ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2012
ÎNSCRIS: 15.08.12
AUG-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

La fel ca acum 6 ani....

Nu am observat nici o schimbare majora, decat poate faptul ca personalul este mai indiferent decat acum 6 ani. (poate si din cauza ca, de exemplu, chelnerii erau angajati sezonieri).

Intr-una din dimineti nu am gasit gem la micul dejun (mancarea pe care o mananca baietelul nostru la micul dejun nu e prea variata). Cand am rugat un chelner sa ne aduca, s-a intors cu raspunsul ca nu mai au pe stoc. Ne-am chinuit sa mancam ce am putut, iar cand am parasit restaurantul... am observat cum gemul trona pe masa!!!

De asemenea, dupa ce ne-am cazat, am solicitat un al treilea prosop de baie (nici nu au fi trebuit sa cerem... doar stiau ca suntem 3). Dupa 3 ore a trebuit sa cer din nou... de-abia atunci au adus. Am fost cazati intr-un apartament junior. Nu stiu cum sunt amplasate acestea in hotel, dar noi am primit unul la ultimul etaj, pe colt... de fapt o parte de mansarda. F. mic, nu exista un singur scaun sau fotoliu... doar 2 taburete... pe care e clar ca nu ai cum sa stai. Geamurile murdare, praful pe mobilier de un deget (lucru normal intr-un oras aglomerat, nu la munte). Precizez ca ap. a avut vedere in spatele hotelului, deci nu la strada. Personalul care face curatenie in camera nu se sinchiseste sa verifice daca ai sapun lichid/ gel de dus. Au inlocuit sapunurile clasice cu dozatoare, care daca sunt goale... te speli cu aer. A doua zi le-am scris pe o hartie sa umple dozatoarele. Nu l-au umplut decat pe cel de la cabina de dus... poate s-au gandit ca tot aia e. Nu a fost acelasi lucru pt. ca baietelul nu ajungea la dozatorul de la dus decat daca intra in el (incaltat, normal).

In schimb minibarul plin de tot felul de bauturi si dulciuri ingrozitor de scumpe.

Piscina a fost ok... un mic comentariu pt. cei nemultumiti de temperatura prea scazuta... apa are cam 25-26 de grade. Este normala pt. un inotator. Bazinul este semiolimpic, nu de relaxare. Se presupune ca inoti in el. Mie apa din jacuzzi mi s-a parut exagerat de calda (nici apa termala nu e asa fierbinte).

Se mananca bine la barul de la piscina, portii mari la preturi rezonabile.

Dar impresia de ansamblu in legatura cu Sinaia a fost proasta. Totul s-a degradat. Preturi f. mari, de echipamentele sportive nu te poti atinge nici daca sunt la "sale". La restaurante mananci scump si astepti de ti se ia pana vine comanda (ex. Irish House care si-a triplat spatiul, in schimb bucataria a ramas la fel). Cel mai prost serviti am fost la un restaurant de la cota 1400 (cel de langa scarile pe care le urci spre telecabina). 4 chelneri nesimtiti care pierd timpul si te sfideaza neluandu-ti comanda. De fapt am observat ca acest lucru e valabil peste tot pe Valea Prahovei. Am patit acelasi lucru in Poiana Brasov, unde dupa 25 de minute de asteptare in van ne-am ridicat si am plecat la alt restaurant.

Preturile pt. teleferic (indiferent ca e telegondola sau telecabina) sunt exagerat de mari, pe cand serviciile oferite lasa de dorit. De ex. cand a trebuit sa coboare de la cota 2000 la 1400, a refuzat sa plece fiindca nu eram 20!!! In final ne-am strans 19 si la comentariul meu ca poate mai apar 20 si sa vedem ce face atunci... s-a indurat persoana respectiva sa urneasca telecabina. In definitiv n-am inteles ce nu-i convenea, doar nu scotea bani din buzunar daca efectua mai multe curse!!!

In concluzie... pacat de zona, care are multe de oferit. Poate se poarta mai frumos cu turistii straini, desi m-as mira.

Chiar daca am stat cu oferta " stai 4 nopti, platesti 3", tot mi s-a parut prea scump. Am iesit la un pret mediu de aprox. 94 euro/ noapte.

Trimis de lorelei34 in 20.08.12 16:04:00
Validat / Publicat: 20.08.12 16:55:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 1920 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lorelei34); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din camera spre traseul de teleferic.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 56.00 EUR pe cameră

rentea
    [20.08.12 18:44:53]

Apropo de angajati neprofesionisti... am incercat zilele trecute sa iau legatura cu hotelul prin toate adresele de mail disponibile pe site pentru a-mi aranja o scurta sedere acolo.

Niciun raspuns, ceea ce mi s-a parut bataie de joc si de aceea nu voi mai calca pe acolo.

Daca cineva dintre dvs stie adresa de mail a conducerii, sau a cuiva din consiliul de admin., poate o spune public, chiar as vrea sa aflu daca si ei au aceeasi atitudine fata de clienti precum personalul de la frontdesk...

Din nou o spun, pacat de patronii care baga bani seriosi (hotelul arata bine) , daca nu reusesc sa angajeze decat nulitati...mare pacat.

Michaell
    [20.08.12 20:40:46]

@lorelei34

si noi am avut aceas impresie despre sinaia. am observat o degradare si nepasare accentuata fata de anii trecuti. daca se continua in acest hal, statiunea in scurt timp va ajunge un bilci mare. jos linga chioscul unde se intra in parcul ghica, o tiganie si o harababura de nedescris. caini, taximetristi tuciurii cu burti ca piedone, tarabe si frigidere de nu poti trece. trist, foarte trist...

rita
    [20.08.12 20:54:59]

@Michaell: Ma bag si eu in vorba si va dau mare dreptate. Totusi de ce nu se investeste in Sinaia aproape deloc? Orasul e vizitat la greu si cumva cred ca din banii care intra de la noi turistii, in conturile pensiunilor si hotelurilor, o parte ajunge si la primarie, nu? De exemplu trotuarul din fata fostului magazin universal (centru) e numai bun sa iti rupi picioarele. Pacat. Degradarea locului ne va face sa il ocolim intr-un viitor nu foarte indepartat

Michaell
    [20.08.12 22:03:00]

@rita: exact acel loc m-a deranjat intodeauna si pe mine enorm. de cladire (magazin) nu ma-i vorbesc.

din pacate si in sighisoara avem una asemanatoare...

sa sti ca la fel ne-am intrebat si noi: ce se face cu banii care intra in sacul primariei?

din 2009/10 am vizitat pelesul in fiecare an. ai dreptate, turisti sunt an de ani tot mai multi dar n-am putut vedea vre-o renovare sau inbunatatire, de ex. la cele doua drumuri care duc la castel sau la cladirea in sine. am facut chiar si ceva poze cu aceste puncte triste dar nu stiu daca si cum as putea sa le postez. as putea sa le atasez la acest review care nu-mi apartine? bineinteles daca autorul si-ar da ok-ul.

rita
    [20.08.12 22:34:52]

@Michaell: Sighisoara, orasul sufletului meu! Eu sunt nascuta in Danes. Imi pare rau sa aud ca si pe acolo e la fel.

[20.08.12 22:46:09]

@Michaell: eu imi dau acordul, dar nu stiu cum se procedeaza, adica daca se poate. Cel mai bine intrebi administratorul. M-am uitat printre poze, dar nu am decat cu castelul in sine si pavajul din fata, care e ok.

[20.08.12 22:48:53]

@Michaell: Da, intrarea in parc e super jenanta. Mie mi s-a parut ca e plin in principal de tigani si trebuie sa fii f. atent cum traversezi strada ca sa nu dea vreun taximetrist peste tine. Stii ca au mai inventat ceva: orient-expresul de Sinaia!!! Adica un fel de titi-car ca cel din Mamaia. Normal ca un copil nu rezista la tentatie...

[20.08.12 22:52:31]

@rentea: Sincer, eu n-am incercat niciodata sa-i contactez direct, nici prin mail, nici telefonic.

Daca nu ma insel, prima data (acum multi ani) am trimis si eu un mail la care nu mi s-a raspuns. Asa ca am apelat la o agentie de turism locala cu care colaborez f. bine si am mers de fiecare data prin intermediul lor.

Sincer, mi se pare ca Hotel Sinaia are oferte mai bune. E drept ca are 3 stele, dar camerele sunt mult mai spatioase si pretul considerabil mai mic.

alex1968
    [20.08.12 23:13:05]

@rentea,

Eu am trimis mail zilele trecute la adresa de pe site, [...], si am primit raspuns a doua zi. Persoana de contact este Mihaela Iriminescu si mi-a raspuns de fiecare data cand i-am trimis mail. Ce-i drept, corespondenta am purtat-o doar in zilele lucratoare, in sensul ca daca am trimis mail vinerea, am primit raspuns lunea.

La telefon, insa, nu mi s-a raspuns, insa nu am sunat decat o data, deoarece am rezolvat problema pe mail. Oricum, numarul de telefon pe care mi l-au dat pentru contact este: 0244/XXX.XXX. Sper sa te ajute aceste coordonate.

nota webmaster: numere de telefon si adrese de mail - doar prin mesaje private!

rentea
    [22.08.12 13:13:41]

@alex1968: multumesc. exagerat parca puritanismul acesta cu nr. de telefon. Este un nr public de hotel. Si asta e o incalcare a intimitatii? Eu zic sa nu ne transformam in ceva fortat si nenatural...

[22.08.12 13:18:02]

@rentea: E pur si simplu o regula a site-ului nostru.

Dar se pare ca in ultimul timp, pe la noi regulile nu mai conteaza...

alin82
    [09.01.14 03:03:22]

foarte ok review-ul si l-am si votat... dar cu piscina ati exagerat... pai sotia mea nu e camelia potec si nici eu nu sunt michael phelps. ce daca e semiolimpic bazinul (e semiolimpic pentru ca e hotelul mare, nicidecum pentru ca ar fi fost gandit pentru inotatori profesionisti). la munte mergem la relaxare, la balaceala, nu la concurs. apa este rece in opinia mea si din cauza asta nici nu am mai stat la new montana. in fine, gusturile nu se discuta

alex1968, alin82, lorelei34, Michaell, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂNew Montana Hotel: