ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2012
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 21.06.11
JUL-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

Un hotel de luat in considerare pentru Side

Sibel Can & Tarkan- Cakmak Cakmak(2007)

Pot spune ca per ansamblu a fost din nou mai mult decat ne-am asteptat, pentru costul platit (1.740 EUR prin early booking - 2 pers+1 copil de 9 ani) pentru 7 nopti, deci eu si familia mea recomand acest hotel turistilor, pot spune ca m-as intoarce acolo oricand cu placere.

Iar acum pe scurt cateva cuvinte despre conditii:

- zborul si transferul: cu..., ca de obicei totul in conditii perfecte, atat in avion cat si la aeroportul din Antalya. Ghidul... de acolo, super OK, a vorbit aproape non-stop, dar la obiect si cu multe detalii, mai ales ca transferul a durat aproape 2 ore avand in vedere ca am fost al cincilea popas din cele 6 necesare depunerii turistilor la locatiile alese.

- personalul: deosebit de amabil, cunoscator de limba engleza la perfectie la receptie si la biroul de relatii cu clientii din hotel; cei de pe plaja, super OK, iar personalul din restaurant prompt si binedispus;

- plaja: apa foarte curata avand o varietate mare de peste atat la mal cat si mai spre larg; seara cat se insera spre capatul pontonului (unde adancimea apei era in jur de 3-4 metri) daca marea era linistita, o specie de peste ne oferea salturi spectaculoase prin apa; intrarea in mare este lina, dupa ce se trecea de cei 1,1 metri pe la 5-6 de tarm, aceasta atingea 1,6 metri abia pe la 70 metri de tarm, fiind cam pe la 1,4 metri la circa 50 metri de tarm; nisip fin peste toata plaja care are o latime de circa 80-90 metri si se intinde pe circa 300 metri, avand peste 900 sezlonguri, asezate sub cele 300 umbretute de soare, astfel ca se gaseau locuri libere si catre orele 10:00 pentru cei mai intarziati la plaja; singurul loc cu pietris fin (lat de circa 2 metri) era in apa la circa 2-3 metri de tarm, nefiind nevoie de papuci speciali; bineinteles ca dupa ora 10:30 nisipul frigea datorila soarelui si trebuia sa te deplasezi incaltat;

- piscinele: circa 2.800 metri patrati de apa foarte curata avand invariabil o adancime de 1,40 metri, respactiv 35 cm pentru copii; aceastea sunt situate in mai multe zone are resortului, inclusiv in jurul vilelor, unde poti sa cobori din camera direct in piscina; piscina interiora are dimensiunile de 40/10 metri si din ea se poate iesi direct afara prin niste fante de plastic; aqua park-ul are program de la 10:00 la 12:00 si de la 14:00 la 17:00, aici putand fi folosite 7 topogane diferite;

- SPA: modern, frumos, dar destul de scump si cu agenti destul de agasanti pe plaja unde “atacau” indeosebi persoanele vorbitoare de limba rusa;

- camera: potrivita si suficienta ca si dimensire (31.5 mp), un pat matrimonial de 2/2 m; mocheta; tv LCD cu diagonala de 66 cm si 57 canale prin cablu-satelit (fara canale romanesti), aer conditionat centralizat excelent cu reglare de temperatura, totul functional; un balcon de dimensiuni mici cu 2 scaune si masuta, precum si uscator; baia ca si in descrierea hotelului, presiune si temperatura foarte buna a apei, care se regla usor. Vederea la mare este destul de obstructionata de copacii din gradina hotelului, de accea pentru cine vrea sa veda marea trebuiesc cerute camere la ultinul etaj; minibarul improspatat zilnic continea 4 beri Efes, un Pepsi normal si unul Max, Mirinda, o apa plata la 1,5 l si una minerala; cameristele isi faceau datoria discret, schimband zilnic prosoapele si de 2 ori pe saptamana si asternuturile;

- restaurantul principal: per ansablu OK, servirea buna pentru bauturi, dar si debarasarea meselor; aerului conditionat eficient, baclavale si cataif in fiecare seara; micul dejun bogat indeosebi in branzeturi (peste 11 feluri zilnic) si preparate din ou, iar la un loc de cinste situandu-se fres-ul de protocale proaspat stoarse gratuit; pranzul normal cu cel putin 3 feluri de carne combinata intre pui, vita, peste si oaie; cina deosebit de bogata incluziv bufetul pentru cei mici;

- restaurantele a la carte: sunt cu taxa de 5 EUR, astfel ca nu am marsat in aceasta directie, dar au fost bine primite per ansamblu de catre turisti.

- animatia: potrivita, nu agasanta, dar nici iesita din comun “Don Omar – Dansa cu duru”, este hitul verii acolo

- serile tematice: foarte bine organizate (amfiteatru de 1.500 locuri cu masute), a excelat seara de alegere cuplu “Sueno”, cea de samba (cu trupa din Brazilia) si concertul lui Sibel Can (o populara cantareata de muzica folk din Turcia)

- baruri: numeroase ca si numar (14) avand coctailuri deosebite si folosind pahare de sticla, sucuri la Tetra-Pack si bauturi neindoite cu apa;

- excursii: de vizitat Side pentru a vedea monumente romane de peste 2000 ani, excursii cu vaporasul pe raul Mangavat si pe mare, luate direct de la hotel la preturi foarte bune (D-ul Can);

Observatii:

- apropo de turisti, procentele au fost in perioada in care am fost noi cazati de 45% turci; 35% rusi; 10% olandezi; nemti, croati, francezi si cateva familii de romani (5-6 cupluri)

- pentru cei care vor sa fie la curent cu lumea in orice moment. Exista, este gratuita si functionala reteaua wireless a hotelului, astfel ca in lobby, amfiteatru si in camerele din hotel, acoperirea este foarte buna, pe tot parcursul zilei si noptii. In schimb la vile si pe plaja, nu exista inca.

- si in regiunea Side la fel ca si la Kemer din final de iunie si pana in septembrie in copaci se gasesc niste insecte numite insecte de august, care de dimineata de la orele 5:00 si pana seara inainte de a se intuneca fac un zgomot caracteristic, destul de puternic, dar care nu se aude de exeplu in camera datorita izolarii bune cu exteriorul, iar pe plaja nu se aud din cauza ca nu exista copaci in apropiere.

- am avut o mica problema la cazare, ajungand la orele 18:00 la hotel, ne-a fost oferita o camera la vila in loc de hotel, cu scuzele de rigoare si cu un cadou pentru acest lucru, avand promisiunea ca a doua zi totul va reintra in normal si asa a si fost. Mentionez ca de aceasta data nu am mai strecurat nimic in pasaport...

Trimis de iusti1968 in 23.07.12 20:48:31
Validat / Publicat: 23.07.12 22:20:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kemer (La Mer); Kundu (Porto Bello); Lara (Kervansaray Lara); Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 3559 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iusti1968); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 fagure la micul dejun
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [23.07.12 22:33:48]

@iusti1968, hotelul are patinoar pe langa luna park?

MCM
    [23.07.12 22:45:57]

Insecta galagioasa este cicada europeana. Se gasese atat in Turcia, cat si in Grecia (si nu numai). Are cca 5 cm lungime si se camufleaza f bine pe coaja copacilor. Canta numai ziua, iar daca simte miscare in apropiere tace. A, si numele cicada provine din latina, inseamna ” bazaitor “

Iar grecii ii spun tzitzikas. Nuu, nu tzatziki, numai la mancare va ganditi ))

iusti1968AUTOR REVIEW
    [24.07.12 09:39:07]

Andox: patinoarul a fost transformat de anul trecut intr-un spatiu dedicat masinutelor tip karting cu o separare pe mijloc din cauciucuri, dar care sunt electrice, iar viteza maxima este de 5 km/ora. Mai bine lasau patinoarul, dar...

iusti1968AUTOR REVIEW
    [24.07.12 09:47:46]

MCM, multumesc mult pentru lamurirea adusa in legatura cu aceasta insecta. Chiar am incercat sa o zaresc, dar cu toate ca ma aflam la circa 20-30 cm de ea, langa un copac nu am reusit sa o vad, are un camuflaj excelent

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [24.07.12 15:22:12]

@iusti1968: Multumesc pentru informatie.

raducondulimazi
    [16.01.13 14:43:20]

Intrucat am rezervare in luna iulie la Sueno Beach, va rog sa ma lamuriti daca in zona vilelor cu piscina (unde am cazarea) exista restaurant sau bar si daca la baruri se servesc si bauturi alcoolice internationale. Multumesc!

iusti1968, MCM, raducondulimazi
    Alte impresii din această RUBRICĂSueno Beach Side Hotel [Sorgun]: