ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2012
ÎNSCRIS: 20.09.12
SEP-2012

Din Kusadasi spre bazarul din Selcuk

- Hande Yener - Hipnoz

Pentru ca anul trecut in cadrul excursiei la Efes nu a fost inclusa si vizitarea Bisericii Sfantului Ioan si pentru ca atunci cand apuci sa le spui doamnelor despre o noua posibilitate de cumparaturi (mai ales ca din auzite preturile la bazarul din Selcuk sunt mai mici decat in Kusadasi) nu mai scapi pana cand nu ajungi in locatia cu pricina, sambata dimineata (ziua in care se tine bazarul la Selcuk) am coborat la receptie pentru a ma interesa de posibilitatile de a ajunge in susunumitul oras.

Receptionerul ne-a indrumat spre statia de Maxi-taxi (Dolmus) din centrul statiunii. Chiar in fata hotelului era un taximetrist, pe care l-am intrebat de mica autogara, si invariabil, ceea ce asteptam de fapt, ne-a propus sa ne duca el cu taxiul pana in Selcuk. Dupa cateva negocieri am reusit sa ajungem la un pret avantajos, tinand cont ca eram 4 (ar fi trebuit sa platim la dolmus in jur de 40 de lire dus intors) pentru o calatorie dus intors cu taxiul.

Drumul de 18 km dintre Kusadasi si Selcuk are frumusetea lui, serpuind printre paduri de pini si maslini, cu inaltimi de unde se vad golfurile superbe cu stancile coborand direct in mare si promontoriile in care se izbesc spumos valurile.

In apropierea intrarii in Selcuk, din partea stanga se iveste Efesul, urmat de constructiile cu 2 milenii mai tinere ale aeroportului Selcuk, de unde am inteles ca se pot face zboruri de agrement si chiar parasutism pentru doritori.

Taxiul ne-a lasat chiar in fata bazarului, care la ora 9 era deja aglomerat. Prima impresie este ca ai reintrat in bazarul de textile de la Kusadasi de miercuri, multi dintre vanzatorii de la Selcuk fiind intalniti si miercuri in Kusadasi.

Diferenta e ca in Selcuk bazarul nu e doar de haine, in partea stanga a bazarului fiind expuse pe tarabe o larga varietate de fructe, incepand de la struguri si terminand cu smochinele in toate culorile si consistentele. Binenteles ca vanzatorii te imbie sa gusti, fara sa te agaseze sau sa se supere daca nu cumperi.

O reprezentare destul de mare o au standurile cu mirodenii care se vand la cantar direct din saci mari. Sincer sa fiu am stat cred ca 15 minute intreband vanzatorii ce reprezinta fiecare "spice" din multitudinea de culori si forme.

Logic, cea mai mare pondere o au tarabele cu haine. Preturile intradevar sunt mai mici decat in Kusadasi, posibilitatile de negociere mai mari. Se cunoaste diferenta, atunci cand spui un Merhaba in loc de Hello si intrebi Ne Kadar in loc de How much. Am facut un mic experiment, punand un prieten sa intrebe prima data in engleza pretul unei perechi de blugi si apoi am intrebat eu in turca. Daca primul raspuns a fost 50 tl, pentru mine pretul s-a micsorat singur, singurel direct la 25 tl. Asta fara negocierea de rigoare. Nu e greu sa invatati cateva cuvinte (pliantul agentiei poate servi drept ghid de conversatie).

Pentru cei cu copii - veti gasi tot felul de hainute, tricouase, etc.)

In rest gasiti tot felul de lucruri incepand de la bormasina si terminand cu ceainice si pahare.

Interesant este si sectorul de peste proaspat, unde gasiti tot felul de specii pescuite in dimineata targului.

Stradutele inguste, stilul propriu de asezare a caselor si atmosfera inconjuratoare iti creeaza o senzatie de oras oriental din alt veac. Mirific.

La ora stabilita, taximetristul ne astepta in fata bazarului, ne-a dus la Biserica si Mormantul Sf. Ioan si si chiar daca am mai fost odata, la moscheia Isa Bay. Dupa ce am parasit Selcuk-ul, fara ca noi sa-i spunem nimic, soferul ne-a adus inapoi pe alta sosea care urmareste tarmul marii, trecand pe marginea golfurilor.

Cel mai frumos mi s-a parul Pamucak (se pronunta Pamugeac). Dar despre golful Pamucak mai mult cand vom vorbi despre scuba.

In concluzie recomand tuturor turistilor cazati in Kusadasi sa faca o excursie in Selcuk.

Trimis de Lavy in 23.09.12 21:40:30
Validat / Publicat: 23.09.12 22:09:39

VIZUALIZĂRI: 6543 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lavy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bazarul

[24.09.12 13:20:53]

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[08.10.12 23:37:55]

@Lavy, daca imi permiti o completare... vis a vis de recomandarea ta adresata tuturor turistilor sositi in Kusadasi!

Nu numai bazarul din Selciuk... este intr-adevar o atractie, trebuie sa recunosc, insa... daca ai ajuns la Selciuk poti sa mai faci 8km pt o vizita la Casa Fcioarei Maria sau alti 6km pt o vizita in satul Sirince.

Iar data viitoare, sa stii ca un alt bazar, mult mai ieftin gasesti in localitatea Soke, la aprox. 23km de Kusadasi, in fiecare zi de miercuri.

[03.06.15 20:44:28]

Stie cineva dc te cazezi mai departe de kusadasi 20 km, ai cu ce sa ajungi acolo?? MS!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[04.06.15 15:18:33]

@Cata2015 - desi nu stiu exact unde anume te cazezi, cu siguranta exista acele dolmusuri care circula pe distante chiar mai mari de 20km. Fii fara grija, ai sa poti vizita orasul, cu siguranta!

[04.06.15 15:31:28]

Sarumana, bazarul ma intereseaza!)

bullet123
[19.06.15 22:29:49]

@maria55 - sau poate raspunde chiar si altcineva care a fost.

Imi puteti spune cum se spune la bazar in engleza si turca? Iar daca aveti si locatiile lor ar fi si mai bine.

In principiu as dorii sa merg la Selcuk sau Soke, Sambata, dar pe seara, mai este cineva sau bazarul functioneaza doar dimineata? Multumesc frumos.

[29.09.15 10:57:38]

Mutat în rubrica "Shopping în Kusadasi și împrejurimi, KUSADASI" (nou-creată pe sait)

[29.09.15 14:41:19]

Am fost Sambata in bazarul si Selcuk, este k dar trebui sa negociezi in nesimtire cu tupeu ptr ca turcii sant ca [***] nostri si dc n-ai tupeu te "fac"!!! Dar parerea mea ca tot Istambulul e miezul, bazarul ma refer!!!

sibicrengut
[29.06.21 14:01:42]

@Cata2015:

Buna, te rog anul acesta mergem la BATIHAN

vrem sa ne urcam sa luam

dolmus CATRE BAZAR

dolmus catre KUSADASI sa mergem la shooping

dolmus care SELCIUK

va rog unde trebuie sa cerem sa ne lase?

bullet123, Cata2015, maria55, sibicrengut
Alte impresii din această RUBRICĂShopping în Kusadasi și împrejurimi: