ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2012
ÎNSCRIS: 16.09.12
SEP-2012

La pomul laudat...

Am plecat pe data de 08.09.2012 din Bucuresti cu autocarul. Este prima data cand am ales acest mod de transport si sper sa nu mai fiu nevoit sa apelez la el, este foarte obositor. Traversarea de pe continent pe insula este placuta, dar dupa o noapte nedormita, nu poate fi apreciata la maxim.

Plecarea din Bucuresti a fost la 23:30 si am ajuns in Limenaria la aproximativ 14. Gazdele ne-au primit foarte frumos si zambitori, dar pe parcursul sejurului s-a dovedit ca este doar o fatada.

Noi nu am avut masa platita, si am incercat mai multe taverne. Cam la toate sunt acelesi preturi si aceleasi feluri de mancare, dar poti avea surpriza sa mananci la aceeasi taverna in zile diferite acelasi fel de mancare si sa nu semene, sau sa fie oarecum diferita. In general mancarea e buna, dar e bine de stiut ca preturile sunt mai mari cam cu 20-30% decat in Romania (nu numai la mancare).

Excursiile optionale eu va recomand sa le luati direct de la operatorii locali (ex. pentru plimbare cu vasul sa mergeti direct la vas sa intrebati) diferenta este destul de mare intre ce ofera ghidul local roman si pretul real, mi se pare cam "romanesc" comportamentul ghidului local.

La plimbarea cu vasul pe mare am avut surpriza ca ne-a intrebat cum am venit si cand am zis numele agentiei ne-au cerut un pret mai mare, asa ca am ales vasul de langa care a oferit exact acelasi lucru si acelasi itinerariu la un pret mult mai mic. La terasa hotelului Asterias se ofera o reducere de 10% pentru cei care sunt cazati in hotel, dar preturile sunt putin mai ridicate decat la celelalte taverne, asa incat lu reducerea respectiva ajungi la pretul celorlalte. Noi nu am mancat decat o masa acolo.

Camerele sunt ok pentru 2 stele, se face curat o data la 3 zile, in camera noastra vasul de toaleta avea o problema si daca nu eram atenti ne inundam (asa am stat tot sejurul).

Minibucataria contine cate 2 tacamuri, pahare, cani, o oala si un ibric. Un lucru care m-a deranjat foarte tare a fost ca ne -au dat afara la 9 in conditiile in care autocarul vine la 14 (am inteles de la alti turisti ca asta se intampla la mai toate hotelurile). cum vremea in ultima zi nu a fost buna de plaja am stat gura casca jumate de zi.

Mai mult cand am coborat sa predam cheia nu era nimeni din angajatii hotelului. ne-am lasat bagajele in hol si am plecat la plimbare, ne-am intors peste 2-3 ore si ne-a zis proprietaru ca nu a avut cu ce sa intre femeia de servici sa faca curat, desi cu 3 zile inainte intrase cat am fost noi plecati.

Statiunea in general nu este pentru persoane active. Este pentru batrani, familii cu copii mici sau pentru cei care vor sa leneveasca.

Trimis de ungal_mta in 16.09.12 17:44:36
Validat / Publicat: 16.09.12 19:36:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4457 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ungal_mta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.09.12 19:35:35]

@ungal_mta: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

pepsi70ro
[16.09.12 19:45:57]

Pai nu trebuie sa se faca curatenie in camere pentru urmatoarea serie de turisti? Ce s-ar fi intamplat daca v-ar fi facut check-out-ul la ora 14.00 si alti turisti (romani) ar fi ajuns acolo si ar fi scris pe AmFostAcolo ca nu s-au putut caza din cauza camerelor care nu au fost gata la timp. Cine este de vina?

[17.09.12 08:38:06]

@pepsi70ro: Sunt persoane care nici nu se trezesc bine la ora aia... eu nu zic la 14... dar 11 ar fi fost o ora rezonabila si pt noi si pt curatenie... la orice hotel care se respecta din Romania check-out este pe 11-12... deci se poate...

[17.09.12 10:06:57]

Ai semnat un contract cand ai achitat, in care era specificata ora de check out, ca si cea de check in, ai vrut autocar, ai avut autocar, astea sunt conditiile, oameni buni nu va mai plangeti, cand alegeti ceva suportati!

Orice alt hotel din Grecia are ora de check out 12, iar ora de check in este 14 sau mai devreme. Stii cumva care e ora de check in la noi pe litoral? Iti spun eu, uzual 18... oare de ce?

[17.09.12 14:43:45]

@ionescunic: Mi-am spus doar parerea despre autocar... ideea e ca daca cineva se gandeste sa merga cu autocarul, sa se gandeasca bine inainte. si daca vrea sa ia de buna parerea mea, bine daca nu la fel de bine... eu nu inteleg de ce nu ar trebui sa ne plangem de ce nu e ok? ... trebuie sa spunem "ce frumost a fost si ca nu ne-am luat nici o tzeapa"... eu vad acest site ca pe unul care reflecta realitatea vazuta prin ochii turstilor (adica subiectiva). Cu partea de dat afara la 9... foarte urat din partea lor... mai ales ca ne-au spus sa iesim la 9 dar nu era nimeni la ora aia sa ia cheia... e frumos?!... eu nu spun de toate hotelurile din Grecia ca au check out la 9... ci multe dintre cele din Thassos, si mai ales cele care primesc turisti prin agentii cu transportul inclus... am vorbi si cu alti turisti veniti prin ale agentii si acelasi lucru... de ce as sune "ce frumos e", cand nu e?

[17.09.12 15:07:27]

@ionescunic:

M-AI FACUT CURIOS... m-am uitat pe contract scrie "...camerele pot fi ocupate in intervalul 14-18 in ziua sosirii si urmand sa fie eliberat pana la 12 in ziua plecarii... "

[17.09.12 15:34:36]

Sa fim seriosi, orice om a fost cu firma respectiva sau cu alta iti va spune acelasi lucru, la ora 9 se elibereaza camera. Si acest lucru e valabil oriunde vei merge cu autocarul in Grecia, in sejur.

[17.09.12 19:06:47]

@ionescunic: Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, dar ceva nu se leaga... Mai inainte imi spuneai ca am semnat un contract in care se specifica check in si check out si dupa ce ti-em zis ce scrie in contract, imi spui ca asta este, toate agentiile fac la fel. Tre' sa inghitim asta?!... unde vrei sa ajungi? ... Crezi ca asa se comporta cu turistii germani? . Si presupun ca o sa zici ca ei patesc mai mult... si? ... eu am platit pretul cerut... dar agentia nu si-a respectat contractul... si lumea tre sa stie asta... daca le convine sau nu... asta ramane la latitudinea fiecaruia.

[17.09.12 19:18:10]

Nici eu nu vreau polemica cu tine, am semnat si eu contract cu ei, si citesc ofertele lor incepand cu ziua afisarii lor de prin octombrie un an inainte, la fiecare din ele scrie foarte clar: ora 9.00 ca ora de checkout, iar asta se intampla de ceva ani buni. Tu nu ai stiut, nu ai citit, nu te-a interesat acest aspect, raspunsul meu este nu te plange ca nu ai motiv!

[17.09.12 19:43:16]

@ionescunic: mda... o sa pun scanu la contract, ca sa nu ne mai duelam in postari... plimbari placute... fara "romanisme" sau "balcanisme"...

danapp
[30.05.13 08:52:21]

Si eu cand am fost in Grecia am avut checkout la 9. oo iar autocarul ne-a luat la 14.00, dar nu vad nimic deranjant in asta. Am lasat bagajele in hol si am profitat sa mai fac un tur prin statiune, sa mai mananc o portie de calamari cum numai la tavernele grecesti intalnesti, am mai facut nişte filmuleţe, am mai intrat pentru ultima dată în magazinaşele cu suverniruri... Cred că important e să vezi partea bună a lucrurilor şi să nu te stresezi, că nu de-aia te-ai dus acolo.

Iar in privinta drumului obositor cu autocarul e valabil acelasi lucru: ia partea plina a paharului. Eu prefer autocarul pentru ca in felul acesta savurez mai bine plăcerea sejurului, intru altfel în atmosferă. Anul asta ma duc in Zakinthos cu autocarul, un drum de 23 de ore cel putin, dar pot spune ca ma gandesc cu o placere imensa la drum. Abia astept!

danapp, ungal_mta
Alte impresii din această RUBRICĂAsterias Hotel: