ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 si 9 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Imbolnavire

Am sosit aseara din Obzor, hotel Casablanca. A fost un dezastru. Lumea se imbolnavea pe capete, copii, adulti deopotriva. Doctorul a zis ca este o epidemie de enteroviroza care, bineinteles, cauzeaza febra, voma si diaree.

La doua zile dupa ce am ajuns a inceput "distractia". S-au imbolnavit copiii, am chemat doctorul, adica cei de la receptie l-au chemat si ne-a taxat 90 euro pt. o consultatie, dar sa zicem ca am scapat ieftin pt. ca, ulterior, discutand cu alti romani, am aflat ca a cerut si 100 euro. Asta chiar daca aveam asigurare medicala privata si cardul european de sanatate. Degeaba. Apoi, ni s-a facut rau noua, adultilor, dar nu la intensitatea pe care au avut-o copiii.

Langa acest hotel (la 50 m), curge sau stagneaza (ca nu ne-am putut da seama) o apa mizerabila in care se revarsa canalizarea si care, la randul ei este deversata in mare. Apa e de un miros groaznic si tantarii si ganganiile la ele acasa. Ca sa ajungi la plaja trebuie sa mergi paralel cu ea. E groaznic de murdara, nici nu am cuvinte s-o descriu, doar cand ma gandesc la ea ma ia cu greturi. Cateva doamne din Romania au dus galetute de nisip ca sa inchida partea care se deversa in mare. Dar unii oameni, "destepti" ca sa nu zic altfel, desfaceau din nou acest dig. Am spus acest lucru la receptie, ca poate toata epidemia asta e de la apa, pt. ca, la inceput, fara sa stim, am facut baie in mare chiar langa zona unde se scurgea aceasta balta si imediat dupa aceea ne-am imbolnavit. Dar ei au zis ca nu cred ca apa e o problema si au tras din umeri razand sub musteata. Noi trebuia sa stam 10 nopti, dar n-am mai riscat sa ramanem si am venit dupa 7. Am facut, in engleza, o hartie cum ca, parasim sejurul cu 3 zile mai repede din motive medicale, pe care au semnat-o cei de la hotel si pe care sa o duc celor de la agentia de turism sa obtin banii pe cele trei zile. Sper ca voi reusi. Oricum, daca veti merge aici in concediu sa va duceti antivomitive, antidiareice si saruri de hidratare. Si nu faceti baie in mare decat in partea opusa locului de deversare.

Nici la capitolul curatenie nu era de patru stele. Era mizerie pe jos in restaurant, mai ales in locurile unde nu calcai. In camere, la colturi, plin de panza de paianjeni.

Noi am fost anul trecut la Nisipuri, in aceleasi conditii, insa a fost ireprosabil fata de ce a fost aici. Pacat.

Trimis de dacimihnea in 11.08.12 17:58:58
Validat / Publicat: 11.08.12 18:20:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, hotel Slavey.

VIZUALIZĂRI: 2586 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dacimihnea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.08.12 18:08:41]

@dacimihnea: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[11.08.12 18:33:53]

Imi pare foarte rau pentru nefericitul eveniment din vacanta voastra, sper ca acum este totul ok si copii se simt mai bine. Multa sanatate le doresc!

Poate ne tii la curent cu demersurile de recuperare a banilor atat de la agentie cat si de la CNAS. Probabil aveti o dovada a platii facute catre medicii de acolo.

In alta ordine de idei ce ne poti spune despre camere? Stiu ca sunt foarte ok si confortul este sporit. Ati avut probleme si legat de acest capitol?

Bine te-ai atasat comunitatii!

[11.08.12 18:43:03]

@pepsi70ro:

Copii sunt mai bine acum, insa trebuie sa manance la regim.

Camerele au fost ok, dar parca curatenia lasa de dorit. Noi am avut apartament si, din pacate, chiar cu vedere la aceea apa mizerabila, iar mirosul se simtea pana la noi. Si tot din acest motiv, era plin de tantari.

Dovada de la medic e o factura si reteta de medicamente dar care e in bulgara. Am sa vad ce pot face zilele urmatoare cu recuperarea banilor.

Personalul nu e prea amabil, din pacate.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[11.08.12 18:44:30]

Multumesc pentru raspuns.

[11.08.12 18:50:38]

@pepsi70ro:

Cu multa placere, multumesc si eu pt. gandurile bune.

banal
[11.08.12 19:04:21]

@dacimihnea: Apa care curge sau stagneaza este raul Dvoinisita, este o apa curgatoare care vine din dealurile din apropiere. Doamnele cu galetusa nu aveau nici o sansa sa inchida revarsarea acetui rau in mare din pacate. Acolo la revarsare am vazut oameni care faceau baie, un fel de terapie cu apa extrem de rece din rau in combinatie cu cea calda a marii. In sejurul meu chiar m-a impresionat curatenia din sala de mese, iar in camere zilnic se facea curatenie. Nu cred ca raul acela a fost motivul imbolnavirii dvs pe care o regret. Fetitei mele i-a fost o zi mai rau cu acelasi simtome dar doctorul familiei a pus verdictul INSOLATIE.

[11.08.12 19:22:18]

@banal: Este, al IX-lea an cand mergem la mare, nu cred ca nu am recunoaste insolatia, mai ales ca noi asta i-am sugerat doctorului ca ar putea fi. El ne-a contrazis, zicandu-ne ca aceasta epidemie e in toata statiunea, coincidenta sau nu, nu poate face insolatie o masa de oameni (copii) simultan.

In alta ordine de idei, in aceasta apa, chiar aproape de deversare se scaldau zilnic 4 vaci, la cativa pasi de apa marii si implicit plaja. Se stie ca pot fi si ele (fecale) sursa de contaminare. Impreuna cu cei cu care am discutat, a caror copii s-au imbolnavit, am incercat sa gasim o explicatie la aceasta epidemie, iar apa, care miroase pestilential parea un focar de infectie.

Eu am scris acest articol pt. ca am tot discutat cu altii conationali ce anume am putea face sa nu mai pateasca si altii la fel sau macar sa informam.

snics
[22.08.12 17:46:54]

Buna ziua,

Si noi ne-am intors ieri de la Cassablanca din pacate cu aceleasi probleme. Nici acum nu suntem complet vindecati.

Noi nu am chemat doctorul pentru ca ni s-a intamplat noaptea si in weekend si am avut si ceva medicamente dupa noi si o experienta a unei enterocolite de acum 2 ani by Eforie nord.

Insa vroiam sa stiu daca este vorba de un virus din mancare sau din apa marii sau de la milioanele de tantari. daca aveti mai multe amanunte va rog sa ne mai spuneti.

Altfel ar fi fost OK...

[22.08.12 19:00:05]

@snics: nici noi nu stim exact ce putea fi, cand am sugerat la cei de la receptie ca nu cumva apa e de vina, au zis ca nu, iar doctorul a zis ca epidemia e in toata statiunea, nu doar la Casablanca si atunci ne-am gandit ca poate nu e mancarea, deci... o fi apa?

dar, dat fiind faptul ca, fetita mea nu s-a imbaiat in mare in partea de deversare a apei, ea nu s-a imbolnavit ci doar fiul meu si fiica prietenilor nostri.

De aici am tras concluzia ca poate totusi e - apa.

snics
[22.08.12 20:17:46]

@dacimihnea: multumesc frumos pentru raspuns. se poate sa fie apa marii de vina, oricum neplacut. Sanatate si o seara buna.

[24.08.12 12:20:18]

Azi am primit inapoi 300 euro pentru cele trei zile pe care nu le-am mai petrecut din sejur. De la agentie mi-ai zis ca cei de la hotel i-au platit. Nu au comentat nimic, probabil stiau ei de ce. Asta e, bine ca s-a terminat. Numai bine.

banal, dacimihnea, snics
Alte impresii din această RUBRICĂCasablanca Aparthotel: