ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.01.2024
Cuplu

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

La plimbare prin Napoli, seara

In Napoli am ajuns prima data in anul 2012, cand am poposit cateva ore in timpul unei croaziere a companiei MSC, itinerariu: Italia-Franta-Spania-Tunisia.  Atunci am facut un tur al orasului cu autobuzul turistic Hop-on hop-off.  Acum am revenit in Napoli, urmand a vizita nu doar orasul, ci si Coasta Amalfi, Pompei si alte obiective din zona. Orasul l-am vizitat mai mult seara, ziua fiind plecati prin imprejurimi. In fata Palatului Regal se afla Piazza del Plebiscito, cea mai mare piata din Napoli. Constructia acesteia se datoreaza lui Joachim Murat, regele Napoli din 1808 pana in 1815, cumnatul imparatului Napoleon Bonaparte. Piata semicirculara este limitata pe o parte de Palatul Regal si de cealalta parte, de biserica San Francesco di Paolo, care a fost construita dupa modelul Panteonului din Roma.

Fatada bisericii San Francesco di Paolo este formata din 6 stalpi cu coloane ionice si are o cupola inalta de 53 de metri.

In piata sunt si doua statui, a lui Carol al III-lea de Bourbon si cea a lui Ferdinand I de Bourbon, iar de o parte si de alta a acesteia se gasesc doua cladiri simetrice: Palatul Prefecturii si Palazzo Salerno, care serveste astazi drept cartier general pentru armata din sudul Italiei.

Atmosfera din zona este plina de viata si localnici prietenosi, barurile si restaurantele din apropiere sunt pline de muzica live, multi turisti alegand sa se opreasca aici dupa ce au vizitat obiectivele turistice din jurul pietei. Un astfel de loc este faimosul Gran Caffè Gambrinus, unde, de 150 de ani, amestecurile fine de cafea raspandesc aroma cafelei espresso napolitane in elegantele camere Art Nouveau. Este cea mai  prestigioasa cafenea din Napoli, frecventata de presedintii italieni care viziteaza Napoli. S-a nascut ca o cafenea, dar si-a infiintat propriile ateliere de patiserie pentru a oferi clientilor prodese artizanale. Laboratoarele de patiserie ale Gran Caffè Gambrinus sunt specializate si in producerea de creatii rafinate de inghetata.

Traversand strada, ajungem la Galleria Umberto I, o cladire impresionanta din secolul al XIX-lea si una dintre cele mai faimoase si importante galerii din Italia, alaturi de Galleria Vittorio Emanuele II din Milano.

Acoperita de o structura din fier si sticla, galeria in forma de cruce, este decorata cu statui impresionante si fresce frumoase, reprezentand continentele, anotimpurile anului si diverse zeitati. Cladirile din interior sunt structurate pe 5 etaje, combinand spatiul public, magazinele si cafenele, cu spațiul privat amenajat in apartamentele de la etajele superioare.

Mozaicurile de pe podea infatiseaza vanturile si semnele zodiacului, create in 1952 pentru a inlocui mozaicurile antice care fusesera distruse in timpul razboiului.

Are 4 intrari, cele mai importante fiind cele dinspre via Toledo (via Roma), artera principala din centrul orasului si cea care se deschide spre Teatrul San Carlo.

Teatrul San Carlo, fondat in 1737, este cel mai vechi teatru de opera din lume inca activ, primul teatru italian care a infiintat o scoala de dans. Precede Teatrul Scala din Milano si Teatrul La Fenice din Venetia. Initial, gazduia peste 3000 de spectatori, insa din motive ce tin de siguranta, a fost redus la jumatate. Avand in vedere dimensiunea, structura si vechimea sa, a fost un model pentru teatrele ulterioare din Europa si a fost inclus de UNESCO printre monumentele considerate Patrimoniu Mondial.

Daca te indrepti pe langa Castelul Nuovo, spre piata Municipio, intalnesti un alt teatru, Teatrul Mercadante, care impreuna cu Teatrul San Carlo, au fost cele doua teatre de opera regale ale orasului in secolele al XVIII-lea si al XIX-lea.

Via Toledo este o strada veche si una dintre cele mai importante artere comerciale din Napoli, avand peste 1 km lungime, incepand in Piazza Dante si terminandu-se in Piazza Trieste e Trento, langa Piazza del Plebiscito.

Am sa vorbesc si despre ceva nou, nu doar despre cladiri istorice, si anume statia de metrou Toledo, care se afla pe strada cu acelasi nume. Citisem despre aceasta ca ar fi una dintre cele mai frumoase statii de metru din lume, insa dupa ce am vizitat-o, consider ca atribuirea acestui„titlu” este mult supraevaluata.

Este deschisa din anul 2012, cea mai adanca din Napoli, in tonuri de alb si albastru, dand impresia ca esti in interiorul unei pesteri de zapada, de pe plafonul careia se scurg picaturi de apa. Printr-un orificiu larg aflat deasupa scarii rulante, lumina alterneaza intre culorile albastru si verde. Nu am insistat cu multe fotografii deoarece ne grabeam spre metrou, insa fotografiile artistice pe care le-am vazut pe internet, nu ilustreaza realitatea.

O alta zona vizitata de turisti ar fi Cartierul Spaniol, insa mie nu mi-au placut stradutele inguste, mizerabile si„dubioase” , la fel ca si Piata Garibaldi, din zona garii, pentru care„eticheta” este aceeasi.

Trimis de geani anto in 03.01.24 20:08:48
    Validat / Publicat: 03.01.24 20:41:09

VIZUALIZĂRI: 1390 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Acoperita de o structura din fier si sticla, galeria in forma de cruce, este decorata cu statui impresionante si fresce frumoase, reprezentand continentele, anotimpurile anului si diverse zeitati.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Napoli şi împrejurimile: