ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2013

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Un concediu ratat!

Bună ziua!

Am ajuns în România aseară in jurul orei 22.00 şi încă sunt sub influenta negativă a acestui sejur.

Voi incepe prin a spune că nu am mai postat impresii, dar am fost in multe vacanţe folosind informaţiile de pe acest site. Pentru aceasta locatie, până la data plecării mele, nu erau postate impresii actuale, ceea ce a facut ca şocul să fie şi mai mare.

Voi încerca să fiu foarte punctual şi scurt în exprimare, dar dezamăgit de faptul că cele ce le voi scrie nu vor folosi nimănui anul acesta, sezonul vacanţelor fiind la final.

1. CAZAREA: Am ajuns la hotel în jurul orei 11.00, formalităţile de cazare şi preluarea camerei durând până la ora 15.00. În toată această perioadă am încercat sa le explic că doresc doua camere alaturate, situate la un etaj intermediar. Acest lucru a fost posibil doar după ce am oferit celui de la recepţie 20 euro.

2. CAMERA nu foarte mare dar curată, curăţenia se face zilnic, minibarul este completat zilnic cu răcoritoare şi bere la doză.

3. MASA sărăcăcioasă, nediversificată şi servită ca la cantinele muncitoresti din Eforie Sud, sala de mese fiind subdimensionată faţă de numărul mare de turişti. Dimineaţa, masa era formată din două-trei feluri de brânzeturi, ouă fierte, o omletă fadă, ouă ochiuri, crenvursti fierţi în sos de rosii, măsline şi câteva feluri de dulceaţă. Masa de prânz era la fel de sărăcăcioasă ca micul dejun, aceasta fiind formată din mâncăruri foarte picante, un gulaş bunicel şi mult mult mult MACROU. Ca şi desert, oferta de dulciuri era foarte limitată, lipsind cu desăvârşire baclavalele si alte prăjituri sofisticate cu care am fost obişnuit în Turcia. Masa de seară era singura la care se putea servi un grătar de pui. Toate aceste mese "bogate " sunt asezonate cu bere (răsuflată) la dozator, băuturi răcoritoare de tip TEC (de foarte proastă calitate), vin roşu sau alb de o calitate accepabilă, iar cireşica de pe tort o constituie un individ arogant care fotografiază mesele turiştilor (în special a copiilor) după plecarea acestora, având o figură vizibil deranjată de faptul că râmâne mâncare în farfurii. De remarcat sunt şi diferitele cocktailuri servite în pahare de plastic la piscină şi în pahare tip "muştar de Tecuci" la loby sau alte locaţii "selecte".

Acele terase care servesc diferite preparate tradiţionale (cartof copt, kebap, îngheţată) între mesele principale, la acest hotel sunt deschise exact în perioada in care se serveşte prânzul, aşa că trebuie să alegi între masa principală şi aceste "gustări".

Ca si puncte bune la capitolul masă, trebuie menţionată pizza care se servea la terasă şi cafeaua turcească.

4. PLAJA este superbă, cu nisip fin şi fără loc de comentarii, singura observaţie fiind aceea că dupâ ora şapte nu mai erau şezlonguri libere nici pe pontonul amenajat dar nici în primele rânduri de pe nisip.

5. PERSONALUL cred ca este instruit şi pregătit special pentru ca turistii străini să nu mai revină la acest hotel, având o atitudine deranjată de faptul că exişti. Dacă esti străin, nu te bucuri de acelaşi tratament ca turistii turci, majoritari în acest hotel, ci eşti tratat ca un individ de mâna a doua. Timp de opt zile nu am fost salutat de niciunul dintre angajaţii acestui resort şi de zâmbit a zâmbit un singur ospătar care cred că era în trecere.

6. DIVERTISMENT - în fiecare seară erau organizate diferite spectacole muzicale, spectacole la care nu am avut loc, mesele fiind ocupate începînd de la ora 18.00, ora de incepere a spectacolelor fiind 20.00 - 21.00. La aceste spectacole erau invitaţi artişti turci care pe mine nu m-au impresionat, dar bănuiesc că erau cotaţi binişor pe plan local dat fiind gradul de ocupare a locurilor. Dacă nu constituiau nume grele ale muzicii uşoare turceşti, singura explicaţie pentru numărul mare de "admiratori" este aceea că nu puteai face altceva până la ora 22.30 când începea o discotecă "obosită", discotecă ce se incheia la ora 24.00.

Am uitat să menţionez că într-o seară, la unul din barurile de la loby (erau trei de toate şi aici se desfăşura "viaţa de noapte") a cântat un individ, două sau trei melodii la pian. Asta se întâmpla în prima seară, în serile următoare singura animaţie din cele trei baruri o constituia un televizor "blocat" pe un canal turcesc de muzică şi mulţimea de copii care jucau mima sau lapte gros.

7. PISCINELE sunt suficiente ca si număr dar mici ca suprafaţă, adâncimea este de 1,4 metri, apa fiind tratată cu mult prea mult clor. Secţiunea rezervată topoganelor era OK, aceasta fiind formată din 7 topogane care pot satisface nevoile turiştilor.

8. CHECK OUT - deorece transferul era programat la ora 16.00, personalul de la receptie a fost "foarte amabil" si nu a răspuns rugăminţii noastre de a preda camera cu o oră mai târziu, ci am fost invitaţi "politicos" să părăsim camera incepând cu ora 12.00, oferindu-ne posibilitatea să ne "bucurăm" de loby timp de patru ore (lucru care mi-a amintit de anii tinereţii, când aşteptam trenul în gara Costineşti, călare pe bagaje).

În concluzie, nu recomand acest hotel turiştilor români.

Trimis de adihan in 03.09.13 22:24:13
Validat / Publicat: 03.09.13 23:27:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Miracle, Delphin Botanik, Delphin Palace.

VIZUALIZĂRI: 3873 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adihan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[03.09.13 23:22:33]

@adihan: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

alingasca*
    [05.09.13 11:19:12]

cum a fost transferul aeroport-hotel si retur?

ms

A.G.

adihanAUTOR REVIEW
    [06.09.13 20:27:07]

@alingasca: BUNA SEARA!

Transferul aeroport - hotel si retur a fost ireprosabil. Acest lucru nu tine de hotel (spre norocul meu).

adihan, alingasca*
    Alte impresii din această RUBRICĂSueno Beach Side Hotel [Sorgun]: