ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2012
DIN: Pătârlagele [BZ]
ÎNSCRIS: 13.08.12
AUG-2012

Placut

A fost o vacanta foarte reusita, mi-a placut Albena enorm de mult.

Am plecat din tara martea si am ajuns foarte repede pe la Vama Veche, nu am avut probleme cu drumul. In Albena taxa de statiune este 5 leva si se plateste la hotel de unde vi se da un card pe care il puteti folosi pentru a iesi si intra in statiune in timpul sejurului. Sa nu uitati sa va cereti biletul pentru bariera inapoi. Noua nu ni l-au dat si noi uitasem complet, asa ca am platit inca 5 leva la iesire. Drumul de intoarcere a fost ingrozitor pe autostrada soarelui. Am facut 15 km intr-o ora si jumatate, a fost un calvar. Va recomand sa o ocoliti in weekend pe drumul vechi pana se termina definitiv lucrarile.

Hotelul Panorama l-am gasit foarte repede, sunt indicatoare pentru toate hotelurile. Parcarea hotelului este foarte mica, noi am parcat intr-un fel de parc, pe iarba. Am ajuns la hotel in jurul orei 13 si ni s-a spus sa asteptam deoarece cazarea se face doar dupa ora 14. Au o politica foarte stricta in legatura cu check in/out, dar ne-au dat bratarile si puteam merge linistiti la masa.

Camerele sunt foarte curate, nu exagerat de spatioase, dar e loc destul. Mobilierul este nou. In camera sunt doua paturi (unul matrimonial si unul single), un dulap incapator la intrare si o masuta cu televizor. Baia este cam mica, dar mi-a placut ca are geam. Pe balcon sunt 2 scaune si o masuta din plastic si un suport pentru uscat haine. Pe jos este gresie atat in camere cat si pe balcon.

Se face curatenie in fiecare zi, dar fara schimbat de lenjerie sau prosoape.

La barul din hotel se gaseste o bere destul de buna, apa, sucuri de la dozator pe care nu le recomand nimanui si alte tarii pe care nu le-am incercat.

Langa piscina este un bar unde se servesc aceleasi bauturi si o terasa unde se serveste pizza, mici, chipsuri, cateva feluri de salata si inghetata.

Nu cred ca are cineva timp sa guste din pizza deoarece atunci cand este adusa dau navala copiii si dispare in cateva secunde. Micii nu sunt deloc buni.

Restaurantul se gaseste in hotelul Kompas. Se ajunge imediat hotelurile fiind in aceeasi curte. Restaurantul este curat si incapator, nu prea am avut probleme cu gasitul unei mese libere. Exista o incapere interioara mare si 3 terase. Se face coada la mancare doar in ultima ora, pe la inceput nu e nimeni. Mancarea este diversificata, doar cartofii la cuptor i-am vazut de fiecare data, dar erau si cei mai consumati. Dimineata se mananca cel mai bine, sunt cele mai multe sortimente si pe gustul tuturor (oua, cereale, unt, dulceata, mezeluri etc). Nu am incercat ciorba pentru masa de pranz, dar restul mancarurilor au fost bune. Nu mi-a placut tocatura aia de carne din care erau facuti si micii, chiar nu era comestibila si nici mamaliga pe care au servit-o in una din seri. Farfuriile si tacamurile trebuie sa le alegeti cu grija.

La piscina nu am stat, desi era mereu loc. Am preferat marea. Drumul pana la plaja este un chin pentru cei care au copii mici (148 de scari). Plaja hotelului se numeste Neptun si chiar daca sunt vreo 6 hoteluri pe aceeasi plaja, este loc pentru toata lumea. Apa este curata. Exista si un beach bar pe care noi insa nu am inteles unde sa-l gasim. Am aflat ulterior ca trebuia sa mergem in hotelul Dorostor, dar nu ne-am mai dus.

Statiunea este foarte linistita, putin deranjate sunt bicicletele acelea pentru mai multe persoane care incurca orice plimbare linistita . Daca nu vreti sa mancati la hotel sunt destul de multe restaurante si cu tematica diferita.

Eu personal ma declar multumita si imi doresc sa revin in Albena.

Trimis de adapiscot in 13.08.12 18:23:28
Validat / Publicat: 13.08.12 18:55:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Tsarevo

VIZUALIZĂRI: 1798 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adapiscot); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Panorama

[13.08.12 18:43:50]

Bun articolul, chiar remarcabil pentru unul de debut.

@adapiscot: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

• Alte impresii din această RUBRICĂPanorama Hotel: