ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2012
ÎNSCRIS: 04.11.11
SEP-2007

Plimbare cu vaporasul printre stanci in drum spre cascada!

Intr-o frumoasa dimineata de septembrie 2007, am decis sa facem o excursie de o zi plecand din French Montagne, localitatea Les Breuleux in doua locuri despre care aflasem ca sunt minunate; Roche de Moron si Saut de Doubs.

Cum in Elvetia toate distantele sunt mici pentru ca tara are maxim 600 de km in lungime, am plecat spre orasul La Chaux de Fonds si inainte de a cobora panta ce duce in oras, am facut dreapta pe un drum ingust ce merge printr-o padure umbroasa de foioase si conifere cam ca la noi la Sinaia si am inceput sa urcam pe un drum serpuit cu o panta lina care din loc in loc avea cate o deschidere prin care vedeam fermierii folosindu-si utilajele agricole cu care formau baloti imensi de fan, ce ieseau gata ambalati in folie de plastic alba, biodegradabila, baloti ce pareau uriase roti de branza plasate pe miriste. Dupa un urcus placut de cativa kilometri, drumul se termina in parcarea unui restaurant cochet, aflat intr-o oaza de liniste.

Din gradina restaurantului am ajuns in dreptul gardului de unde se deschide privelistea unei vai foarte adanci cu acumularea formata de un baraj construit pe atat de involburatul rau Doubs. Un popas de o jumatate de ora pentru fotografii si o cafeluta tare si aromata bauta pe terasa ne-au fost suficiente pentru a pastra o foarte frumoasa si placuta amintire acestui loc in care la orice te astepti numai la o asemenea deschidere brusca a privirii spre cursul Doubs-ului, nu.

Am repornit in sens invers, pe acelasi drum pe care am venit si am intrat in Chaux de Fonds pe care l-am traversat cautand iesirea din drapta din oras spre Le Locle, care ne-a dus in numai 15 minute langa punctul vamal francez Col des Roches de unde se iese din giratoriu la a doua iesire spre Villers le Lac.

Practic, in aceasta zona Doubs-ul constituie granita naturala si iata-ne ajunsi intr-o parcare frumos amenajata unde am lasat masina in siguranta si ne-am indreptat spre debarcaderul de unde urma sa ne imbarcam pentru a naviga pe o portiune din rau spre a ajunge la traseul de picior care duce la cascada.

Dupa ce am luat biletele, ne-a ramas suficient timp pentru a savura o cafeluta pe malul apei, bucurandu-ne de liniste si priveliste. Practic ne aflam la capatul lacului numit de catre elvetieni „Le lac des Brenets” si „Le lac de Chaillexon” de catre francezi.

Vaporasul a plecat fix la ora trecuta in orar. Motorul silentios si nepoluant ne-a permis sa ne simtim mandri pe parcursul intregii curse pentru ca am putut asculta cateva din melodiile lui Gheorghe Zamfir pe care capitanul le rula de pe CD-ul aflat la bordul navei prin instalatia de sonorizare. A fost un moment neasteptat de placut.

Croaziera insumeaza nu mai putin de 14 km de alunecare lina pe suprafata apei prin cheile Doubs-ului flancat de stanci impunatoare si abrupte, salbatice, ce te fac in permanenta sa admiri spectacolul naturii. Traseul nu este accesibil pe sosea, ci exclusiv pe apa si atat bazinul cat si cascada sunt catalogate ca Grande Site National. In plus, pe timp de iarna, atunci cand ingheata, zona aceasta se transforma in cel mai mare patinoar natural din Europa.

Dupa traversare, am pornit pe un drum ingust printre casute mici si vechi traditionale care urca apoi usor prin padure si dintr-o data a trebuit sa traversam o pasarela de metal, moderna, care ne-a dus in cateva clipe in Franta.

Traseul urca prin padure pana cand vuietul apei ne anunta ca ne apropiem de punctul belvedere din care putem admira caderea de apa de 27 de metri pe care o face Doubs-ul in acest loc. Bineinteles ca totul este impecabil amenajat, cu podete si balustrade, cu cosuri de gunoi si zone speciale de unde pot fi facute fotogarfii in siguranta, practic un loc amenajat dupa standarde inca inexistente la noi.

Returul prin padure pe aceeasi carare ne poate duce daca dorim si la baza cascadei sau putem sa revenim la debrcader pentru a astepta elegantul vaporas ce ne va mai oferi inca o data posibilitatea de a vedea din alt unghi Cheile Doubs-ului, foarte interesante. Capitanul ofera intotdeauna explicatii vaste despre stancile pe langa care trecem, locul de unde a sarit nu stiu ce campion mondial la sarituri in apa, pesterea din stanca in care se ascundeau pe vremuri cei ce erau urmariti de calaretii regali, s. a. m. d.

Plimbarea s-a terminat repede si iata-ne in zona debarcaderului privind cu atentie suvenirurile nelipsite din chioscurile aflate in zona. In 15 minute am revenit la Chaux de Fonds unde am avut timp sa mai dam o tura prin mall-ul Migros iar spre seara am revenit in Franches Montagne unde la un pahar de Cote du Rhone am depanat amintirile acelei zile care gratie siteului amfostacolo.ro au devenit publice acum si sper sa va determine sa vizitati aceasta zona atat de frumpasa si atat de usor accesibila.

Trimis de smarius28 in 03.08.12 19:59:36
Validat / Publicat: 03.08.12 20:30:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA.

VIZUALIZĂRI: 2044 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (smarius28); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Restaurantul de la Roches de Moron

adri-nico
[04.08.12 08:11:28]

Imi place poza 3. In dreapta este un castel?

smarius28AUTOR REVIEW
[05.08.12 21:53:03]

@adri-nico: Nu este un castel ci o stanca. Tot in zona este si uzina de apa. Nu am avut curiozitatea sa gasesc si drumul spre baraj dar poate ca data viitoare, daca nu uit, o sa incerc. Multumesc pentru aprecierea referitoare la poza.

adri-nico, smarius28
Alte impresii din această RUBRICĂMust see în zona lacului Neuchatel: