ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2009
ÎNSCRIS: 13.08.09
STATUS: CHIBIȚ
AUG-2009

Către satisfăcător

Trebuie sa stii la ce sa te astepti

Azi m-am intors de la Saphir Resort And Spa. Prima zi, imi venea sa fug acasa pe jos!! Le-am acordat prea mult credit turcilor si impactul cu realitatea a fost cam dureros.

E bine daca esti constient unde te duci, altfel spus, nu acordati prea mare credit, kiar daca hotelul e de 5 *. In fine, omul e o fiinta comoda care se deprinde foarte usor mai ales cu comoditatile, si vrei nu vrei, cu toate minusurile (destule, apropo), te simti bine. Te atasezi in primul rand. Pentru tineri mai ales, cu siguranta va veti atasa de ekipa de animatie care se poarta ca si cum v-ati sti demult. Insa, sunt foarte slabuti la kapitolul program artistik. Eu nu stiu daca e aceeasi ekipa, am auzit ca cika posibil se skimba ekipa in fiecare vara sau ceva de genul asta... in orice caz, vara asta, a fost o ekipa, toti simpatici, tineri, veseli, muzika de la plaja super!! si dansurile care ti le bagau de 3 ori pe zi si care pana la urma te imbolnaveau:), foarte faine. Dar erau cam slabuti totusi ca si animatori. Pana la urma pur si simplu te prindea toata kestia asta, nu din cauza ca erau ei asa de fantastici sau era asa de fun, dar te obisnuiai, un fel de brain-wash... in orice caz, exista un fel de sentiment de atasare, mai ales daca o sa participati zilnik la activitatile propuse de ei, deveniti practik prieteni. O sa vi se para ca sunt indragostiti de voi, doar ca asta e munca lor si se pricep la asta. Conducatorul artistik a reusit sa indragosteasca jumate din pustoaicele de acolo. Ma rog... e un fel de sentiment ca acela pe care il aveam can ne intorceam din tabere. Ramane o oarecare melankolie...

Hotelul si serviciile: am imnpresia ca depinde de dispo staffului. Cateodata pot fi foarte simpatici si cateodata nu. Nu e cel mai inalt nivel, dar cu siguranta poti face abstractii de lucrurile astea si te poti simti bine.

La masa, trebuie sa fii imbracat ca de oras, nu se permite sa vii in costum de baie, in concluzie sa se vada cat mai putin. Cele doua restaurante, italian si turcesc... nu prea merita... puteti sa incercati, dar nu va asteptati la mare minune. Nu-i ascultati pe toti cei din personal si nu le acceptati propunerile. O sa ramaneti fara bani. Se pricep la asta. Ca sa scapati de ei, vorbiti numai in romana, eu asa faceam. Nu rezistau nici un minut si plecau:)). Cam aiurea era discoteca... dar la urma urmei, dupa niste pahare de vin baute la bar, merge:)).

Sfatul meu: aveti grija, prima zi nu mancati deodata specific de-al lor si nu va expuneti mult la soare. Luati-o incetisor, ca s-ar putea sa va faceti probleme, pe bune. "Noaptea Turceasca" e apogeul vacantei. e pur si simplu minunat. Daca auziti acest termen, stai cu aparatul de foto langa voi si duceti-va sa vedeti si spectacolul de seara. In lobby, la bar este un baiat tanar, Mustafa. Nu vbeste bine nici rusa nici engleza, adica stie f putin, da e foarte buna persoana si sensibila, va spun sincer. I-am lasat bacsis. Kiar merita.

Ce sa va mai spun? Implicati-va in activitatile care vi se propun, ca orikum s-ar putea sa va plictisiti altfel. Distrati-va la maxim, acolo e bine s-o faci pe nebunul, mai ales cu animatorii. Incercati sa cautati romani, eu de exemplu m-am impretenit cu baietii de la shopul de jos, de la ultimul etaj, unde se vand suvenire si diferite kestii. Ei mereu intreaba turistii de unde vin si eu ma duceam la ei, si ei imi spuneau "azi au fost 2 cupluri de romani... aratau asa... "... si obtineti informatia de la ei, sunt baieti buni. :) si va propun daca faceti cunostinta cu cineva roman, luati cina imrpeuna. Beti un pahar de vin si vorbiti dce vreti cate de tare vreti, e cea mai tare senzatie! 1:)) si daca va intelege cineva acestia pot fi doar romani:))) si poate va mai largiti grupul asa...

Semnal de alarma: Obisnuiesc sa vina si ceceni pe akolo. Pentru toate fetele si pt baietii acestora, stati departe de ei si nu-i provocati. Astia-s dusi rau!! In rest, distractia depinde de voi, va asigur!

Avei grija cu banii. In principiu obiectele nu dispar, dar pt siguranta voastra NU lasati obiecte valoroase si bani pe sezlong. Apropo, nu o sa aveti nevoie de ceva cu maneca lunga daca va intrebati. Daca mai aveti intrebari, just shoot:)

Trimis de Babygirl in 13.08.09 17:53:53

VIZUALIZĂRI: 1684 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Babygirl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -200 PMA (din 2 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 100.00 EUR pe cameră

Cristian_h*
    [13.08.09 19:26:46]

pina la urma este un review pozitiv sau negativ?

argus
    [13.08.09 21:20:23]

Ok. Dat fiind faptul ca nu sunt genul care nu face decat sa critice, sunt dipus sa aloc ceva timp pentru genul de activitate pe care-l mentionam mai sus. Daca exista interes, ai adresa mea de mail.

[13.08.09 21:24:50]

argus, jos palaria in fata ta. Altcineva, dupa nemeritata asprime (vezi mai jos) cu care te-am "judecat", ar fi reactionat cu totul altfel.

Cele scrise mai sus ma fac sa recunosc ca nu te-am "citit" deloc (lucru rar, daca ma crezi) si ca TE-AM JUDECAT GRESIT, de mai multe ori.

Iti scriu maine si vedem ce se poate face. O sa realizezi sper, multe, inclusiv faptul ca e mare nevoie de orice (astfel de) ajutor.

"Ecourile" de mai sus, mai putin primul si ultimele doua, vor fi sterse ca total nerelevante pentru subiect.

idutzu
    [13.08.09 21:45:16]

-draga webmaster sunt idutzu si nu iduzzu si nu mai am cuvinte pt.acest review.

-imi pare rau dar nu inteleg nimic in afara de lucrul pe care l-am scris si tu l-ai sters, dar genul de "Hotel de 3 stele cu All-Inclusive de tot rahatul!!!! " o sa-l gasesti de unde este si sunt multe multe multe altele la fel ,dar nu le vezi ,nu le stergi.

-imi pare rau pt.cei care respecta si inteleg o parere IMPARTIALA despre locatii ,au incredere in site ,dar pt.cateva persoane care din punct de vedere legal sunt purtatori de degete ,posesori de calculator si detinatori de abonament la internet ,(posibil circumvolutiuni) se schimba sejururi ,hoteluri ,tari,continente si cred ca si planete (daca s-ar putea).

-nu am sa mai scriu nimic din clipa asta,am sa pun poze de la locurile pe unde am fost si voi mai umbla.

[13.08.09 22:02:57]

idutzu:

1) scuze ptr "botez", dau mielul, ce sa fac?

2) in caz ca nu ai realizat deja, "ecoul" tau a fost sters pentru tenta lui triviala si nu pentru... ... huh? [nu stiu din ce motive crezi tu, ca n-am inteles nimic din ce scrii mai sus ]

3) m-as bucura sa ne oprim cu totii aici si sa pastram acest spatiu doar pentru discutiile legate de impresiile autoarei de la Saphir si eventuale intrebari legate de acest sejur.

idutzu
    [13.08.09 23:34:43]

imi pare rau pt tenta triviala ,dar nu am inteles nimic altceva din review decat ceea ce am scris si tu ai sters.

daca nu ai inteles ce am scris eu mai sus citeste pe super site si alte review-uri la alte locatii si hoteluri (eu le citesc zilnic) mai triviale si mai gretoase ca al meu si nu sunt sterse!!!!

din momentul asta ma dezabonez!

[13.08.09 23:39:35]

e alegerea ta, eu nu te pot obliga sa te simti bine pe un site FARA trivialitati

drum bun & take care

[14.08.09 09:53:34]

).. guys... trebuia sa fie vba d/e alceva aici, nu? C'mon... CRISTIAN_H, pana la urma nici nu stiu, cred ca e pozitiv. uite nici makar nu stiu. Pentru familii mai mult ca sigur e ok.

iqphantom
    [19.08.09 15:13:14]

Well... citesc si ma gandesc.

Plecam sambata la acest hotel... Din poze pare ok...

babygirl, multumim de review- well done.

Ce sa zic? 'om trai si 'om vedea.

Sa vedem si partea asta de Turcie. Cand ma intorc postez parerea mea cum am facut si anul trecut cu Egeria, daca e buna e buna... si daca e rea e rea... dar cu siguranta la subiect.

Salut si sa ne vedem sanatosi.

[19.08.09 15:22:25]

Have Fun! Chiar astept impresii

[editat de webmaster] [babygirl, te rog fa un efort si scrie mai... pe romaneste ]

andrew1980
    [23.08.09 20:06:14]

Salut. Si noi plecam pe 2 sept. la acest hotel. Cat trebuie sa dai spaga pentru Sea View? 50 de dolari mi se pare exagerat. Pina acuma am stiut de 15 euro!!! Astept raspunsuri

[24.08.09 11:11:32]

Da sincer, nu stiu, eu nu mi-am pus asa problema. cum am stat, am stat, mai ales ca am stat prea rar in camera ))

andrew1980, argus, Babygirl, Cristian_h*, iqphantom
    Alte impresii din această RUBRICĂSaphir Resort & Spa [Okurcalar]: