ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.11.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 07.06.11
SEP-2013

Drumul Bucuresti - Fuengirola cu masina

Anul acesta, prin luna mai, ne-am hotarat sa ne facem concediul in Spania. Dat fiind, ca dupa mai multi ani, a dorit si fiul nostru (impreuna cu prietena lui) sa petreaca concediul cu noi, am ales varianta cu masina. 4 persoane cu doi soferi experimentati, fiul meu mai facand o parte din acest drum.

Asa ca am inceput cam din iunie sa stabilim traseul si sa alegem cazarile intermediare, sa culegem informatii despre drumuri, taxe de autostrada, pret benzina, obiective turistice, etc...

Traseul ales de noi a fost: Bucuresti - Drobeta Turnu Severin - Serbia (Ruma) - Croatia - Slovenia - Italia (Piacenza) - Franta - Spania (Castellon de la Plana - Fuengirola). Acesta a fost la dus.

La intoarcere: Fuengirola - Barcelona - Franta - Italia (Roma) - Slovenia - Croatia - Serbia (Ruma) - Drobeta Turnu Severin - Bucuresti.

In prima zi am plecat din Bucuresti in jurul orei 10A. M., am intrat in Serbia pe la Drobeta Turnu Severin si am parcurs 650Km, in aproximativ 9 ore, pana in localitatea Ruma, unde ne-am cazat la hotelul Borkovac (vezi impresii).

Drumul prin tara a fost asa cum il stiti. Destul de aglomerat, prin multe localitati, dar bunicel.

Primii 140Km prin Serbia au fost pe malul Dunarii, pe un drum cu 26 de tunele (de la 60m pana la 260m), cu multe curbe si bineanteles cu multe restrictii de viteza. Privelistea insa a fost foarte frumoasa.

Inainte de a parasi malul Dunarii drumul trece printr-o cetate.

Am avut si portiuni mici de autostrada (cu plata) inainte de Ruma si in apropierea Belgradului.

A doua zi am strabatut traseul Ruma - Piacenza. Am trecut din Serbia in Croatia (pe directia Zagreb), apoi in Slovenia (pe directia Liubliana) si am intrat in Italia pe la Trieste. Au fost 960Km pe care i-am parcurs in 9 ore. In Croatia, Slovenia si daca nu ma insel si in Italia pana la Piacenza am mers doar pe autostrada. Ne-am cazat la Hotel Stadio, aflat la 7Km de autostrada.

A treia zi am plecat din Piacenza spre Spania (Castellon de la Plana). Autostrada de la Genova pana la Cannes este pe Coasta Marii Mediterane, are multe tunele si viaducte si peisajele sunt superbe. Drumul prin Franta a fost cu adevarat o placere. Cea mai frumoasa portiune a fost: Genova - Savona - Sanremo - Menton - Nice - Cannes si Aix en Provance.

Am ajuns in Castellon de la Plana in jurul orei 19 si ne-am cazat la Hotel H2 Castellon.

In a patra zi traseul a fost Castellon - Fuengirola, aproximativ 750Km, in 6,5 ore, in cea mai mare parte pe autostrada.

Drumul a fost foarte liber si peisajele frumoase (cu muntii Pirinei, plantatii de citrice).

Am ajuns in Fuengirola in jurul orei 18 si ne-am cazat la Hotel IPV Beatriz Palace&Spa, unde am ramas 9 nopti. Aici ne astepta si prietena noastra cu care ne petrecem concediile in ultimii 4 ani.

In zilele cat am ramas aici am vizitat: Malaga, Cordoba, Ronda, Setenil de las Bodegas, Granada si Gibraltarul.

La intoarcere am vizitat Barcelona unde am ramas 4 nopti (in Alguera Apartaments Industria), dupa care ne-am facut din nou bagajele si am pornit spre Italia - Roma unde am ramas 3 nopti (ne-am cazat la Residenza II Magnifico). Am strabatut 1360Km in 14 ore.

Din Roma am pornit spre Serbia (Ruma) - 1230Km in 12 ore. Ne-am cazat tot la Hotel Bokovac. In ultima zi am facut cei 650Km din Ruma pana la Bucuresti, tot prin Drobeta Tr. Severin.

Trebuie sa va mai spun ca toate autostrazile pe care le-am strabatut sunt cu plata. In unele statii sunt casieri, in altele se plateste la un automat.

Am notat cateva preturi la intoarcere: in Serbia taxele au fost de 7,5 Euro, in Croatia 16,7Euro, in Slovenia o vinieta valabila si la dus si la intors 32 Euro, in Franta 62Euro si in Spania 65 Euro, in Italia aproape 70Euro.

Au fost in total 9200Km (incluzand si excursiile pe care le-am facut cat am stat in Fuengirola) si multe ore petrecute in masina. Nu ne-am plictisit, stiind ca la sfarsitul fiecarei etape a drumului ne asteptau locuri frumoase de explorat.

Am fost toti sanatosi si nu am avut probleme cu masina. Singurul incident neplacut a fost in Slovenia unde am platit o amenda de 150Euro, pentru ca nu am lipit vinieta pe parbriz.

Concediul a fost de 21 de zile.

Trimis de ania in 21.11.13 15:40:19
Validat / Publicat: 22.11.13 08:55:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 5020 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ania); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Drumul prin cetate.

[22.11.13 08:58:01]

@ania: Ne-am bucura daca ai scrie cate un review distinct de cazare si pentru fiecare hotel in care ai stat.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor locuri de cazare.

Multumim.

[22.11.13 09:43:54]

@webmaster: Cu placere.

O sa va povestesc despre cazari, dar si despre obiectivele pe care le-am vizitat.

[23.11.13 09:49:18]

@ania: suntem si noi in planuirea unei calatori asemanatoare doar ca plecarea ar fi mai ceva in nord...

dorim sa parcurgem un traseu cam pina in toscana (italia) tot cu masina. vom merge cu un cabriolet (MB).

in acest context m-ar interesa care au fost experientele voastre cu masina, deci parcarea, etc. a trebuit sa va faceti griji multe in ceea ce priveste spargera sau deteriorerea autoturizmului sau ati avut chiar incidente de acest fel? multumesc.

[23.11.13 10:43:11]

@Michaell: Cand am ales cazarile intermediare, unul dintre criterii a fost ca hotelul sa fie aproape de autostrada si sa aiba parcare (cu sau fara plata).

In Serbia la Hotel Borkovac (o sa postez astazi un review despre acest hotel, poate va tenteaza) si in Italia la Hotel Stadio am avut parcare gratuita, in fata hotelului. Am lasat masina cu toate bagajele in ea, luand cu noi doar unul mic cu strictul necesar.

Nu am avut probleme cu spargerea sau deteriorarea masinii sau cu siguranta bagajelor.

Pe traseul ales de noi, benzinariile au fost dese, mai putin in Serbia, in primii 140km, dar aveam plinul facut in tara.

Preturi benzina: Serbia - 1,80euro, Craotia - 1,60euro, Slovenia - 1,65euro, Italia 1,6 - 1,9 euro, Franta - 1,6euro, si Spania - 1,4euro.

Pe autostrazi sunt acele "Service Zone" semnalizate cu cativa km inainte, care au benzinarie, magazin, WC, unele au si restaurant sau cafenea. Foarte bune pentru odihna, masa, etc...

Viteza maxima pe autostrazi este de 130km/h, mai putin in Spania (care oricum nu te intereseaza), unde este 120km/h.

Acestea fiind spuse, va doresc drum bun si concediu placut.

[24.11.13 13:58:07]

@ania: În iunie 2013 preţul benzinei în Serbia era între 144,8 şi 149 dinari (1,28-1,32 Eur).

Eu am cumpărat benzină din Uzice la ducere cu 1,30 Eur şi cu 144,8 dinari (1,28 eur) la întoarcere din Pozarevac.

S-a scumpit aşa de mult benzina în Serbia din iunie până în septembrie?

[24.11.13 17:21:34]

@traian. leuca: Ce sa va spun? Noi am alimentat o singura data in Serbia, la intoarcere, chiar dupa ce am trecut din Croatia. Eram dupa vreo 8 ore de mers, era noapte, ploua si chiar eram obositi.

Pretul afisat a fost in dinari si exista posibilitatea de a nu fi calculat noi bine sau sa fi gresit persoana care ne-a incasat banii la pompa, noi achitand in euro.

Pe de alta parte, in Italia, unde am pus benzina de mai multe ori, pretul a fost de la 1,6 euro pana la 1,9 euro.

De aceea, initial, m-am ferit sa dau preturi la benzina.

Si noi stiam ca in Serbia pretul benzinei este mai mic, de aceea nu am alimentat in Croatia.

Inclin sa cred ca undeva (la noi sau la cel care ne-a incasat banii) s-a strecurat o gresala.

[25.11.13 10:38:30]

@ ania @ traian leuca

cam la fel am patit si noi in vara acestui ani in Ungaria. Am fost nevoiti sa alimentam si mare a fost mirarea cand la casa am constata ca litru de gpl costa (schimbat) undeva pe la 1,40 €uro. In Germania pretul actual este undeva pe la 78 Centi. Ne-am ales cu o invatatura de minte dar si cu un semn mare de intrebare in ceea ce priveste felul cum se traieste in aceste tari avand in vedere veniturile vizavi de asemenea costuri. Dar asta-i desigur alta discutie...

[25.11.13 17:42:02]

@Michaell: Şi n-aţi reacţionat? Pentru că asta mi se pare hoţie la drumul mare.

[26.11.13 09:33:05]

@traian. leuca: Cum sa reactionam? A fost vorba de pretul oficial, doar atit ca noi neavind Forinti am platit in €uro. Dar si in Forinti cam tot acelasi pret ar fi fost. Deci pretul a fost corect.

Nu vreau sa exclud posibilitatea ca noi sa fi nimerit intr-o perioada cu preturi la combustibil exagerat de mari si inainte sau dupa aceea ele sa fi scazut, dar asta a fost prezul platit de noi la acea ora.

[26.11.13 10:26:08]

@Michaell: Cred că am înţeles eu greşit. Totuşi, preţul la care aţi cumpărat GPL-ul, a fost exagerat de mare.

Am trecut în fiecare an prin Ungaria şi cel mai mare preţ pe care l-am văzut (o staţie de benzină pe autostradă), a fost în 2012 undeva pe la 468 de forinţi (1,61euro).

Am intrat din Budapesta şi am cumpărat benzină cu 429 forinţi (1,48 euro).

Între timp preţul la benzină în Ungaria a mai scăzut şi de aceea preţul la GPL de 1,40 euro mi se pare incredibil de mare.

Anul acesta în august preţul benzinei în Ungaria (Debrecen şi Eger) era în jur de 1,40 euro, iar GPL-ul 0,86 euro.

ania, Michaell
Alte impresii din această RUBRICĂCu mașina în Spania: