ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2012
ÎNSCRIS: 24.07.12
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 ani si 10 ani

Vacanta la Eleon Grand Resort

Am coborat de pe ferry, am ramas cateva minute admirand peisajul superb din fata noastra, dar ne-am revenit repede pentru ca trebuia sa vedem incotro o luam. Indicatorul de la iesirea din port ne arata spre dreapta, spre Tragaki. Dupa vreun kilometru un alt indicator ne arata sa facem la stanga si ne conformam insa dupa cateva sute de metri strada se inchide sau mai bine zis este legata de cladirea din dreapta pana la cea din stanga o banderola lata de vreo 10 cm pe care scria ceva, probabil Drum in Lucru. Am luat-o pe niste strazi inguste, toate cu sens unic pana inapoi in port si am luat-o de la capat. Stiind directia de pe harta, am hotarat sa mergem pe malul marii ca tot vom ajunge la hotel. Intr-adevar dupa o aventura pe drumurile lor superinguste, cu ATV-uri, masini si motociclete care-ti taie calea am vazut un indicator destul de mic cu numele hotelului care ne indica sa intam pe o strada (mult spus) care semana cu intrarea in curtea cuiva. Dupa 50 de metri am ajuns la mare, un alt indicator ne indica stanga si am intrat in curtea din spate a hotelului. Era de fapt singura intrare.

In primul rand trebuie spus faptul ca este un hotel All Inclusive la standarde din Grecia. Nu putem compara All Inclusive din Turcia cu Grecia sau cu alte tari. Stiam acest lucru din vacantele trecute in Grecia si cel mai bine este sa nu ne asteptam la acelasi All. Nu incape comparatie.

La hotel am fost cazati in corpul central, cu vedere la mare. Datorita faptului ca este atat de aproape de malul marii dimineata era suficient sa deschidem usa de la balcon si simteai briza in camera.

Imagini nu am din camera dar corespunde celor de pe site. Camera este suficient de mare, mobilier modern, TV care din pacate nu avea nici un program de desene animate, baia cu vana, balconul cu o masuta si doua fotolii. Era si minibar dar nu l-am folosit.

Curatenia se face de doua ori pe zi, seara in general venea doar sa schimbe prosoapele. Lenjeria a fost schimbata cred la 2 zile. Prosoapele le schimba pe cele care le lasam pe jos, iar cele de plaja in general camerista era pe coridor cand veneam de la plaja si le schimba, chiar dadea mai multe daca aveai nevoie.

Mancareaa era multa si aveai de unde alege. Erau 3 mese principale si gustari intre mese. La mesele principale erau si salate, aperitive, paste, carne-de fiecare data pui, porc, peste si pe langa miel sau curcan, ceva fructe de mare. Deserturile erau de multe feluri, nu se schimbau foarte des (budinci, prajituri cu crema, frisca, fructe), jeleu (nu inteleg de ce le place la copii), inghetata si ceva baclavale. Fructe: pepene, mar, portocala, o data piersici.

In rest erau ore fixe cand se serveau gustari si prajiturele uscate. Inclusiv seara pana pe la 23,00 erau ceva gustari.

De la 10-17 la barul de la piscina erau sucuri de la dozator (te serveai singur), apa, inghetata, cocteiluri, cafea. Si daca nu mergeai la bar vin pe plaja ospatarii si te tot intreaba ce doresti si iti aduna resturile. La fel si pe terasa.

In rest puteai sa -ti iei cafea, apa, suc, ceai de la dozatorul din barul principal.

Apa pentru camera cereai de la masa si iti aduceau cate sticle aveai nevoie.

Despre piscine nu pot sa va spun multe pentru ca nu am intrat nici noi nici copii. Doar ca erau pline tot timpul iar seara si toata noaptea ofereau un spectacol de lumina, la cateva minute se schimba culoarea apei datorita jocului de lumini din apa.

Plaja, dezamagitor de mica, se putea face plaja si la piscina sau intr-o livada de maslini. Era totusi nisip si nu pietre. In apa erau cateva locuri unde era nisip insa in mare erau pietre si arici de mare. Noi am venit de acasa pregatiti cu papuci speciali de apa si nu au fost probleme, totusi nu e placut. Apa curata si calda. Dimineata nu sunt valuri, dupa-masa da. Copii au fost mult timp in apa dar a stat un adult in permanenta cu ei desi apa nu este adanca la mal.

Despre animatori in timpul zilei pot sa va spun ca i-am vazut atat cu adulti (jocuri de plaja cu niste bile, darts, gimnastica) cat si cu copii. Era si un club pentru copii dar nu stiu ce program avea. Seara nu am participat la programe, erau in alta parte a complexului si in general stateam pe plaja sau ne plimbam.

Personalul a fost amabil, toata lumea vorbea engleza, chiar intre ei pentru ca multi erau studenti din alte tari.

Nu este internet decat cu plata si sincer nu vi-l recomand nici pe acela daca nu va e urgent. Sunt trei modalitati de internet (gasiti amanunte pe site-ul lor) dar nici una nu prea functioneaza, se blocheaza frecvent, are viteza mica. Nici semnal la telefon nu aveti peste tot. Acesta este si motivul pentru care este cu plata. Fratele meu le-a incercat pe toate si s-a descurcat destul de greu.

Singurul incident neplacut pe care l-am avut in hotel, de fapt fratele meu nu a avut camera in prima noapte si i s-a dat o camera dubla lui sa stea impreuna cu familia si tatal meu desi platise doua camere. A doua zi s-a rezolvat insa din cate am citit ieri pe AFA au facut din asta un obicei. Au mai patit-o si altii.

Posibilitati de a vedea insula sunt destule, nu va recomand ofertele din holul hotelului. Pe cont propriu iesiti mai ieftin si va organizati singur timpul.

Noi am vizitat in Zante biserica care este vis a vis de port unde se gasesc moastele Sfantului Dionisos si am fost la Navagio si grote (15 Euro/persoana cu un particular din Portul Agios Nicolaus, copii gratuit). Mai este in apropiere un Aqua Parc, un castel vechi. Alte atractii le gasiti in orice pliant, totul este in functie de ce va place sa faceti. Daca va plimbati pe insula cu masina va fi dificil daca este o masina mare.

Insula merita vizitata, hotelul daca vi se potriveste. Noua ne-a placut.

Trimis de Gabise in 25.07.12 23:36:52
Validat / Publicat: 26.07.12 05:06:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Ouranopoli, Gerakina

VIZUALIZĂRI: 4374 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Piscina seara. Perdea de apa care cade dintr-o piscina in alta

[30.07.12 20:59:01]

Buna seara Gabise, urmeaza sa merg si eu pe 7 august la Eleon, spune-mi te rog cum ati procedat ca sa primiti camera in pavilionul central cu vedere la mare? Ati platit in plus sau ati dat o mica atentie la receptie? Si daca poti sa-mi spui ce numar aveau acele camere, m-ai ajuta foarte mult. Iti multumesc!

GabiseAUTOR REVIEW
[30.07.12 22:49:26]

@sorinelionel: Buna seara! Noi am optat pentru aceasta varianta la achizitionarea sejurului. Am platit la agentie 60 Euro/ camera acest supliment. Nu stiu daca se poate si la receptie insa eu am suspectat ca invart si acolo ceva. Stiu cel putin 2 cazuri care au ajuns seara si pentru o noapte nu au avut camera pentru care au optat desi erau platite de mult prin agentie. A doua zi s- a rezolvat dupa Ora de check- out.

Noi am avut camerele 342,328,316 si eram cu vedere la mare, cineva era la 333 si era tot in corpul central dar cu vedere la parc. Atunci nu m-am gandit dar acum rememorand cred ca cele pare erau toate cu vedere la mare pe etajul nostru.

Daca tot mergeti acolo imi permit sa va mai dau nu sfat. Nu va inghesuiti la amiaza si seara primii la masa (dimineata nu e problema)ci asteptati pana cand se mai raresc oamenii la masa.Veti gasi si mai usor masa si ospatarii sunt mai liberi, nu asteptati sa va aduca apa sau alte bauturi, nu stati la coada la mancare.Nu am avut probleme sa se termine mancarea si sa nu mai aduca.Daca mancati si intre mese retineti orele de gustare.

Daca faceti baie in mare, neaparat papuci adecvati.

Sper ca va sunt de folos aceste informatii, daca va mai pot ajuta cu placere!

Vacanta frumoasa si drum bun!

[31.07.12 06:20:35]

@Gabise: Multumesc frumos!

A&N
[02.02.13 22:33:11]

Salut!

Va rog sa imi spuneti, daca stiti la Eleon Zakynthos, superior family suite (cele cu piscina) sunt departe de plaja? Din ce am vazut din poze pe net ar fi in alt corp de cladiri decat cel principal. Dar masa unde se serveste? Exista mai multe restaurante?

[03.02.13 18:26:10]

@A&N: Buna seara!

Sunt cam la 200 de metri de plaja, adica foarte putin! O sa vedeti ca toate spectacolele de seara, se desfasoara langa voi!

Faceti cativa pasi, treceti prin hotel si sunteti la mare!

Mie personal, mi s-a parut un resort extra!

[03.02.13 18:34:45]

@A&N: Nici nu va trebuie mai multe restaurante pentru ca nu o sa stati la coada! Va sfatuiesc sa luati intr-o zi o croaziera si sa inconjurati insula! Sunt cateva plaje... de vis!!! Sau inchiriati o masina si vizitati toata insula... nu aveti ce pierde!!!

Peisajele ascunse si mancarea la tavernele private sunt EXCEPTIONALE!!!

A&N, Gabise, sorinelionel
Alte impresii din această RUBRICĂAtlantica Eleon Grand Resort [Tragaki]: