#E#D

SEP-2012

#G#0
#M#0

Barcelona si masina

Deoarece sunt foarte putine informatii legate de acest subiect, si sunt f. utile, am decis sa scriu si eu parerea mea legata de subiectul masina in Barcelona si Costa Brava.

Am rezervat dinainte masina de la o agentie romaneasca, aprox 120 euro/7 zile, dar la care din pacate s-a mai adaugat 30 de euro, deoarece a trebuit sa modific perioada din cauza ca Wizzair a modificat ora de zobor cu fix 24 de ore mai devreme... dar asta e alt subiect.

Am ajuns la aeroport, masina era de la Hertz, care au o politica destul de ciudata, neintalnita de mine pana acum... au niste masini toate zgaritate, si primesti o hartie pe care cica sunt marcate toate zgarieturile, a trebuit sa verific si binenteles ca nu erau toate trecute... si daca nu ceream sa noteze si semnele descoperite, eram buna de plata la intoarcere pt ca asigurarea lor acopera cheltuielile doar peste 900 de euro, ce este sub plateste cine face paguba, si m-as fi mirat sa stie ce avarii au masinile, pt ca nu stiau nici macar ce culori au... pe cheia de la masina mea scria verde si defapt era alba :).

Am scapat dupa jumate de ora si de acolo, si am intrat in nebunia din Barcelona... spun nebunie ca mi s-a parut ca se conduce total haotic, o gramada de scutere care apar de unde te astepti mai putin, o gramada de sensuri unice pe care navigatia mea nu le stiia, semafoare nesincronizate nici macar pe marile bulevarde, nu prea te lasa nimeni sa te bagi daca nu te incadrezi cum trebe si nu in ultimul rand parcarile f. scumpe... intre 2 si 3 euro ora... probabil ca puteam sa o lasam si pe stradute mai laturalnice dar eram 2 femei si nu prea am avut curaj, asa ca am scos banul.

Oicum nu i-mi pare rau ca am inchiriat masina, deoarece in Barcelona am fost doar 3 zile, in rest am fost in Santa Susana si ne-a prins bine masina pt ca ne-am facut programul in functie de soare si plaja.

A mai trebuit sa scoate ceva banuti pt autostrada pana am descoperit ca se poate merge si pe soseaua NII chiar pe malul marii... doar ca dura putin mai mult deoarece sunt enorm de multe sensuri giratorii.

Oricum in Barcelona am parcat masina la hotelul in care am stat prima noapte (20 euro/2 zile) si am circulat cu metroul intre obiectivele turistice... 10 euro/10 calatorii si am folosit 2 pers acest bilet. Ca si benzina in 7 zile am folosit de 50 euro.

Nu am facut un calcul exact cam cat as fi cheltuit daca nu inchiriam masina, dar oricum numai transferul la hotel ar fi fost 70 euro, am fost la muzeul Dali, la Manastirea Monserat, la centrul comercial din Mataro, plus ca am vazut si cateva statiuni de pe costa Brava... deci si aici s-ar fi adunat ceva banuti... daca stie cineva sa faca un calcul va rog.

Impresii încărcate de icleanugaby in 29.09.2012 20:49:15

Validat / Publicat: 29.09.12 22:11:20

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în SPANIA. A mai fost în/la: Mallorca, Tenerife

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (icleanugaby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7650 PMA (din 12 voturi) nota2

- Costi
[30.09.12 11:42:13]

@icleanugaby

Nu am făcut un calcul, dar, cu siguranţă ai ieşit în avantaj la închirierea maşinii, mai ales că, din câte înţeleg, cheltuielile s-au impărţit la doi. :)

Oricum, consumul de 50 de litri de benzină raportat la numărul de zile este irelevant, important este cel raportat la distanţa parcursă.

Din experienţe personală şi din a altora, eu te sfătuiesc ca, atunci când mai închiriezi o maşină să o faci cu opţiunea zero excess. În acest fel, vei vedea că franşiza, care în cazul tău spui că era de 900 euro (mi se pare foarte mare), se reduce la zero. E drept, această opţiune duce la creşterea sumei totale de închiriere, dar te păzeşte de multe lucruri rele. În plus, ştiindu-te asigurat din toate punctele de vedere, conduci mai relaxat, fără grija să nu-ţi zgârie cineva maşina. :)

Apoi, este bine să iei şi opţiunea privitoare la asigurarea pentru roţi şi geamuri (neincluse în asigurarea standard) şi care mai costă şi ea, de obicei vreo 30 euro. Dar aceste cheltuieli sunt mult mai mici decât cele în cazul când nu le-ai făcut pe acestea şi ai suferit un "eveniment". E drept, probabilitatea acestuia este foarte mică, dar, vorba proverbului, paza bună trece primejdia rea. Deşi acest proverb românesc este bine cunoscut, majoritatea românilor nu-l aplică în privinţa asigurărilor (de orice fel, nu numai pentru maşini).

În privinţa "obiceiului" celor de la Hertz, mă mir că nu l-ai întâlnit până acum, este destul de frecvent...

#G#1

#M#1