Loc de dat cu capul... astaaaa... cu părerea :)

22.08.2015
Avatar robert
înscris/ă în 29.12.11
MEMBRU: CONSUL
AUG-2015

NOTĂ: SECȚIUNE OFFTOPIC [DE LA LUME ADUNATE]

Textul de mai jos face parte din categoria discuții libere, off-topic sau "de interes turistic TEMPORAR ori restrâns" - eventualele voturi sunt simbolice (+1/-1 PMA)

Doar statistică

UCRAINA33410
UNGARIA3127221128
STRATOSFERA6173142610884
TOTAL337303402137122130166279522162144

Nu știu alții cum sunt, dar eu sunt amator de statistici de tot felul. Din aceste statistici îmi extrag de multe ori informații foarte utile. Mai demult am rugat un webmaster să ne prezinte, dacă se poate, o statistică a locurilor, despre care se scrie pe acest site. Nu am primit niciun răspuns, nici că hâr, nici că mâr!

De data aceasta mi-am permis să fac eu o mică statistică, luând în calcul doar primii zece useri din fruntea clasamentului. De fapt cei mai reprezentativi dintre noi.

Sunt doar niște date statistice despre ce au vizitat și au scris primii 10. Deasemenea si despre cât au scris! Eu mi-am tras propriile concluzii, dar nu o să dezvolt pe aceasta temă.

Las la latitudinea fiecăruia interesat, să-și extragă propriile concluzii.

Deasemenea las la latitudinea webmaster-ului dacă e bine sau nu e bine, să publice o asemenea statistică.

Vacanțe frumoase tuturor!

P. S. Eu am scris în format tabel, dar aici văd că-i un pic amestecat. Vă rog să-l corectați! Mersi!

Ajustat forma tabelară de webmaster

Impresii încărcate de robert in 22.08.2015 10:11:46

Validat / Publicat: 22.08.15 14:45:44

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în zSTRATOSFERA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (robert); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2023 PMA (din 25 voturi) nota2

[22.08.15 14:07:11]

Gata, ajustat textul astfel încât să se afişeze ca tabel

Rog aruncă eventual o privire şi spune-mi dacă e ok.

- crismis
[22.08.15 15:16:30]

@robert. c - Ce să zic... De apreciat munca pe care ai depus-o. Nu ştiu ce concluzii ar trebui trase. Adică pot fi trase multe concluzii, dar e discutabil cât de relevante ar fi şi pentru cine... Dar cred că tocmai asta e şi ideea, de-aia ne-ai ridicat mingea la fileu, ca să discutăm...

Mie cea mai interesantă mi se pare ultima coloană, deşi, cumva, previzibilă. Ce vrea ea să zică? Unde se duc cel mai frecvent românii cei mai dispuşi să-şi împărtăşească experienţele turistice?

În primul rând, în ţara lor, ceea ce e lăudabil, absolut normal, dar şi cel mai la îndemână. Apoi în unele ţări vecine şi prietene, dintre care se remarcă Bulgaria şi Grecia (vecina vecinei mele nu e neapărat şi vecina mea, dar prietena prietenei mele e şi prietena mea; ha-ha!). Ţările fostei Iugoslavii sunt şi ele binişor reprezentate, în timp ce vecinii nordici şi estici mai slăbuţ (Moldova pe nedrept, din punctul meu de vedere, până la urmă e tot ţara noastră, vremelnic ruptă de la sânul patriei-mame; merită s-o cunoaştem mai bine).

Nici vestul Europei nu stă rău, remarcându-se, explicabil, Italia, Franţa, Germania, Austria; Spania are un statut special, conferit de co-naţionala noastră aclimatizată pe meleaguri hispanice, @alinaro. Dar (din nou explicabil), pe măsură ce distanţa creşte, informaţia scade, cu mici excepţii. De remarcat şi numărul mic de impresii din croaziere, ceea ce nu ştiu dacă e de bine sau de rău...

Cam atât deocamdată... Felicitări încă o dată! :)

[22.08.15 15:55:58]

@robert. c -

Oare poti face un tabel cu cei care isi platesc cazare si cu cei ce merg la prieteni? Dar cu cei care merg la copii/parinti? Caci deja pe acestia din urma nu-i putem incadra la turistii obisnuiti. S-au turism legat de profesie, ca de, daca-i ordin, cu placere! Si cate articole s-au scris de un user despre o singura locatie? Si daca-mi este permis, cred ca primii 10, cam putin, ia macar 25.

- Dragos
[22.08.15 16:47:59]

O singură remarcă: userul cu peste 400 de articole scrise e abia cu câteva locuri mai sus față da cel care are cele mai puține - 50 și ceva.

