ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2013
DIN: Baia Mare
ÎNSCRIS: 09.03.13
JUN-2012

Kusadasi

Daca ajungi sa treci in partea asiatica, putin dupa limita geografica a continentelor Europa – Asia, pregateste-te sa intalnesti o lume care in ciuda occidentalizarii pe coasta vestica si sudica a Turciei, inca pastreaza farmecul apus al Imp. Bizantin, inca spiritul febril al oamenilor staruie in bazare colorate si inca in ochii turcilor vei regasi licarirea entuziasta la auzul ca tu apartii unei alte tari si altei culturi. E impresionant sa crezi ca prin particica de ~24.000 km2, denumita Tracia si care reprezinta 3% din teritoriu Turciei in Europa, turcii spera sa faca intr-o zi parte din Uniunea Europeana. Lucru greu de crezut din prisma europenilor si un vis staruitor al turcilor. Atat de recunoscuti pentru ospitalitatea lor, primind un numar semnificant de turisti din tarile mult mai dezvoltate, este un popor care se straduie sa evolueze, pe care modernizarea l-a prins prea putin pregatit dar care nu se da inapoi si primeste noul cu bratele deschise.

Intr-un mic orasel de pe coasta M. Egee poti regasi imbinate contrastele vietii unor oameni care traiesc inca intr-o atmosfera readusa din timpuri bizantine si otomane, dar perfect adaptati valului de turisti. Kusadasi este o perla agitata a marii langa care s-a asezat din timpurile lelegienilor si carienilor (~3000 i. Hr.). Dimineata oraselului este atat de linistita si aerisita incat cu greu ti l-ai putea imagina in miezul noptii pulsand in ritmul cadanelor din localurile bazarului sau si mai frumos, al cadanelor din Cetatea Kervansaray, cea mai veche cetate din Kusadasi. O zi petrecuta aici, cu un ghid local priceput, iti ofera ocazia sa gusti din intreagul arsenal de desfasurare specific turcesc si specific Kusadasi-ului. Asezat pe mai multe coline, l-ai putea asemana poate cu Iasi-ul sau chiar cu Roma. Iti da impresia ca este enorm de mare, cand de fapt populatia lui este putin peste jumatea de suta de mii, iti da impresia ca lucrurile din bazar sunt ieftine cand defapt vei cumpara la dublu pret fara sa te superi sau ca oameni de acolo sunt ospitalieri pentru ca jobul este de asa natura, cand de fapt aceasta calitate le curge prin vene inca de mii de ani.

Indiferent cu ce scopuri te vei afla aici, o plimbare pe stradutele orasului te v-a imbata de gustul vacantei, resimtit chiar si de cei care lucreaza acolo. Iti insufla o stare de libertate pe muchia continentului asiatic si nu pentru ca simbolul orasului sunt porumbeii, simbol care il vei regasi in centru – o palma din care izbucnesc porumbei, ci pentru ca fiecare om emana acest lucru si e inevitabil sa nu-l resimti si tu. Pentru ca un moment de relaxare seara pe o bancuta la malul marii iti deschide in fata linistea marii misterioase si cu putin noroc luxul unui vas de croaziera a carui grandoare se dubleaza prin reflectarea lui in mare, iar in spate o viata agitata, cu localuri unde se manca kebab sau kumpir (cartof mare copt umplut cu legume), cu bazarul unde oameni te invita in magazine servindu-te cu ceai de rodie sau de mere, cu acrobatiile turcilor imbracati in costum traditional care vand inghetata traditionala sau pe club street unde doar ca sa alegi localul lor vei fi primit cu artificii la intrare. Unde in timp ce te targuiesti in bazar vei auzi chemarea la rugaciune din moschee, ale carui cuvinte iti vor fi total necunoscute dar al carui impact iti va da un fior.

Si pe langa toate acestea, veti fi surprinsi sa observati patriotismul inradacinat in sufletele turcilor, al caror parinte este Ataturk, a carui statuie sau poza o veti gasi in orasele si in toate institutiile publice. O personalitate nascuta in Salonic, care a instaurat republica in Tucia, incheind odata cu aceasta perioada Imp. Otoman si care straluceste prin steaua de pe steag, aflat la fiecare colt de strada.

La o rascruce de drumuri, atunci cand privesti harta si nu stii incotro sa o iei, gandeste-te ca in Kusadasi soarele abia a rasarit, ca inca nu a apucat sa transforme totul in jur intr-o plita incinsa si ca turistii inca nu au aparut pe strada. E devreme si ai timp sa te hotarasti.

Review-ul este scris din experienta de ghid pe care am avut-o in Kusadasi.

Trimis de Safara in 05.04.13 23:21:33
Validat / Publicat: 05.04.13 23:48:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3126 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Safara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La intrare in orasul antic Hierapolis

[05.04.13 23:45:39]

@Safara: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Acest prim articol ți-a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[06.04.13 00:02:14]

@Safara:

Bun venit și felicitări pentru interesanta descriere a unui oraș drag mie.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[06.04.13 09:57:02]

@Safara,

m-au napadit amintirile... pana la vacanta mai este mult... insa citind cele scrise de tine m-am simtit o clipa in statiune!

Pacat ca din experienta ta ai doar o poza!

[06.04.13 13:08:45]

Ma bucur ca asemeni mie aceasta descriere va trezeste amintiri, acesta e unul dintre scopuri, pe langa cel ce ar trebui sa trezeasca interesul turistilor in a alege aceasta destinatie.

maria55 promit ca am mai adaug poze.

viviv
[06.04.13 14:03:28]

Frumos review. Felicitari. Te rugam poze.

adryana
[07.04.13 08:11:55]

sunt emotionante randurile tale, felicitari pentru debut si te sfatuiesc daca mai ajungi pe acele meleaguri sa te interesezi dinainte la care bazaruri sa mergi astfel incat sigur sa nu te pacalesti. Vacante minunate iti doresc.

[07.04.13 12:12:38]

@adryana: multumesc pentru apreciere.

Legat de bazar, nu a fost vorba ca m-am pacalit, tocmai ca stiam cum e randuiala si negociam pana unde se intindea limita. Doar ca nu toata lumea agreaza modul acesta de cumparaturi, de a negocia si atunci se ajunge sa platesti dublu pretul .

Orcum, dupa o vara petrecuta acolo, am ajuns sa evit bazarul pentru ca ma obosea destul de tare.

As vrea totusi sa ajung in bazarul din Istanbul, doar pentru atmosfera, desi preturile sunt mai piperate acolo.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[07.04.13 15:15:43]

@Safara: legat de preturile bazarelor din Istanbul, te contrazic "nitel"!

Nu alerga imediat in Grand Bazar, ci cauta acele "Halk Bazar-uri" (piete populare) care se intind pe toate arterele unui cartier in anumite zile ale saptamanii!

De exemplu in ziua de marti in Kadikoy, in ziua de miercuri in Fatih, etc., locuri unde gasesti tot ceea ce-ti doresti la preturi f accesibile, doar rabdare si timp sa ai!

[07.04.13 15:47:12]

@maria55: Multumesc de sfat! Am sa tin cont de el

vivas71
[14.04.13 00:49:04]

@Safara: Extraordinar acest ecou, mie dor de orasul acesta prin care am umblat la pas vreo doua zile prin piete, baruri, magazine, prin port si prin agentiile locale de turism.

Am simtit pulsul orasului si amabilitatea turcilor. Un oras cu un aer de libertate absoluta si farmec aparte, asa l-am simtit si asa m-am simtit si eu.

oliviaci
[23.04.13 17:03:25]

@Safara: Buna, eu nu am mai fost in Turcia de 8 ani si as vrea, din nou, sa merg anul acesta. Imi poti spune, te rog, referitor la preturi practicate in restaurante, baruri, inclusiv magazine, sunt mari? Erau preturi acceptabile atunci, mai mici cu mult decat in Grecia, acum nu mai stiu. Daca imi poti raspunde, poate imi dai si ceva exemple.

Multumesc mult.

Olivia

[24.04.13 11:42:00]

@oliviaci: Buna. Referitor la preturi pot sa-ti spun ca fiind statiune turistica in localurile mai centrale preturile sunt pe masura. Vorbind de Kusadasi in port, unde acosteaza vasele de croaziera un vin costa 80 lire (40 E) - dar si localul are un prestigiu si o priveliste deosebita. Daca mergi pe Bar Street (strada cu multe cluburi) bei un cocktail cu 12 lire (6 E). Daca vrei sa mananci la o taverna o salata te costa cam 10 lire. Iti recomand sa manci KUMPIR in Kusadasi (cartof umplut cu tot felul de legume, la alegere) la aprox. 6 lire. Specific Kusadasiului este "cearshafli" (nu am scris corect cu siguranta dar il ti minte de la cearceaf: P) - cartofi cu carnaciori si deasupra cascaval topit.

In ceea ce priveste hainele, in Kusadasi se organizeaza in fiecare miercuri un bazar - se inchid stradutele si vin comerciantii sa-si expuna produsele. Aici totul este mult mai ieftin decat in bazarul din oras care este deschis in toate zilele - ma refer la haine, mirodenii, suveniruri.

Legat de aur - acesta nu mai este atat de ieftin cum era pana acum 2 ani sa zic. preturile sunt ca la noi.

oliviaci
[24.04.13 12:18:14]

@Safara: Iti multumesc, nu mai stiu ce s-a mai intamplat intre timp si cineva care mai merge, imi spune ca s-au marit preturile in general. Ca ar fi ajuns mai mari decat in Grecia.

Ma interesau preturile la taverne, distractii, magazine.

Multumesc inca o data.

adryana, maria55, nicole33, oliviaci, Safara, vivas71, viviv