ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2012
ÎNSCRIS: 17.07.09
AUG-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 1 an, 4 ani

Sandy Beach - Peste asteptari

Am tot citit review-urile inainte sa plecam la Sandy Beach si am tot sperat sa fim multumiti, dar am fost incantati! Am fost la hoteluri de 4 stele, dar la niciunul nu am mancat somon, peste intreg la gratar sau creveti, astea pe langa alte bunatati...

Cazarea s-a facut imediat ce am ajuns, adica in jurul orei 13.30. Ni s-au pus repede bratarile si ne-am dus in graba la masa, copiii fiind infometati. Desi mai era un sfert de ora pana la inchiderea mesei de pranz si cam toti terminasera de mancat, am gasit de toate, in afara de ciorbita.

Camera este destul de incapatoare, renovata, asa cum scrie toata lumea. Noi am avut un pat dublu, unul simplu, o canapea si patut de bebelus, ceea ce a facut sa ne miscam putin mai greu, dar a fost ok. Curatenia s-a facut si gunoiul s-a luat fara sa dam vreun bacsis. Este mocheta pe jos, LCD... exact cum vedeti in poze.

Baia este f. frumoasa, curata, prosoapele impecabile.

Restaurantul e f. dragut, terasa minunata, muzica live seara, copii si mici de cateva luni. Mancarea este excelenta. N-am vazut tocatura de niciun fel, numai carne macra, bucati intregi, peste la cuptor, la gratar, friptura de pui, porc, la gratar, salate nelipsite, 4 -5 feluri de paine, piureuri pentru copii, ciorbite si supite f. gustoase, paste, cartofi prajiti sau fierti, legume... inghetata de 3 feluri non-stop, prajiturele f. f. bune, piersici la cuptor cu jeleu deasupra, fructe diverse... suc natural de mere la dozator (nu trebuia sa ceri barmanului!), cafea si mai proasta si mai buna, depindea de aparat. Micul dejun tot bogat, gaseai orice doreai.

Clatite faceau mereu, era coada desi nu erau prea bune... coca lungita si clatita iesea foarte elastica, aproape gumoasa. Le umpleai dupa gust, cu dulceata, miere, ciocolata. Exista si compot de piersici/caise sau capsuni, iaurt, seminte, stafide, smochine, curmale...

La piscina am fost o singura data, nu suntem fani piscina, miroase a clor si nu e benefica asa cum este apa de mare. Avand in vedere ca marea este atat de aproape e si pacat sa se stea la piscina. Noi suntem dintre cei care se trezeau devreme si puneau prosopul pe sezlonguri in primul rand la mare.

Marea a fost, in perioada in care am stat noi la hotel, calda, curata, extraordinara si pentru copii si pentru parinti. Au fost doua zile cu valuri mari si atunci am stat la mal si ne-am jucat, dar tot a fost vreme buna.

Ca si distractii, sunt vreo doua parculete pentru copii, karturi pentru adulti am vazut dar mi s-a parut periculos, parapanta, banana, un circ, biciclete de inchiriat si altele. Pe spectacolele de la hotel sa nu va bazati daca nu stiti germana, pentru ca asta e limba pe care o stiu animatorii.

Mi-a placut foarte mult Albena. Intrare lina in mare, statiune curata, animata (desi unii spun ca este pentru babalaci mai mult), perfecta pentru copii si familii.

Ca o concluzie, asta este vacanta la mare care mi-a placut si m-a relaxat cel mai mult si cred ca ne vom mai intoarce aici. Acum aspiram spre Grecia, Spania, dar daca mai mergem in Bulgaria vom reveni la Sandy Beach. Recomand acest hotel. Mi s-a parut mai bun decat unul de 4 sau 5 stele de la turci, unde am mai fost. Cred ca asta spune tot.

Trimis de ioanna in 09.10.12 18:25:08
Validat / Publicat: 09.10.12 19:26:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3431 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ioanna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pat dublu, pat simplu si patut de bebe

[09.10.12 19:43:22]

Acum mi-am dat seama ca am uitat sa scriu despre parcare. Costa 5 Leva pe sejur. Daca vrei sa iesi din Albena (noi am fost la Balchik intr-o zi) trebuie sa mergi la receptie sa-ti dea un card pe care il folosesti cand iesi si cand intri, la bariera. Daca nu il ceri trebuie sa platesti de cate ori intri. Loc de parcare se gaseste. Daca nu in momentul in care ajungi la hotel, dupa aceea se elibereaza fara probleme. Pentru orice sa adresati personalului. Tipul de la receptie vorbeste f. bine engleza si este foarte dragut si amabil.

alex1968
    [09.10.12 21:19:16]

Sandy Beach are acum 4 stele? Ştiam că este clasificat la 3 stele (şi pe site-ul albena. bg tot cu 3 stele apare). Multumesc

[09.10.12 21:28:29]

Este corect, a ramas la 3 stele, desi a fost renovat anul trecut si unele agentii l-au promovat cu 3*+ sau 4*. Pana una alta, l-am "retrogradat" la 3 *, multumim pentru sesizare.

[10.10.12 16:35:07]

Merita 4 stele, asta e clar!

kamath
    [07.01.13 21:26:58]

As dorii sa va intreb daca plaja sa (plaja unde nu se plateste umbrela si sezlongul) este in apropiere sau nu? La ce distanta de hotel se afla aceasta? Multumesc anticipat!

Krisko
    [07.01.13 22:18:25]

@kamath: Conform albena.bg/ro/pages/hotels ... beach-zone.html, plaja privata a hotelului este "Kaliopa" (deserveste si hotelurile Flamingo, Kaliopa, Dobrudja, Amelia).

Sandy Beach este chiar in spatele hotelului Kaliopa, asa ca distanta pana la plaja este de aproximativ 100m.

olteanul2010
    [21.03.13 16:17:09]

Am fost de 3 ori in Albena, cunosc amplasarea hotelului dar nu imi dau seama cum poti ajunge la acest hotel cu masina. Strada comerciala din spatele hotelului este pietonala iar cea din fata paralela cu marea deasemenea are circulatia interzisa. Pe ambele stazi nu circula decat masini de aprovizionare, politia sau firma de securitate. Poate imi dati cateva indicati fara a incalca regulile de circulatie, folosind denumirile hotelurilor.

olteanul2010
    [10.04.13 15:28:11]

Revin cu inca o intrebare. Camera din fotografia dumneavoastra este o camera standard sau superioara?

Cu multumiri anticipate?

[10.04.13 17:32:56]

@kamath: Plaja este foarte aproape: 50 de metri, aproximativ

[10.04.13 17:44:28]

@olteanul2010: Camera noastra a fost una standard. Si cea a prietenilor cu care am fost era la fel.

Cat despre cum ajungi in parcarea hotelului, n-as putea sa dau detalii, ca m-am cam pierdut pe-acolo, dar sunt indicatoare si nu incalci nicio regula de circulatie.

bica adriana
    [10.07.13 16:34:32]

Mergem in septembrie la hotel Sandy Beach cu autocarul. Va rog frumos, daca stie cineva unde opreste autocarul pentru acest hotel? un punct de reper, ceva?!?!?! Va multumesc frumos.

cosminap
    [10.07.13 16:53:40]

@olteanul2010: La intrarea pe strada comerciala, in dreptul Lagunei Garden, e o parcare destul de mare din care se poate iesi catre S. Beach.

bica adriana
    [12.07.13 17:58:44]