ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2012
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 28.07.08
STATUS: ADM

Antrenament de minte :)

Ideea nu este a mea, poate nu e nici noua (cf autorului ei), mi-a fost trimisa prin email mai demult de catre unul dintre utilizatorii vechi ai saitului -- nu stiu daca am permisiunea lui sa dezvalui "paternitatea" :).

Se potriveste insa manusa cu preocupari mai vechi ale mele, atat in ce priveste ganduri / intentii mai vechi referitoare la sait, cat si cu 'indeletniciri' identice din domeniul off-line (in urma cu 20-30 15-20 de ani, nu mai tin minte exact, am initiat asemenea rubrici in cel putin doua din revistele editate de mine - tot la nivel de hobby, nu va ganditi la cine stie ce mini-magnat al presei scrise :); revisetele au avut insa succesul lor, una dintre ele concurand,de exemplu, cu actuala "TV magazin", pe atunci *sub* revista noastra in zona de vest a tarii, desi eram mai noi pe piata. Cum se spune :) -- o, tempora si mai ales o, mores...)

Propun, celor interesati, in acest thread: diverse antrenamente ale mintii si/sau sarade, ghicitori - de sperat cat mai nostime si mai distractive.

E initiat destul de in pripa, fara pregatirea suficienta pe care as fi vrut s-o implementez initial. De exemplu, posibilitatea tehnica de a insera fotografii direct in text - in ecouri sau articole (vad posibile, poate chiar probabile, initiative de genul 'recunoasteti fotografia ? - din ce continent / tara / regiune / tara statiune este luata?) Deasemenea, desi am pe undeva o colectie impresionanta de sarade logice (sper ca le mai am! - imi placeau si-mi plac mult), nu am avut timp sa le caut. Am amanat insa prea mult abordarea subiectului; pe de alta parte, am destule alte subiecte (mai importante, mai grele) de implementat din p.d.v. tehnic, astfel ca timp pentru un asemenea task, mai marunt, dar de prioritate mai mica, nu estimez ca voi reusi sa gasesc curand. Deloc in ultimul rand, perioada sf.septembrie-octombrie-noiembrie este una mai putin involuburata din punct de vedere turistic, fiind mai potrivita pentru reflectii, exercitii placute si mai mult sau mai putin nostime ale rememorarii (vacantelor, ale verii sau in general).

Astfel ca mi s-a parut un moment potrivit pentru lansarea rubricii, chiar fara o pregatire (tehnica & personala) prealabila, din moment ce asta nu presupune mai mult decat o jumatate de ora necesara scrierii 'introducerii'

Have fun. Turistic & nu numai.

Trimis de Admin in 05.10.12 07:26:17
Validat / Publicat: 05.10.12 07:43:49

VIZUALIZĂRI: 2306 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[05.10.12 07:41:18]

Imi displace sa incep cu o abordare ce poate fi perceputa ca frivola (nejustificat, in opinia mea, dar sincer... stiu la ce sa ma astept de la unii; chiar *cred* ca nimic nu nu ma mai suprinde...), insa desi m-am straduit (un pic), nu mi-a venit altceva in minte, la aceasta ora. Peste scurt timp plec intr-un weekend usor 'extins', asa ca... let's go.

Va propun prima tema:

How can I fall into her arms whitout falling into her hands?

Pe romaneste, desi poate nu suna la fel de bien

Cum [oare] as putea cadea in bratele ei, fara sa cad, in acelasi timp, in mainile ei?

Am trecut de mult de varsta la care m-ar fi putut preocupa asemenea intrebari filozofice existentiale

Eventualele raspunsuri pot insa, pe langa amuzamentul daruit @all, sa-i "instruiasca", la fel de 'eventual', pe mai tinerii -- ca varsta ori ca suflet! -- colegi.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[05.10.12 09:28:41]

Pentru a reuși perfect în rezolvarea problemei nr. 1 din topic, e musai să-ți alegi drept iubită pe Venus din Milo.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[05.10.12 10:53:39]

Recunosc că titlul e foarte incitant, dar mai ales foarte potrivit! Hmmm... antrenament de minte? Păi cum e încă dimineață, în prima fază, semn că nu mă trezisem încă bine, bine de tot, n-am înțeles prea mare lucru. Cum avea să fie propusă fiecare șaradă, va fi o rubrică separată precum ”de la lume adunate”, ce finalitate se urmărește prin promovarea acestei idei? Nu mi-am bătut cine știe ce capul cu rezolvarea problemei, în fond, trebuie să am răbdare, Admin și grupul lui de webmasteri știu mai bine cum au gândit să dea viață acestei idei, iar noi, userii de rând, nu avem decât să alegem a participa sau nu la joc.

Ei, dar ecourile ce au urmat, mi-au ”pus caii la bicicletă”, am înțeles (sper eu) că jocul ăsta e deschis tuturor celor care vor să interacționeze încrucișând arma imaginației, a culturii, și de ce nu a umorului! Singura condiție e ca problema să fie luată în serios și nu bagatelizată într-un potop de ironii.

Iar la prima provocare lansată de webmaster mă înscriu și eu: propun Delta Dunării! Chit că n-aș vrea să cad în brațele ei,oricare ar fi ele(Sulina,Sf.Gheorghe sau Chilia), că de ”mâinile” ei nu mă tem : pe pământ ,fie el și plaur,mă simt în siguranță!

fanespoitorul
[05.10.12 13:21:22]

Cred ca mai usor se rezolva Conjectura lui Poincaré decat problema enuntata mai sus.

[05.10.12 13:38:50]

MAMA, conform povestii:

"Not too long ago, a large seminar was held for ministers and reverends in training. Among the facilitatorswere many well-known motivational speakers. One such speaker boldly approached the pulpit and, gathering the entire crowd's attention, said, "The best years of my life were spent in the arms of a woman who wasn't my wife! "

The crowd was shocked! He followed up by saying, "That woman was my mother! " The crowd burst into laughter and he gave his speech, which was well received.

About a week later, one of the ministers who had attended the seminar decided to use that joke in his sermon. As he shyly approached the pulpit one sunny Sunday, he tried to rehearse the joke in his head. It was a bit foggy to him.

Getting to the microphone he said loudly, "The greatest years of my life were spent in the arms of a woman who was not my wife! "

His congregation sat shocked, murmuring. After standing there for almost 10 seconds trying to recall the second half of the joke, the pastor finally blurted out ". and I can't remember who she was! "

Moral of the story: Don't copy if you can't paste )))))

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[05.10.12 13:50:26]

@MCM: o variantă la istoria de mai sus (dar cu milițieni)

"...

... ei bine, era mama lu' dom colonel! "

[05.10.12 13:50:26]

Si ca sa continui pe aceeasi idee, Mama Divina a Universului - zeita Durga - din cultura/religia hindusa. Cea cu 18 brate, care protejează omenirea de nefericire, de suferinte si de rele, care distruge gelozia, rautatea, mania si ura. Hindusii cred ca orice reprezentare a zeitei, purtata asupra unui om, il fereste de rele.

Asadar: sa cadem in toate cele 18 brate ale zeitei (ca sa fim ocrotiti), dar sa nu incapem pe mainile ei (asta ar inseamna ca suntem rai, maniosi etc)

Si ma opresc aici, desi mai am vreo 2-3 idei. Mai las si pe altii

[05.10.12 13:53:19]

@Dragos: Ce tareee, am postat un ecou, exact in acelasi timp.

nea@Alex
[05.10.12 13:58:44]

Cred ca dorinta, ca tine de cucerire sau de gandirea mai lasciva a lucrurilor depinde si de brandul femeii in cauza. Daca ne gandim ca doamna ridica sau muta busteni de brad, in principiu, nu mai ai nevoie sa ajungi in mainile ei! Bratele fiind o imbratisare ce te poate duce la vreo 2-3 bypass-uri. Sigur, aceasta imbratisare poate fi salvatoare daca cumva vrei sa te arunci in cap dar, doar in cazul in care nu femeia in cauza, este motivul "placutului" suicid.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Utube
[05.10.12 15:13:00]

@MCM: Foarte frumos cu o mică specificație: Întrebarea lui @webmaster - ”Chibiț din Timișoara” începea cu prepoziția ”Cum... ? ” iar postarea dumneavoastră este un răspuns la o posibilă întrebare care ar începe cu prepoziția ”Cine... ” sau ”În ale cui brațe... ? ” Dar comentariul mi-a plăcut mult.

Sănătate!

[05.10.12 15:23:38]

@Utube: ai dreptate, am adaptat putin, putin Te rog sa ma iei de brat, dar nu de mana (hi,hi) si sa-mi spui TU (adica fara "dumneavoastra")

Atunci reformulez, concentrandu-ma pe "cum?":

1. mama - nu o supara, fii bun.

2 . Zeita Durga - fii bun, nu o supara. )

"Women would be more charming if one could fall into her arms without falling into her hands."

-- Ambrose Bierce

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Alb
[02.12.12 14:27:06]

F tare initiativa

[02.12.12 17:07:08]

@Alb: da, pacat ca nimeni nu vrea sa se "joace"

Alb, fanespoitorul, mariana.olaru, MCM, nea@Alex, Utube
Alte articole din această RUBRICĂLoc de dat cu capul... astaaaa... cu părerea :):

• pagină generată în 0.040689945220947 sec