ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2012
ÎNSCRIS: 03.05.11
AUG-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 14 ani

Sejur de 1 August

Tocmai m-am intors din sejurul petrecut alaturi de familie in acest complex. Am plecat de la Bucuresti pe la 6 dimineata si am ajuns pe dupa 5 ore. Drumul a fost placut cu exceptia faptului ca se lucra pe autostrada in plin sezon - tipic bulgarsec.

Ajunsi in Sunny Beach, care parea o statiune montana, am inceput cautarea hotelului. GPS-ul a fost setat pe coordonatele hotelului, doar ca accesul si parcarea sunt din soseaua principala, iar indicatorul spre acestea este mascat de o mare tufa.

Parcarea este foarte mare, pazita, dar trebuie eliberata pana la ora 12 in ziua plecarii, altfel se plateste 20 BGN/ ora.

Receptia. Check-in-ul s-a facut rapid, reusind sa ajungem la masa de pranz. Tichetul de masa a fost modificat de sefa de sala, trecandu-ne de la seria a doua de cina- 20:00-21:30- la prima serie care era de la 18:00-19:30.

Restaurant. Hotelul dispune de un restaurant principal, foarte prost organizat. Rezervarea pentru celelalte 3 tipuri de restaurante[ italian, bulgaresc si asiatic] se facea dimineata. Mancarea a fost buna, chiar si cel mai pretentios isi gasea ceva de mancare. Unele prajituri mi s-au parut fade, dar erau foarte multe sortimente si aveam de unde alege. Erau fructe la fiecare masa si la snack. Bauturile spirtoase erau de cea mai proasta calitate.

Barurile. Erau foarte aglomerate cu toate ca prestau 3 barmani la fiecare bar, acestea fiind in numar de 4 + cel de pe plaja.

Animatia. Fondul muzical a fost acelasi pe toata perioada sejurului, adica un playlist format din 5 melodii maxim. Nu mi s-a parut in regula sa ocupe partea de piscina in care puteam sa intram chiar si cu un copil mic cu jocurile lor stupide - polo, care era defapt o bataie cu apa in apa; aqua gym - mereu aceleasi exercitii. Monoton. Spectacolul de la ora 21:30 era amuzant - in unele seri- dar destul de scurt, maxim 45 min. Urma o discoteca de aproape 2 ore, unde acelasi grup de animatori isi faceau coregrafiile pe aceleasi meleodii in fiecare seara. Am incercat sa le schimbam putin playlist-ul, dar au refuzat politicos.

Camera. Am fost cazati in corpul C - cladire noua dupa spusele receptiei. Camera a fost mare- un pat dublu, o canapea extensibila si paturi supraetajate, dispunea de LCD, AC, balcon si frigider. A fost bine ca eram in acelasi corp si acelasi etaj cu restaurantul principal. Am avut vedere spre parcare si te puteai odihni cu geamul deschis. Singurele zgomote erau cele produse de rotile troller-ului pe holurile hotelului in miez de noapte.

Aqua-park. Este un avantaj pentru cei ce au copii pana in 12 ani, deoarece spatiul si piscina destinata lor este minunata. Veti uita ca aveti copil. Partea pentru adulti era formata 4 tobogane, 2 dintre ele ducandu-ti adrenalina la extrem. Acestea erau inconjurate de un parau destul de lin unde te relaxai si bronzai in voie.

Regulile hotelului erau foarte multe. La masa - reguli; la piscina - reguli; in parcare - reguli; la bar - reguli. De reguli avem nevoie in concediu?

Rezervare sezlongurilor era cu reguli - adica era interzis. Puteai sa iti pui prosopul pe un sezlong - nu il vei mai gasi acolo, doar daca esti prezent la ridicare ai sanse sa iti petreci restul zilei pe acel sezlong.

Hotelul are potential, dar este pe manageriat de oameni slab pregatiti.

P. S: Aveti grija la ce companie va asigurati medical. Va sfatuiesc sa intrebati la agentia de unde ati procurat biletele ce societati de asigurare sunt agreate, altfel platiti cat nu face [ exemplu concret: doua perfuzii si un consult = 210 euro - cu asigurare, pentru ca societatea unde aveam asigurarea este foarte rau platnica ]

Trimis de EClaudia in 08.08.12 23:38:27
Validat / Publicat: 09.08.12 07:08:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2618 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (EClaudia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.08.12 10:20:19]

buna claudia,

la ce societate de asigurari ti-ai facut asigurarea? atata timp cat ai fost nemultumita, poti sa scrii numele firmei, pentru ca nu se considera reclama pozitiva.

mai erau alge in apa marii? stiu ca in iulie a fost o perioada cu alge...

[09.08.12 11:53:32]

@Corina70: Am facut asigurarea la [companie de asigurari - se pot trimite doar prin mesaje private! nota webmaster].

Mai erau alge in apa, dar foarte foarte putine.

[09.08.12 12:10:36]

WM, nu inteleg, daca societatea de asigurari nu si-a respectat angajamentul, iar claudia a fost nevoita sa scoata bani din buzunar pentru a plati serviciile medicale, nu se considera ca acea societate de asigurari ar trebui evitata? nu ar fi corect sa afle si altii, poate mai au timp sa-si faca o noua asigurare, la alta firma, pana pleaca in vacanta? eu de aceea am intrebat, nu in alt scop. imi cer scuze daca nu am procedat corect.

[09.08.12 12:15:04]

@Corina70: Da, este adevarat ca am scos banii din buzunar, dar dupa ce am platit, am sunat la firma respectiva si mi-au spus ca imi voi primi banii cand ajung in tara in termen de 30 de zile.

[09.08.12 12:28:12]

@EClaudia: sa inteleg ca stii deja ca trebuie sa intocmesti un dosar pentru acordarea despagubirii? sper ca ai pastrat toate documentele (reteta, chitante, bon, samd.), pentru ca va trebui sa le atasezi la dosar, traduse. si iti vei primi banii, in 30 de zile, doar daca iti este aprobat dosarul, sa nu gaseasca ei o chichita sau un motiv pentru a se eschiva de la plata despagubirii...

[09.08.12 12:56:07]

@Corina70: Da, stiu despre acel dosar. Am pastrat toate foile date de doctor. Sper sa nu am nevoie de inca o pagina amarata fara care nu se poate aproba dosarul.

As mai vrea sa adaug ceva despre serviciile medicale ale acestui hotel: iti cumperi tu medicamentele. Primesti o reteta si dupa trebuie sa cauti de nebun o farmacie prin statiune, care este, de obicei, cam mascata de tot felul de tarabe cu chestii atarnate. In Grecia nu s-a intamplat asta. Am primit medicatia, pentru o singura zi ce-i drept, dar macar am primit-o.

Si referitor la firma de asigurari, numele acestia incepe cu A.

[09.08.12 13:18:52]

@EClaudia: serviciile medicale despre care vorbeai, ai avut nevoie de ele din ce cauza (daca poti si vrei sa spui, desigur)?

problemele de sanatate, oricare ar fi fost ele, au avut legatura cu hotelul sau nu (ma refer la probleme cu mancarea, apa)?

intreb pentru ca voi merge si eu la acest hotel peste cateva zile, mergem si cu fetita, si vreau sa stiu dinainte daca trebuie sa fiu atenta in mod deosebit la ceva anume...

[09.08.12 13:26:42]

@Corina70: Nepotica mea in varsta de 5 ani a avut niste probleme - un fel de indigestie sau ceva asemanator [stari de voma si scaun moale]. Am presupus ca nu este din cauza mancarii deoarece am mancat toti ce a mancat si ea, ci din cauza apei sau deshidratarii.

gamaz
    [28.08.12 13:09:59]

Mi se pare absolut firesc sa nu iti mai gasesti prosopul pe sezlongul pe care l-ai rezervat la prima ora a diminetii, ca sa poti veni la el cateva ore mai tarziu. Regret doar ca cei de la hotel faceau asta doar uneori si nu de fiecare data atunci cand se rezervau sezlonguri cu prosopul (adica mereu, de cei ca tine). Rezervarea cu prosopul dovedeste o lipsa de buna crestere si de civilizatie care trebuie corectata permanent.

Corina70, EClaudia, gamaz
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :