ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2017
ÎNSCRIS: 16.09.13
JUN-2017

Kusadasi & shopping a wonderful story for beautifuls womens… and mens

Fiind stationat in perioada 29 mai-8 iunie 2017 la Richmond hotel, Pamucak, acest lucru a reprezentat o buna baza pentru shooooooooooooooooooooooooopping.

Am fost insotit de doua persoane de sex feminin. Sotia si sora.

AVM – alis veris merkezi – alis veris – din amintirile mele …. 1001 nopti, inseamna negustorie, afacere – in ziua de azi=centru comercial

Deci, la iesirea din Kusadasi spre Soke, intrarea spre hotel Sentinus, s-a construit cam de 3 ani un AVM. In interior gasim: Miggross – 5M, Madame Coco, Lcwikiki, Defacto, White&Beige, cafenele, restaurante, etc, cam tot ce este necesar pentru persoane de sex feminin hotarate. (mare atentie google maps este intreupt in dreptul intrarii, dar aceasta exista. Nu se poate iesi in schimb pe acolo, deoarece iti faci praf cauciucurile).

Turcii au in dictionar un cuvant extrem de important “indirim” = reducere. Fie ca sunt reduceri, fie ca nu sunt, acest cuvant este afisat permanent si provoaca miraje si chiar miracole. Primul miracol este ca te goleste de bani.

Dar, sa ne intoarcem.

Lcwikiki, Defacto si Madame Coco exista si in RO. Problema este ca nu sunt aceleasi lucruri ca la turci. Mai frumoase si mai ieftine. Trebuie multa rabdare si atentie si veti gasi preturi bune la o calitate medie spre inalta. Recomand sa se probeze orice haina, deoarece anumite croieli “nu pica bine”. Tricouri gen polo barbatesti de la 19 tl la 35 tl, cele de 35 fiind calitate f buna. Hainele de dama variaza de la 15 tl, pana la 50 tl – de sezon.

White&beige este un magazin cu lucruri pentru acasa, exact ca Madame Coco. Am cumparat 2 tavite de cafea din plastic cu 15 tl bucata. Frumusele, cu “mesaj” (dar ce mesaj), mi-au adus un pupic pe bot din partea nevestii.

La Migross se poate bea ceai 1 tl si cafea turceasca 3 tl., tot din Mig am cumparat chiloti barbatesti, ocean wave – 8 tl – redusi, sau Don – 17-19 tl, calitate f buna din poplin.

In rest, dupa cum va ajunge timpul si banii, aruncati un ochi, doi ochi si cu “siguranta” veti arunca si banii.

NOVADA outlet – pe val

Drumul spre Soke-Bodrum – se merge dupa semne si cand se ajunge in rondul care te trimite ori la Bodrum, ori la Aydin, in stanga fata se vede acest outlet.

Parcare mare, dar destul de aglomerata. Se gasesc si branduri renumite. In 2015 am cumparat fiului o pereche de Nike, care s-au dezlipit dupa 30 de zile. Erau in garantie. Si ce daca. Si aici trebuie sa vanati preturi cu multa rabdare. Cu toate ca preturile la brandurile de incaltaminte sunt usor mai mici, recomand sa cumparati din tara, din motive de garantie. Ceva cumparaturi de la Watson.

SOKE – outlet, sau out de tot

Daca nu faci stanga catre Novada, fa dreapta catre outleturile de pe drumul Soke-Bodrum, situate chiar pe sensul de mers spre Bodrum

Din nefericire, aceste outleturi sunt pe desfiintare (sper sa nu). Prima oprire: WRANGLER-LEE. Urmaream din 2015 produsele Northface. Din nefericire oferta este saracacioasa, dar tot mi-am gasit bocanci (si pt fiica mea) cat si o geaca de toamna-iarna, probata cu succes la intoarcere in Edirne. Nu am vrut sa o iau, deoarece cu reducere de 20% era 423 tl. Am fost foarte ferm ca nu dau 500 lei pe o geaca, ca n-am cazut in cap, dupa ce aveam de dat in jur de 800 tl (cu reducere) pe 2 perechi de bocanci. Brusc mi-am adus aminte ca exista metode de sinucidere mai placute decat discutia in contradictoriu cu nevasta si surpriza a aparul la casa total bon 1423 tl. Efectiv platiti 923 tl cu cardul. Ce a urmat de la cele 2 minunate femei care m-au insotit… tine de istorie.

Plecat mai departe spre Starbucks. Acolo dezastru. Levis desfiintat; magazin Mustang cu preturile in tavan, Madam Coco…. pe reducere. Ca sa nu plecam cu mana goala…. 2 buc reglete pentru sters geamuri, un cearsaf, ceva ciorapi.

Baut cafeaua de rigoare la Starbucks si cumparat cafea la punga. TEAPA. Cafeaua Peru mediu prajita …. sa-mi fie cu iertare “am vazut tricouri negre mai albe decat cafeaua mediu prajita”. Sumatra – fara aciditate. Sigur asta. Daca ramane cineva fara mina la creion recomand – arsa in ultimul hal. Veranda – OK, dar cam dulce.

SIRINCE with love

Fiind stiut ca in islam vinerea este zi sfanta, hai in Selcuk ca-i targ. Evident ca nu era. Hai mai departe in Sirince. Sirince este foarte frumos, dar tot un gen de “no mans land” este. Nu conteaza. S-a facut si a doua sosea catre el, care urca muntele pe partea dreapta de data asta; foarte bine semnalizat. Lucru bun in aceasta perioada a fost ca nu sunt f multi turisti. Parcarea 10 tl si am urcat pe partea dreapta a satului, urmand sa coboram pe stanga. Primul obiectiv…... spre biserica, deoarece doream s-o revedem, iar in 2015 era in renovare. Era inchisa. Am baut un ceai si am mai urcat putin, am coborat putin si …... raiul pe pamant. Lucrusoare din bumbac indian lucrate de mana, cardigane, pantaloni, tricouri si cate si mai cate. Cert este ca la mine in memorie este o ceata totala si multe pungi. In rest tabula rasa.

Moscheea ISA BEY, hey, hey, hey…

Shoppingul, in realitate, este o mare arta, asa ca vizitand Isa Bey camii si salutandu-l pe imamul pe care il cunoasteam de ceva vreme, am cumparat ceramica pictata manual cu dansul dervisilor, pe care am dat doar…... 15 euro. Nemtilor, fiind de fata, aceiasi dimensiune de ceramica 45 eu, redusa de la 60. Sincer, nu-s foarte convins ca daca o racai pe spate nu gasesc “Manual made in China”.

Cu aceasta ocazie imamul ne-a dat si o rugaciune cu numele nostru pe ele.

La nici 3 metri distanta, obiecte din onix. Sotia fiind informata asupra beneficiilor elefantilor in cresterea bunastarii, a achizitionat 2. Mie imi scapa cum dand bani iti creste venitul, dar cine se mai uita in gura mea?

Selcuk – saturday the “holyday”

Daca nu-i targ in ziua sfanta de vineri, cu siguranta este in ziua sfanta de sambata.

Nebunie totala cu parcarea, dar se gaseste in curtea unei scoli, 5 tl, indiferent cat stai.

Marfa pe toate gusturile si toate preturile, dar majoritatea de calitate indoielnica (parerea mea). Culmea este ca tot s-au “ciupit” 2 posete la 30 tl bucata… … din magazin si o pereche de sandale, reduse de la 110 la 60 tl.

Cu aceasta ocazie m-am intanlit cu vechi comercianti, care vindeau vinerea prin hoteluri si chiar i-am intrebat ce s-a intamplat. “Richmond it is a close market” – a fost raspunsul. Le-au ridicat preturile in hotel si …. finish. Pacat. Mie-mi placea cand vedeam expusa marfa pe aleile hotelului. Am mai cumparat tot felul de nimicuri. Camasa barbateasca 25 tl, pantaloni barbatesti 25 tl (de vara), 2,3 tricouri 15 tl. 2 rujuri, 3 oje (da stiu).

Kusadasi – propiuzis, sau mens always die hard

Avand cu noi ceva pielarie de reparat (geaca scurta de revopsit - fata, haina lunga agatata o maneca-sotia; pantaloni de revopsit – sora), hai sa mergem in Kusadasi la bunul meu prieten Adam de la Benny’s. Omul ne-a primit, ne-a omenit, s-a uitat peste ce i-am adus ne-a comunicat pretul total 45 eu/3 buc si ne-a rugat sa revenim a doua zi sa le ridicam.

Intre timp incearca sa prezinte ceva haine de piele pentru dama. Eu foarte ferm rezist pe pozitie. Iesim de acolo si mergem pana la bunul meu prieten Benjamin, de la magazinul de aur, avand de reparat si o pereche de cercei. Omul se uita, spune no problem. Fara costuri (da, stiu).

Peste doua zile ne intoarcem si intram intai la aur. Omul ne prezinta cerceii. Perfect, sotia incantata, reintreb cat costa. Benjamin ma roaga sa arunc cat cred eu de cuviinta pe jos. 10 tl.

Urmeaza pielaria. Sincer, nu am crezut ca o sa iasa ce a iesit. Nu mai stim care maneca a fost reparata, iar geaca fiicei arata impecabil; nasturi schimbati; captuseala schimbata; pantalonii perfecti. Platesc si… …... vine nenorocitul de turc cu o scurta de piele culoare mustar (a doua fata ceva de vis) cu poseta asortata, tot cu 2 fete.

Am rezistat eroic. M-a costat doar 250 eu. De atunci il urasc pe Adam. Sincer am crezut ca suntem prieteni.

Cam asta a fost in mare. Carrefour, sapunuri de argan, Kipa – busuioc, etc, etc, etc.

Asta-i tot. S-o credeti voi. La iesirea din Izmir, cam la 40-50 km, mai este un Outlet si un Strabacks, unde s-a facut shopping, after shopping, ca de, la 8 tl tricoul nu poti rezista.

Vacante placute. Da, stiu domnilor. Suna ca o injuratura… dar nu este. Ele sunt tot ce avem.(daca webmaster/admin considera orice deplasat, sau inadecvat...rog sa stearga)

Trimis de danyo in 23.06.17 15:10:46
Validat / Publicat: 23.06.17 16:57:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5822 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.06.17 16:57:21]

@danyo:

Fiind stationat in perioada 29 mai-8 iunie 2017 la Richmond hotel, Pamucak

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[23.06.17 17:00:07]

@webmaster26: vezi impresii

[23.06.17 17:01:11]

@danyo: Scuze nu observasem.

[23.06.17 17:02:56]

@webmaster26: no problem

[23.06.17 17:30:21]

Mulțumesc pentru muuultele informații ????

Pentru orice eventualitate, pun în bagaj şi geaca de piele a soțului (necesită o reparație... geaca????), poate găsesc şi-n Didim vreun Adam!

[23.06.17 18:30:08]

krisstinna
[23.06.17 22:56:58]

@danyo: Excelent! Super tare! Minunat!

Nu îmi găsesc cuvintele, sunt bucuroasă de acest articol, nici nu-ți imaginezi

Familia mea adoră Turcia, suntem pe veci îndrăgostiți. Dar nu de UAI, ci de ei, de turci.

Nu pot spune public câți bani am dat mereu pe haine, acolo. Dar sigur stăteam toți trei vreo trei luni lejer, la hoteluri bune

Îți scriu în ordine locurile de unde am luat cele mai frumoase lucruri: Izmir, Bodrum, Istanbul, Kusadasi. Nu vorbesc de outlet-uri, eu vorbesc de magazine. Pe lângă astea, în fiecare seară ieșeam din resorturi, după o repriză bună de șopingareală, căutam cele mai bune și scumpe restaurante din oraș și mâncam ceva acolo, beam o tărie sau o bere

Asta înseamnă Turcia pentru noi: totul, mai puțin resorturile cu UAI.

Nu te necaji pe soție, e jumătatea care îți luminează zilele.

Cât despre Benny... hmm cele mai scumpe dar și cele mai frumoase produse, nu știam că poate repara, am pantalonii din piele care necesită vopsire. Am cumpărat de acolo multe geci, printre care una din piele de căprioară in valoare de 500de euro, și nu pentru mine

Obiecte din aur am reparat ce-i drept, la costuri acceptabile.

Tu ai simțit cât de bine e cu hainele alea de calitate pe tine? De încălțăminte nu mai zic, multe, bune peste 100 de euro perechea, dar jur că le am și acum, sunt unicat, au piele bună și un model superb.

Gentile? Hmm, chiar mă abțin, trebuie.

Am râs copios, i-am citit și soțului, rar acceptă să-i citesc ceva.

Inedită idee ai avut cu acest articol, mulțumesc frumos și felicitări!

[24.06.17 20:31:49]

@cosminap: multumesc doamna. Dupa ce veti vizita magazinele de piele... sotul... "va avea nevoie de reparatii la... buzunare"

Vacanta placuta si sa va intoarceti cu bine

[24.06.17 20:40:18]

@danyo: Mulțumesc!

Va fi prima vacanță în Turcia şi am mari emoții! Mai ales că transportul va fi cu auto şi şoferu'-s eu????

Sunt convinsă că socoteala de acasă nu se va potrivi cu cea din... bazar???? aşa că ai dreptate că soțul va suferi un RK la buzunare????????????

[24.06.17 20:44:32]

@krisstinna: Multumesc doamna. Doar pozez in "victima"... va rog sa ramana intre noi si restul siteului. Subscriu la ce ati precizat mai sus. Daca mai ajungeti pe la Adam (Benny's) spuneti-i 2 cuvinte. Jack Daniels si sa va repare hainele de piele cu probleme, altfel...

Vacanta placuta si drive safe.

[24.06.17 20:46:51]

@cosminap: Porniti de la principiul ca si drumul face parte tot din concediu.

[24.06.17 20:53:19]

@danyo: Da, asta e si ideea mea! De-asta plec cu 3 zile înainte de inceperea sejurului????

[24.06.17 20:58:35]

@cosminap: drive safe and god speed

[24.06.17 21:07:11]

@danyo: ????