ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2018
ÎNSCRIS: 09.06.09
JUN-2018

Sunset - I will be back!

Am fost acolo in ultima saptamana a lunii iunie, anul de gratie 2018. In fiecare an constat ca o alta locatie se dovedeste superioara celei din anul anterior (respectiv Marina Beach din Duni - vezi impresii). Ceea ce e imbucurator si incurajator pentru cei care cauta sa isi petreaca vacantele in locatii diferite pentru diversitate. Sa detaliem asadar:

Ajungand in jur de 14.00 dupa un drum de circa 6 ore cu tot cu ceva opriri, pe traseul Giurgiu-Razgrad-Shumen-Karnobat-Burgas-Pomorie, suntem cazati imediat intr-un apartament urias descris un pic mai jos, bine impartit si foarte utilat. Receptia frumoasa, ca de 5 stele, canapele, fotolii, persoane zambarete si vorbitoare de engleza. Baiatul de la bagaje nelipsit, parcare contra cost 6 leva pe zi in incinta resortului.

Exista si variante in afara resortului, nu stiu insa pretul lor. Am intrebat la receptie si mi-au spus ca ar fi gratis. Ma indoiesc.

In fine, 6 lifturi (toate active) din care 2 cu geam exterior cu o panorama absolut superba catre mare, un lobby bar (neinclus in all inclusive) la etajul 1 unde este de altfel si receptia, un magazinas la parter cu tot ce iti trebuie la mare cu preturi decente. In afara resortului, la nici 20 metri se afla un supermarket cu destule produse parca un pic mai ieftine decat cele din incinta hotelului.

Resortul este compus din 6 cladiri: Sigma este cea din mijloc, cea mai inalta si centrul atractiei. Restul: Alfa, Beta, Delta 1 si 2, Eta sunt asezate in lateralele cladiriii Sigma. Toate sunt pe plaja, jumatate din camere au vedere la mare, cealalta la aquapark si vederi laterale spre mare. Pentru o panorama reusita, conteaza desigur si etajul… Resortul este imprejmuit, destul de sigur in partea dinspre strada, cu cateva porti din care doar una deschisa noaptea inspre plaja.

Exista un loc de joaca pentru copii amenajat frumos in afara resortului, unde se mai afla si tobogane din acelea gomflabile cu 5 leva 20 minute. Internetul gratis nu functioneaza decat in spatiile publice, in camera il poti achizitiona cu 10 leva pe zi, 2 terminale si merge foarte bine.

Piscina si Marea: Sunset Resort dispune de 4 piscine exterioare principale (a se vedea harta din poza) fiecare avand anexate si piscine pentru copii. La Sigma, piscina are atasate 3 tobogane (mai mult pentru copii chiar si pentru cei mai maricei) care functioneaza cam 4 ore pe zi, de la 10 la 12 si de la 14 la 16.

Piscina interioara este maricica si foarte practica formata dintr-un bazin de circa 25 m unde adancimea este de 1.60 si unde se putea inota in voie. Acesta se leaga foarte frumos de un alt bazin cu adancime de 1 m, care are prevazut un Jacuzzi cu apa calda. Exista si un tobogan pentru copii care merge permanent si care era atractia copiilor de toate varstele.

Nu am ce reprosa din punct de vedere al curateniei, de altfel in piscina interioara neputandu-se intra cu bautura sau mancare. De asemenea, o curatenie exemplara la piscinele exterioare si cam in tot resortul. Am vazut femei care se ocupau de panzele de paianjeni de pe gardul exterior sau ingrijitori care se ocupau permanent ca tufisurile ce inconjoara resortul sa fie egale!

Referitor la mare, nu as avea de reprosat prea multe. Nisip fin, un pic cu aspect de lut, intrare lina in mare, plaja resortului este amenajata in fata cladirilor secundare si nu in fata cladirii Sigma. La fel si Beach Barurile. Am fost un pic dezorientati la inceput sa descoperim ca plaja din fata cladirii Sigma si barul aferent nu sunt ale resortului. Doar cele cu umbrelutele galbene cu albastru. Nu a contat asa de mult nefiind o distanta asa de mare. Doar ca o ciudatenie, asa… Eu am inteles de ce. Resortul prevede si varianta achizitionarii unui sejur doar cu mic dejun. Astfel ca acesti turisti pot inchiria sezlonguri contra cost pe plaja si pot face consumatie la beach barul privat.

Restaurante si baruri: Exista 3 restaurante principale: Sapphire in cladirea Sigma, Brilliant in cladirea Beta si Diamond in cladirea Delta (prima litera din denumirea restaurantului coincide cu cea a cladirii). Le-am incercat pe toate. Felurile principale sunt cam aceleasi, difera un pic la garnituri, dar ca idee tot Sapphire-ul pare cel mai bun. In Sigma mai exista la etajul 1 si restaurantul Smaragd unde se pot servi in fiecare zi cine tematice.

Noi am incercat meniul asiatic, am coborat apoi la restaurantul Sapphire si am constat ca meniul servit la cina tematica se regasea si in meniul general servit de restul turistilor. Diferenta a fost doar ca nu te serveai tu, ci te serveau altii. Am mai incercat si la Grill House, singurul restaurant unde trebuie rezervare. Nu mi s-a parut nimic spectaculos. Din nou, anumite feluri (din cele 4 existente) le-am regasit si la meniul normal, verificat ulterior.

Toate restaurantele si barurile au si lista de preturi afisata pentru cei care nu au ales all inclusive ca regim de masa.

De asemenea in incinta resortului exista alte 2 restaurante private (Asia si Mediteranean) folosite destul de rar, putini turisti optand doar pentru micul dejun inclus.

O atentie deosebita i-o acord patiseriei Vienna, aflata la parterul cladirii Delta parca, unde se serveste gustarea dintre orele 15-17.30. Se afla chiar langa Kids Club, iar interiorul este de 5 stele. E ciudat sa mananci un pateu ca si cum ai fi in restaurant la Hilton. Exista diverse soritmente de prajituri si pateuri, bautura, inghetata. Bineinteles, toate incluse.

De precizat ca in fata restaurantului Diamond se poate servi hot dog incepand cu ora 15, iar in fata restaurantului Briliant se pot servi gogosi incepand cu aceeasi ora, dar este o coada uriasa, drept urmare nu le-am incercat. Toate aceste detalii vi le vor transmite si cei de la receptie si veti fi indrumati si de diverse indicatoare aflate in resort.

Exista baruri multicele in complex, cu programe diferite de functionare. Este cel de la receptie, lobby bar-ul, care nu intra in sistemul all inclusive (eu aici as da cel mai mare minus hotelului), exista insa un bar inclus ok la parter deschis de la 17-23.45 la fel de frumos amenajat, inclusiv cu terasa exterioara.

In rest, baruri incluse in sistem sunt la toate piscinele, exista un bar aproape de plaja (Sunset) care este deschis de la 9-23.45 care pare cel mai potrivit pentru orice moment al zilei. Bautura ok, cafeaua ok, sucurile la dozator bune. Poti lua in camera bauturile fara probleme si poti face refill, doar sa le ceri in pahare de plastic.

La mancare as avea un pic de comentat faptul ca nu prea exista diversitate. Mancare este buna, dar nu de 5 stele. S-ar apropia de 4. Te ridici satul de la masa, dar parca vrei sa mai incerci si altceva. Cel putin micul dejun nu varia absolut deloc. Pana si pozitia vaselor era aceeasi. Aceleasi cereale, aceleasi fructe, aceleasi mezeluri.

Restaurantul principal Sapphire se prezinta frumos amenajat, incapator, cu terasa exterioara. Personalul ametitor de rapid, ca niste robotei, foarte eficienti.

Animatia: De departe cea mai buna echipa intalnita de noi pana acum. 8 tineri (4 fete, 4 baieti), 6 zile din 7 te imbie la tot felul de jocuri si sporturi. 3 fete din cele 4 se ocupa de copiii turistilor intre orele 10-12.30 si 15-17.30, cu atentie si responsabilitate. Mi-am lasat copilul acolo de cateva ori fara nicio grija. Seara echipa are pregatit cate un spectacol care se adreseaza tuturor (nu numai copiilor), daca ai dispozitie de vacanta, in cladirea Delta. In week end, hotelul invita artisti din exterior, diverse ansambluri de muzica, dans, actorie, spectacole care se desfasoara in fata hotelului Sigma. Animatorii vorbesc bine engleza si germana, data fiind prezenta in numar mare a nemtilor. Am vazut si rusi si cativa fancezi. Romani destul de putini. (maxim 10%)

Camera: Apartamentul de aproximativ 80 mp, compus din 2 camere si un living (una din camere nu are fereastra), bucatarie, baie si o terasa foarte generoasa, la etajul 9 din cladirea Sigma, cu vederi laterale (si stanga si dreapta) catre mare, iar vederea frontala spre noul Sunset Aquapark. Apreciez gestul receptiei de a ne oferi un apartament cu 2 camere in loc de cel rezervat si platit de o singura camera. Copilul (mai bine zis copila) din dotare l-a apreciat chiar si mai tare. Generatia asta si la 6 ani sufera cand prea multi adulti se holbeaza in tableta lor!

Baia este dotata si cu cada si cu cabina de dus. Bucataria complet utilata, inclusiv cu masina de spalat vase. Inutila, stiu, dar oricum… Curatenie zilnic, fara repros. Aer conditionat in ambele camere dar noi nu am avut nevoie data fiind pozitionarea camerei si momentul sejurului. In frigider doar o apa plata la 1.5 lt inclusa.

Din pacate, in Pomorie nu am ajuns. Ne-am plimbat doar pe langa hotel. Vremea a fost destul de buna, in general doar seara ploua, dar ziua puteam face plaja fara probleme. In vizitele noastre am ajuns si la Via Pontica resort de 5 stele. Din pacate am ramas profund dezamagita. Altfel arata pe net. La intrarea in resort erau niste tomberoane de gunoi neridicate demult, piscina infima fata de numarul de turisti, destul de departe de plaja.

Acum, o paralela intre Sunset Resort si resortul din Duni:

1. - Serviciile sunt aceleasi, ireprosabile. (1-1)

2. - Piscinele sunt la fel, desi la Sunset totul este concentrat pe cand la Duni, mergi prea mult sa ajungi la piscina Pelican de exemplu. (2-2)

3. - Animatia aproape inexistenta la Duni, pe cand la Sunset in 5 minute ne-au invitat 3 dintre ei la diverse jocuri. Stiu ca la Duni, animatorii incearca sa se imparta intre hoteluri, dar pentru ca acestea sunt localizate la distante atat de mari una de alta, le e dificil sa acopere o zona atat de mare. Se pune accent mult mai mult pe distractia copiilor la Sunset. (3-2)

4. - La Duni, Aqua Parkul este inclus si se afla in resort, la Sunset este contra cost si este in afara resortului, peste drum. (3-3)

5. - Mancarea la Duni parca s-a prezentat mai bine, bautura a fost la fel. (3-4)

6. - Plaja de la Sunset o intrece pe cea de la Duni. Este amenajata tot intr-un golf, dar mult mai larg. Am prins si valuri la Sunset, pe cand la Duni marea arata ca un lac permanent. (4-4)

7. - Camerele sunt la fel, doar pentru faptul ca anul acesta am nimerit intr-un apartament mai mare, nu pot depuncta Duni. Eu fac comparatie cu Marina Beach, nu cunosc camerele din Hotel Pelican sau Belvedere sau Marina Palace. (5-5)

8. – Categoric Duni se intinde pe o suprafata mult mai mare, dar asta face ca numai 2 hoteluri se fie pe plaja, pe cand la Sunset, toate hotelurile din resort se afla pe plaja. Plus ca suprafata mare presupune si drumuri interminabile catre Amfiteatru, Aquapark si restaurant cu specific, pe cand la Sunset totul este la maxim 3-4 minute de tine, fara sa para insa inghesuit. (6-5)

9. - Cel mai important: pretul este acelasi (7-6)

Concluzie: eu as alege Sunset cu ochii inchisi. Nu conteaza la ce hotel din resort, toate se bucura de aceleasi facilitati si toate sunt pe plaja. Si cel mai important, senzatia pe care o ai cand parasesti Duni este de multumire si atat, nu stii daca gasesti oportuna repetarea experientei. Insa cand pleci de la Sunset o faci trist ca s-a terminat si numai faptul ca stii cu siguranta ca vei reveni te mai inveseleste. De aici si titlu…

Vacante placute si inspirate va doresc!

Trimis de adynutza26 in 12.07.18 11:13:10
Validat / Publicat: 12.07.18 11:43:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Kaliakra Albena, Sol Nessebar Mare, Marina Beach Duni

VIZUALIZĂRI: 1687 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adynutza26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Hotelul vazut de pe plaja
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20100 PMA (din 16 voturi)

ravenala22
    [12.07.18 12:28:28]

Multumim pt informatii... ne puteti da pe privat agentia de unde a-ti luat sejurul...eu am gasit numai fara ALLINCLUSIVE....doar mic dejun sau cu cina ???

[12.07.18 20:50:47]

marianasf
    [29.03.19 14:48:37]

@adynutza26: Cum a fost vremea si apa la sf lui iunie?

adynutza26AUTOR REVIEW
    [31.03.19 14:05:23]

@marianasf: Vremea a fost placuta, cam 24-25 de grade maxim. Seara ploua in general. Ziua urmaream norii si speram sa nu se abata in directia noastra. Marea era calda 22-23 de grade, dar piscinele exterioare mai reci (20 de grade). Piscina interioara are un jacuzzi cald si toata lumea se cam inghesuia acolo. Eu cred ca vremea a fost perfecta pentru bebelusi (pana in 2 ani) dar pentru cei peste 3 eu as alege inceputul lui iulie.

adynutza26, marianasf, ravenala22
    Alte impresii din această RUBRICĂSunset Resort: