ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2012
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 25.08.11
JUL-2012

Zakynthos, o insula ca-n Rai... Hotel Eleon Grand Resort & Spa... nu chiar la fel cum ai crede!

Rai? Multi dintre noi nu stim cum arata si cum e acolo... dar putem sa ne inchipuim ca suntem acolo cand pasim intr-un loc cu adevarat superb.

Dupa doua zile petrecute in Atena (unde am vizitat Acropolele si tot ce era frumos de vizitat...) ne-am indreptat spre zakynthos. Pentru ca am fost cu masina, am avut de trecut cu bacul pana pe insula.

Superb... cu cat ne-am apropiat cu atat am inteles de ce majoritatea vedetelor tv au ales sa treaca pe acolo... probabil ca s-au turnat si multe filme si au avut de ce.

Ne-am apropiat tot mai mult de hotel, entuziasmati si fericiti ca o sa avem un concediu de vis. Intram, ne minunam, mergem la receptie sa ne preluam camerele.

Am fost 4 familii, fiecare am platit 1222 euro cash/familie, la o agentie din Sibiu pt un sejur all inclusive de 7 nopti la acest hotel. Copilul a fost inclus gratis. (611 euro de persoana, drumul ni l-am asigurat noi cu masina personala).

La receptie ni se spune zambind ca s-a comis o eroare si ca trebuie sa fim mutati la alt hotel in apropiere pentru o noapte intrucat nu este nici o camera disponibila... asta in conditiile in care am achitat biletul la agentie in Sibiu cu 2 luni inainte de concediu. Au incurcat borcanele, e clar. Ne-am suparat foarte tare si am incercat sa comunicam in germana si engleza cu 3 receptionere. Noi ne ratoiam la ele, ele zambeau si incercau sa rezolve situatia desi le venea sa ne dea cu ceva in cap probabil. Insa la atatia bani platiti, nu cred ca meritam asa ceva. Dupa un drum de mii de kilometri sa ti se spuna ca nu sunt camere la hotel... simti ca o iei razna. Ne-am gandit la toate variantele, daca cumva ne muta in alta parte si acolo ramanem pe tot sejurul? AICI ERAU 5 STELE acolo cate ar fi? Ni s-a spus ca beneficiem de serviciile all inclusive la acest hotel, doar vom dormi in altul. Sotul meu s-a suparat cel mai tare, dupa cateva momente una din receptionere face un anunt ,,Dl... x... dvs ramaneti aici, pt dvs este o camera. Prietenii dvs vor veni maine. ,,Initial nu am vrut sa acceptam camera, daca am venit toti sa plecam toti si vedem ce va mai fi. Dupa discutii cu prietenii, acestia ne-au zis ca ar fi mai bine sa acceptam, pentru ca macar unii dintre noi sa fie aici. Unul dintre prieteni a sunat la agentia cu care am venit, doamna de acolo nu facea decat sa-l abureasca si sa-i spuna sa ne intelegem cu cei de la hotel pt ca dansa nu are ce sa faca. Telefoane peste telefoane in roaming, nervi, pana la urma ne-am calmat pt ca nu am avut ce face. A urmat descarcarea bagajelor. A venit un majordom sa ne ia bagajele din masina sa ni le duca. Surpriza... am trecut intreaga curte in alta cladire auxiliara hotelului, nici macar nu am fost cazati in cladirea principala... si bineinteles ne-a dus la ultima camera pe stanga, in capatul holului. Dupa ceva vreme, am inteles ca era o camera de rezerva, care nu era data decat in situatii extreme, probabil si acelora cu dizabilitati, pentru ca in baie am vazut unele deosebiri fatza de o baie normala, in rest totul a fost ok, pat mare confortabil, pat pt copil f bun, plasma, balcon cu vedere in gradina, curcani, animale tot ce vrei. Patru piscine impecabile, una cu jacuzzi, baruri 3, unde puteai servi aproape orice. N-am avut nimic de obiectat.

Prosoapele se schimbau zilnic, cele de plaja mai uitau sa le ia pana am lasat ceva ciubuc. Alta pb f mare, internet wirless contra cost. Ne-a suparat acest aspect pentru ca nu se face asa ceva la un hotel de 5 stele care se respecta. Mancarea a fost f buna, felurite tipuri de mancare de la salate la mancare gatita, multe dulciuri si fructe, inghetate, tot ce-ti poftea inima.

Am facut o excursie cu un yaht care a costat 750 euro o jumatate de zi, doar noi 4 familii, un pret cam mare pt zonele vizitate. Agenta de la Tui Grecia ne-a cam fentat cand a spus ca vom fi dusi pe toata coasta sa putem vizita tot ce era furmos. Am fost doar la testoase si am trecut pe la laguna albastra fara oprire. Am poposit o ora in grote pentru scufundari, acelea au fost extraordinare. Scufundari am facut si la Navaggio, in alta zi am fost cu alta barca rapida sa l vedem, si am vazut renumirele Blue Caves, ceva de vis si de neuitat>Daca ajugi acolo poti sa spui ca a meritat toti banii din lume. Cu adevarat Rai pe pamant.

Toata lumea e ingrijorata de soarta grecilor, insa sunt oameni care stiu sa-si atraga turistii., Oriunde am mancat, la taverne sau in Atena, la final primeam un desert gratis, eram salutati si ni se strangea mana si ni se multumea ca am ales sa mancam la ei.

Am fost dezamgita de felul lor de mancare: gyros, care nu s-a ridicat la standardele gyrosului de la Berlin... dintr-un restaurant grecesc. Aici a fost altfel insa poate nu am nimerit un adevarat restaurant care sa serveasca asa ceva la aceeasi reteta. Berea Mythos este f buna si merita bauta. Cafea a fost buna, desi multa lume zice ca grecii nu au cafea buna. Noua ne-a placut, la fel si frapeul si multe alte bauturi, sa nu uitam de ouzo. Pentru mine tot o bautura cu gust de pasta de dinti ramane :)... Fiecare cu gustul lui.

In mare a fost super ok, insa cum spuneam cei de la Eleon Grand Resort nu se ridica la masura asteptarilor unui hotel de 5 stele. Serviciile nu sunt chiar de 5 stele, nu a fost curatenie bec, la masa doar seara erau puse fete de masa si servetele pentru a servi o cina adevarata, dimineata si la amiazi merele aratau ca de cantina.

Programul de seara a lasat mult de dorit. Niste englezi si englezoaice cu vocea strigatoare au incercat sa reproduca multe melodii din repertoriul international... am fost profund dezamagiti, mai degraba muzica si programul lor te trimitea la somn. In afara de sala de fitness unde nu am avut timp sa mergem totul costa, cum spuneam incepand de la internet... si o amarata de pensiune de la noi ofera wireless gratis. Rusine mare si un minus la fel de mare.

Mancarea mai ales cea de la gustari nu era lasata la discretie, la anumite ore era stransa si tavile ramaneau goale. De multe ori am dorit sa bem o cafea la ora 5 si sa mancam un chec... din pacate disparuse pana la cina de la ora 7.30 pauza... asa ceva iarasi nu e admis la un hotel care se respecta. Daca ar fi sa ma duc iarasi la Eleon grand resort nu m-as mai duce, acum... na... e alegerea fiecaruia insa eu nu va recomand sa dati atatia bani si sa va faceti nervi... insa Grecia si zakynthos l-as vizita oricand cu drag.

Poate ca data viitoare o sa aleg alta zona... insa insula mi-a demonstrat ca merita toti banii din lume pentru a fi descoperita. Un colt de rai... superb... superb superb!!!

Trimis de anca b in 24.07.12 20:48:33
Validat / Publicat: 24.07.12 22:14:12

VIZUALIZĂRI: 3798 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anca b); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.07.12 22:13:56]

Mutat la rubrica "Eleon Grand Resort [Tragaki]" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor.

Gabise
[24.07.12 23:09:14]

Am fost cred in aceeasi perioada la Eleon, noi am stat 7 nopti. Fratele meu a patit la fel cu cazarea, a fost cazat impreuna cu tatal meu si copilul intr- o suita cu doua camere si baie comuna desi aveau platite 2 camere in prima noapte. Cu mancarea noi am fost insa foarte multumiti si nu am mai fi putut manca nimic intre mese, iar pentru copii, stiind ca e pana la 17 tava cu dulciuri le luam pe o farfurie inainte cateva daca doreau. Iar cafea, ceai, sucuri erau la dozator la orice ora. Pentru vizitarea grotelor, Navagio, etc am inchiriat o barca din Agios Nicolaus cu 15 Euro/persona, copii gratuit.

Pe noi ne- a dezamagit plaja, pietrele din mare, pentru ca am venit la mare nu la piscina unde nu am intrat de loc. Plaja are Blue Flag in reclama, steagul l-am vazut dar plaja... Era un angajat cu o roaba si culegea pietrele din mare ducandu-le mai departe in larg. Poate peste cativa ani in ritmul asta va fi o plaja corespunzatoare... chiar daca e mica.

[25.07.12 04:55:41]

@Gabise, asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti sa ne povestesti mai pe larg despre sejurul tau la acest hotel, poti folosi linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

anca bAUTOR REVIEW
[25.07.12 10:25:50]

@Gabise: Si noi am vrut sa facem plaja la mare insa nu se putea decat de la sezlongurile din gradina cu maslini, plaja nu era intr-adevar, iar pe angajatul cu roaba l-am vazut si noi... Pacat pt ca acest hotel nu face nimic in acest sens. Daca mergeti, nu aveti ce cauta in mare fara papuci pt plaja pietroasa, nici noi nu am venit la mare ca sa facem baie la piscina (acest hotel cred ca merge pe aces aspect, piscinele inainte de toate), in afara de copii care au ales doar piscinele si toboganele pe apa, noi ne-am avantat cat am putut in mare pentru a face scufundari printre pesti. Atentie maxima la aricii de mare, sunt destui de multi si chiar si la mal. Desi am mers cu asigurare de sanatate pt calatorie, am avut noroc ca nu am intrat in nici un incident.

anca b, Gabise
Alte impresii din această RUBRICĂAtlantica Eleon Grand Resort [Tragaki]: