ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2017
ÎNSCRIS: 16.09.13

AFA si premiile…. un comando perfect

Pamflet

Schimband diverse amabilitati cu oamenii pe acest site, mi s-a atras atentia ca sunt si persoane care nu lupta pentru GLORIE si mi s-a dat exemplu… 2 useri care dupa ce au postat, au luat niste bilete de avion si au disparut.

Sincer, am ras de mi-au dat lacrimile.

Doamnelor, domnilor. Cei 2 useri, au executat un “comando perfect”.

Pe buna dreptate, veti replica ca “nu au luat marele premiu” (habar nu am ce premii s-au dat, dar bilete de avion lowcost “nu suna” a marele premiu).

Adevarat. Dar un comando nu este destinat sa castige un “razboi” ci doar sa “distruga” o anumita tinta.

Altfel spus... veni, vidi, vici.

Obiectiv stabilit, tinta atinsa si…... ramanere in memorie.

Mie-mi “suna” a …. Glorie. Da mica, dar ne raportam la un anumit sistem referential.

Am toata stima pentru cei doi useri, deoarece nu au uitat prima regula: “a la guerre, comme a la guerre”.

Cu regret pentru exprimare… s-a vazut in urma lor doar… fumul de la avion.

Bravo.

Pe de alta parte, situatia actuala, fara premii, este la fel ca si situatia de dinainte … cu premii.

AFA face eforturi deosebite ca noi sa scriem. De ce le face? Pentru ca poate si intr-un mod “intortocheat” … ”este siteul nostru”; responsabilitatea noastra.

Stiu ca aveti facturi de platit, parinti batrani, boli, probleme. Stiu si eu le am. Dar din cand in cand cate un articol… parca nu ne omoara… de tot.

Ca sa si radem putin…. va rog nu votati articolul meu Ephesus, cetatea, …. am pus “pariu” cu un user ca nu va depasi 15 voturi…. si deja sunt putin ingrijorat.

La razboi, ca la razboi.

Rog Webmasterul un link catre

Trimis de danyo in 19.07.17 14:08:51
Validat / Publicat: 19.07.17 14:58:11

VIZUALIZĂRI: 1100 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[19.07.17 14:25:50]

[19.07.17 15:30:55]

@danyo: In primul rand esti amuzant, mai departe cred ca intervine si putina psihologie,

normal ca lumea va alerga sa vada despre ce este vorba. Am facut-o si eu, si am descoperit ca intre cele 2 filozafari ai postat ceva articole insa sincer nu am avut timp sa le citesc ca probabil le-as fi votat. Acum ca ne-ai atentionat nu am sa o fac , dar pe acesta l-am votat ca nu ne-ai interzis.

Se pune in continuare intrebarea: De ce scriu oamenii pe AFA?

Fiecare are motivatia lui, eu nu am sa o repet pe a mea si una peste alta, nu ma oblige nimeni sa scriu si daca este sa o luam pentru premii sau alte motivatii financiare sau nu cred ca timpul petrecut aici este nepretuit si este oferit cu drag. Poate ca puteam sa-mi consum altfel timpul liber, insa este alegerea mea si nu imi pare rau.

Probabil ca vei starni iar un val de ecouri, astept sa le citesc, pana atunci insa felicitari, votat cu placere.

maria55 †
[19.07.17 15:43:42]

@mishu: oare să mă simt cu musca pe căciulă????????????? Am luat bilete, da si sunt tare mândră ca am reusit "performanta" aceasta, cu câte un articol de fiecare/bilet si nu cu 6-7 sau mai multe!

Am prieteni pe Afa?! Daaaaaa, cu sigurantă! Recunosc, poate nu am fost atât de performanta incât să le merit pe deplin, dar m-am bucurat mult de tot, iar acum vine colegu' Danyo si mă pune pe gânduri! Oare să-mi fie rusine?!

[19.07.17 16:29:08]

@maria55: Nuuuuu, nu te simti rusinata... dar “a la guerre, comme a la guerre”, scopul scuza mijloacele si cum zicea incomensur. abilul @Valimi... "sa speculam orice bresa a saitului ca sa nu scriem degeaba ci sa ne alegem macar cu ceva premii... un zbor... o Grecie"... dupa ce-ai scris mult, parca nu ti-e mai e rusine sa accepti cate un premiu. Dar... cand adunai acolo vreo 5-6 reviuri proaspete, care stau gata sa sara ele singure pe AFA, fara sa le mai poti tine in frau... si tu astepti, astepti, stai la panda, astepti... saptamana aia fasta, in care nu scrie nici un lider, care era normal ca-ti va sufla premiul... si stiai ca trebuia sa pui un reviu martea, altul miercurea si... daca nu intra vreun barosan le puneai pe toate ca sa te infigi devinitiv in fruntea clasamentului saptamanii... si, duminica, cu cronometrul in mana, plin de emotii, mai pastrai si 1-2 reviuri de rezerva, daca cuiva ii ardea pe la ora 21 sau chiar pe la miezul noptii fara un sfert sa mai puna ceva... Treaba asta era arta cu tendinta, nu arta de dragul artei... si in opinia celor care gandesc cam asa: "pai cum? mie ce-mi iese la munca ce-o depun? " era foarte normal... nu toata lumea-i Maica Tereza. “A la guerre, comme a la guerre”, pai ce? O lupta-i viata, deci te lupta, cu dragoste de ea, cu dor/Iar pe cei natangi, sa-i lasi sa moara, ca asta e menirea lor". Daca esti prea altruist si nu accepti premiile, te vor lua in balon ceilalti "Iete fraierul"... daca esti prea haraparetz si razi totul, iar o sa te ia in balon lumea... nicicum nu era bine... asa ca eu zic ca ati facut bine ca ati luat premiile, ca doar nu vi s-au dat pe gratis, ati muncit pentru ele.

Ziceai ca: "Bilete de avion lowcost “nu suna” a marele premiu.

Eu am castigat un zbor Bluair, am mai platit si hotelul la destinatie... si oricat de ieftin ar fi fost zborul low-cost achizitionat early-booking, daca era sa-l platesc, peste pretul hotelului, a deplasarii la aeroport si a mesei... n-as fi mers nicaieri, caci totul devenea prea scump. Inca n-a fost vreodata pe AFA ca vreun zbor "low-cost" Blueair, sa nu fie luat de cineva ca premiu. Mai ales ca puteai sa-l folosesti oricand si compania acopera, prin zborurile ei, o partea mare a Europei. Al doilea zbor castigat de mine... in Catania-Sicilia", imi cumparasem deja hotelul (165 euro-bani pierduti), nu l-am mai putut folosi dar... ah!... si astazi regret acest lucru. si sa imi cumpar din banii mei o Catanie... nu-mi vine... mi se pare prea scump. Oricine a castigat ceva pe acest sait, a facut-o prin munca multa, ore multe de documentare si timp mult alocat fotografiilor.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
mirmicu
[19.07.17 16:34:02]

Or fi fost bilete doar dus...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[19.07.17 17:10:48]

@maria55: Noroc ca nu porti caciula sa vedem daca se aseaza sau nu musca.

@danyo: Cred ca la un moment dat cand intervine o oarecare rutina te mai prinzi de ceea ce se intampla in jurul tau, si acum ce sa spun, eu sunt una dintre persoanele care a castigat bilet de avion cu mai mult de 6-7 articole pe saptamana si chiar doua bilete, si cred ca le-am meritat pe deplin. Nu am scris doar pentru premii (cu cele doua bilete au plecat baietii in excursie. macar de costul biletelor am rasuflat usurata ca am scapat), ci am scris tot anul, in schimb nu am putut sa nu remarc useri care nu scriu cu lunile si cand au chef de premiu posteaza gramada de care vorbea @dorgo.

Oare si eu ar trebui sa ma simt cu musca pe caciula? ... desi nu port

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
liviu49
[19.07.17 19:10:43]

@danyo: Citind ecourile la acest articol, dar si la cel anterior, din categoria: Loc de dat cu capul, sunt din ce in ce mai mult tentat sa nu mai public pe AFA nici-unul din articolele pe care le-am scris si le pastrez pentru mine, pentru copiii si nepotii mei. Stiu ca sunt cititori pe AFA, poate nu putini, care ma indeamna sa reiau scrisul Le dau dreptate. Cum sunt convins, la fel de bine, ca multi vor sari in sus ca iar scrie asta cu natura lui, asta caruia nu ii plac hotelurile si restaurantele si inca o mie de motive ca nu am ce cauta pe AFA.

Plictiseala care incepe sa apara pe AFA, cred ca e generata de lipsa premiilor, in special a biletelor de avion. Acum e foarte tarziu sa se mai poata corecta sistemul de punctaj, cei care au acumulat puncte multe ma vor injura, iar cei care au putine, ma vor lauda. Cred ca sistemul de punctaj de la Avocat.net este de departe mult mai obiectiv. Concret activitatea pe sait este punctat diferit in functie de categoria celui care scrie si a celui care citeste. Eu, care am categoria 21 si aplaud o intrebare sau un raspuns al unui coleg de categorie mai mica decat a mea (de exemplu 5) va primi un numar de puncte egal cu duferenta intre categoria mea si a lui, deci 16 puncte. Daca are categorie mai mare decat a mea va primi doar un punct. Colega Kyandra, care scrie si ea pe Avocat.net va poate comfirma cele scrise de mine. Dar mai e mult pana departe!

In speranta ca nu veti da cu pietre dupa mine, va doresc tuturor, indiferent de parerea pe care o aveti despre mine, numai bine si calatorii placute!

alinafulg
[19.07.17 20:28:04]

@liviu49: Eu sunt toata ziua in sala de judecata dar nu scriu pe Avocat.net, nu pentru că nu îmi place meseria mea dar îmi ajunge ce fac zi de zi, nu mai vreau sa scriu despre asta. Pe Afa scriu pentru că văd în scrisul pe acest site o portită de a mă desprinde din rutina zilnică, de a scrie despre experientele mele turistice și de a citi despre destinatii in care inca nu am ajuns dar în care as dori să pot merge. Acum despre modul de acordare a premiilor și despre faptul că unii scriu doar pentru a castiga un premiu, chiar nu pot eu să mă pronunț. Am castigat in urma cu un an si eu un premiu, un transfer privat dus intors de la aeroportul din Ciampino Roma. Mi-a fost de folos si multumesc tuturor celor care au făcut posibil acest lucru. Îmi pare rau ca in ultima perioada nu am mai avut timp pentru a posta impresii despre locurile prin care am trecut, sper să o pot face cândva, si credeti-mă nu doar pentru un premiu. Bravo celor care scriu si sunt votati. Scrieti să am ce citi.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
Zoazore
[19.07.17 20:51:50]

@danyo: Eu n-am câștigat bilet de avion, deși aș fi putut! Lupt pentru GLORIE?

[19.07.17 21:24:27]

@Zoazore: Importanta e lupta, nu scopul final. Jalnic e cand abandonezi. E bine sa participi la orice concurs, fie el mare sau mic, chiar daca pierzi. Important e sa participi, ca la Olimpiada. Grecia (spiritul ei) traieste un pic in fiecare dintre nou, nu numai prin turism.

Zoazore
[19.07.17 21:29:03]

@dorgo: Am fost deja acuzată că sriu pentru voturi și pentru premii. M-am retras și-s catalogată că-s jalnică... Știu că nu pot mulțumi pe toată lumea! Asta e, merg mai departe.

Scriu dacă am ce și despre ce. Anul ăsta pas concediu, așa că, pănă acum n-am ce scrie. Eu nu ”lupt”, scriu că-mi place să scriu.

nicole33
[19.07.17 23:56:00]

@Zoazore:

Tiza, acum ce să zic: ce ai căutat, asta ai găsit . Cine te-a pus să-ţi pierzi timpul cu persoane care suferă de plictiseală cronică, au timp cât cuprinde şi încearcă să atragă atenţia asupra lor cu orice preţ?

Când văd că nu reuşesc să obţină mult-trâmbiţata "GLORIE" prin articole CINSTITE, CORECTE, cu informaţii clare, verificabile, nu scrise din aducere aminte de la 1900 toamna, trec la atac bombardând site-ul cu "filosofeli" despre NIMIC sau despre subiectele deja clasice despre premiile AFA etc., a căror utilitate nu o voi înţelege vreodată, oricât m-aş strădui.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Alex_Macedo
[20.07.17 01:30:49]

Articolul este o ridicolă auto-reclama stil, Citiți-mă!

O incursiune a frustrării și a lipsei unui amărât bilet de avion... O autopublicitate penibilă.

Am ani în spate de Amfostacolo dar așa cerșit prin a acuza că... cică... uite cum câștiga ăia belet și eu suflu în Buzău, e de toată jena.

Am câștigat și eu doua premii și: AM DAT MAI DEPARTE!!

Pentru mine sectorul Amfostacolo, înseamnă a scrie și a aduce informații în format mai nebun, cu singura remunerație: aprecierea cititorilor!!

P. S. Rog ca acest ecou să nu intre în categoria Delete!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][19 voturi]
mirmicu
[20.07.17 08:58:08]

@Alex_Macedo: Perfect de acord.

Însă, aici, mai sunt si cei din umbră care manipulează si incită... pardon, schimbă amabilitati.

Rodel
[20.07.17 19:52:55]

Niciodată nu m-am gândit să scriu pentru a lua un premiu, deși, trebuie să recunosc, m-am bucurat ca un copil când am câștigat un memory stick, de fapt mai multe sau tricouri, sau o tastatură. La marele permiu n-am ajuns, dar îi felicit pe cei care s-au bucurat de el.

Premiile, ca și punctajele, reflectă munca fiecăruia. Eu nu scriu foarte des, adică săptămânal sau măcar lunar, o fac doar când am ce să postez. Nu orice ieșire în oraș sau la un local merită să fie subiectul unui review, în accepțiunea mea.

Acum, după câteva luni de tăcere, am început să postez, pentru că am despre ce să scriu. Citesc review-urile colegilor, multe mi-au fost de folos în vacanțele mele, și acest aspect consider că este scopul principal al acestui site: informația. Nu cred că poate fi vorba de o concurență între useri. Unii fac multe și interesante excursii pe care le descriu cu mai mult sau mai puțin talent,iar faptul că împărtășesc experiențele trăite este un câștig pentru site și pentru utilizatorii lui.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][10 voturi]
[20.07.17 22:05:02]

@Rodel: Oricat de alturist (a) ai incerca sa fii, exista in memoria multimileanara a omului, in subconstient, satisfactia primirii unui cadou dupa ce acesta a muncit si stie ca-l merita. Uneori e important numai sa-l primesti (poate-l faci cadou altcuiva), dar e-o recunoastere de care te bucuri. E-un fenomen involuntar, un reflex. Cainii lui Pavlov, salivau doar cand vedeau mancarea. Nu sunt totalmente convins ca unii uzeri nu salivau si ei cand aparea Bluair-ul. Continuarea poantei cu Pavlov e cam asa... "Stiti ce-a facut Pavlov dupa ce i-a murit cainele? Ii ducea zilnic de mancare... "

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Alex_Macedo
[20.07.17 22:12:57]

@mirmicu:

Poți pune felurite fraze, sub frontispiciul de Pamflet... dar de acolo... până a cerși voturi este... este sub înțelegerea mea ca fire umană!

Nu am incitat niciodată... poate am avut anumite... ehm... revolte dar - cred eu - în bunul mers al lucrurilor.

Convingerea mea rămâne pe același drum, adică, ajută cititorul și viitorul turist pentru destinația în cauză.

Nu cerși aplauze atâta timp cât publicul pleacă la pauza dintre acte.

Mulțumesc de sprijin, @mirmicu!

Rodel
[20.07.17 22:19:23]

@dorgo: Tocmai asta am spus și eu: că m-am bucurat când am luat un premiu rezultat al punctajului obținut în urma voturilor, dar nu fac din asta scopul pentru care sunt aici, pe AFA. Premiiile ca și statutul reflectă munca fiecăruia și aprecierea celorlalți useri.

elviramvio
[25.07.17 12:46:06]

@maria55:

Marie, de asta nu am eu muste in curte? Au migrat la tine!!! Poate si la Mishu!! (Aoleo, ar trebui totusi sa am cateva, macar albine, asa de necazul vostru!)

Ma bucur sa aflu ca biletelul acela l-ai folosit bine, a fost muncit corect si in special cu dragoste pentru AFA. Restul, nu te necaji de orice, era prea frumoasa vara pe aici si uite cum se aduna norisori... Dar noi ne vedem de drum, cu sau fara biletele.

Un drum linistit spre casa! (inca tin, preventiv, pernuta pentru bataia legata de Istanbul dar am dat ciubuc sau bacsis - corecteaza tu - sa ma bati cu laleli ????!!!

maria55 †
[25.07.17 14:32:47]

@elviramvio: ????????Laleli-le (asa pt a fi bine inteleasa) nu le dau in capul tău (adica nu te bat cu ele), eventual ti le ofer cu cea mai mare dragoste... direct in brate????????????????????????! Laleli are sa fie "cotropit" de romancutele de pe Afa intr-o luna mai racoroasa, impreuna cu tine!

In legătură cu "mustele" de pe caciula, nu le mai am, fiindca nu mai port caciula... acum am freză!!! ????????

Si in cele din urmă, ecoul lui @Alex Macedo a spus totul! Nu am cersit nimic! Deci yala mustelor!!!

Si da, "schimbul de amabilităti" este vazut de fiecare prin prisma lui! Din punctul mdv., nu-l numesc asa, ci prietenie adevărată, dovedita si traita de mine in ultimul an alaturi de voi! Vă stiti voi care...

elviramvio
[25.07.17 15:13:35]

@maria55: ♥

Alex_Macedo, alinafulg, dorgo, elviramvio, liviu49, maria55, mirmicu, mishu, Rodel, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂLoc de dat cu capul... astaaaa... cu părerea :):