ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2012
ÎNSCRIS: 11.09.11
NOV-2012

Scurta vizita in Belgrad - o experienta placuta

La jumatatea aceste luni am petrecut 2 zile si o noapte in Belgrad. Ma asteptam la un oras afectat de recentele conflicte, urat si abia iesit din razboi. Desi fusesem in tranzit prin Serbia cu 2 luni in urma, nu am trecut prin capitala, dar stiu ca zona principala vizata de raiduri aceasta fusese.

Dupa un zbor de 70 minute am aterizat pe aeroportul Nikola Tesla din apropierea orasului. Formalitatile sunt foarte rapide, bagajele sosesc in 5 minute pe banda. Primul gand este sa ne uitam si sa sunam la o companie de taxi, stim celebrii "pirati" care misuna in astfel de zone. Ne ducem in parcare, intrebam de cursa si avem prima surpriza placuta: ca sa te urci in taxi din aeroport trebuie sa iei un tichet gratuit, practic un mod de a-i verifica pe soferi - deci se poate. Tichetul se ia din interior, unde o sarboiaca amabila ne recomanda sa schimbam euro (se accepta la taxi, dar trebuie sa ai suma exacta) si ne spune pretul cursei pana la hotel. Soferul rupe cateva cuvinte in engleza, iar drumul pana la intrarea in oras se face pe autostrada, traficul este aglomerat, dar se circula fara probleme.

Am fost cazat la Holiday Inn, in zona noua a Belgradului se gaseste pe toate hartile si indicatoarele rutiere "Novi Belgrad". Sa nu credeti ca este abia construita, denumirea crea sa arate ca este parte inceputa in anii "70 si zona in care se tot extinde orasul - spre vest. La cazare trebuie sa lasi pentru cateva ore un act de identitate deoarece este o regula conform careia fiecare strain trebuie inregistrat la politie si primeste un tichet, cu toate ca la iesirea din tara nu iti cere nimeni tichetul. Este un obicei ramas din comunism, dar care observ ca nu prea se mai respecta.

Pentru ca mai avem ceva timp pana incepea evenimentul, am iesit la o plimbare in zona noua cu o harta in mana. Prima impresie, care se confirma ulterior: orasul a fost gandit de cineva cu viziune, are toate caracteristicile unui oras modern, chiar daca a fost bombardat. Bulevardele sunt foarte largi (3 benzi pe sens), tramvai pe mijloc, nici o masina parcata aiurea. De aceea traficul este fluent, comparabil cu Bucurestiul noaptea sau duminica dimineata. Trotuarele sunt foarte largi, iar pana la blocuri exista un spatiu verde cu pomi. Zonele sunt ingrijite, putina mizerie, nu sunt caini vagabonzi, am vazut un singur cersetor. Cand spun ingrijite ma refer la un gazon de bun simt, nu la panselute de milioane de euro. Blocurile sunt lungi, inalte, parcari mari de resedinta, dar vopsite intr-un gri deprimant. Mergand la pas pana spre Dunare remarc frumosul nod de circulatie cu trecerea peste autostrada (atat auto, cat si pietonala) cat si linistea si calmul in care te poti plimba.

Zona riverana Dunarii are cateva cladiri moderne, de birouri si conferinte, precum si o gramada de restaurante si carciumi pe mal sau chiar pe diverse nave parcate.

Dupa scurta plimbare am plecat catre centrul istoric, traversand pe podul Brankov am ajuns in zone Republike. Zona centrala nu este nici ea foarte aglomerata, in schimb e plina de filiale de bani si magazine. Apropo de schimb valutar, noi am schimbat la un automat la hotel, dar am observat ca este preferabila sa ai dinari peste tot, iar la operatiuni de schimb valutar nu se cer documente, dar nici nu se da vreo chitanta. Am mers pe strada pietonala Skadarska, zona de promenda si plina de fel de fel de restaurante si barulete. Am mancat foarte bine la Zlatni Bokal, mancare traditionala, asemantoare cu bucataria noastra, dar ceva mai condimentata. Pentru 6 persoane, 2 feluri si bauturi am platit aproape 90 euro. consider ca este ok, pentru un restaurant situat in centrul unei capitale.

A doua zi, dupa ce ne-am terminat treaba am plecat sa vizitez cetatea- muzeu Kalemegdan. Din zona Republike am luat-o pe jos pe Francuska, apoi pe Cara Dusana avand prilejul sa fac cateva poze Dunarii in aceasta zona. Exista si posibilitatea de a merge direct de pe strada Knez Mihajlova, unde am inteles ca sunt mai multe magazine pentru cei interesati. Privelistea este superba, chiar la varsarea raului Sava in Dunare. Zona nu este prea amenajata, cu ceva fiare ruginite pe margine si cu terase deschise pe timpul verii.

Daca ajungi la Belgrad, trebuie sa vezi Kalemegdanul. De sus se poate vedea confluenta apelor iar intr-o zi insorita sa trageti cateva cadre superbe. Zona contine: fortareata antica, gradina zoo, expozitia de arta, observatorul, planetariumul, o fantana romana, muzeul militar si unele zone de plimbare. Intrarea este gratuia in cetate, pentru muzee si zoo se plateste. Zona fortificata ma duce cu gandul la trecut si la asediul Belgradului din sec Xv de catre otamanii condusi de Mehmed al 2lea sau Soliman magnificul. in ciuda faptului ca fost cucerit de otomani, azi se mai observa doar 2 capele crestine, ca mijloc de continuare spirituala. Zidurile sunt bine conservate, iar la o plimbare se pot vedea cateva echipamente de artileri din cele de-al doilea razboi mondial, . Un review cu multe detalii a scris Costi. Deci recomand ca must see aceasta zona.

Viata de noapte din Belgrad: este animata sunt multe cluburi in special in zona centrala, nu am intrat in nici unul, dar inteleg ca principalele atractii sunt sarboaicele si alcoolul ieftin - nu sunt accizele din Uniune.

Dupa aceasta scurta vizita imi permit cateva concluzii:

- voi reveni in Belgrad pentru un sejur mai lung

- nu e orasul distrus la care ma asteptam

- infractionalitatea e mai redusa decat la noi sau in Bulgaria - nici seara nu vezi indivizi dubiosi sau pusi pe rele

- orasul este destul de bine intretinut si in dezvoltare

- atentie la hoteluri: cititi reviews inainte, sunt multe nerenovate

- nu este plin de mall-uri, fast -food-uri multinationale...

- traficul e lejer, data viitoare incerc sa ajung cu masina

- este excelent gandit si proiectat

- mai are mult de lucru la amenajarea zonelor riverane

- blocurile cenusii sunt poate singurul lucru care nu mi-a placut

- nu se da bon la taxi, nu este implementat sistemul cu case de marcat nicaieri

- sarbii mi se par oameni ok, gata sa te ajute sau sa-ti dea un sfat

- nu in ultimul rand: sarboaicele le concureaza pe fetele noastre la frumusete

daca ajungeti prin zona, recomand!

Trimis de gvaly in 18.11.12 15:04:33
Validat / Publicat: 18.11.12 16:07:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SERBIA

VIZUALIZĂRI: 5315 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gvaly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Asa arata o trecere peste autostrada

[18.11.12 16:11:06]

@gvaly: interesant articol, mulţumim. Ar fi foarte util şi unul care să-l completeze, povestind impresiile despre cazare, în măsura în care timpul şi disponibilitatea îţi va permite.

nils1
[18.11.12 19:55:23]

Review-ul tau m-a facut sa retraiesc clipele de hoinareala prin Belgrad. Un oras superb, care mi s-a parut (in anumite zone) asemanator Bucurestiului.

In privinta distrugerilor razboiului, poate ai remarcat cateva cladiri din centru care inca poarta urmele bombardamentelor - lasate asa spre aducere aminte. Sarbii nu iarta si uita. Nu stiu daca ai ajuns si prin cartierul Dedinje, un fel de Cartierul Primaverii, unde au locuit demnitarii comunisti, inclusiv Tito. Este superb! Tot acolo este si Consulatul Romaniei.

nils1
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Belgrad: