ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 07.09.12
AUG-2012

Sunset Resort - calitate mai slaba in 2012

Am revenit in sunset resort in perioada august - septembrie 2012. Am fost acolo prima data in 2010. Ca si impresie generala, serviciile au mai scazut calitativ. Daca dupa prima vizita am dorit sa revin (si am si facut-o acest an), acum a ramas doar o experienta relativ ok si atat. Nu as mai reveni acolo. Concret o sa compar element cu element tot ce a fost diferit:

Camera: in urma cu doi ani am fost cazat in corpul alfa iar acum in sigma la etajul 9. Atunci am avut apartament cu 3 camere, acum cu 2 camere. Elementul care nu s-a schimbat este curatenia si calitatea camerelor. Mobila aproape noua, decoratii moderne, apartamente foarte mari, curatenie impecabila. Am ramas in continuare impresionat de acest aspect. Livingul urias a fost aproape neutilizat in cele 10 zile. dormitorul mobilat cu gust, pat mare, bun. Lenjeria schimbata des.

Consumables policy: in urma cu 2 ani zilnic se inlocuiau sampoanele, gelul de dus si hartia igienica daca acestea se consumau chiar si partial. Asemenea si prosoapele daca le lasai jos. Anul acesta o singura data ne-au dat dintr-o rezerva bine dosita niste gel de dus dupa ce am cerut. Insa au uitat sa ne mai dea si hartie igienica in ziua aia. Cu hartia igienica de vreo 2 ori am ramas fara si a trebuit sa cerem, ca dama de serviciu se facea ca nu vede. (ma intreb daca a avut legatura cu faptul ca am lasat prin camera pasapoartele si a vazut ca suntem romani asa ca am fost tratati cu fundul). Prosoapele am avut senzatia ca odata doar a zis ca le schimba deoarece am zarit niste pete de rugina mici pe unul (aceleasi de pe prosopul din ziua anterioara) asa ca in ziua urmatoare am marcat discret cusaturile din colturile prosoapelor cu niste fard din trusa prietenei. Nu am mai regasit marcajele la verificare deci nu pot dovedi ca nu prea se omora madama cu schimbatul prosoapelor. Totusi banuiala ca nu prea isi dadea silinta ramane. Deci la serviciile de inlocuire a consumabilelor pot spune ca e ok atata timp cat consumabilele nu se pot fura de catre femeia de serviciu. La plecare am intrebat la receptie care este politica hotelului: acestea se inlocuiesc daca se consuma.

mancarea si servirea: mai putin diversa decat in 2010 insa calitativ decenta. Puteai gasi ceva pentru orice gust astfel incat sa nu pleci nemancat. Fata de 2010 daca veneai mai pe finalul programului de masa riscaisa gasesti numai prajituri ravasite, unele feluri de mancare terminate si neinlocuite (la fel si desert) sau resturi. Daca programul de pranz spre exemplu este 12-14 si ajungi la 13:15 desert mai prinzi doar ce a ramas, iar mancarea ramasa in tavi se duce in bucatarie si se repune amestecata cu ce a mai ramas si prin alte tavi. M-a dus cu gandul ca nu prea au suficienta mancare. In 2010 era clar mult mai abundenta si nu vedeai asa ceva. Inghetata din aia ieftina in care simteai apa inghetata, prajiturile d-alea fara gust si cam nasoale, rar gaseai ceva bun. Mancarea ok. In medie usor dezamagitor pentru un 5 stele cu pretentii.

Servirea impecabila. erau ca o armata. Nu stiu cum reuseau, dar erau tot timpul acolo, zambind, culegand farfurii goale, curatand, etc. Cand aveau seara bulgareasca (am prins de 2 ori deoarece am stat 10 zile) bietii oameni bucatari, chelneri, femei de serviciu ieseau in sala de mese si incingeau hora printre mese pentru relaxarea clientilor. Si totusi reuseau sa curete si sa si serveasca impecabil. Felicitari si un 10+ pentru munca echipei de la sala de mese. Exceptional mobilizati si organizati

distractie 4 (patru) cu felicitari! Anul acesta ii las corigenti!

Daca data trecuta au reusit sa incropeasca ceva cat de cat decent pe scena aia improvizata din fata de la sigma si in fiecare seara mai improvizau un fel de sceneta umoristica, sau venea o formatie populara sau vreo trupa de dans, anul asta a fost execrabil: era o amarata de echipa de animatie formata din cativa baieti si fete care: baietii lucrau la pool bar sau la servit masa de pranz, sau alergau toata ziua saracii pe plaja sa convinga copii sa se alature la nu stiu ce jocuri. Fetele deasemenea culese de pe la bar sau de prin sala de mese sau de la echipa de animatie de pe plaja. Deci astia saracii serveau la bar, alergau copii pe plaja, seara montau scena, improvizau ceva jenant, apoi strangeau scena, apoi cred ca ii mai folosea si pe la curatenie. Tot respectul pentru copii aia care mai aveau un pic si lesinau de efort. Dar nu poti face ceva artistic cu oamenii care fac curat in camere si spala wc-uri. Aia faceau totul frate: intr-o noapte faceau pe dansatorii de muzica populara bulgareasca, alta seara faceau un fel de dansuri, alta seara o mima sau ceva de genul asta, alta seara un fel de concurs de miss in care ei prezentau, alta seara se jucau cu niste artificii de erau sa-si dea singuri foc saracii. Deci efectiv se vedea ca tremurau de efort si dau tot din ei ca un motor supraturat insa rezultatul era destul de penibil. Sincer nu stiu cum e posibil ca un om sa munceasca cam 18-20 ore pe zi in aproape toate pozitiile din hotelul ala si sa nu cedeze. Daca ar fi fost in Romania sincer faceam sesizare la un organ de control. Aia e aproape sclavie frate!

Oricum animatia per total a iesit penibil de tot. Baietii au dat tot ce au putut dar evident nu erau dansatori profesionisti: nu se sincronizau, nu prea le ieseau schemele, se dezechilibrau, mai schimbau niste costume si muzica, poza aia de fundal si reluau scalambaielile zilnice. In mod normal as fi dat vina pe neprofesionalismul lor daca nu i-as fi vazut saracii in toate pozitiile toata ziua facand de la munca de salahor carand butoaie cu bere, alergand copii, servind la bar, etc...

plaja: frumoasa si lata dar ocupata in totalitate cu umbrele si sezlonguri foarte scumpe. si-au dat cu stangul in dreptul. La hotel sustineau ca e privata si trebuie sa platesti pe plaja dar erau aceleasi umbrele si personal de la hotel.

21 leva 2 sezlonguri si umbrela si 100 leva 4 sezlonguri sub o umbrela mai mare. Nu am vazut pe nimeni aproape in cele 10 zile sa stea acolo. profesionalism personal: zambitor, bine dispus, prietenos si organizat. Prompt, mereu pe faza si dornic sa ajute (exceptie femeia care facea curat)

Ce a mai ramas din hotelul asta bun? Aspectul si curatenia. Camerele sunt mari maiestuoase si luxoase, hotelul arata ca un palat. Curatenia este la un nivel care frizeaza absurdul. Peste tot o marmura lucioasa si sclipitoare, fara praf, fara pete fara cusur. Imi amintesc ca un copil a vomitat. Un angajat a dat prin statie si in 2 minute s-a infintat echipa de la curatenie. Prietena mea neatenta era sa calce acolo si imediat o vanzatoare de la buticul de la receptie s-a infiintat instant langa ea si zambitoare a apucat-o de mana si n-a lasat-o sa treaca mai departe.

Parcarea nu e gratuita. Au si subterana si supraterana la acelasi pret. am platit 54 leva pe 10 zile dar este 6 leva pe zi. Paza este prezenta si eficienta. Peste tot este cate un nene in albastru de la security insa culmea reusesc sa fie extrem de discreti. Mereu ii vezi in ultima secunda, prin vreun colt observand pasivi activitatea. Pot spune ca personalul de la paza a fost crescut comparativ cu 2010. Le-am simtit prezenta mult mai bine desi oamenii nu ne-au incomodat niciodata. erau fie in trecere fie retrasi in vreun cotlon si salutand prietenosi cand ii zaream. In mod clar nu misca mic pe acolo fara sa se stie. Camere video deasemenea mai multe si foarte discret plasate.

a, era sa uit. Camerele sunt ca si acum 2 ani complet utilate: masina de spalat rufe, frigider mare si congelator, aragaz electric, vesela si tacamuri, pahare pentru vin sampanie, etc.

Ce am mai omis sa spun anterior:

- Internet e free dar prin cablu pe care trebuie sa il ceri de la receptie. Wireless au doar jos in hol. E usor de inteles avand in vedere ca e o cladire uriasa si probabil structura ar bruia rau semnalul.

- Fantana din curte si stropitoarea de la piscina din stanga mai sunt doar de decor aproape, economie la energie si apa probabil.

- Baia e mare, are si un fel de cabina de dus dar si cada.

- orasul e urat, sarac si nu ai ce face in zona, zona e urata daca iesi din incinta ansamblului

Sper ca nu mi-a scapat nimic. Pentru poze de inalta rezolutie si video cu zona in format HD ma puteti contacta. Marimile fisierelor sunt pentru imagini de la 1,5mb in sus si filmele in jurul sutelor de mega sau cativa giga datorita rezolutiei HD (am un telefon mai performant)

Concluzia generala: calitatea experientei a scazut de la nota 9 in 2010 la 6 in 2012.

Puncte forte: ansambul, constructia, gradina, plaja, amplasarea, peisajul de vis... absolut mirific, am imagini care va taie rasuflarea. apa care s-a decolorat, marea nu mai e neagra ci aproape verzui azurie (fenoment comentat si in ziarele romanesti recent cu marea neagra care devine azurie datorita factorilor climatici). E o zona minunata, personal dedicat prietenos si profesionist (in mare parte). Curatenia 10+, paza

Puncte slabe si foarte slabe: animatia, mancarea (mai putina, mai slaba calitativ in comparatie cu 2010) plaja contra cost cu niste preturi pur si simplu nesimtite. Daca mergeti acolo nu va veti intoarce nemultumiti dar nici cu sentimentul de satisfactie completa de acum 2 ani.

Drumul varianta giurgiu-shumen-razgrad-varna-obzor-pomorie este relativ ok dar eu personal nu am reusit sa il scot mai bine de 5 ore si ceva. Am avut portiuni unde am mers si cu 180km/h dar si portiuni unde abia ne taram cu 30-40 cand prindeam vreo volga veche sau vreun camion GAZ (daca vi le mai amintiti) pe drumurile lor inguste.

Experienta mea cu bulgaria mai include si miramar obzor (cu 2 sezoane diferite prezentate tot comparativ) cat si albena un sezon. Probabil daca o sa mai am timp o sa mai scriu si despre miramar care este un hotel foarte bun si are o locatie tare intima si buna

Cred ca review-ul meu partial (cu o descriere mai detaliata + imagini si filme HD o sa pun la mine pe blog) este foarte util deoarece am fost acolo de 2 ori si am o imagine cat se poate de completa si deasemenea prezint elementele comparativ

Trimis de axel114 in 07.09.12 12:20:36
Validat / Publicat: 07.09.12 14:04:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: obzor, albena

VIZUALIZĂRI: 3820 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (axel114); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 preturi nesimtite pe plaja: august-sept 2012

[07.09.12 14:04:24]

Un review de debut foarte bun & foarte util.

@axel114: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

ravenala22
    [08.09.12 15:11:16]

Da-ne si noua adresa blogului...

axel114AUTOR REVIEW
    [09.09.12 09:56:17]

Nu stiu daca nu este interzis sa pun link-uri. Nu se considera spam?

Am micsorat totusi si atasat niste poze. Le puteti vedea acum in dreapta

Vreau sa fac o completare, ceva foarte important ce am uitat sa pun in postarea initiala!

SUCURILE si COCKTAILURILE (grav de tot!!!): cocktailurile se faceau (gratis) din bauturi alcoolice si sucuri la cutie. Sucurile la cutie sunt un pic mai naturale decat cele de la dozator care au un gust si o calitate indoielnica.

Daca cereai un cocktail ce implica si suc de portocale foloseau pe cel din cutie. Daca cereai simplu suc de portocale iti dadeau de la dozator ca sa faca economie la sucul din cutie, probabil mai scump. Asa ca am inceput sa specific mereu ca vreau suc de portocale din cutie. Mi-au dat de cateva ori, apoi mereu imi aratau cutia goala, ca nu mai este. Daca aparea totusi cineva care cerea cocktail desfaceau o cutie noua de suc. Asta s-a intamplat si la loby bar si la barul de langa plaja. La barul de la piscina nu se mai serveau decat sucuri de la dozator.

Intr-o seara, tocmai dupa ce imi aratasera ca s-a terminat orange juice-ul, prietena mea cere un pahar de vin rosu si madama de la bar se duce in spate sa aduca ceva. Prin usa deschisa am vazut un frigider mare cu usa transparenta plin de cutii de suc, evident si orange.

[09.09.12 11:01:01]

@axel114: In ultimul timp nu mai acceptam trimiteri catre bloguri personale, au fost utilizatori care au scris cateva randuri pe site doar sa-si faca reclama blogului. Nu este cazul tau aici, ai un prim review remarcabil, daca continui la fel este posibil sa putem publica in cele din urma linkul, ca o recunoastere a valorii tale pe acest site.

Pana atunci, il poti trimite prin mesaj personal celui interesat.

ravenala22
    [09.09.12 13:27:13]