ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2009
GR. VÂRSTĂ: sub 20 ani
ÎNSCRIS: 13.08.08
JUN-2009

Turcia, tara cu o mie de fete

Asa cum am mentionat si in review-urile anterioare nu sunt la prima vacanta in Turcia si nici la acest hotel. Consider ca am descris in detaliu hotelul insa acum mai am de adaugat decat anumite informatii despre evolutia hotelului.

PLUSURI:

- ospitalitatea personalului

- plaja foarte ingrijita si bine intretinuta

- animatia in timpul zilei

- varietatea mancarurilor

- prezenta vegetatiei si a plantelor pe toata suprafata hotelului

- interesul prezentat de personal in a invata cateva notiuni elementare de limba romana

- jocurile de la piscina

MINUSURI:

- show-urile desfasurate seara in amfiteatru (ceva mai putin atractive decat in anii trecuti)

- prezenta romanilor in proportii din ce in ce mai mari, fapt ce implica un inevitabil disconfort (astia suntem: galagiosi, badarani, neciopliti)

- amplasarea hotelului la o distanta relativ mare de oras (pe mine personal nu m-a deranjat, noi fiind cu masina)

E bine de stiut ca:

- anul acesta s-a deschis "Luna Park", un mini parc de distractii pentru cei mici (accesul este gratuit, hotelul punand la dispozitie oaspetilor pana in 14 ani cateva fise gratuit)

- se afla o mica "sala de gimnastica" chiar in aer liber

- li se acorda o mare importanta copiilor de orice varsta (Solino Club, Teenage Club

- hotelul are personal competent care se ocupa de cei mici de dimineata si pana seara (de fiecare data ii costumau in pirati, printese, etc), organizeaza concursuri pe plaja si la piscina special pentru ei

- aproximativ 70-75% din turisti sunt de origine romana (nr. care pare sa creasca de la an la an, de aici si interesul personalului de a invata romana) si creeaza o atmosfera destul de ostila sa zicem. Intr-o zi am "asistat" la discutia dintre doua doamne "respectabile" care multumite "ca astia n-are tantari si muste", dar si mai multumite pentru ca puteau vorbi de pe un palier pe celalalt (una dintre ele fiind cazata cu un etaj mai sus insa nu se sfia sa ridice vocea cat o tineau corzile vocale)

- la receptie jocurile (table, sah, carti de joc) au diparut odata cu valul de romani (rusinos!! )

Personal am avut un sejur reusit de fiecare data, nu am intampinat probleme si va doresc si dvs. acelasi lucru. Va recomand calduros hotelul si statiunea in sine. Belek-ul este una dintre cele mai noi statiuni cu plaje lungi, sate de vacanta, hoteluri moderne, terenuri de golf, situata intr-un cadru natural feeric si scaldata de razele soarelui aproape 300 de zile pe an. Raspund cu placere oricaror intrebari si va doresc tuturor vacante reusite!!

"Imul hotelului", adaugat ulterior la solicitarea autoarei:

Trimis de Miss Butterfly in 31.07.09 14:31:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Belek, Kemer, Antalya, Kusadasi, Pamukkale, Marmaris, Istanbul

VIZUALIZĂRI: 4051 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Miss Butterfly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 o parte din plaja

[31.07.09 14:37:36]

Initial nu as fi vrut sa postez un al doilea set de impresii pentru ca personal nu mi se pare corect ca aceesi persoana sa acorde de 2 ori note aceluiasi hotel, chiar daca a fost acolo de mai multe ori, insa la sugestia webmasterului le-am publicat pe site.

Cand o sa descarc fotografiile din telefon o sa le atasez si pe acelea in speranta ca o sa fie un punct de sustinere a impresiilor.

[31.07.09 15:04:05]

Cum ti-am spus, daca ai fost in ani diferiti, e absolut okey.

E interesant chiar de vazut ce s-a schimbat (atat la hotel cat si, cateodata, in perceperea turistului - la tine nu e cazul, ca ai revenit a treia oara, daca am inteles bine; dar uneori a doua oara nu mai e ca prima data...)

[31.07.09 16:20:47]

Sa stii ca si eu am constatat [din impresiile turistilor] ca la majoritatea hotelurilor a doua oara nu mai e la fel ca prima data; la mine a fost intr-adevar al treilea sejur si pot afirma ca toti cei din conducerea hotelului au invatat (probabil) din experienta altor lanturi hoteliere de succes si de la an la an aduc ceva nou; mie chiar mi se pare ca se preocupa de imaginea hotelului si chiar ii intereseaza parerile turistilor...

Chiar daca de majoritatea agentiilor de turism este considerat ca fiind de 4*+, se vede ca echipa manageriala lucreaza din greu pentru a ajunge standardele de 5*.

Eu o sa revin oricand cu placere.

[09.08.09 11:19:42]

Spuneti-mi va rog ptr. inchirierea sifului cat se plateste?

[09.08.09 11:30:59]

Denis sincer habar nu am cat se plateste pentru ca noi nu am avut niciodata nevoie de el; ne-am lasat de fiecare data lucrurile de valoare in camera fara sa avem vreodata surpriza neplacuta de a ne lipsi ceva.

In orice caz nu cred ca are sa coste prea mult.

Vacanta placuta!!!!

[09.08.09 13:19:01]

Nu mi se pare deloc elegant expresia din comentariul tau----"astia suntem: galagiosi, badarani, neciopliti"---.

Poate ar trebui sa fii mai toleranta sau sa ai lb controlat.

[09.08.09 13:23:46]

Imi cer scuze daca am jignit pe cineva prin expresiile folosite. Incerc sa-mi controlez limbajul pe cat posibil, nu sunt o persoana vulgara in niciun caz, insa nu am gasit ceva mai potrivit...

[09.08.09 13:24:51]

Dar sincer... nu am si eu dreptate? ! ? Daca ai citit cu atentie setul de impresii probabil ai vazut si argumentele... nu am vrut sa jignesc pe nimeni nejustificat... Insa daca respectivele cuvinte sunt jignitoare la adresa cuiva o sa incerc sa gasesc ceva mai adecvat si cu ajutorul lui webmaster o sa retusez... Inca o data imi cer scuze... nu a fost intentia mea...

[09.08.09 13:29:32]

Ok,fiecare se exprima cum vrea. Nu am fost la acel hotel insa nu mi-a placut expresia ta,atat.

Nu e de ajuns ca tara este per ansamblu caracterizata in toate felurile si nu de bine.Daca noi,romanii ne exprimam asa apoi.......ce pretentii sa mai avem? Poate sa emigram !?!?!

Rea sau buna,e tara mea !!!!!!!!!!!!!!

[09.08.09 13:34:50]

Pentru simplul fapt ca sunt romanca nu ar trebui sa ascund defectele compatriotilor, nu? ! ? Nu am scris despre toate lucrurile care m-au deranjat la romanii prezenti in hotel pentru ca la urma urmei era un set de impresii despre Belek Beach si nu despre comportamentul oaspetilor. Daca limbajul meu ti s-a parut deplasat atunci pot sa iti insirui toate motivele pentru care am considerat ca limbajul este "potrivit".

Din cauza comportamentului unora ne-am facut de ras in fata strainilor... nu e o noutate...poate ca nu patriotismul ma caracterizeaza insa sunt realista...nu stiu daca te-ar fi incalzit cu ceva sa fi scris ca atmosfera a fost super datorita romanilor cand de fapt toti stim ce "natie" suntem... las la aprecierea voastra

[09.08.09 13:55:29]

Esti atat de revoltata!

Daca tu esti altfel decat ceilalti atunci nu mai generaliza si nu te mai baga in "mocirla" altora. Insa asa ai scris tu mai sus:

- (astia suntem: galagiosi, badarani, neciopliti) ---deci si tu esti la fel

-"... cand de fapt toti stim ce "natie" suntem... "---deci si tu esti la fel

Se pare ca te autocaracterizezi.

Sorry webmaster, nu m-am putut abtine.

Oricum, ma limitez aici si nu voi mai comenta.

Cred ca "enough it's enough"!

[09.08.09 14:34:08]

Prefer sa nu raspund "provocarilor". Cum ar spune webmaster: "ataca ideile in sine si nu persoana".

Atata timp cat mi te adresezi politicos si ai intrebari legate de vreo statiune sau de vreun hotel iti raspund cu cea mai mare placere.

O zi frumoasa!!

[09.08.09 20:11:18]

Denis intre timp "m-am documentat" si am aflat datorita unui alt membru al acestui site ( respectiv pepi2124) ca activarea safe-ului te costa 2 euro pe zi si achiti la receptie.

Vacanta placuta!!

[10.08.09 07:20:10]

Multumesc mult Miss Butterfly,

Cu camerista cum ati rezolvat-o? Cat ati dat tips... ? Sa-mi spui te rog si cum ati rezolvat la receptie... Tips?

[10.08.09 10:15:22]

Personalul este foarte amabil, atat cameristele cat si receptionerii sunt mereu cu zambetul pe buze si isi fac treaba indiferent ca le dai sau nu bacsis.

La receptie nu am dat niciodata "tips", tipii erau destul de amabili, cunosc germana, rusa si engleza (nu cum s-a mai spus ca nu cunosc nicio limba straina; nu i-am luat la verificat pe toti, dar ne-am descurcat), ne-au dat camera pe care o aveam rezervata cu vedere la mare, spatioasa, curata. Nu au fost probleme din punctul asta de vedere.

Cameristele erau intotdeauna foarte atente, mereu gaseam prosoapele si asternuturile aranjate in diferite forme (porumbei, lebede, flori, etc), flori de camp si petale de trandafiri in camera.

I-am lasat de cateva ori vreo 10$ pe pat si de fiecare data ii gaseam acolo; pana intr-o zi cand am chemat-o si i-am explicat de ce lasam banii acolo, ca erau pentru serviciile de curatenie. (cameristele in afara de turca si putina germana nu prea stiu, asa ca o pantomima... e binevenita).

Oricum indiferent ca le dai sau nu bacsis personalul isi face bine treaba.

[10.08.09 10:16:41]

Daca mai ai ceva nelamuriri iti raspund cu mare placere.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [10.08.09 10:21:44]

MissB: glumind un pic, 10$ inseamna aproape salariul lor pe o luna. Asa ca nu au fost sigure daca e "tip" sau i-ati uitat din greseala acolo.

Personal v-as recomanda sa lasati 1-2, maxim 5 dolari, este suficient; mai mult dati doar daca sunteti deplin incantati si vreti sa-i multumiti in mod special (la final de sejur, atunci as lasa eu)

[10.08.09 10:37:56]

Multumesc ptr lamuriri.

[10.08.09 11:32:46]

Transportul pana in cel mai apropiat oras cu ce se poate realiza (taxi; autobuz; costuri) ? In zona Resortului sunt magazine ptr. suveniruri?

Noi mergem ''impachetati'' si suntem ptr. prima oara in Turcia iar sejurul fiind de numai 8 zile nu cred ca o sa mergem in excursiile obtionale.

Ce se poate vizita in oras?

[10.08.09 14:19:13]

Resortul este destul de departe de orasul propriu zis ( Belek); el este situat mai degraba in Serik. Se afla la 15 km de centrul orasuluisi la aproximativ 40-45 de centrul Antalyei. Noi am mers cu masina, dar am auzit ca trec autobuze, microbuze, ceva de genul asta. Un pret nu as putea sa iti dau, dar ma interesez si daca aflu ceva iti spun.

In Belek nu prea ai ce sa vizitezi, este pur si simplu o statiune pe litoral; istoria nu prea si-a pus amprenta asupra ei. De vazut nu sunt prea multe. Poti merge la Amfitatrul Aspendos care e prin imprejurimi. 8 zile nu sunt suficiente sa mergi si la plaja si sa vizitezi, iar daca alegi excursiile optionale pierzi mai toata ziua, plus ca plecarea este dis de dimineata( in jurul orei 5-6 cateodata, depinde ce alegi).

Cu toate astea daca te hotarasti sa mergi intr-una din excursii iti recomand Pamukkale ("cetatea" de calcar- unica in lume), cascada Manavgat, Mira-Kekova ( legenda Sf Nicolae si a lui Mos Craciun, amfiteatrul antic, cavourile si basoreliefurile cioplite in stanca muntelui); daca alegi sa mergi pe Insula Kekova, priviind in adancul apei marii poti observa ruinele vechiului oras. Si Capadocchia ar fi o destinatie unica in Turcia; este un labirint de orase subterane, adaposteste peste 600 de manastiri sapate in stanca; se pot admira masive si munti cu forme bizare formate din lava vulcanilor activi cu milioane de ani in urma.

Daca mergi cu masina si ai si copii poti merge in Antalya intr-una din seri in parcul de distractii, parca Aktur Park se numea.

[10.08.09 14:23:57]

Din punct de vedere al suvenirurilor nu ai de ce sa iti faci griji. La "subsolul" hotelului este un mic "lant" de magazine (haine, suveniruri, jucarii, pielarie,vederi, aur, argint, costume traditionale), dar s-a deschis si in zona un bazar care este foarte aproape de hotel ( circa 5 min de mers pe jos ); cu siguranta o sa-l vedeti in timp ce mergeti spre hotel (apropos drumul spre hotel este cu totul dezolant, numai camp, ti se pare ca nu e nici urma de civilizatie, dupa care apare si "oaza din desert").

Preturile din bazar sunt acceptabile, negociabile; cu siguranta ca si voi o sa va intoarceti cu o valiza de suveniruri.

[10.08.09 14:31:07]

Nu stiu daca se poate sa atasez vreun link... sper sa nu deranjeze pe nimeni.. aici gasesti mai multe detalii

[10.08.09 14:44:40]

Multumesc.Deocamdata am ramas in ''pana '' de intrebari.

[10.08.09 15:17:39]

tm67bru sa nu se inteleaga gresit.. nu i-am lasat cameristei de fiecare data cate 10$. I-am lasat intr-o zi pe pat si nu i-a luat, la fel si in urmatoarele 2 zile dupa care i i-am dat personal; deci se poate considera ca i-am dat la sfarsitul sejurului

oricum merci de sfat

[11.08.09 14:25:25]

denis67 tocmai ce mi-am amintit ca martea pe soseaua ce duce spre hotel se deschide un bazar "improvizat"; comerciantii vin cu tarabele si marfurile si se intind pe o raza de 2-3 km, circulatia pe un sens al soselei fiind deviat; e o alegere destul de inspirata pentru achizitionarea suvenirurilor sau a unor obiecte traditionale ( pielarie, ceramica, scoci,etc).

Nu pot sa garantez ca va fi si in perioada asta; insa e destul de aproape de hotel ( vreo 5-7 min de mers pe jos).

[23.08.09 18:05:39]

Am si eu cateva intrebari. Saptamana viitoare mergem si noi la acest resort si as vrea sa stiu daca au si canale de televiziune romanesti. Daca da care sunt acelea?

Am citit pe sitteul complexului ca au all inclusive dar au si ultra all inclusive. Cum se face diferentierea intre unii si altii?

Multumesc

[23.08.09 20:11:55]

Omideee resortul asigura in fiecare camera televizor cu cablu satelit, au si canale de televiziune romanesti (TVRi, Protv international) mai sunt si pentru copii o gramada de posturi de desene animate insa nu toate traduse (de exemplu Cartoon Network - engleza, Jetix, care la ei a ramas Fox Kids -engleza, si altele gen Minimax sau ceva pentru nou nascuti - diferite sunete, lumini, bile care se plimba ca sa le atraga atentia).

Nu stiu daca te interesau si canalele pentru copii, nu aveam de unde sa stiu, insa am scris pentru orice eventualitate.

Cat despre conceptele All Inclusive si Ultra All Inclusive singurele diferentieri se fac in materie de:

- bratara pe care o veti primi (portocalie pt. AI si verde pentru UAI)

- bauturi si cockteiluri servite la lobby bar (in cadrul conceptului de ULtra All Inclusive, oaspetii vor beneficia de o gama mai larga de bauturi din import; pe cand All Inclusive permite consumarea urmatoarelor tipuri de bauturi (sucuri, vinuri, apa plata/minerala, bere, ayran, raki, bauturi alcoolice locale, traditionale; whisky, vodka, cognac insa de productie locala; o gama mai restransa de cockteiluri, insa si unele facute "la comanda" in functie de ce doresti tu sa contina).

In rest, oaspetii indiferent ca au cumparat un sejur AI sau UAI beneficiaza de aceleasi facilitati: accesul la tirul cu arcul, darts, dansuri turcesti, spectacole din amfiteatru, mini fotbal, mini golf, tenis de camp, volei pe plaja, concursuri la piscina, utilizarea toboganelor; folosirea salii de sport, a tuturor piscinelor, a clubului pentru copii Solino, accesul in Luna Park (doar copii pana in 14 ani), dar si in tarcul amenajat cu pauni, struti, etc; se permite accesul in zona spa, a magazinelor (insa este cu plata; la spa este gratuit hamam-ul si jacuzzi-ul).

Tratamentul turistilor nu se face in functie de AI sau UAI, toti fiind tratati cu acelasi respect si amabilitate; cu toate ca unii ar trebui tratati in functie de comportamentul propriu. (parere personala pe care nu stiu cat de bine a fost sa o trec aici, insa imi asum eventualele "riscuri").

Daca vrei mai multe detalii referitor la conceptele de AI si UAI, le poti gasi intr-un review/ecou al meu scris anterior la acelasi hotel - aici, respectiv aici .

Vacanta placuta si o seara linistita!!

Miss B

[23.08.09 20:17:00]

done

[23.08.09 20:22:12]

merci

[24.08.09 08:18:14]

Ma interesa daca au Antena 1. Plecam duminica si seara la ora 21 este meciul anului. Steaua - Dinamo.

Este transmis pe Antena 1.

Multumesc pt informatii.

[24.08.09 10:39:56]

Eh uite ca de antena 1 nu imi amintesc sa fi fost... noi nu prea am stat prin camera... ai mei spun ca ar fi fost antena 3... asa ca... nu stiu... ei pot prinde decat posturile internationale (gen protv, tvr).

Poate ai noroc si cauti in grila lor de programe si gasesti antena 1, desi ma indoiesc... dar daca ma gandesc mai bine... daca au antena 3 de ce nu ar avea si antena 1?

Eh si rezultatul meciului nu e atat de greu de ghicit; sigur trebuie sa fie in favoarea Stelei

Dar daca mergi cu laptop-ul dupa tine poti sa-l urmaresti online...

[24.08.09 10:41:06]

Aaa si cel mai important: te astept cu impresii la revenirea din vacanta...

[28.08.09 19:16:44]

@ OMIDEEE : pentru mai multe detalii despre conceptele AI si UAI acceseaza pagina oficiala a hotelului; ti-am atasat si eu linkul pentru orice eventualitate

[28.08.09 20:14:21]

Multumesc de informatie, dar deja il cunosc pe din afara.

Am o intrebare. Ai fost si la alt resort in Turcia?

Eu personal am fost si la Pine Bay Hollyday resort si la Delphin de Luxe resort.

Am fost la Pine Bay 3 ani la rand. Dezamagire de la an la an.

La Delphin insa da. Acolo am vazut intradevar servicii de calitate , mai ales dupa ultima dezamagire de la Pine Bay.

[28.08.09 20:31:15]

Noi de 3 ani ne petrecem vacantele la Belek Beach; am fost multumiti de servicii, dar si de pret care este simtitor mai mic decat al celorlalte resorturi de 5*; asa ca iti recomand sa iti adaptezi asteptarile in functie de pretul platit...

Am mai fost la Daima Resort in Kemer, Akka Antedon Deluxe Kemer, Sea Life Antalya (insa nu recent)... nu pot sa zic ca am in "CV-ul turistic" hoteluri de lux, insa zic eu ca te poti simti bine si pe bani putini; perfectiunea este relativa...

Mai depinde si de atitudinea omului; eu sincer nu ma duc in vacanta sa intorc mobilierul pe o parte si pe cealalta sa vad daca are vreun defect si sa caut nod in papura; in plus, o astfel de atitudine iti poate strica concediul definitiv; vacanta fara cusur... mai rar... nu poti sa multumesti pe toata lumea; insa se vede ca isi dau interesul si se straduiesc sa te faca sa te simti bine...

Nu am fost la Delphin Deluxe, nu cunosc, dar din cele citite pe net, tind sa cred ca are standarde mai inalte decat cele ale Belek Beach-ului... Daca vrei o vacanta de lux nu pot sa-ti spun ca ai facut alegerea cea mai inspirata; in rest e ok; nu presteaza servicii de prima clasa, dar personalul este foarte amabil, ospitalier, etc si daca nu ai pretentii de "sampanie la micul dejun" cu siguranta vei avea o vacanta reusita...

[28.08.09 20:32:59]

P. S.1 Cum majoritatea turistilor sunt romani, cred ca in resort deja se vorbeste romana

P.S 2: Odata ce ai fost la Delphin este mai greu sa fii la fel de multumit si de Belek Beach. Dupa Pine Bay mai mergea... sper ca ti-am creat o imagine cat mai aproape de realitatea... la urma urmei este bine sa stii la ce sa te astepti..

[28.08.09 20:40:40]

Cand am fost prima data in TR eram singuri romani.

Vreau sa-ti spun ca a fost mult mai bine decat atunci cand am gasit in hotel 50% connationali.

Si ca servire si ca , confort.

[28.08.09 20:44:37]

Asta cu siguranta... nici nu am zis ca o sa fie situatia roz pentru faptul ca vreo 70% din turisti sunt de nationalitate romana, ba din contra... nu scriu mai mult ca sa nu intru in polemica din nou cu alti membrii pe tema asta... dar pur si simplu e parerea mea si nu mi-o schimb; ca este acceptata sau nu... asta e... nu e vina mea ca unii dintre ei s-au simtit vizati de cele spuse de mine; eu m-am referit in general... anyway...

Eu am incadrat prezenta romanilor in numar din ce in ce mai mare ca fiind un punct "slab" al hotelului... [ bineinteles ca aici ma refer la o anumita categorie de romani], insa nu o sa interzica intrarea lor in hotel din acest motiv.. pu si simplu e o situatie iremediabila dpdv al hotelului, fiind neputinciosi in fata unei asemenea situatii... si la urma urmei ei fac turism pe banii nostri... atata timp cat le umplem hotelurile la capacitatea lor maxima, pe ei nu ii intereseaza de gradul de cultura si educatie a unora dintre conationali...

niccu
    [28.08.09 21:02:57]

Fara suparare dar uni chiar ar trebui sa ia lectii de comportament inainte de iesirea din tara(casa*)

Idea este ca neciopliti si prost manierati o sa tot gasim pe masura ce Turcia devine o destinatie mai cautata decit litoralul nostru.

[28.08.09 21:26:09]

citez un "mare clasic in viata":

"tara e frumoasa desi locuita/iar natia noastra este una tare deosebita"

[28.08.09 21:27:56]

Asta este, nu avem ce face.

Daca nu au primit educatie acasa nu ne apucam noi sa facem scoala cu ei.

adrian76
    [23.10.09 23:31:15]

Buna. Cand pleci la Disney?

[24.10.09 21:42:44]

Salut!!! Pai in vacanta de vara pana atunci.. savin' money

P.S. Cum tu ai fost deja pe acolo, mi-ar placea sa-mi dai niste sfaturi in legatura cu Franta, Paris,etc, gen: ce nu trebuie sa faci, tips, ce merita vizitat...mi-ar prinde bine.. merci si o seara placuta!!!!

[02.12.09 18:50:49]

webmaster99 cum stiu ca tu te ocupi personal de atasarea melodiilor, poti sa imi inserezi si mie la inceputul reviews-ului urmatoarea melodie? Stiu ca "din motive de uniformitate" se doreste ca toate melodiile (if possbile) sa fie de pe trilulilu, insa pe aceasta chiar nu am gasit-o; si culmea o consider cea mai potrivita din simplul motiv ca e "imnul hotelului", daca se poate spune si asa) Nu e cine stie ce, dar cred ca il simbolizeaza si cei care AuFostAcolo stiu asta...

P.S. As putea sa fac cateva modificari in interiorul textului? Fiindca de abia am vazut cate repetitii am facut in primul paragraf: -< din graba sau in mod inconstient (sper)

Merci mult.

[02.12.09 19:14:49]

web99 e "invoita" pana dupa ora 20 - adaugat de mine videoclipul solicitat.

Cu modificarea e mai complicat -- iti scriu (mai tarziu sau maine dimineata) un mail cu instructiuni

[02.12.09 19:18:14]

merci webmaster; si astept instructiunile... atunci cand ai timp; nu e o urgenta

P.S. credeam ca macar odata o sa nimeresc webmasterul "de serviciu" )

[15.02.10 14:39:34]

Postez acest ecou in speranta ca userul Camelia79 il va citi. Am primit un mesaj pe mail din partea acesteia, mesaj ce include un set de intrebari despre hotelul Belek Beach Resort. Din pacate nu are activata optiunea conform careia poate primi mesaje, asa ca raspunsul meu va intarzia sa apara. O rog ca daca citeste acest ecou sa isi activeze optiunea sau sa imi indice o adresa de e-mail valida pe care sa pot trimite raspunsul (nu as vrea sa creada ca evit anumite intrebari/raspunsuri). Multumesc si rog wbm sa retraga pma standard acordate ecoului.

[15.02.10 15:06:44]

Hmmm... Am gandit acea optiune pusa implicit pe zero (="nu doresc sa primesc mesaje de la alti utilizatori") pentru ca intimitatea utilizatorului este foarte importanta din punctul meu de vedere.

Totusi, avand in vedere acest caz, imi reconsider decizia: toate conturile nou-create vor avea aceasta optiune pe 1 (pe 'accept mesaje de la alti utilizatori'). Bieninteles, daca cineva nu doreste sa primeasca aceste mesaje, poate seta optiunea pe NU.

Conturile create anterior nu sunt deloc afectate de aceasta decizie - doar cele care se vor crea de astazi incolo.

MissB: am setat manual si pentru contul CAMELIA79 acceptul de a primi mesaje, poti sa-i scrii.

[19.02.10 17:04:32]

web se poate atasa si filmuletul "oficial" de prezentare al hotelului? Am vazut ca s-au mai introdus astfel de clipuri la inceputul diferitor seturi de impresii, asa ca...incerc si eu..

Am mai gasit si alte filmulete referitoare la acelasi hotel pe youtube. Postezi si acele link-uri tot aici, poate atunci cand ai ceva mai mult timp (liber) le atasezi altor review-uri.

http: //www. youtube. com/watch#v=t53_ubtyj4g&feature=related

P.S. Am cautat si pentru alte resorturi, dar le voi trimite cand se 'reintregeste" echipa... ca sa nu dau batai de cap unui singur moderator.. ar fi lipsa de "solidaritate" fata de ceilalti wbms )

[26.02.10 02:22:43]

Atasez primul dintre videoclipurile de pe youtube (videoclipul oficial NU se poate prelua aici, tehnic vorbind)

[16.03.10 21:24:08]

Buna,

As dori sa aflu cateva detalii despre Luna Parc, ce inseamna cu plata ? Ce e un jeton ? Platesti 1 euro sa se dea copilu pe orice 1h, sau platesti cate 1euro de fiecare data cand foloseste un joc de la ei ? Un euro am zis eu asa, sau e 5,10... ???

Multumesc

[19.03.10 13:29:52]

Salut Crina!

Imi pare rau ca nu iti pot raspunde asa cum probabil te asteptai, dar vara trecuta cand am fost eu la Belek Beach Resort, Luna Park-ul nu era deschis. Iti pot da totusi cateva detalii:

- a fost deschis la sfarsitul lunii iunie a anului 2009

- este format din vreo 3 mini carussele (caluti, trenulet, leagane) + un castel din acela ca in parcurile de distractii unde copiii pot sari pana... le vine rau.

- nu este nimic spectaculos (din punctul meu de vedere; insa cu totii stim ca mai toti copilasii sunt pretentiosi in materie de... aproape orice)

- pe durata unui sejur fiecare copil cu varsta de pana la 14 ani primeste 1 jeton gratuit (pe alte forumuri am citit ca fiecare copil primeste 3 jetoane).

- banuiesc ca merg pe acelasi principiu ca mai toate 'parcurile de distractie': se plateste de fiecare data cand piticul se da in trenulet (de ex).

- nu am idee cam cat ar costa un astfel de jeton, tot ce stiu este ca intra in cadrul activitatilor cu plata.

- in aceasta privinta ar trebui sa pui intrebarea in rubrica INTREBARI & RASPUNSURI a hotelului (astfel tot cei care AuFostAcolo vor primi o instiintare; este posibil ca ei sa iti dea informatiile de care ai nevoie) - in bara din partea stanga a acestei pagini click aici vei gasi rubrica mentionata anterior.

- pentru fotografii (oficiale) din Luna Park : click aici

Am cautat si pe site-ul hotelului informatii despre noua facilitate pusa la dispozitie copiilor (Luna Park) si nu am gasit nimic in plus fata de ceea ce stiam deja. Poate in cele din urma afli cum sta treaba si vii sa ne spui si noua...Eu nu mai am din ce surse sa aflu (am cautat peste tot); poate doar la vara (cand vin cu noutati direct de la fata locului - pssst!! sa nu auda webmaster ca ma duc tot acolo- nu o sa ma mai creada cand voi spune ca nu am nicio alta legatura cu hotelul in afara de aceea de turist ))

[19.03.10 20:24:48]

Multumesc mult pentru informatii; si io ma gandesc sa aleg acest hotel. As mai avea o nelamurireiscina mica exterioara pentru copilasi de 4 anisori exista ? ... sau numai interioara ? Am auzit de intrarea in mare ca ar fi cam abrupta. Cati metri se poate merge in picioare ?

[20.03.10 09:05:57]

Exista si piscine pentru copii, atat in interior cat si in exterior. Aceasta din urma este acoperita, are vreo 40-50cm adancime si un mic tobogan pentru pitici. Sunt puse special sezlonguri in jurul acesteia pentru ca parintii sa isi supravegheze copiii (cu toate ca fiind acoperita este destul de umbra, iar apa, un pic cam rece). PH-11 iunie 2008 (foto cu piscina pentru copii) - galerie foto Belek Beach Resort Hotel (click aici: click aici)

Mai exista o sectiune pentru copii in cadrul piscinei mari (cea cu 3 tobogane) ; are cam tot 50 cm adancime, dar este pozitionata la soare. Adancimea acesteia din urma creste pe masura ce inaintezi (o portiune de vreo 4-5 metri are adancimea amintita anterior, dupa care creste progresiv). Piscina este supravegheata de un tip care nu trebuie sa faca altceva decat sa fie cu ochii pe copilasi. Btw, anul asta am inteles ca au adus o echipa germana de instructori de innot ("Flipper") ; lectiile sunt contra cost.

Intrarea in apa marii mie nu mi s-a parut prea abrupta, in comparatie cu altele; apa se adanceste progresiv; pont: daca alegeti sa stati la plaja ar fi bine ca dupa ora 10-11 cand soarele arde cu putere sa mergeti cu papuci pana la malul marii (nisipul se incinge ingrozitor, iar pentru pitici trebuie sa fie destul de neplacut). Pe plaja am vazut ca li s-a acoperit o portiune (pentru a-i feri de arsita) unde animatorii ii iau pe copii si ii angreneaza in diferite jocuri/concursuri (de facut castele de nisip etc. ) Daca te hotarasti sa mergi intr-acolo te sfatuiesc sa-l lasi pe pitic sa mearga la Solino Club- e distractiv pentru ei + invata destule lucruri (picteaza, deseneaza, danseaza, se joaca, se deghizeaza) si tu iei o pauza. : p

Daca mai ai si alte intrebari/nelamuriri, te ajut cu placere! Pana atunci iti doresc ca indiferent de alegerea pe care o vei face, sa fie una inspirata si pe masura pretentiilor familiei tale!

Week-end placut!

[20.03.10 09:29:38]

Multumesc mult pentru informatii si poze; intr-adevar, m-au lamurit.

[20.03.10 13:42:01]

Pentru putin, Crina. Oricand mai ai nevoie sa stii cate ceva, ma poti intreba; in masura in care voi sti, iti voi raspunde.

O zi frumoasa!

crinacluj, denis67*, Miss Butterfly, OMIDEEE, Roxelle*