erau nemultumiti, intrucat nu au facut scandal au ramas in partea veche a hotelului. Desi camera era net superioara celei anteriore totusi: aerul conditiont nu mergea in permanenta si era destul de galagios. In doua seri am gasit soparle in camera, prima data am lasat uns la balcon deschisa (etaj 3) si a doua oara probabil am bagat-o in camera cu hainele care au fost la uscat pe balcon. Anterior o doamna din grupul de romani care a fost cazata la parter s-a plans ca nu poate lasa usa la balcon deschisa din cauza soparlelor care intra in camera dar nimeni nu a crezut-o.

Mancarea la restaurant era buna si sufficient de variata insa curatenia lasa mult de dorit. Nu am vazut la nici un hotel de 5* o asemenea mizerie la restaurant. Mesele nu erau debarasate la timp, nu erau sterse cum trebuie de fiecare data trebuia sa scot un servetel sa mai sterg odata masa ca sa ne putem aseza. Scaunele eru patate si nu se curatau, in una dintre zile chiar ne-am murdarit hainele. Farfuriile se debarasau in niste carucioare infecte care erau pozitonate chiar in restaurant si daca stateai la o masa in aropiere ti se facea efectiv rau sa le vezi.

Restaurantul mirosea mereu a peste fript intrucat nu se aerisea cum trebuie. Nu exista nici un fel de servire la masa. Grataragiul curata gratarul si arunca resturile in plantele din spatele gratarului

Piscina a fost ok mai putin toboganele. Cele 2 mai lungi nu aveau suficienta presiune si trebuia sa te impingi ca sa ajungi la capat asa ca baiatul nostru a preferat sa stea la piscina mare. Intre mese se serveau niste gustari care constau in hamburger, cartofi prajiti si uneori pizza. Inghetata se dadea doar o ora de la 3 la 4, pe zi la piscina, perioada in care se forma o coada imensa. Am inteles de la alte persoane ca in situatia in care nu iti venea randul pana la ora 4 se inchidea si refuzau a te mai serveasca. Inadmisibil pentru un hotel care se vrea a fi de 5 *.

La plaja se ajungea printr-un tunel cam 500 mp, plaja destul de neingrijita, nimeni nu aranja sezlongurile si saltelele, turistii se descurcau singuri. Intrarea in apa cu pietre si destul de brusc adanca. Noi am avut papuci speciali si a fost ok.

In zona plajei se afla un teren de minigolf insa daca doreai sa joci trebuia sa mergi pana la receptie ca sa iei crosele, un teren de volei, bar si baldachine care erau contracost.

Hotelul era plin de rusi, de cele mai multe ori foarte nepoliticosi, nu stateau la rand, se asezau la masa ta fara sa intrebe daca este liber sau chiar au luat tacamuri de pe masa fara sa ceara permisiunea.

Trupa de entertaiment a fost destul de ok seara. Pentru copii rula un film in fiecare seara din pacate acesta era dublat in limba rusa!

Nu stiu daca am resit sa surprind toate aspectele pe care ar trebui ca cineva sa le ia in considerare cand alege un sejur insa eu nu recomand acest Hotel. In nici un caz nu este un hotel de 5* iar zona respectiva nu ai ce sa faci/vizitezi.

Trimis de Monica_Tl in 27.09.15 20:59:52
Validat / Publicat: 27.09.15 21:48:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalia, Royal Wings; Dephin Diva

VIZUALIZĂRI: 1628 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Monica_Tl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.70 EUR pe cameră

webmaster25 [27.09.15 21:19:58] »

@Monica_Tl: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

-----

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
    Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=3152

• Alte impresii din această RUBRICĂPresa di Finica Hotel & Suites: