ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2012
JUL-2012
2 AD. + 1 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Relativ bine...

Tocmai ne-am intors dintr-un sejur de 6 nopti petrecut la hotel Sandy Beach. Mentionez ca e al doilea concediu petrecut in Bulgaria, la Albena (acum 2 ani am stat la hotel Kaliakra).

Sa incep cu plusurile: Camera curata, suficient de spatioasa, personalul de la receptia hotelului amabil. Am primit asa cum solicitasem anterior camera cu pat matrimonial si patut pentru cea mica. De asemenea, plaja curata, cu acces gratuit la 2 sezlonguri si umbreluta; topoganul pentru cei mici a fost apreciat de cea mica.

De apreciat produsele de cofetarie, prajiturile fiind gustoase, neavand gustul acela de chimicala dulce. Un bonus as oferi si pentru muzica live din fiecare seara, care era destul de ok, desi repertoriul era cam acelasi in fiecare zi.

Puncte in minus, care din pacate, din punctul nostru de vedere au fost destule:

-Mancarea care desi era din belsug, era la greu reciclata de la o masa la alta: de exemplu mezelurile si branzeturile de la micul dejun la regaseai si la masa de pranz si la cina (cel putin la mezeluri am observat deseori o culoare care nu parea de bun augur), fiind reimprospatate in momentul in care se terminau; orezul de la pranz se transforma seara in sarmalute umplute cu orez, etc. Exista si un gratar (foarte mic ca dimensiuni) unde se frigeau: carne de pui sau de porc sau carnati, dar trebuia sa stai mai mult de 30 minute ca sa prinzi ceva (era mereu coada pt ca era prea mic pt capacitatea restaurantului).

Ca si garnituri erau cartofi prajiti (sau in alte zile fierti), orez cu sau fara ciuperci, piure. Ca salate aveau evident pe cea bulgareasca, uneori gaseai salata de sfecla rosie, de 2 ori fiind si ardei copti. Mai erau variatii cum ar fi: vinete amestecate cu rosii, de vreo 3 ori am servit peste, mai erau spaghete.

Barmanul de la restaurant nu era deloc serviabil: am cerut de cateva ori prigat (la ei se numea prisun :) si in fiecare zi umplea paharul putin peste jumatate; ceream gheata la un pahar si la altul nu, ba punea in amandoua, ba nu punea deloc. Cafeaua de la automat foarte proasta calitativ. In rest, vin alb si rosu, bere, la o calitate acceptabila.

Un mare minus la programul de animatie: la piscina pt cei mici aproape nu exista, iar seara totul era vorbit numai in limba germana (intr-o seara a fost bingo in gemana, in alta un fel de recunosteti melodia dintr-un film celebru, dar tot in germana..., ulterior nu am mai avut ,,curiozitatea'' sa vedem ce a mai fost.

Noi am mai avut o experienta ciudata, daca o pot numi asa: ne-am cazat lunea, marti a venit camerista sa faca curat, intersectandu-ne cu ea chiar in timp ce noi plecam la plaja. Voiam sa ii dam o mica atentie, dar nu aveam schimbat, asa ca am hotarat sa-i lasam urmatoarea zi. Dar surpriza... miercuri nu a mai venit nimeni sa ne ridice gunoiul, etc: poate a fost o coincidenta, dar intrebarea ramane, pt ca inca peste o zi am vazut-o pe culoar, i-am dat atentia, iar de atunci totul a fost ok.

Un lucru care ne-a displacut a fost si ca in momentul check-in-ului, receptionerul iti spunea ca te conduce un nene cu bagajul pana la camera, cheia fiindu-i data acestuia (adica si daca nu voiai asta nu aveai de ales). Acum nu e vorba de zgarcenie, dar a fost amuzant faptul ca sotul a tras cu ochii scosi de bagaje pana la hotel (masina era parcata cam departe, stiti doar problema cu parcarile), iar tipul respectiv ne-a urcat in lift si ne-a condus pana la usa camerei (aprox 10m).

Un lucru neplacut, care nu a avut insa de a face cu cei de la hotel, ci cu turistii cazati aici: la piscina erau evident un nr limitat de sezlonguri: ei bine, de pe la ora 7, inca inainte de a se servi micul dejun) erau unii ,,bine crescuti' care isi puneau prosoapele pe sezlonguri si le lasau apoi pana seara, chit ca erau sau nu prezenti. Concluzia: aproape niciodata nu prindeai loc la sezlong la piscina, chiar daca erai prezent la ora 8.

Per total a fost relativ bine, mancare net inferioara fara de Kaliakra (era destula, dar trebuia sa fii atent la ce alegeai, ca sa eviti vreo surpriza neplacuta: cea mica a mancat aproape mereu cartofi cu branza telemea din acest motiv)

In concluzie nu a fost un concediu nereusit, dar ma indoiesc ca mai vom reveni aici.

Trimis de Andreea5 in 03.08.12 16:15:55
Validat / Publicat: 03.08.12 18:11:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, hotel kaliakra

VIZUALIZĂRI: 2300 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andreea5); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.08.12 18:09:48]

@Andreea5: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Multumim pentru impresii - e un review de debut care merita remarcat; te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare

Andreea5AUTOR REVIEW
    [04.08.12 19:03:51]

@webmaster: Bine v-am gasit! Cu siguranta voi mai reveni cu impresii

Andreea5
    Alte impresii din această RUBRICĂSandy Beach (ex Orlov) Hotel: