ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.02.2020
ÎNSCRIS: 03.07.09
JAN-2020

Belgrad o surpriza foarte placuta

Buna ziua si multumesc tuturor celor care au facut review uri despre Belgrad.

A fost prima data cand am ajuns in Serbia. Traseul ales:

Bucuresti Pitesti Craiova Drobeta Turnu Severin Stara Moravitsa Golubac Belgrad

8 ore (cu 2 opriri de 30 minute total)

Intors (pentru ca am ratat iesirea de pe autostrada spre Golubac)

Belgrad- Paracin-Boljevac- Zajecar-Vidin- Craiova Pitesti Bucuresti

9 ore (cu o singura oprire pe autostrada la sarbi)

Belgrad este cu siguranta un oras al contrastelor cu o arhitectura eterogena, dar cu un potential enorm. Orasul se transforma pe zi ce trece. Belgradul este situat la confluența dintre raul Sava și fluvial Dunarea. Are o populatie de aproape 2 milioane de locuitori.

Nu am avut foarte mult noroc cu vremea. Din pacate a fost ceata aproape pe tot parcursul celor doua zile petrecute in oras. Iarna optiunile de vizitare/activitati sunt mai reduse.

Am vizitat:

• Cetatea Kalemegdan

• Muzeul Nicolae Tesla

• Catdrala Sf Sava

• Biserica Sf Marcu

• Strada Knez Mihailova

• Cartierul Skadarlidja

• Turnul Gardos- Zemun

Cetatea Kalemegdan se afla chiar la confluenta dintre raul Sava si fluvial Dunarea. Este inconjurata de Parcul Kalemegdan, o oaza de verdeata in mijlocul orasului.

Inca din epoca romana aici a fost construit un castru. Mult timp dupa, in anul 1521, sub directa comanda a sultanului Soliman Magnificul, cucereste Belgradul, iar cea mai mare parte a populatiei, a fost deportata in Istambul,

Orașul a devenit capitala Serbiei în 1841, după o perioadă de suzeranitate a Imperiilor Austriac și Otoman. Totuși, partea nordică a orașului a rămas în Austria până în 1918, când s-a destrămat Imperiul Austro-Ungar.

În interiorul parcului Kalemegdan se află monumentul Victor. A fost construit în 1928 pentru a celebra victoria Serbiei împotriva otomanilor și a Imperiului Austro-Ungar. Serbia a fost cea mai mare parte a existenței sale sub stăpânirea Imperiului Otoman.

Statuia reprezintă un bărbat ce ține într-o mână un vultur, iar în cealaltă mână o sabie. Este un simbol important al orașului Belgrad.

Puteti vizita tot aici gradina zoologica, muzeul militar, biserica ortodoxa Ruzica.

Nu am putut sa ne bucuram cu adevarat de vizita in cetate, fiind o zi cu ceata si umezeala, dar cu siguranta daca ajungeti intr-o zi insorita va puteti petrece cateva ore in cetate si parc fara sa stiti cand a trecut timpul.

Mie mi a placut foarte mult muzeul Nicolae Tesla unde am aflat foarte multe despre cel care este considerat fondatorul energiei electrice. El a inventat motorul modern de current alternativ si bobina lui Tesla.

Prezentarea facuta de o domnisoara intr-o engleza perfecta are si o parte interactiva in care se fac demonstratii practice avand la baza descoperirile/motoarele lui Tesla.

Nicolae Tesla a studiat ingineria electrica la Universitatea tehnica din Graz, dar nu a obtinut o diploma abandonand facultatea. Apoi a studiat un semestru filozofia la Universitatea Charles din Praga.

In anul 1884 a emigrat in SUA si a colaborat foarte mult cu Thomas Edison, acesta sponzorizand multe dintre inventiile lui Tesla.

Tot impreuna cu Thoma Edison a proiectat si pus in opera in anul 1895, prima hidrocentrală de curent electric alternativ din lume, la cascada Niagara. 8 din cele 10 motoare electrice ii poarta numele lui Tesla.

In antichitate celebra fortareata trasa granita dintre poporul sarb si cel ungar.

Exista si foarte multe muzee (dar sotul meu nu ar fi avut rabdare):

Muzeul National Belgrad

Muzeul de arta contemporana

Muzeul Aeronauticii.

Vara, primavara optiunile de petrecere a timpului sunt generoase.

Plimbare cu vaporasul pe Dunare;

Plimbare cu Bicicleta (sau fara) pe faleza intre Zemun si Belgrad

Parcul /cetatea Kalemegdan

De neratat:

Turnul Gardos-Zemun

Vederea din turn este mirifica; din pacate noi l am gasit inchis nu am putut urca. Dar tot poti admira privelistea (vezi foto atasat).

Ce nu m-a impresionat:

Catedrala Sf Sava

Recomandari pentru familiile cu copii

Zoo;

Muzeul Nicolae Tesla (pentru cei mai marisori)

Insula Ada

Restaurantele la care am fost noi: Bistro Grad Hometown Food, Balkan Express- Zemun, To Je To (e mai de student asa dar mancarea e super ieftina si buna)

Din pacate Mala Fabrika Ukusa pentru care am strabatut orasul de la un capat la celalalt, pentru a manca snenokle (lapte de pasare) s-a inchis.

Data viitoare

Plimbare cu vaporasul pe Dunare

Muzeul National al Serbiei

Mausoleul lui Tito

Transportul in comun este foarte bine organizat si accesibil. Noi am stat in cartierul Zemun, dar in 15 minute eram in centrul Belgradului.

Aveam 4 autobuze la dispozitie dintre care 2 erau expres. Adica opreau doar la statia din apropierea hotelului nostru (in Zemun) si mai opreau in centrul Belgtadului, la capat.

Pentru tranzit catre Croatia, Italia, etc este ideala cazarea in zona Zemun aflata in aproprierea autostrazii.

Novisad Belgrad o ora distanta.

Numarul de turisti straini in Serbia este oarecum egal cu cel din Romania.

Ce m-a impresionat:

Sunt foarte mult asemanari intre romani si sarbi. Sarbii sunt oameni plini de viata, veseli.

Le place distractia, le place sa se imbrace frumos, mall urile sunt pline.

Toata lumea vorbeste perfect engleza. De la receptioner, bucatareasa, toti oamenii pe care I am intrebat ceva pe strada sau in autobuz ne au raspuns intr o engleza perfecta. Sunt foarte primitori, si prietenosi cu turistii.

M-a impresionat in mod deosebit numarul foarte mare de librarii. Probabil citesc foarte mult, educatia cred ca ocupa un loc important. Nu am studiat foarte mult, dar am vazut ca sunt cu doua locuri inaintea noastra in acel (deja faimos) Test Pisa 2018.

Daca imi este permis sa spun, de aproape un an de zile folosim cardul Revolut.

Este ideal mai ales in tarile non euro.

Noua ni se pare extraordinar acest card. Nu numai ca nu mai ai grija schimbului valutar, al comisioanelor dar economisesti efectiv bani (si timp). Este super util.

Intre timp ne am rezervat si vacanta de Paste, tot in Serbia la Zlatibor.

Vom vizita si zona Mokra Gora, cu foarte multe obiective/activitati (Parcul National Mokra Gora, Mecavnik, Mocanita Sargan Eight, satul traditional Kustendorf).

Trimis de catrinel in 27.02.20 15:01:30
Validat / Publicat: 27.02.20 15:16:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SERBIA

VIZUALIZĂRI: 9924 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (catrinel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 vedere de langa turnul Gardos
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 22 voturi)

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Belgrad: