ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2012
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 28.09.10
SEP-2012

La Defence - New-York-ul Parisului

Am sosit in La Defence, in ziua de 13 Sept. 2012, dupa un zbor normal, fara peripetii.

La Defence e diferit; esti intr-o alta lume, cu alta geografie decat cea pariziana, cu alte definitii ale spatiului... Desi eram pregatiti sa vedem acele cladiri inalte, din otel si sticla, impactul a fost mult mai mare cand am si respirat printre aceste cladiri. Mie mi-a placut foarte tare. Desigur, nu e un obiectiv turistic (dar poate fi), nu as locui acolo, e diferit de ce te astepti sa vezi legat de Paris.

La Defence este cartierul in care-si au loc sediile marile firme precum GDF Suez, sunt multe cladiri tip zgarie nori in care sunt birouri. Printre acesti colosi de sticla, foarte frumos imbinati, intr-un stil arhitectural cu sens, te surprind blocurile de locuit, cu cate 3-4 etaje, cochete, si ici-colo, cate o straduta cu vile cu creneluri si muscate la ferestri. Da, chiar mi-a placut!

Ca si obiectiv, daca vreti, este "Le Grande Arche" - care e construit in maniera futurista, are 45 de etaje si se poate vizita.

Hotelul are servicii bune: curatenie si schimbat prosoape se faceau zilnic, iar asternuturile nu le-au schimbat in cele 6 zile cat am stat acolo.

Camera este mica pt standardele noastre si marisoara pt un hotel parisian. Cuprinde o baie cu cada, foarte curata si utilata corespunzator. Mai exista un hol destul de lung in care exista o chicineta suuuper-utilata: plita electrica cu inductie, microunde, cana de fiert, filtru cafea, masina de spalat vase si un dulap cu de toate: farfurii, boluri, pahare, cesti, linguri, furculite, desfacator de conserve, tigaie, oala, strecuratoare... tot ce-ti trece prin cap ca ti-ar trebui intr-o gospodarie! Camera cuprinde un pat matrimonial (cam ingust, dar foarte odihnitor), o canapea extensibila, birou, masuta, sifornier, plasma - a! exista si o masa de calcat! Camera mai are si un balcon in care au loc 2 fotolii si o masuta. Dragut, nu?

A fost super ok pt ca am cumparat diverse chestii nesanatoase, cu E-uri, de la un minimarket situat vis-a-vis de hotel, si am putut cina in camera. Micul dejun e tip bufet, nu foarte variat, dar destul de imbelsugat. Restaurantul in care se serveste este micut si foarte aglomerat pana pe la 8.30, daca va duceti mai tarziu, puteti savura linistiti prima masa a zilei.

Nu e prima oara cand mergem in Paris, de aceea ne-am luat abonament pt metrou si RER - chiar merita, la cat ne-am foit... Am fost 2 zile la Disneyland - unde preturile sunt exact asa cum le stiam, adica 61E/adult si 55E/copil - intrarea.

Accesul din La Defence in Paris cel mai rapid mi s-a parut cu RER-ul - doar o statie (vreo 7-8 min) pana la Ch. de Gaulle Etoile, iar de acolo poti lua metroul catre orice coltisor al Parisului.

Distanta de la hotel la metrou e cam de 10 min de mers pe jos, in primele doua zile, apoi- cand descoperi scurtatura care include o scara rulanta si un lift, distanta de parcurs scade la 5 min.

Statia de metrou coincide cu cea de RER dar si cu cea de TGV (sau trenurile lor cu care nu am mers:(si sunt situate la subsolul unui imens centru comercial (unic in cartier, nu ai cum sa-l ratezi!).

In prima zi am mancat acolo si nu prea ne-a placut nici mancarea (adica niste hamburgeri struto-camila) si nici preturile... vreo 60 E. Nu va recomand.

Pana la Disney am facut 45 min cu RER-ul.

De la hotel, pe linie dreapta, pe aceasi parte a trotuarului se afla un Star Bucks micut, cam aglomerat. Vis-a -vis de hotel, cum scriam, este un minimarket cu de toate (gen Billa) la preturi cam ca ale noastre. Cred ca e in parteneriat cu hotelul (gluma!) caci acolo mi-am cunoscut vecinii de palier...

Cartierul e destul de linistit, populat - ne-am intors si la 11 noaptea si era destula lume pe strazi. De mancat, n-am mancat decat o data acolo, desi in drumul spre metrou am vazut o gramada de restaurante, pizzerii etc, nu ne-am oprit.

Am mancat prin Paris, pe la cate o terasica cu mese mici, cat blatul de pizza si cu scaunele orientate, ca la teatru, spre strada ca spre scena (pana la urma asa e, si strada e o scena!). Preturile in Paris erau destul de... importante in functie de zona in care te aflai: langa Tour Eiffel costa o salata mai mult decat sora ei din Arr. 3, de ex; dar pretul era acelasi cu cel al salatei de la Louvre;)

Am fost cam pe la toate obiectivele stiute si bifate de toata lumea, dar m-a incantat tare mult croaziera pe Sena: asa de frumos a fost! Batea un vantisor de primavara, creul era senin, pe vapor clipocea o chansonetta sofisticata si foarte frantuzeasca, si vedeai, atat pe un mal cat si pe celalalt, doar cladiri frumoase, incarcate de istorie si de flori si sprijinite de oameni relaxati, care faceau copilareste din mana...

A fost frumos la Paris, m-as intoarce oricand...

Trimis de loret in 26.09.12 15:26:01
Validat / Publicat: 26.09.12 16:44:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 2851 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (loret); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.09.12 16:45:01]

@loret, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

loretAUTOR REVIEW
[29.09.12 08:20:30]

@webmaster26: Ai dreptate... inca sunt impresionata- nu s-au decantat emotiile. Asadar... cum pot edita? Multumesc!

[29.09.12 09:07:03]

@loret: nu poti edita - si nu ar avea rost.

Facem asa: mutam acest review la o rubrica de calatorie - de exemplu la "Cartierul La Defense" - si asa cuprinde covarsitor recomandari "de calatorie" si aproape deloc aspecte ce tin de cazare (mutarea se poate face abia dupa validarea pozelor pe care le incarci in acest moment)

Dupa asta, poti incarca aici, in rubrica hotelui, un review dedicat 100% cazarii. (nu-l vei putea incarca inainte de mutarea articolului curent, programul iti va spune ca nu ai voie revs dubluri)

Ce zici, de acord?

[29.09.12 10:26:24]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Cartierul La Defense" (deja existenta pe site)

loretAUTOR REVIEW
[29.09.12 12:47:44]

@webmaster: multumesc!

Iulian-007
[17.03.14 10:53:26]

Informatiile nu sunt asa complete. Pt o calatorie pe cont propriu, langa Marele Arc, exista un hipermarket AUCHAN, de unde puteti cumpara cele necesare unui mic dejun sau cina, la preturi accesibile. Mai exista un restaurant Mc Donald unde puteti savura micul dejun inainte de a pleca in plimbarea zilnca, plus alte magazine de unde se pot cumpara mici atentii, suveniruri sau produse la preturi promotionale. Da, La Defence este un cartier financiar cu multe sedii ale marilor companii franceze. Pe langa RER, mai puteti merge cu metroul parzian in multe directii, acesta avand un paienjenis de lagaturi intre toate liniile (folositi harta metroului, care este gratuita in toate punctele de vanzare a biletelor). Am stat 11 zile iin Paris.

Iulian-007, loret
Alte impresii din această RUBRICĂCartierul La Defense: