ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.11.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 26.10.12
OCT-2011

Plaiul Foii o cabana placuta

O cabana frumoasa situata 13 km de Zarnesti se ajunge destul de usor cu masina drumul destul de bun.

Cabana foarte veche ca si contructie dar renovata si utilata modern, pina acum citiva ani nu exista cablu tv acum are. Noi am ales un apartament in care aveam un living nu foarte mare dar curat cu tv, si un racitor, dormitorul spatios si curat baie curata.

Restaurantul foarte frumos, mincarea foarte buna si servirea ireprosabila (vinatul foarte bun) daca mergeti in perioda de vara este foarte frumos sa servesti masa afara intr-un peisaj mirific Piatra Craiului nu te va dezamagi daca vei alege aceasta zona.

Ce mi-a placut foarte mult la aceasta locatie este drumul de la Zarnesti pina la cabana, un riu care te insoteste si te poarta prin mai multe poienite, noi mergem macar o data pe an in aceasta locatie, totul iti ofera atita liniste si placere incit doresti sa te reintorci.

Recomand cu drag aceasta aceasta locatie.

Trimis de yuly68 in 26.11.12 18:43:33
Validat / Publicat: 26.11.12 22:42:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL PIATRA CRAIULUI.

VIZUALIZĂRI: 3605 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (yuly68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Cabana Plaiul Foii

saxonul
[28.11.12 10:50:13]

Buna,

"drumul destul de bun. "

Sa inteleg ca au astupat gropile nenumarate care fac sa nu poti merge cu mai mult de viteza a 2-a? Si a disparut si praful pe timp de vara care te face sa ajungi cu masina alb-galbuie la Plaiul Foii, indiferent de culoarea originala?

Imi place foarte mult zona Plaiul Foii si Masivul Piatra Craiului, dar am jurat, dupa ultimul drum din 2011, sa nu mai merg cu masina la Plaiul Foii decat dupa ce asfalteaza. Am trecut pe varianta Gura Raului - Cab. Curmatura pentru a ajunge in Piatra Craiului.

[28.11.12 11:34:17]

@saxonul: Salut,

Gropile, denivelarile, nu sunt astupate si chiar daca mai lucreaza cineva la drum din cand in cand trebuie sa ne gandim ca suntem in Romania si tot ceea ce se face se repara de mantuiala.

Intr-adevar este si o mare problema a prafului dar eu am considerat ca merita parcurs acest drum pana la frumoasa locatie.

De asfaltat eu nu pot crede ca se va intampla vreodata, dar cine stie candva se vor gandi ,,alesii nostri '' ca si poporul nostru mai merita cate ceva.

Multumesc de varianta Gura Raului - Cabana Curmatura, nu stiam de ea.

O zi buna.

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[28.11.12 12:35:52]

Multumesc de varianta Gura Raului - Cabana Curmatura, nu stiam de ea

Nici acel drum nu arată altfel faţă de varianta Zărneşti - Plaiul Foii, drumul asfaltat terminându-se chiar în dreptul cabanei Gura Râului. Şi, pentru cei ce nu cunosc zona, poate ar fi bine de ştiut că accesul auto este permis DOAR până la intrarea în Prăpăstiile Zărneştilor, nicidecum până la cabana Curmătura.

[28.11.12 12:50:19]

@urjanclaudiu:

Pana la urma se pare ca ambele variante de traseu sunt aproape identice din punctul de vedere al drumului.

Ne deplasam cu viteza mai mica si ajungem in final la locatie chiar daca timpul pierdut pe drum este deranjant.

Daca drumul ar fi singura problema nu ar fi asa de suparator dar uneori din pacate intalnim si locatii cu multe probleme si atunci ne intrebam daca mai merita intrun final aceasta deplasare.

Oricum, eu cel putin am sezizat o mica schimbare in ultimii ani privind situatia pensiunilor si consider ca este inportanta aceasta schimbare spre bine (nu generalizez) pana la urma si proprietarii au ajuns la parerea ca daca nu schimba nimic vor duce o mare lipsa de turisti ulterior nerecuperandu-si investitia.

saxonul
[28.11.12 13:08:28]

@urjanclaudiu: Pai eu intotdeauna las masina la Cab. Gura Raului si de acolo merg per pedes pana la Curmatura; Nu risc sa merg cu masina nici macar pana la Fantana lui Botorog, de cand au fost torentii aia intr-o vara care au ingropat masinile din zona aia.

Avand baza la Cab. Curmatura poti face si Piatra Mica si Creasta Nordica, inclusiv o traversare pana la Plaiul Foii. Nu sunt adeptul mersului cu masina decat pana unde este asfalt.

[28.11.12 13:44:08]

@saxonul: Pentru cei care sunt adeptii calatoriilor pe jos este super, in ultimi ani eu am renuntat la mersul pe jos, sunt din ce in ce mai comod, prefer sa ajung la o anumita locatie cu auto chiar daca uneori este destul de greu si cu masina, eu nu ma las, pe jos nu.

Prefer locatiile cu priveliste frumoasa in apropiere de locul unde sunt cazat, drumetiile sunt placute si de durata, adevarat ca ,,mersul pe jos face piciorul frumos'' dar pentru cei comozi singura alternativa... masina.

saxonul, yuly68
Alte impresii din această RUBRICĂCabana Plaiul Foii: