ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2013
DIN: Eforie Sud
ÎNSCRIS: 31.03.11
SEP-2012

Bazarul...

Bazarul... indiferent unde ar fi el, ramane "inima"comertului turcesc si un punct de atractie pt marea majoritate a turistilor de orice natie!

La fel este si bazarul din Kusadasi, Soke sau Selciuk... am fost acolo... si sper sa mai ajung!

Despre Kusadasi se stie ca este un oras cu tot felul de oportunitati pt cumparaturi de la centre comerciale, magazine de suveniruri, dealeri de covoare si bijuterii, magazine cu obiecte de arta autentica pana la textile si parfumuri contrafacute sau kitch-uri.

Pe cele din urma le gasesti in bazarul de "miercurea" din Kusadasi, bazar despre care noi doamnele, pragmatice fiind, ne interesam inca de acasa, cu gandul ca in vacanta ce "va fi sa fie" o sa dam o raita.

Nu ma refer la bazarul permanent din centrul Kusadasi-ului, ci la acele piete in aer liber, pt 24h, prestabilite de catre administratiile locale in anumite zile ale saptamanii, Hakk Pazar (piata publica sau populara) asa cum este cea de "miercuri" in Kusadasi, de "sambata" in Selciuk, sau de "marti' in Soke.

In Kusadasi, aceasta piata este relativ aproape de centrul statiunii, se poate merge pe jos si este amplasata pe strazile din fata primariei orasului.

Nu este recomandat sa incerci shoppingu' dimineata, din mai multe motive, amenajarea le ia ceva timp (dupa ora 9) iar preturile sunt mai ridicate, urmand ca spre dupamasa sa fie negocierea mai buna si preturi mai mici.

Odata intrat pe stradutele bazarului, esti" furat" de peisaj, de tumultul produselor, de zumzet, atras de tipetele negustorilor care-si fac reclama la marfa de pe toneta, impiedicat de carucioarele de copii sau marfa, de multimea care cumpara sau nu, in incercarea ta de acuprinde cu privirea marfa de pe o parte sau alta a strazii. Si tot asa pe zeci de stradute...

Textile, incaltaminte, posete, lenjerie intima, bijuterii cu preturi intre 3-50lire, rar un pret mai mare de atat!

De exemplu o poseta in bazarul permanent, cel din centru, iti este oferita la 35-40-45 lire, in bazar o gasesti la 30lire usor. Daca mai si negociezi ai sanse sa o achizitionezi cu 20-25lire.

A fost un exemplu minor, insa doresc sa se inteleaga ca diferente sunt si nu de trecut cu vederea, aici totul fiind cu aprox. 25-35% mai ieftin.

Nu trebuie sa te "arunci" asupra unui produs, chiar daca-ti place f mult, decat in cazul in care simti ca pretul este cat de cat corect (pt tine ca pt ei oricum este bun) s-ar putea ca mai incolo cu 5 tarabe sa gasesti unul similar la jumatate de pret. Concluzia: fara graba, faci un tur, vizualizezi niste preturi, compari si abia apoi treci la "asalt".

Septembrie fiind, imi pregateam nepotica pt gradinita si trebuie sa stiti ca am luat din bazar tot ceea ce "doamna" ne dadu-se pe lista la uriasa suma de 60/ron. Credeti-ma pe cuvant, acasa m-ar fi costat cel putin 150/ron (caiete, culori, carti de colorat, plastilina, geanta, etc.)

Tocmai pt aceste preturi, simttor mai mici, atentia turistilor este concentrata din ce in ce mai mult pe acest gen de piata-bazar.

Credeti cumva ca blugii, tricourile, incaltamintea sunt mai calitative prin magazinele noastre? Nici pomeneala!

In consecinta, este de retinut, nu strica nimanui o vizita in acest bazar din Kusadasi.

Acelas lucru este valabil si pt bazarul de "sambata" din Selciuk, unde este destul de usor de ajuns, fie cu auto propriu (aprox. 22km din centrul Kusadasi-ului) fie cu microbuzul. Costa 4lire/sens si statia finala este chiar la intrarea in bazar.

Un sfat, practic, pt doritorii de shopping in Selciuk (cei cu auto) este bine sa combine sesiunea de cumparaturi cu o vizita la Casa Fecioarei Maria, aflata la 8km de centrul orasului si o vizita in satul Sirince.

Astfel, faci 2 in 1, combini utilul cu placutul, mai ales ca la Selciuk preturile sunt sensibil mai mici decat in Kusadasi, iar daca esti la all. incl. si pierzi pranzul... nu-i nimic... un pui la rotisor, aici, costa 6lire.

Trimis de maria55 † in 29.01.13 00:52:06
Validat / Publicat: 29.01.13 08:29:17

VIZUALIZĂRI: 25063 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria55 †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Oare care o fi mai gustos?!

adryana [29.01.13 09:15:13] »

draga maria, iti multumesc din nou, ca de obicei vii cu noutati interesante, uite, de ex. chiar sunt interesata sa merg cu microbuzul la bazarul din Selcuk, trebuie neaparat sa ajung si vara asta. Poate stii care microbuz ajunge de la hotelul la care voi fi cazata. Este bine de stiut ca preturile la Selcuk sunt mai mici decat la Kusadasi la bazar. Iar despre calitatea blugilor, de ex, pot sa spun ca sunt f. buni, cei de acu 2 ani nu s-au decolorat, sunt de f. buna calitate si costa doar 10 E perechea, pret platit in euro. Pretul este de acu 2 ani dar a ramas valabil si anul trecut. Si in privinta obiectivelor turistice din zona, sunt de acord cu tine, se pot intr-o zi face si cumparaturi dar si vizita cate ceva asa cum am facut noi.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [29.01.13 10:43:10] »

@adryana: stiu ca pleci la Atlantique Club, in aceasta vara, undeva in Soguciac pe Long Beach. De acolo, pt Selciuk, ai de parcurs aprox. 30km insa cu doua dolmus-uri.

Tu cunosti bine zona nu ai cum sa te ratacesti, cu primul dolmus mergi pana in Kusadasi, iar de acolo iei unul pt Selciuk. Nu trebuie sa ajungi in centrul statiunii pt asta, ci este suficient sa rogi soferul sa te lase la terminalul de microbuze, care pleaca atat in directia Selciuk, cat si in directia Soke.

Vacanta superba iti doresc si pt 2013!

oliviaci [23.04.13 17:04:10] »

@maria55: Buna, eu nu am mai fost in Turcia de 8 ani si as vrea, din nou, sa merg anul acesta. Imi poti spune, te rog, referitor la preturi practicate in restaurante, baruri, inclusiv magazine, sunt mari? Erau preturi acceptabile atunci, mai mici cu mult decat in Grecia, acum nu mai stiu. Daca imi poti raspunde, poate imi dai si ceva exemple.

Multumesc mult.

Olivia

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [24.04.13 09:50:04] »

@oliviaci: cu mare drag! Insa te rog sa-mi spui si zona unde mergi, pt ca iata Istanbul nu e Kusadasi si invers, iar preturile difera chiar si in acelas oras... depinde de zona (cartier).

Concret pot sa-ti spun daca ai un exemplu!

Nu pot insa sa am etalon Grecia, unde nu am fost (plec insa in luna mai), dar preturi din Istanbul, unde am fost luna trecuta si din Kusadasi unde am fost in septembrie, da!

oliviaci [24.04.13 12:44:41] »

@maria55: In Kusadasi merg. Si n-am mai fost acolo chiar de 10 ani . Ma interesau preturile in general: taverne, baruri, magazine pt ca cineva m-a avertizat ca s-ar fi marit mult. Spunea ca ar fi ajuns mai mari decat in Grecia.

Multumesc pt raspuns.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [24.04.13 21:00:30] »

@oliviaci: desi ai primit mai multe raspunsuri vis a vis de preturile din Kusadasi, abia acum inteleg ca de fapt ceea ce te intereseaza f mult sunt costurile pt masa si nu cele din bazarul "cu diverse" (imbracaminte, incaltaminte, marochinarie, etc), sau nu numai...

Citind un raspuns la intrebarea ta (aceeasi) de la un alt review, am inteles ca alegi un sejur fara all-inclusive, ceea ce nu este un lucru rau, avand posibilitatea sa mananci oriunde te poarta pasii in ziua respectiva...

Preturile la terase, restaurante sau acele "lokanta" sunt atat de diferite incat ramai socat!

Un exemplu; un pui la rotisor, fara garnitura (pilaf sau cartofi prajiti) in centrul statiunii, asta insemnand o terasa prin Grand Bazar sau una pe malul marii in zona portului, poate ajunge la 20 Tl, in piata agro-alimentara, la pachet, intre 12-14 TL, iar daca te indepartezi de centru, pe una din strazile perpendiculare fata de mare, ai norocul sa-l gasesti la 8TL.

In Kusadasi exista un supermarket, chiar pe faleza, usor de reperat in zona numita "marina" de unde poti sa te aprovizionezi cu tot ceea ce-ti doresti, insa mezelurile (nu recomand, au un alt gust decat cel cu care suntem noi obisnuiti), branzeturile, sunt mai scumpe decat in piata agro-alimentara! De acolo poti lua bere, racoritoare, apa...

Apa la 1l poti s-o gasesti si la 1 lira si la 2 lire, berea de la 2,5lire (Efes) la 3-4 lire, painea de la 0,75 kurus la 1 lira.

Produsele de patiserie de la 0,50 la 2 lire.

Peste si delicatese, la restaurantele de pe malul Egeei, de la 15 lire la 40lire. Am servit intr-o seara un fel de chefal, habar n-am daca asta era produsul, doar presupun, cu garnitura si o cola si am platit 20lire.

Sunt insa in oras acele "lokanta", in general pe langa parcuri in cartiere, unde au mancare gatita specific turceasca insa f gustoasa, loc unde cu 10lire mananci pe saturate, insa locatiile nu arata grozav. Terasele din fata sunt vesnic pline cu "ai lor", nu e ceea ce noi numim plimba-tava, insa se mananca bine si in cost e inclusa si salata si painea si un pahar cu apa.

Daca te aprovizionezi din piata de alimente, branza o gasesti de la 7 la 15lire, rosiile sub o lira (vezi pozele), maslinele de la 8 la 15 lire.

Per total, tragi linie si achizitionezi un bilet cu all inclusive, unde berea, chiar si la dozator, este... mocca!

La cluburile de pe "street bar", aproape totul de la 10 lire, bonus... floricelele din bol!

Doner, sandwich-uri, de la 2,5 la 5 lire.

Un lucru bun... peste tot au preturile afisate!

michaella [04.06.13 12:17:22] »

@maria55: ... si eu multumesc pentru raspunsul tau peste 2 saptamani plecam si noi in Kusadasi, avem doar demipensiune iar informatiile tale sunt foarte binevenite.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [04.06.13 12:23:51] »

@michaella: cu multa placere si va doresc o vacanta de neuitat in Kusadasi!

naicul63 [21.06.13 18:11:31] »

@maria55: Ciao Maria!

In 25 iunie (peste 4 zile) plecam in Kusadasi, la hotel Imbat (zona Ladies Beach). Te-as ruga sa-mi spui, daca stii, cu ce dolmus ajung la bazarul de imbracaminte de "miercuri" sau macar in ce zona este; de asemenea, daca pana la Selciuk iau un singur dolmus (pt. sambata) sau trebuie sa-l schimb. Voi intreba deci despre "Hakk Pazar"?

Multumesc!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [21.06.13 18:31:52] »

@naicul63: vacanta placuta, incep cu asta!

Apoi... de la Ladies Beach toate acele dolmusuri merg in centrul Kusadasi-ului, trebiue doar sa cobori undeva la hotel Derici, Atinc, asta-i zona... este la bulevard, iar de aici urci pe una din strazile perpendiculare fata de faleza si ajungi in bazar.

Pt Selciuk, ai dolmus din Kusadasi, asa este trebuie sa mergi cuib doua mij. de transport, insa nu-i scump si crede-ma merita!

Nasshu [21.06.13 19:28:57] »

@naicul63: daca nu ma insel prin zona trece ''titicarul'' cu numarul 5, trece chiar prin fata hotelului Imbat.

E suficient sa faci cu mana si opreste oriunde, nu e necesar sa stai in statie. La fel si la coborare.

Pentru bazarul permanent te dai jos la Marina Port /KervanSeray Club Hotel , apoi pe jos pe stradute ajungi in bazar.

naicul63 [22.06.13 00:01:44] »

@maria55: Multumesc, dar parca nu era chiar asa...

In 2007 am mai fost la Kusadasi si am mers la bazarul saptamanal impreuna cu ghida de atunci, am trecut de la hotel Minay (de unde stateam) cu dolmusul pe langa un stadion (Özer Türk Spor Sahasi scrie pe google maps) si cred ca imediat la dreapta pe undeva poate chiar pe bul. Suleiman Demirel. Daca ma uit pe google maps imi arata hotelurile Derici si Atinc chiar pe malul marii aproape de bazarul permanent. Imi amintesc ca ne-am intors pe jos de acolo si mai sa ne ratacim si de aceea te-am intrebat.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [23.06.13 15:00:26] »

@naicul63: este exact asa cum am spus... bineinteles am tinut cont de faptul ca voi veniti cu un dolmus de la Ladies Beach... ori acele dolmus-uri nu merg pe varianta statiunii, ci prin centrul ei!

Tu ai dreptate in ceea ce spui, bazarul cuprinzand multe, multe strazi, perpendicular fata de BTurgut Ozal si fata de B-dul Suleyman Demirel. Eu am indicat locul unde ar trebui sa cobori, venind din directia L. B., cel mai apropiat de una din numeroasele intrari in bazarul saptamanal.

Daca vrei o alta indicatie, simpla pt cei ce sunt cazati in Kusadasi, intrebi de Primarie, ' Beledyie' in limba turca, iar in fata institutiei incepe... bazarul.

Ramane ca tu sa alegi varianta cea mai simpla pt tine, eu ramanand la parerea mea, ca este mult mai simplu sa accezi din centru (faleza) spre bazar decat din varianta Suleyman Demirel, pe care nu ai ce sa cauti fiind cu dolmus... situatie schimbata daca ai fi cu auto propriu!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [23.06.13 15:05:41] »

@Nasshu: nu confunda! Indicatia este perfecta insa pt Bazarul permanent, ori eu inteleg ca @naicul63 doreste sa ajunga in cel saptamanal, de aceea am indicat oprirea la Derici.

naicul63 [23.06.13 16:34:44] »

@maria55: Maria, uite ce am gasit pe un site si probabil ca de aia nu ne intelegeam:

"What's nicer to browse than the Turkish weekly markets (Pazar) ?

Whether crackling fresh vegetables and sun-ripened fruits or souvenirs and souvenirs, clothes for a bargain price,

tools, kitchen utensils, mysterious powders...

in the bazaars is the 1001 Orient atmosphere unforgettable on Testimonial

Here are the dates for weekly markets in and around Kusadasi: Monday * Güzelçamli Tuesday * Kusadasi above Ladies Beach * Bagarasi in Soke (Farmer's Market) * Aydin * Tire Wednesday * Kusadasi (clothes market) * Soke Thursday * Torbali Friday * Kusadasi center Saturday * Selcuk * Ödemis Didim * Sunday * Davutlar * Kirazliköy (organic market) Do not forget to haggle on the weekly markets as a genuine Oriental! "

Eu cred ca spuneam de cea de marti (acum aflu si eu ca sunt doua piete saptamanale in Kusadasi)

Despre cea de miercuri, in concluzie, zici ca e in zona Primariei adica pe langa bazarul permanent (pentru ca din cate imi amintesc intre primarie si hotel Kervansaray e bazarul permanent).

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [24.06.13 14:41:02] »

@naicul63: vorbim de doua lucruri diferite:

-bazar permanent-

-bazar saptamanal, popular- sau halk pazar (in lb. turca)

cel permanent este cel reperat de tine intre Kervansaray si hotel Surtel, asta vizand b-duk Turgut Ozal, pt ca el se intinde perpendicular pe acesta, pe mai multe strazi (alei) pana la primarie.

In Kusadasi cele doua zile de bazar popular sunt miercurea si vinerea!

Cel de miercuri are de toate, confectii, incaltaminte, textile, marochinarie, bla, bla... iar cel de vinerea este axat pe legume-fructe cu mai putine tarabe de imbracaminte...

Marti, acest bazar este in Soke, o localitate la aprox. 25km de Kusadasi.

Sambata, este in Selciuk si-l recomand dat fiind faptul ca in ambele localitati preturile practicate sunt mai mici, iar transportul este undeva la 2/E/pers/sens.

michaella [18.11.13 17:20:31] »

@maria55: "cel saptamanal este de fapt cel care ne intereseaza mai mult pe noi romanii si nu numai, pt ca am vazut si multi englezi pt preturile practicate, care sunt mult mai mici. "

... dar unde este pozitionat acest bazar saptamanal?

multumesc anticipat pentru raspuns

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [18.11.13 17:38:04] »

@michaella: bazarul saptamanal (miercuri) este cel care sunt convinsa ca va intereseaza! Asa cum bine ai remarcat, da, este plin cu englezi de ma minunam cum de au aflat de existenta lui! Se pare ca nu doar noi romanii suntem interesati de preturi 'normale"...

Daca ajungi in Kusadasi, pe faleza in dreptul simbolului statiunii (acel grup statuar cu un porumbel intr-o palma) poti accede spre bazar traversand bulevardul (din pct-ul descris mai sus) si mergi pe strada de vis a vis care este perpendicular fata de bulevard. Vei ajunge pe o artera cu scuar pe mijloc (chiar si un pirau), faci stanga aprox. 500m, pe dreapta vei observa o cladire impunatoare (primaria) (Beledyie). Esti in zona... Iti ramane ca de aici sa faci din nou stanga si la mai putin de 100m intri in bazar. El se intinde pe multe strazi paralele, urca pana in ultimul bulevard al statiunii (aproape de centura0.

Pare f complicat insa toate acestea ca si timp nu-ti ia mai mult de 10-12 minute.

Acum ceea ce trebuie sa retii este faptul ca bazarul este vis a vis de primarie (Belediye) o locatie de care daca intrebi pe cineva te indruma rapid.

Daca aflu hotelul in care te cazezi sau macar zona, pt mine va fi mult mai usor sa te indrum!

Ne "auzim"!

michaella [22.11.13 12:06:51] »

@maria55: multumesc mult maria

Pentru anul urmator am fi interesati de Dabaklar Hotel, dupa parerea mea cred ca este pozitionat undeva prin apropiere de primarie. Anul acesta am fost cazati la Tatlises un hotel foarte frumos si unde ne-am simtit foarte bine dar este putin cam departe totusi. Despre Dabaklar nu stiiu foarte multe si nici nu prea am gasit multe impresii, dar avem timp sa cautam

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [22.11.13 12:22:42] »

@michaella: asa este! La aprox. 300m de primarie si la 900m de plaja! Ceea ce stiu este ca au doar demi-pensiune iar asta implica niste costuri suplimentare pt bauturile alcoolice/racoritoare.

Este un hotel bun, depinde f mult si de pretul obtinut insa pt plaja usor incomod din cauza distantei.

michaella [25.02.14 14:03:53] »

@maria55: ai dreptate, dar cand ai stat la Tatlises orice alta distanta pare mica... oricum de data aceasta ne dorim sa incercam si celelalte plaje, tocmai de aceea alegem demi-pensiune, pentru ca in timpul zilei sa ne putem plimba iar masa de pranz sa o luam acolo unde... "ne gasim" Multumesc frumos pentru sfaturile tale, sunt binevenite intotdeauna

bullet123 [23.06.15 08:01:45] »

Cu masina se poate ajunge la bazarul saptamanal de miercuri in Kusadasi? La cetrebuie sa fiu atent si unde sepoate parca? Multumesc.

krisstinna [23.06.15 09:20:59] »

@bullet123: da, se poate ajunge cu masina, dar e atat de aglomerat incat nu o sa gasesti loc de parcare aproape de bazar. Din bd. Principal, faci dreapta pe langa hotel Ilayda avantgarde hotel, pe ambele sensuri ai in fata parcari private, mergi inainte pana la prima intersectie, faci stanga si prima dreapta, cauti loc de parcare, apoi continui pe jos drumul, pt ca nu mai e mult. Eu ti-as recomanda sa iei dolmusul din centru catre hotel esat si la jumatatea drumului gasest acest bazar. Spor la cumparaturi!

webmaster70 [29.09.15 10:56:01] »

Mutat în rubrica "Shopping în Kusadasi și împrejurimi, KUSADASI" (nou-creată pe sait)

calatorul [22.09.16 15:11:30] »

@maria55: Am vazut si eu bazarul permanent de langa faleza din Kusadasi, nu prea mare, de unde am si cumparat o amintire de ziua fetei mele. Cel mai interesant a fost cand am dormit o noapte in hotelul de alaturi, la Caravanserai, si dimineata pe geamurile camerelor se auzea forfota negustorilor, am relatat deja pe AFA. Interesante locuri, frumoasa relatare.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [22.09.16 22:55:29] »

@calatorul: Oooo, Kervansaray Hotel ????felicitari! Este un hotel bun si bine pozitionat! Plus minunatele spectacole... ehei ce amintiri!

Vis a vis terasele cu cel mai bine gatit peste mancat de mine vreodata, mai sus pe aleea principala a bazarului, cea mai buna si ieftina inghetata, cate si mai cate... hai ca m. ai rascolit! In schimb iti multumesc de vizita!

calatorul [23.09.16 09:52:22] »

@maria55: Multumesc pentru aprecieri, am avut inspiratia de a sta doar o noapte la Kervansaray, preferand pentru sejurul din Kusadasi hotelul mai modern dar modest Sozer, tot pe faleza dar la capatul celalalt. Hotelul Caravanserai este foarte interesant dar datorita vechimii e incomod si cu dotari limitate.

Atmosfera face toti banii, de la vecinatatea bazarului de care vorbeam aici la gradina cu palmieri in care ma asteptam sa intalnesc beduini si camile. Am scris despre el si nu as vrea sa repet aici aceleasi lucruri, dar multumesc pentru completari, si eu mi-am reamintit de savuroasa vacanta petrecuta in zona.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [23.09.16 11:22:35] »

Stiu bine???? unde este Sozer... in dreptul lui facea plaja gasca mea, asta atunci cand nu ajungeam la superba zona de la Diamond Beach!!!

calatorul [08.10.16 22:26:31] »

@maria55: Da, am fost si eu la plajele din Kusadasi, si da la Caravanserai am avut norocul sa ma cazez in ziua cu o seara de spectacol. Spun noroc pentru ca spre deosebire de cei din curte care platisera bilete si statau la mese, noi am vazut spectacolul de pe terasa de acces in camere, pe niste hoteluri confortabile si... gratis, probabil ca si alti turisti cazati acolo.

Interesant spectacolul, mai ales la pretul asta si mai cu seama partea orientala cu dervisi rotitori cadane scl. Am plecat cand au ajuns la repertoriul international si pe copile le/a pufnit rasul de cum cantau in limbi straine cu totul interpretilor respectivi, dar seara si atmosfera au fost minunate, cred ca am incarcat si niste poze de acolo.

Revenind la bazar, una dintre fete poarta si acum inelul cumparat de acolo, foarte frumos si pentru care nu am reusit sa ma tocmesc prea bine cu specialistii locali.

sibicrengut [29.06.21 13:37:55] »

Buna, te rog anul acesta mergem la BATIHAN

vrem sa ne urcam sa luam

dolmus CATRE BAZAR

dolmus catre KUSADASI sa mergem la shooping

dolmus care SELCIUK

va rog unde trebuie sa cerem sa ne lase?

adryana, bullet123, calatorul, maria55, michaella, naicul63, oliviaci, sibicrengut
Alte impresii din această RUBRICĂShopping în Kusadasi și împrejurimi: