ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2012
ÎNSCRIS: 04.11.11
SEP-2007

Chasseral - vedere panoramica de la 1609 metri

Aflandu-ne in Elvetia intr-o vizita cu dublu scop, personal dar si de afaceri, am aflat de la un localnic despre un loc special, deosebit, numit Chasseral, pe care trebuia neaparat sa-l vedem. Cartierul nostru general era stabilit in localitatea Les Breuleux, cantonul Jura, in splendida zona numita Franches Montagne, nu departe de orasul La Chaux de Fonds.

Asadar, am pornit impreuna cu sotia mea, cu masina personala spre Saint-Imier, o localiatate aflata la numai cativa kilometri distanta „peste dealuri” iar de aici lasand pe partea stanga faimoasa fabrica de ceasuri Longines am inceput asccensiunea pe un drum ingust - plin de serpentine - deschis circulatiei numai in perioada iunie-octombrie, printr-o padure de foioase racoroasa si extrem de placuta. Intr-un viraj foarte strans am putut admira cu uimire performanta unui pilot de elicopter care a reusit sa pozitioneze aparatul de zbor intr-o zona ce ii permitea un minim de manevrabilitate.

Am continuat sa urcam pana cand copacii din padure s-au facut din ce in ce mai mici transformandu-se la inceput in tufisuri ca mai apoi sa dispara de tot iar locul lor sa fie luat de vaste pasuni alpine pe care isi faceau linistite siesta surorile lui Milka.

Drumul ne-a dus pe langa Cabana Chasseral si imediat am oprit in parcare dar ne-a fost dificil sa coboram din masina pentru ca am ramas cu ochii atintiti pe privelistea care se deschidea prin parbriz. Am iesit in cele din urma si trebuie sa marturisesc ca este unul din cele mai frumoase puncte de vedere pe care le-am vazut pana acum.

Practic, de la inaltimea celor 1607 metri privirea imbratiseaza Alpii in partea de sud, in partea de nord se pot observa Muntii Vosgi, la est si la vest privirea bate pana dincolo de colinele Jurei iar la picioarele noastre se deschidea platoul Diesse iar in partea dreapta, in oglinda lacurilor Bienne si Neuchatele se reflecta lantul montan Jura. Este o priveliste mareata, un loc unde vantul nu intalneste nici un obstacol si de aceea isi face foarte bine simtita prezenta, iar norii se alearga in voie dand un specatcol fantastic prin schimbarea permanenta a decorului. In fata noastra, mult mai jos, zburau avioane particulare in cautarea aeroporturilor micute si de aici, de sus, pareau libelule ce zburdau deasupra celor doua lacuri, fidele oglinzi ale cerului, una mai argintie ca cealalta. Dupa minute nesfarsite de contemplare am observat la aproximativ un kilometru o antena de telecomunicatii ce parea mica de la aceasta distanta. Am pornit pe jos pe drumul ce leaga parcarea de antena iar cand am ajuns acolo am constatat ca suntem la baza unei constructii uriase, ce a reprezentat o adevarata provocare pentru constructori si arhitecti deoarece la Chasseral se poate lucra timp de sase luni pe an, restul timpului vremea fiind extrem de potrivnica.

Am aflat cu aceasta ocazie ca debutul constructiei a avut loc in anul 1975 iar inaugurarea a avut loc pe 7 iunie 1983, aceasta noua antena fiind construita pe locul uneia vechi ce a functionat incepand cu anul 1945. Am retinut ca inaltimea totala a constructiei este de 120 de metri, este sustinuta de trei stalpi avand fiecare 38 de metri, terasa publica se afla la o inaltime de 1608 metri iar valoarea constructiei s-a cifrat la 35 de milioane de franci elvetieni, antena asigurand retransmisii pentru televiziune, radio, apel auto si telefonie mobila.

Dupa ce am admirat peisajul de pe impunatoarea terasa de beton, am revenit la Cabana Chasseral unde am servit un fondue traditional elvetian. Inainte de plecare am fotografiat indicatoarele de distanta catre Paris, New-York si alte destinatii „foarte apropiate”, dupa care admirand inca o data deschiderea superba, am urcat in masina si am pornit pe un alt dum fata de cel pe care am urcat, urmarind indicatorul de Neuchatel dar la un moment dat am virat spre Chaux de Fonds de unde am urcat iar spre Les Breuleux.

A fost o excursie de o zi, splendida iar daca aveti drum in zona, nu ratati aceasta destinatie. Cuvintele sunt atat de sarace pentru a descrie acest loc absolut minunat.

Inainte de a pleca la drum dati un telefon pentru a verifica daca drumul este deschis (se vorbeste limba franceza in zona): +41 (0) 32 942 39 42 (Jura bernois Tourisme Saint-Imier) iar aici se afla o harta interactiva a zonei, in caz ca va este necesara: parcchasseral.ch/carte_in ... tive/carte.html

Trimis de smarius28 in 01.08.12 18:17:53
Validat / Publicat: 01.08.12 20:16:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA.

VIZUALIZĂRI: 1817 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (smarius28); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Admin [01.08.12 20:16:11] »

Redenumit rubrica nou-creata in 'Must see in zona Neuchatell', in speranta ca vom aduna aici si alte asemenea utile recomandari.

• Alte impresii din această RUBRICĂMust see în zona lacului Neuchatel: