ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2012
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    DIN: Targu Jiu (Bucuresti)
    ÎNSCRIS: 20.05.11
    JUN-2012

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 8 MIN

Nu te crampona de Napoli... descopera si imprejurimile :)

La inceputul lunii iunie 2012 am ajuns pentru prima oara in Italia. Ma gandeam inca din toamna anului trecut ca ar fi cazul sa ajung si eu in Italia…nu de alta, dar toti vecinii de la mine de acasa «parla italiano» :).

Asa ca in luna martie a acestui an, am primit un telefon: «Ai vazut voucherul de calatorie de 3 nopti in luna iunie la Napoli? costa doar 30 de ron». Chiar daca in cateva zile urma sa plec la Praga, am cumparat si voucherul pentru Napoli…. doar mai erau 2 luni pana atunci :).

Dupa cumpararea voucherului, am contactat agentia de turism [***]. Am stabilit sa prelungim sejurul de la 3 la 4 nopti (vezi impresii despre cazare aici) si am platit suma de 650 de ron (in 2 rate), in care au fost incluse biletul de avion (cu Blue Air, fara bagaj la cala), plecare sambata 2 iunie la pranz si intoarcerea miercuri 6 iunie seara, si cazarea in camera de 3 persoane cu mic dejuns inclus.

Tin sa precizez ca ulterior s-au mai alaturat grupului si alte persoane dar au platit mult mai mult intrucat au cumparat biletul cu putin inainte de data plecarii. In plus, doamna de la agentie ne-a zis ca data viitoare sa sa nu mai cumparam voucherul ca oricum nu ajung la ea banii. Agentia are oferte destul de faine, dar sa nu te sperie faptul ca nu are niciun banner expus la sediu (eu am fost foarte suspicioasa, am trimis mail la hotelul din Italia sa ma asigur ca nu este teapa) si doamna se misca foarte greu cu hartiile. :)

Nu stiu daca stiai dar sudul Italiei este cu totul aparte fata de restul tarii... « este un taram separat de restul peninsulei prin istorie, geografie si economie, o lume cu totul aparte, o lume mai saraca, mai inapoiata ».

Odata ajunsi in aeroportul din Napoli, am intrebat in stanga si in dreapta si asa am aflat de unde trebuie sa luam autobuzul pentru a ajunge in Piata Garibaldi (biletul pentru o calatorie costa 3 euro si se cumpara din autobuz).

Ajunsi in Piata Garibaldi, am fost surprinsa …dar nu chiar in bine. Gunoaie peste tot, galagie, pe strada masinile circulau total aiurea. Uitandu-ne la oamenii din jur, am indraznit si noi intr-un final sa trecem o trecere de pietoni pentru a ajunge la hotel. (reguli de circulatie sunt deja explicate intr-un alt review scris de Costi).

La receptia hotelului Ideal (am scris un review aici despre el), personalul foarte primitor. Vorbea engleza, franceza…si bineinteles italiana :). Dupa ce ne-am cazat ne-a oferit harta orasului Napoli si ne-a explicat ce putem vizita in acest oras. Ni s-au adus la cunostinta si cele mai rau faimate cartiere, pe care trebuia sa le ocolim.

Si acum o sa prezint calatoria mea pe zile. Dat fiind faptul ca a doua zi am fost pe Insula Capri, ziua 2 apare separat ca un review.

Ziua 1 NAPOLI

Desi era deja seara, am hotarat sa mergem in centrul vechi al orasului. Mie, personal mi s-a parut altceva…Nu am luat-o nici ca fiind foarte rau, nici foarte bine. Sincer, persoanelor trecute de 45 de ani recomand sa se intereseze pe internet foarte bine despre Napoli inainte sa mearga acolo. Nu vreau sa par rasista, dar in grupul meu au fost si persoane peste aceasta varsta si au fost mereu suparate si indignate de mizeria din Napoli... drept urmare nu s-au bucurat nici de celelate frumuseti.

Intorsi la hotel si discutand cu personalul de la receptie am hotarat sa ne caute un sofer pentru a merge a 3 zi pe Coasta Amalfi. Ni s-a spus ca asteptand autobuzul in fiecare satuc, vom pierde timp si poate nu vom vedea atatea orasele. Asa ca prin intermediul tipei de la receptie am gasit un sofer cu o dubita care pentru 50 de euro/ persoana ne-a plimbat in a 3 zi pe Coasta Amalfi.

De mancat: Pizzeria Da Michele (5 euro/pizza mozzarela dubla), aici s-a filmat Eat, pray, love cu Julia Robert (asa ca in weekend sunt foarte multi turisti care asteapta sa stea la masa, dar poti sa iti iei la pachet).

Ziua 2 INSULA CAPRI - impresii aici

Ziua 3 Coasta AMALFI - Sorrento, Positano, Grota del Santioago, Amalfi, Ravello

Soferul impreuna cu masina lui inchiriata le-a luat dimineata la ora 8:30 din fata hotelului in schimbul a 50 de euro/persoana (6 persoane, deci 300 euro masina) si am pornit intr-o alta escapada :). Pentru pretul oferit soferul statea cu noi 8-9 ore si noi hotaream cat timp sa petrecem in fiecare oras.

Prima oprire: Sorrento - am vizitat centrul, acolo aflandu-se si oficiul de turism. Ne-am plimbat pe strada principala, pe unde circula si masinile, la dus …si la intors, am ales strada urmatoare inspre mare, pararela cu prima. Acolo am gasit un magazin foarte frumos ce confectiona obiecte din lemn (o sa atasez poza).

Positano – l-am admirat de la un punct belvedere…foarte frumos.

Ori de cate ori vedeam o parcare si ne placea privelistea, soferul oprea pentru a admira privelistea.

La recomandarea soferului, pranzul l-am luat la restaurantul Al Pesce d’Or; vedere la mare; foarte frumos. Acolo am mancat pentru prima data paste cu fructe de mare (vezi poza); preturile sunt foarte piperate (parca 18 euro erau pastele, plus ca servicio si copertino erau mai mari, doar eram intr-un cu totul alt cadru fata de Napoli). Din partea casei, am primit paine cu ulei de masline si rosii si un Limoncelli (vezi poza) :).

Din pacate a inceput sa ploua, asa ca Amalfi l-am vazut pe graba (vezi pozele).

Apoi am urcat spre Ravello. Drumul a fost exceptional, foarte ingust, pe versant, dar foarte frumos. Pot spune ca Ravello mi-a placut cel mai mult, desi nu am putut vedea foarte bine marea intrucat era ceata si ploua. La biserica din centrul satucului am putut admira si o nunta ce avea loc chiar in ziua respectiva. Ravello era cunoscut in trecut ca fiind o destinatie pentru scriitori, muzicieni si artisti. Din 1996, Ravello face parte din patrimoniu Unesco. In fiecare vara aici are loc festivalul Ravello.

Chiar daca am petrecut doar o zi pe Coasta Amalfi, m-am incarcat cu energie si cu dorinta de a revenii in Ravello, de a participa la festival si de a petrece minim un sejur aici…. Sunt sigura ca se poate …. Doar si in Ravello am gasit romani care lucreaza si s-au stabilit acolo :), chiar la atelierul de ceramica.

De mancat: restaurant Al Pesce d’Or, Amalfi.

Ziua 4 Pompei, Vezuviu

Ba de lene, ba de confort …am ales ca si in a 4 zi sa apelam la sofer si sa ne duca la Pompei si la Vezuviu. Recunosc ca poate daca foloseam mijloacele de transport in comun, pretul era mai mic, dar in schimbul a 35 euro/pers am avut asigurat drumul.

Sfatul meu este ca pentru a vizita Pompeiul achizitioneaza-ti un audioghid, cere o harta de la intrare si pune 4-5 ore la dispozitie. Despre Pompei s-a mai scris pe aici, asa ca nu mai insist… Cat de evoluati erau oamenii!!... acest lucru m-a uimit pe mine; bai cu apa calda, bai cu apa rece; foarte bine puse la punct…. Si cel mai atractiv punct al orasului este bordelul si picturile reprezentand scene sexuale pastrate inacte;) ….

Cel mai bine din punct de vedere financiar este sa mergeti la Pompei pana in 18 ani sau dupa 65 :) …nu vei plati nimic…. Sau macar intre 18 si 24 de ani, ca ai reducere si platesti 5,5 euro (sa ai doc justificative dupa tine) …... daca nu, te usurezi de 11 euro/pers. Las Pompeiul in spate cu speranta ca intr-un an si drumurile de la mine de la tara (bunici) sa arate ca cele din Pompei macar (i Hr.) …si ma indrept spre Vezuviu.

Recomandare: Daca vrei sa mergi la Vezuviu, pune-ti in picioare incaltaminte sport…. Poti si tocuri, daca vrei sa fii admirata :) …dar nu o sa fii singura :).

Foarte interesant drumul pana la Vezuviu … Decat sa va insirui de cand nu a mai eruput vulcanul (gasiti pe google), mai bine incerc sa va transmit emotia mea. Cand am ajuns sus pur si simplu imi aduceam aminte de lectiile de geografie din clasa a VI a, cand invatam despre Europa... incercam sa imi aduc aminte altitudini, sa compar ceea ce vedeam cu ceea ce aveam eu in cap despre un vulcan…. Iar de acolo de sus puteam admira Pompeiul care se zarea in departare, …. si ma gandeam cum a ajuns lava vulcanului pana acolo... iar raspunsul l-am auzit imediat: atunci cand lava vulcanului a invadat orasul Pompei se spune ca a erupt cu o putere echivalenta a 5 bombe atomice…Ooooaaa!

De mancat: in Napoli, Pizzeria Da Michele (5 euro/pizza mozzarela dubla), de data aceasta nu a mai fost aglomerat si am facut si poza cu staff-ul .

Ziua 5 – Napoli

Sincer, nu m-am gandit ca voi scrie vreodata despre calatoria mea in Italia, asa ca nu mai stiu detalii…

Am mers la universitatea lor, ne-am simtit “student napolitani”, am admirat Galeriile si am urcat cu funicularul in partea de sus a orasului …cu totul alta lume… Cata diferenta fata de centrul vechi al orasului…aici nici un gunoi, totul bine proiectat, foarte frumos. Am mers prin parcuri, am savurat o inghetata, am luat pranzul ca toti italienii intre 13:00 si 15:00 la un restaurant unde am vazut in principiu foarte multi liceeni (nu mai retin numele) …

Dupa toata aceasta escapada in Italia, mi-am propus ca atunci cand ies la pensie (si sper cat mai curand :)), sa ma mut pentru catva timp in Ravello…. Il detroneaza pe Colliure (din Franta)? ... Bine, o luna in Italia, o luna in Franta :).

*Cei care au citit acest review si au ajuns pana aici :), astept din partea lor feeback; ziceti-mi va rog daca v-am plictisit (m-am pierdut in detalii?) …Am calatorit mult si …sper sa continui, asa ca astept parerile voastre pentru a-mi imbunatatii scrisul; Voi va scrieti ideile din timpul calatoriei, ca apoi sa faceti un review valoros si foarte util?

Trimis de kisuletz* in 29.07.12 16:06:18
    Validat / Publicat: 29.07.12 17:12:52
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 4590 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kisuletz*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 "Steagurile orasului Napoli" :)

[29.07.12 16:54:12]

@kisuletz, pentru astfel de review-uri te rugam sa notezi neaparat aspectele referitoare la imprejurimi si posibilitate distractie, sunt aspecte esentiale pentru acesti tip de rubrici "de calatorie". Si fiind un review "de calatorie", asa cum am spus, notele pentru cazare, bucatarie si (eventual) servicii se vor anula (nota este specifica mai degraba unitatilor de cazare sau restaurantelor).

Cu aceasta ocazie, iti reamintim ca mentionarea numelor de agentii de turism este interzisă pe AFA (cu exceptia cazurilor cand mentiunea este critica).

Dragoș_MD
    [29.07.12 17:19:28]

detaliile fac diferenţa!

pune cât de multe-ţi mai aminteşti.

[29.07.12 18:12:09]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

Gabise
    [29.07.12 18:38:25]

Foarte util review-ul continuati sa scrieti. Chiar mi-a facut placere sa-l citesc. Ne batea si pe noi gandul sa vizitam zona in aceasta vara dar am avut putine emotii in a aborda zona cu masina si cu doi copii. In urmatorii ani cu singuranta este pe lista. Multumim pentru informatii si vacante frumoase in continuare!

kisuletz*AUTOR REVIEW
    [30.07.12 14:29:40]

Multumesc mult, tuturor... urmatoarea calatorie o sa fie la Lyon, Issoire vara aceasta... si mai vedem ce... Acum stiu, o sa imi iau carnetelul cu mine

Gabise, kisuletz*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Napoli şi împrejurimile: