ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2010
    DIN: Constanta
    ÎNSCRIS: 16.03.10
    SEP-2008

Foarte frumos

Am fost cu masina proprie pana acolo cu o singura noapte petrecuta pe continent. Pe insula am ajuns cu ferryboatul si pana in Gouvia am mers putin pentru ca e foarte aproape de Kerkyra-centru. De fapt si Corfu in limba lor tot Kerkira se numeste sau asa ii spun ei.

Hotelul este frumos, inconjurat de verdeata din toate partile.

Camera in care am stat a fost destul de mare si luminoasa. Conditiile au lasat, insa, de dorit. Televizorul cocotat undeva intr-un colt era asa de mic incat abea desluseam scrisul, elementele sanitare din baie erau vechi dar curate (cada fusese atinsa de vreme), usa ce dadea spre balcon avea o incuietoare mai mult de ochii lumii si nici macar. Obiectele valoroase ni le lasam in masina ca era mai sigur decat in camera. Stateam la etajul 1 dar se putea urca foarte usor pe balcon si usa nu avea decat un singur zavor. Nu am avut nici noi frigider in camera sau AC, dar datorita tonelor de verdeata din jur era destul de racoare. Nu am suferit de cald nici macar 5 minute in camera. Partea frumoasa a fost ca nu am avut deloc tantari, dar balconul era plin de soparle. Cum se lasa seara cum apareau peste tot in balcon. Daca le speriam urmaream cum urcau in casa lor (cred ca era facuta de vrabii dar invadata de ele) care era undeva pe tavanul balconului nostru. Erau chiar simpatice, doar ca-n fiecare dimineata inainte de a ma incalta (ne tineam incaltarile pe balcon) verificam sa nu avem musafiri in ele.

Piscina era mare, incapatoare, si in perioada in care am fost noi lumea nu prea statea la piscina. Hotelul era plin dar la piscina erau putini oameni si cativa copii. Noi oricum nu am stat la piscina pt ca sunt atatea de vazut si insula inconjurata de mare ca piscina ni s-a parut cel mai putin interesant element de acolo.

Plaja din Gouvia plina de pietris si scoici. Am inchiriat f scump doua sezlonguri in prima seara, dar asta pt ca nu aveam chef sa plecam in recunoastere. Am remarcat inca de atunci apa extraordinar de clara, atat de clara ca-mi vedeam lungimea unghiilor de la picioare cand inotam.

Ne-am amuzat teribil cu un semafor pe la care treceam zilnic sa ajungem pe plaja si care tinea exact 2 secunde pe culoarea verde.

In restul zilelor foooooarte multe de vizitat. N-am reusit sa vizitam tot ce am vrut si sa mai facem si plaja. A fost cea mai frumoasa vacanta si ne-am propus sa revenim intr-o zi.

Punctul forte, cele mai frumoase momente de acolo le-am trait pe un dig peste care treceau avioanele cand aterizau putin mai departe de noi. Aveai impresia ca intinzi mana si atingi avionul. Mergeam in fiecare seara pe dig si mancam inghetata in timp ce ne filmam cu avionele care coborau si urcau. Apoi multe, multe alte obiective de vizitat dintre care as recomanda: canal d'amour, paleokastisa, old si new town din kerkira, castelul Sissi, old town de unde mi-am luat un ulei de masline pt corp care a facut minuni cu pielea mea in sarcina si multe, multe obiective.

Concluzie: o vacanta de vis daca ai un mijloc de locomotie. Daca nu, sunt o groaza de masini si motorete de inchiriat destul de ieftin.

Sfat: cautati pe net si stabiliti inainte de plecare ce puteti vedea si in care parte a insulei se afla, deoarece distantele erau destul de mari de parcurs si nu e simplu sa alergi din nord in sud si invers. in aceeasi zi. Partea frumoasa e ca orice ati vizita aveti marea la doi pasi.

Trimis de alexxya* in 03.06.10 18:10:48
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Meteora, Salonic, Paralia, Larisa

VIZUALIZĂRI: 3072 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexxya*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 hotel Debono

acapulco
    [03.06.10 18:42:20]

cit a costa sejurul, in ce a constat ???

alexxya*AUTOR REVIEW
    [03.06.10 18:47:03]

In ce a constat? Adica? Distractie si relaxare.

De finante se ocupa sotul. Eu iti zic cu aproximatie: 1000 euro fara drum, iar pe motorina vreo 300-400 de euro.

acapulco
    [03.06.10 18:50:23]

Cazarea si ce a inclus in pret mic dejun, demipensiune

Nu cit a costat drumul.

si daca ai avut numai mic dejun pe un de ati mincat

alexxya*AUTOR REVIEW
    [03.06.10 19:04:30]

A! Am uitat de asta. Asa e.

Deci... am avut micul-dejun inclus. In fiecare zi erau aceleasi trei tipuri de salam si aceleasi bauturi- ceai, cafea cu lapte si suc de portocale. Mereu aceleasi situate in aceleasi locuri. La un moment dat n-am mai mancat acolo.

La pranz si seara mancam in statiune, nu undeva anume, pentru ca erau multe terase si mancare diversa dar extrem de scumpa. Era cam intre 5 si 6 euro o salata greceasca nici macar reusita. Poate ca mancarurile mai scumpe erau mai bune, dar nu ne-am permis. Noi doi dadeam la o masa cam 10-15 euro pe doua portii de salate si doua sucuri si asta in 2008 cand am fost. Nu am gasit mai ieftin nicaieri. Acum... or fi mai scumpe daca nu tin cont de criza.

acapulco, alexxya*
    Alte impresii din această RUBRICĂDebono Hotel: