ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2019

Sub orice critică
Sub orice critică
Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

O experienta neplacuta, traditional romaneasca! Cabana Plaiul Foii!

Salutare dragi potentiali clienti,

Vreau sa va împărtășesc experiența mea si a familiei mele in aceasta locație, Cabana Plaiul Foii.

Totul a fost bine si frumos până cand am ajuns la locație si ne-am cazat.

Am coborât la restaurant sa comandam. Am întrebat chelnerul daca carnea de pui e de ferma sau sa ne recomande ceva de ferma, asta pentru băiețelul nostru de 2 ani, si raspunsul lui a fost: Carrefour sau Metro. Ma asteptam ca locatia, cu asa preturi sa aibe o calitate mai buna a preparatelor (o anume ferma). Preparate care nu au fost necomestibile, dar nici nu au excelat in vreun fel.

În camera am constatat ca băiețelul nostru avea ciorapii foarte murdari după ce s-a jucat cu jucariile prin camera. Ca sa constat, folosind servetelul, ca era o mizerie de nedescris pe jos in special in coltul camerei, lângă pat. Lucru care ma enervat, pentru că a trebuit să stau după el sa nu șteargă cu mâinile, pantaloni, bluza, dusumeaua. Ori nu au facut curat in momentul cazarii noastre ori persoana abilitată nu isi respecta fișa postului.

Curățenia in camere si in zona comună (baie) de pe etaj nu a existat pe durata celor 2 zile de cazare. Pampersul băiatului cu treaba mare si alte lucruri au stat în zona comună de pe etaj până în momentul în care am plecat noi. A trebuit să folosesc sac personal pentru a putea folosi gunoiul.

Ce am observant, in aceste 2 zile de cazare, ca personalul abilitat „a rupt" canapeaua din holul pensiunii stand pe telefon, în loc să meargă sa verifice aceste aspecte.

Chelnerii au omis in repetate randuri si nu numai noua, sa aduca preparatele corespunzator sau sa le aduca.

Problema e ca atata timp cat localul nu a fost plin decat la prânz, in una din zile, de ce sa intamplat acest lucru?

În zona comună de pe etajul 1 exista un salon cu mese. La prânz era strigător la cer sa poti sa te odihnesti (plansete copii, rasete, etc). Normal si firesc mi s-ar fi parut ca acel salon sa fie folosit de clientii cazați si nu de clienti care vin sa mănânce la restaurant.

Dar daca putem face un bănuit in plus, de ce nu!

Mentionez ca acest aspect nu a fost menționat în momentul cazarii sau pe durata acesteia.

La ora 9 pun cheia pe restaurant, la propriu! Vrei sa bei, comanzi până în 9, după... sanatate!

Dar apogeul a fost atins în urmatoarea seara.

Am avut neplăcere sa cunoastem in persoana un grup de 10-12 tineri care din punctul meu de vedere puteau fi catalogati ca si un grup de cocalari needucati. Acestia au venit cu o boxa portabilă in zona comună de pe etajul 1 si au inceput sa asculte muzica, ulterior si manele.

Au întrebat in prima faza daca ne deranjează muzica, un play list banal, si le-am comunicat că nu, aceasta fiind la un nivel acceptabil. Dar in 5 minute au dat muzica de nu mai puteam sa ne intelegem om cu persoana. Mentionez ca pe langa ei in acea zona se mai aflau alte 3 familii.

Le-am sugerat in prima faza sa dea mai încet, dar nu am reusit. A doua tentativă a fost continuitata de un comportament deviat de catre unul din cocalari, care a dat cu pumnul in masa la propriu, cand le-am sugerat sa dea muzica mai încet.

Comportamentul cocalarului manelist a continuat cu deplasarea altuia la masa noastră, care a menționat urmatoarele: Auzi dar cine esti tu? Esti șefa aici? Avem si noi o onomastică si vrem sa ne simtim bine.

La care replica a fost: Cand nu esti singur intr-o locație si nu ai închiriat toata locația trebuie cu toții sa ne simtim bine, nu? Plus ca avem si copii mici.

Morala: Nu poti sa nu iti dai seama cand vezi un astfel de grup de cocalari needucati, ca lucrurile nu vor lua o întorsătură benefică atât pentru local cat si pentru clientii acestuia.

Dar eu cred ca sa trecut cu vederea peste acest aspect si pentru ca grupul de cocalari a comandat bautura in jur de 1000 ron, nu sa mai ținut cont si de restul clienților, dacă aceștia se vor simtii bine sau nu.

Dacă e mai importantă o comanda decat ceilalti clientii ai pensiunii, undeva e un derapaj.

La plecare si dupa ce am iesit din încăpere au inceput zgomote si râsete.

Dar cireasa de pe tort, a fost ca la ora 1 noaptea a pornit alarma in pensiunie.

De ce? Pentru ca grupul de cocalari bine incalziti după băutura au fumat in incapere si au declanșat senzorii de fum, trezind toata cabana.

La deplasarea personalului abilitat, unul din cocalarii grupului avea tupeul sa ceara personalului sa se miste sa stingă alarma.

Dar personalul nefiind si cu gândul la restul de clienti din cabana a permis ca grupului de cocalari sa petreacă în continuare. Petrecere care ulterior sa mutat în camere.

Camere aflate la etajul 2, deasupra noastră.

Pot mentiona ca a 2 a zi, toți clienti pe care i-am intalnit in zona de mic dejun au menționat că, comportamentul grupului de cocalari needucati a fost un comportament deviat, ca sa nu spun de rahat.

Asa ca dragi potentiali clienti, ganditi-va de 2 ori inainte sa alegeti o destinatie ca aceasta, mai ales daca aveti copii mici.

Scuzele nu vor justifica nevoile fiecăruia dintre noi și în ce ordine sa fie puse.

Dar cand vindeți ceva, gândiți si actionati cu simt de raspundere.

Plusul la aceasta locatie, a fost panorama din fata cabanei.

Spor la treaba!

P. S. O sa am grija pe viitor cand cineva apropiat imi recomanda o locatie, gusturile nu se discuta!

Trimis de Igi Giani in 28.02.19 08:41:39
Validat / Publicat: 28.02.19 09:17:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL PIATRA CRAIULUI.

VIZUALIZĂRI: 1836 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Igi Giani); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 baie comuna

[28.02.19 08:47:05]