Asta cred că vorbește și despre calitate / cantitate, nu doar despre destinații.

[22.08.15 17:49:37]

@crismis - Bune remarcile tale! Ai dreptate și cu Moldova (pe asta eu n-am remarcat-o) ! :-)

Cred că trebuie să ne îndreptăm atenția (asa cum bine zici) și spre sora mai mică!

Mulțumesc!

[22.08.15 17:52:18]

@Dragos - Am remarcat și eu și mi s-a părut ciudat!

Oricum felicitări tuturor!

[22.08.15 17:55:35]

@webmaster - e ok mersi!

[22.08.15 18:31:21]

@elviramvio: Îmi place sa cred, că întrebările dumneavoastră sunt retorice!

- irinad
[22.08.15 18:34:11]

@robert. c - E un lucru lăudabil şi, nu ştiu cât de uşor de făcut, îţi spune o persoană familiarizată cu clasamente şi analize, însă trebuie precizat că această statistică este valabilă doar până la prima postare a unuia dintre ei a unui review nou despre una din ţările din tabel. Mi se pare important faptul că rezultatul statisticii relevă un mare număr de articole despre România, ceea ce înseamnă că ţara noastră rămâne, încă, principalul izvor de impresii turistice!

Felicitări!

[22.08.15 18:59:11]

@irinad: Mulțumesc! Cred ca e lăudabil ca România e pe primul loc, dar era și de așteptat!

Ce mă intrigă pe mine este foarte slaba reprezentare a altor continente, în afara Europei!

[22.08.15 20:54:01]

Raspuns: Oare?!

Dar oricum, cand intri in fagurele cu miere e musai sa stii daca-i de salcam sau din ceai de papadie, asa ca am purecat "fagurele", adica tabelul celor 10, pe lung, pe lat, pe diagonala, in crucea sfantului Andrei si este intr-adevar interesant. Am primit raspunsuri la foarte multe intrebari sau poate curiozitati ale mele, deci articolul este polivalent, felicitari!

- krisstinna
[22.08.15 21:40:42]

@robert. c: Interesant, felicitari pentru munca depusa. In alta ordine de idei, eu nu stiu cine sunt primii zece, nu stiu nici pe ce loc sunt eu. Dar acum nu am timpul necesar pentru a verifica, insa sper ca in seara asta sa verific cine sunt cei zece, dar pentru mine varsta cel mai important detaliu. Daca in primii zece sunt colegi de varsta a treia, e logic, ei au mai mult timp pentru a calatori. Daca ei mai au si rude sau prieteni pe unde calatoresc, atunci nu vor plati cazare si pot scrie mult si bine in fiecare an. Conteaza mult si review-ul: daca e de calatorie va primi mai multe voturi decat cel de cazare. Robert, daca ai timp, te rog frumos sa verifici tu, din cei zece cati au scris despre cazare si mai ales daca au cazari ,,proaspete ,,unde nu mai fusese nimeni de pe site. Deja m-ai facut curioasa. Multumesc. Scuze, scriu de pe telefon.

[22.08.15 21:50:11]

@cristinaoranici -

Eu m-am luat dupa croaziere si cred ca am nimerit. Daca nu-i asa, pierderea mea, n-am alt timp de sapaturi.

- Dabator
[22.08.15 22:47:41]

@robert. c: Statisticile...

Pe vremea mea exista un banc foarte reușit: S-a efectuat o statistică printre tinerii căsătoriți și s-a ajuns la concluzia că 50% sunt bărbați. Acum, din păcate și acest banc și-a pierdut din substanță.

Felicitări pentru răbdarea și timpul pe care le-ai acordat obținerii acestor statistici.

Mă gândesc dacă @admin ne poate pune la dispoziție și alte statistici interesante. De exemplu mi-ar plăcea să știu care este, pe paliere de note, numărul de review-uri de cazare pozitive, negative și neutre.

- Dan&Ema
[23.08.15 00:29:06]

Apreciabila munca! Si mie imi plac statisticile si clasamentele. Asa o prima concluzie: romania nr 1 spune mult; dar si constatarea lui Dragos cu cantitativ vs calitativ o impartasesc. A props ar fi interesante diferite statistici prezentate de webmaster din cand in cand: useri care citesc dar nu scriu, useri care posteaza dar nu articolele sunt scurte si fara substanta, nr useri cu media de peste 20 sau 50 de likeuri, nr accesari site pe zi / an, top locatii romania cu media peste 9 dar si peste 20 reviewuri...

[23.08.15 10:40:51]

@cristinaoranici - Eu mă pregătesc de concediu, în sfârșit! Am deschis doar o ușiță și cred că rămâne la latitudinea webmaster-ilor dacă deschid toată ușa ori ba.

Sper să nu mă înjure, pentru că am deschis Cutia Pandorei, pentru că e mult de lucru pentru o statistică profi!

Mulțumesc tuturor care mi-au înțeles și apreciat ideea și vacanțe multe și frumoase!

[punctaj crt ecou: 50 (pma.std) + -1 PMA1 (din 3 voturi)]
- Pus
[23.08.15 13:21:40]

@robert. c -

Eu nu am înţeles care a fost ideea acestei statistici.

Lipseşte un total al userilor analizaţi în raport cu destinațiile despre care au scris. Cel mai probabil, în opinia mea, ai vrut să te compari cu primii zece. Încerc să trag eu concluziile, așa cum mă pricep. 50% din primii zece au călătorit şi au scris despre mai puţine destinaţii decât tine (16). Unul din userii analizaţi a scris în întreaga sa activitate mai puţine articole decât ai scris tu în opt luni din anul curent.

Având mult timp disponibil după cum se vede, aş îndrăzni să-ţi sugerez şi alte "clasamente": după numărul premiilor câştigate, după numărul clasărilor pe locul 1 în topurile săptămânale, după numărul zuperbonusurilor, eventual raportat la număr de articole scrise, topul celor mai fragmentate impresii despre aceeaşi destinaţie şi din cadrul aceluiaşi sejur etc.

Pentru a nu fi off topic la off topic, revin la destinațiile de vacanţă şi aduc exemplul a doi useri, ambii senatori, care au scris mult şi bine (mie mi-a plăcut) doar despre destinaţii din România, unul cu 96 de impresii şi altul cu 89 din 93 tot din România. Este cumva de condamnat? Eu zic că nu.

[23.08.15 14:52:53]

@Pus - Se pare că ești într-o mare eroare!

Eu nu mă compar cu nimeni! Mai mult eu nu o să ajung niciodată la nivelul primilor 10!

Scopul meu era cu totul altul! Dacă aș fi vrut asta, aș fi tinut sondajul doar pentru mine!

Mai mult eu nu am condamnat si nu am judecat pe nimeni. Nu stiu de unde le-ai scos pe astea?

- dorgo
[02.09.15 21:35:44]

@Dragos+@all - Aici ajungem la constatera lui @Carmen Ion, "la placinte inainte, la razboi, inapoi"... putini scriitori, multi chibiti, sau altfel zis, putini depun efortul de a face fotografii e unde trec, de a scrie, de a insirma si posta poze, multi beneficiaza de acel "putin" al celor ce scriu...

AFA e mai degraba un sait altruist, de benevolat, multi uzeri sunt "hors concurs" sau cer sa nu fe punctati, parca totul e un fel de reminisecenta a unui regim in care toti romanii se ajutau intre ei cu informatii sau sfaturi sau o vorba buna si acest sentiment inca mai e prezent...

cat despre tarile vizitate, asta e buzunarul romanului, cele mai multe reviuri sunt depsre Romania, Grecia si Bulgaria de-abia apoi urmeaza tarile cu adevarat turistice si calde din jurul Mediteranei (Franta - de 5 ani e prima in top la turism, Italia, Spania)... si cu asta se cam inchide lista...

Felicitari lui @robert. c pentru rabdarea statistica... si daca ea s-ar extinde la top 25 sau top 100, cred ca situatia ar fi aceeasi...

- dorgo
[02.09.15 22:04:40]

@Pus - sunt convins ca exista multi turisti care calatoresc fara aparat foto (ci cu camera video lipita de degete) sau il scot doar arareori ca sa-si fotografieze familia, hotelul de 4 stele pe care il vor arata vecinilor si prietenilor din cercul lor restrans si care nu vor intra (ca sa nu zic ca nu se vor cobori) niciodata sa scrie sau sa posteze pe un sait "social sau al plebei de conditie medie" ca al nostru... am constatat insa si reversul medaliei, daca scrii ceva despre insule exotice unde ajung numai VIP-urile, sunt putini de pe AFA care citesc sau voteaza aceste articole... statisticile de orice fel sunt bune... poti face statistici si pe localitati si vei vedea ca cei mai umblareti sunt cei din Sud si cei mai putin umblareti sunt cei din Moldova. De fapt AFA ar trebui impartit in doua... 1. - "AFA Bucuresti", unde doar daca iesi din casa intr-un week-end, ai si scris 10 reviuri (parcuri, hanuri istorice, case memoriale, muzee, monumente, cimitire, expozitii, etc) si un 2. - "AFA provincie", ganditi-va la un botosanean sau un satmarean, ce-ar putea el scrie despre zona lui sau cat efort depune el, ca sa scrie un review despre Bulgaria sau Grecia, care lor, li se par departe.