ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2018
ÎNSCRIS: 22.11.17
JUL-2018
7 AD. + 3 COPII

O zi in Belgrad

Locuim destul de aproape de Belgrad, dar aceasta a fost prima data cand am vizitat capitala Serbiei. Cumva nu m-a atras niciodata sa merg "special" sa vad Belgradul, nu mi se parea o destinatie interesanta. Dar cum s-a ivit ocazia sa mergem cu niste prieteni, intr-un grup mare, am zis: de ce nu! Hai sa vedem si Belgradul!

Cum am ajuns

Avand in vedere ca locuim in Timisoara, drumul l-am parcurs lejer cu masina in 2,5 ore la dus si 3 ore la intors. Am plecat dimineata devreme si am trecut granita pe la vama Stamora Moravita, unde n-am stat mai mult de 10 minute. Am urmat apoi drumul E70 prin Varset, Pancevo, Belgrad.

In Serbia este indicat sa aveti grija la noile reguli de circulatie si limitari de viteza, pentru ca amenzile sunt destul de usturatoare. In Serbia, limita de viteza este de 120 de km/h pe autostada, de 80 de km/h pe drumurile nationale si 50 km/h in localitate. De asemenea, in zonele cu scoli sau multi pietoni, limita se reduce la 30 de km/h. Daca sunteti prinsi depasind viteza legala cu mai mult de 50 km/h o sa fiti recompensati cu o vacanta de 2 saptamani in inchisoare. Deci fiti prudenti si conduceti cu grija!

Cum parcarea este destul de problematica in centrul orasului, am ales o parcare subterana, cea a mall-ului Rajićeva Shopping Center. Tarif: 100 dinari/ ora.

Ce am vazut

Din mall am iesit direct pe strada pietonala principala Knez Mihailova. Multe magazine, multe restaurante, oameni care se plimbau linistiti, astfel ca prima impresie despre Belgrad a fost una pozitiva. Mi-a placut cum arata centrul, cu cladiri renovate si strazi curate.

Dupa ce ne-am oprit la un restaurant sa luam micul dejun, am plecat spre fortareata Kalemegdan. Mi-a placut cum ruinele fostei fortificatii militare se imbina frumos cu vegeteatia intr-un frumos parc central, ideal pentru plimbari relaxante sau pentru admirat panoramele frumoase ale raului Sava. Cum era o zi calduroasa de sambata, parcul era intestat de lume si turisti (in special turci) care se bucurau de umbra si racoare. Am vazut locul de joaca destinat copiilor cu dinozauri (250 dinari intrarea) si expozitia de armament militar, am facut cateva poze si ne-am bucurat de peisaj.

Am pornit apoi inapoi pe strada Knez Mihailova, pe care am parcurs-o in intregime dupa o mica pauza de racorire la o inghetata. Am luat-o la pas spre cladirea Parlamentului, armirand arhitectura orasului. Am privit cladirea primariei si cea a Parlamentului din exterior si apoi ne-am intors sa luam masina si sa pornim spre Catedrala Sf Sava.

Cu parcarea am rezolvat usor, pe una din stradutele laterale parcului catedralei. Considerata una dintre cele mai mari catedrale ortodoxe din lume, catedrala este momentan in renovare si nu se poate vizita in interior. Astfel ca am putut vedea decat cripta subterana frumos decorata.

Am incheiat apoi ziua cu o masa copiasa la un restaurant de langa catedrala.

Ce am mancat

Centrul Belgradului este plin de tot felul de restaurante cu terase in aer liber, ca doar este vara si frumos afara. Pentru ca nu am studiat deloc destinatia, am mers la recomandarile prietenilor cu care am fost. Pentru micul dejun ne-am oprit chiar pe strada principala la restaurantul Boutique2, iar pranzul intarziat l-am luat la restaurantul Terminal Gastro Bar de langa catedrala. (O sa detaliez mai mult despre ele la rubrica corespunzatoare).

Am mai savurat o super inghetata la Ice Box, fix langa Rajićeva Shopping Center. Aici au atat inghetata la 120 dinari/cupa cat si frozen yogurt cu topinguri la alegere. Delicios! Recomand, mai ales pe timp de vara.

In general, preturile mi s-au parut asemanatoare cu cele de la noi (compar cu Timisoara), poate chiar mai mici. Cam toate restaurantele din centru practica cam aceleasi preturi. Portiile in schimb mi s-au parut mari sau chiar foarte mari, ia rmancarea foarte gustoasa.

Diverse

Internetul este undeva la peste 10 euro/MB asa ca aveti mare grija sa opriti wifi-ul de la telefon inainte sa intrati in tara. Nici tarifele de roaming nu se lasa mai prejos. Daca sunteti intr-o plimbare scurta, mai bine evitati sa folositi telefonul mobil.

Dupa-masa in zilele de weekend exista locuri de parcare gratuite. Asa ne-am putut opri fix pe stradutele de langa catedrala fiindca era trecut de ora 14:00.

In materie de supermarketuri am observant varianta lor de Mega Image, Maxi. Este unul chiar in centru, la bifurcatia strazii principale cu Čika-Ljubina. O sticla de apa de 1,5 l costa aici 40 dinari.

Tot in centru, in zona pietei Republicii, este si un mic magazin IKEA, pentru amatorii acestui brand.

Ca o mica observatie, un pic pe langa subiect… poate totusi intereseaza pe cineva: tigarile si alcoolul sunt mult mai ieftine in Serbia. Pentru cei ce fac visinata sau alte bauturi tari, puteti face la intoarcere o oprire in Varset unde 1 l de alcool costa 9 lei. De asemenea puteti achizitiona faimoasa ciocolata Cipiripi.

Concluzie

Desi a fost o singura zi, desi a fost destul de obositor, desi n-am apucat sa vedem foarte multe, ce am gasit la Belgrad a depasit asteptarile mele. Nu mi s-a parut un oras deloc anost si nu cred ca trebuie evitat. Eu una as mai merge la Belgrad, macar pentru o plimbare relaxanta, o portie zdravana de mancare si o inghetata delicioasa.

Trimis de r-Uca in 26.07.18 21:10:59
Validat / Publicat: 26.07.18 22:33:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SERBIA

VIZUALIZĂRI: 9642 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (r-Uca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Fortareata Kalemegdan

crismis
[27.07.18 07:27:47]

@r-Uca: Și pentru mine Belgradul a fost o surpriză plăcută, am ajuns acolo anul trecut, cu ocazia unei conferințe. Data viitoare vă recomand o plimbare pe faleza Dunării înspre Zemun, sunt vreo 4 km, pe care eu i-am făcut pe jos dus-întors. E superb! Lebede, bărci și bărcuțe, restaurante și hoteluri plutitoare, locuri de relaxare pentru mari și mici! Iar Zemun are câteva biserici interesante, un turn celebru, foarte frumos și o atmosferă patriarhală fermecătoare!

Călătorii inspirate în continuare!

krisstinna
[27.07.18 08:35:57]

@r-Uca: Și mie mi-a plăcut Belgrad, m-a cucerit și vreau să mă întorc acolo pentru o nouă vizită.

Un amănunt important: pe autostradă limita e de 130km/oră, din vara aceasta a mai crescut limita un pic

[27.07.18 08:36:00]

@crismis: Multumesc de sfat! Din pacate ziua a trecut foarte repede si n-am apucat sa vedem foarte multe... ramane pe data viitoare, fiindca sper sa mai ajung prin Belgrad

krisstinna
[27.07.18 08:39:56]

@crismis: Fix pe faleză am avut cazarea, in Zemun, in fața Dunării, am mers pe jos până in centrul vechi, m-a bombănit domnul C, erau 4,5 km

Ai mare dreptate, zona e deosebit de frumoasă, malul Dunării e plin cu restaurante plutitoare, am fost tare încântată.

[27.07.18 08:49:57]

@krisstinna: Multumesc de precizarea cu viteza pe autostrada... adevarul e ca noi n-am trecut pe autostrada, dara asa am inteles de la colegii soferi

[29.07.18 21:17:42]

@r-Uca: Frumos, felicitari, votat cu mare drag.

[29.07.18 22:29:08]

@mishu: Multumesc frumos

paul.boalca
[09.04.19 11:48:37]

Salutare, tinand cont ca trebuie sa schimbi valuta pentru a putea plati diverse servicii, presupun ca exista si modalitatea de a plati si cu cardul, nu? ce sfat imi dai?

App de sfat, cate pachete de tigari am voie sa cumpar sa vin cu ele inapoi?

[09.04.19 12:02:22]

@paul. boalca: 2 pachete/persoana (evident nu copiii), pentru ca Serbia e stat NON UE.

customs.ro/calatori/intra ... tat-necomunitar

Daca ar fi fost stat UE, aveai voie cu 1 cartus/persoana.

Poti risca, zic eu cu maxim 1 -2 cartuse daca sunteti doi adulti in masina, dar ar fi bine sa nu fie sigilate. In cel mai rau caz ti le confisca ca doar nu o sa stai sa platesti vama/accize pentru ele.

AU vamesii astia un miros, esti si din TM, deci ''suspectabill'' de mic trafic de frontiera

paul.boalca
[09.04.19 12:08:02]

@Nasshu: Legat de masina, este buna motorina lor? pot alimenta linistit de acolo sau mai bine bag de la granita cu noi?

Se poate plati si cu cardul sau la ei merge cu cash mai degraba?

[09.04.19 12:11:36]

@paul. boalca: Nu stiu, eu am tranzitat Serbia odata in drum spre Macedonia, si alta data spre Muntenegru. In ambele cazuri (autonomia masiini e spre 900km) nu am alimentat la ei. Am alimentat la iesire din tara si apoi ori in MAcedonia, ori Muntenegru. Nu a tusit de la motorina alora, nici de la aia din Albania, deci nu cred sa fie probleme nici la sarbi, au si ei masini destul de bune si scumpe. Pentru linistea ta, daca alimentezi alimenteaza la statii mai cunoscute (lant-uri la nivel national).

[09.04.19 12:18:18]

@paul. boalca: Se poate achita cu cardul. Daca nu stai la ei (doar tranzit) nu se merita sa schimbi bani.

Daca stai mai multe zile sa vizitezi e bine sa ai si cash.

Poti schimba la noi in tara in localitatea de linga frontiera - nu stiu pe unde vrei sa treci - ca sa eviti lei-euro-dinari.

Schimbi direct lei-dinari.

cazimirt
[10.04.24 20:14:06]

@r-Uca: 130 e viteza maxima pe autostrada, 120 e in Macedonia

[11.04.24 13:10:20]

@cazimirt: articolul este scris in 2018. Atunci limita de viteza pe autostrada era 120km/h. Cred ca prin 2021 au majorat-o la 130.

cazimirt, crismis, mishu, paul.boalca, r-Uca
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Belgrad: