ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2009
SEP-2008

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

Sub clasificarea oficiala de 3 stele

Debono hotel, situati in statiunea Gouvia (foarte aproape de capitala Kerkyra, la doar 15 minute cu masin) are in realitate doar vreo 2 stele, desi ei se lauda peste tot ca au 3 (pe alocuri chiar 4…), dar este curat.

- zona este plina de verdeata, dar nu sunt insecte (totusi, aveti grija sa inchideti usile cu obloane pe timpul noptii...)

- noaptea este foarte multa liniste (administratorii sunt chiar putin ciudati cu linistea)

- ciudat: dupa o anumita ora (21: 00-22: 00, nu mai stiu exact) nu mai ai voie sa consumi alcool in lounge-ul sau terasa hotelului, zic ei decat daca il iei de la barul hotelului, dar barul hotelului este inchis la ora aia si oricum are preturi mai mari decat in oras:) si daca stai pe balcon la o bere, este un paznic bagacios care face un fel de ronduri de noapte si daca ai ghinionul sa stai la parter, vine ala si iti zice sa keep silence:) - simpatic de altfel…

- nu au frigidere in toate camerele (eu cred ca in nici una), si daca vrei frigider, trebuie sa platesti, vreo 8-12 euro pe zi, ca zic aia ca le consuma curentul... sec…

- au aer conditionat, dar la fel, pe bani, separat de costul sejurului (vreo 3-5 euro pe zi, nu mai stiu exact)

- masa de dimineata: destul de multa mancare, dar mancare pentru constructori, gen parizer si cascaval, gem, ceai/cafea/lapte, unt, si un fel de suc concentrat din ala de aveam noi in Romania prin anii 90, gen TEC, cu un fel de acvarii in care se invarte o spirala din aia intr-una... dar daca vroiai sa mananci o tona, mancai o tona:)

- piscina era curata si multa lume statea la piscina, de nu prea aveai loc

- hotelul este relativ departe de plaja (15-20 de minute de mers pe jos, prin statiunea Gouvia), iar plaja din Gouvia este execrabila (pietris si bolovani, cu apa destul de dubioasa, pentru ca prin zona este trafic intens de vapoare, inclusiv transoceanice – ma jur ca am vazut un vapor care cred ca avea la bord mai multi oameni decat are orasul Sibiu, de exemplu… era o enormitate, care cred ca mergea cu senile pe fundul apei, ca de plutit nu stiu cum ar fi putut pluti:)) cand am fost eu acolo, erau doar vreo 2-3 perechi de mosi pe plaja, pe sezlonguri, sub umbrele… nimeni nu era in apa, desi era o zi superba)

- varianta la lounge-ul hotelului dupa ora 21: 00 este reprezentata de statiunea Gouvia, care are viata de noapte chiar frumoasa, cel putin pe “bulevardul principal”… multe taverne cu muzica live si dansatori greci traditionali, merita o seara petrecuta la una dintre tavernele de acolo (parca Taverna Moukas era ok – preturi bune si ambianta de calitate, dar super aglomeratie, trebuie sa rezervati masa dinainte, ca altfel gasiti cu greu o masa libera)

- sunt centre de inchiriat masini in apropierea hotelului, la vreo 5 minute de mers pe jos

- sunt si ceva magazine

* * *

Despre statiune, imprejurimi si alte locuri ce merita vizitate in Corfu am scris detaliat in review-ul "Explorati Corfu"

Trimis de andrei09 in 07.08.09 10:29:20

VIZUALIZĂRI: 2210 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andrei09); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

chelie_d
[07.08.09 12:13:56]

Salut

Treaba asta cu frigiderul in camera e cam nasoala, deoarece pe site-ul agentiei cu care plec eu, scrie ca are, si este inclus in pret...

Tu nu ai avut frigider ???

Oricum ne-ai fost de ajutor, cu aceasta descriere

(o adresa de mess cumva ???)

[07.08.09 23:18:19]

eu nu am avut frigider in camera... si la mine, parca scria ca au frigider in camera, si am fost dezamagit un pic... daca mergeti mai multi, puneti bani impreuna si luati un singur frigider, ca nu va trebuie mai multe...

bine, eu am fost anul trecut, poate si-or fi luat frigidere destule intre timp

[07.08.09 23:22:59]

Corectat anul, dar luna am nimerit-o?

Deasemenea, te rog sa exprimi gradele de sastisfactie, pe capitole. Si, eventual, un titlul cu care sa-l inlocuiesc pe cel provizoriu.

Multumesc.

[07.08.09 23:26:04]

servicii - 70% (adica aveau postate pe acolo chestii, dar nu mi-a sarit nimeni in ochi sa le si foloseasca)

cazare - 60% (am scazut vreo 25% doar pentru faza cu frigiderul... nu au stelele cu care se lauda... cladire destul de veche, dar curata.. program de bebelusi, cu nani la ora 22:00 - 12:00, daca va lasa paznicul sa stati mai tarziu )

bucatarie - 85% (ok, curat, mancare multa la masa de dimineata... nu am luat niciodata cina acolo, desi aveam demipensiune platita, asa ca nu imi dau cu parerea despre cina)

plaja / mare - 20% (doar entru peisaj... plaja oribila cu pietris, mare cu fundul pietros si cam poluata de vapoare... mai la nord la fel, in urmatoarele statiuni... turistii din Gouvia de obicei merg zilnic la plaja pe plajele de pe coasta de vest (Agios Gordis, Glifada) sau in sudul capitalei (Benitses, Messonghi))

[07.08.09 23:27:34]

luna septembrie

[07.08.09 23:33:17]

merge si titlul asta... daca ma gandesc la unul nou, o sa postez aici... cine mai are intrebari, sa intrebe... poate eu am uitat sa ating (nu mi-am amintit) unele aspecte... de ex.. parcarea hotelului este fara plata, daca va intrebati, doar sa nu parcati niciodata in fata scarilor de la intrarea in hotel, pentru ca va veti trezi cu un scandal monstru... acolo opresc autocarele cu turisti si datorita amplasarii hotelului (varf de deal, alee ingusta), daca parcati acolo, aia nu mai pot intoarce autocarele sa plece...

[07.08.09 23:35:52]

multumesc; meniul cu "gradele standard" nu mi-au permis sa selectez 85% la "bucatarie & masa" (aveam la dispozitie doar 80 si 90, l-am "intuit" pe cel din urma); deasemenea, la capitolul "plaja" aveam de ales intre 12.5 si 25%.

Arunca te rog o privire acolo in dreapta-sus, in "fisa tehnica", si comunica-mi daca e okey.

[08.08.09 00:07:03]

este ok