ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2012
ÎNSCRIS: 19.06.10
JUL-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 [ani]

Am fost (din nou) acolo!

Am revenit, dupa doi ani, la Club Evrika, atras, in principal de promisiunea aqua-parcului. De la bun inceput vreau sa precizez ca am facut o foarte buna alegere, sejurul fiind mai mult decat placut.

In urma cu 2 ani (vezi impresii) hotelul facea parte din lantul Riu, acum proprietar este Dit hotels&resorts.

Dar, sa incepem cu inceputul:

Drumul – Bucuresti – Giurgiu – Ruse – Provadia – Obzor – Sunny Beach – a fost neasteptat de bun (mai putin autostrada, la fel de rugoasa ca in anii trecuti), multe portiuni fiind proaspat asfaltate iar pe altele gropile fiind peticite. A durat cca. 5 ore la dus, iar la intoarcere cu o jumatate de ora mai putin, cu o viteza medie de 74 – 76 km/h.

Am ajuns la hotel la ora 14 – de la bariera de la intrarea in complex (unde am fost intrebat daca am voucher acolo si mi s-a notat numarul masinii) am fost condus de unul dintre paznici la locul de parcare. Precizez ca daca ajungeti inainte de ora 12 nu vi se va permite accesul in curtea hotelului (este afis la intrare).

Chek-in-ul a durat extrem de putin, desi la receptie erau deja 4-5 persoane – exact 3 minute – mi-au dat cheia camerei, cartonasele pentru piscine, un cartonas pentru masa in care eram repartizat in seria 1 si un biletel pe care l-am pus pe bordul masinii (scria pe el nr. masinii si durata sejurului). Receptionera mai mi-a povestit ceva, despre masa, prosoape, sezlonguri etc., lucruri pe care le steam deja.

Am avut camera in corpul A (tot in A am stat si in 2010), la parter, cu vederea catre terenul de tenis. Camera – spatioasa, cu doua paturi lipite si un pat separat (lat de 1,20m) pentru copil. Tv Daewoo de 51 cm cu tub catodic, fara niciun post romanesc (chiar daca jumatate dintre turisti sunt din Romania!), minifrigider, a. c., uscator de par in baie. Destul de curate – mi-au schimbat lenjeria de pat dupa 3 zile si … atat, cu toate ca am stat 8 nopti si ar fi fost normal sa mai fie schimbate odata. Prosoapele in general erau schimbate (daca erau lasate jos) – de cateva ori s-a dus sotia cu cele murdare la camera unde erau depozitate si i-au fost inlocuite.

Aerisirea din baie nu era tocmai in regula – uneori veneau mirosuri grele, de la alte camere de pe coloana, de care nu as vrea sa va povestesc. Cu aspiratorul se aspira zilnic, de obicei pana in ora 13 (exceptand o dupa amiaza cand la ora 14.45 camerista batea si incerca usa, nerenuntand pana cand nu m-a dat jos din pat la 15.30 si atunci reprosandu-mi ca nu am agatat de clanta usii biletelul cu disturb-ul…).

Masa – foarte buna – nu am ce sa le reprosez. Nu aveai cum sa te ridici de la masa cu burtica goala. Seara – la intrarea in sala de mese erai “legitimat” cu biletelul care atesta seria – acum 2 ani nu se intampla asa ceva… Vinul – nu prea stralucit dar baubil, berea mai slabuta dar buna mai ales pentru ca era rece, dozatoare cu racoritoare din gama Pepsi si sucuri bulgaresti.

Spectacolele – penibile – foarte slabe – nu mai este echipa de animatori de acum 2 ani care reusea sa starneasca aplauzele publicului.

Aqua – parcul – foarte frumos – functiona intre 10 si 12 apoi intre 14 si 16. Cred ca ar fi fost mai potrivit sa fie 9-11 si 15-17. Excelent atat pentru cei mari cat si pentru cei mici. Datorita acestuia era aproape imposibil sa gasesti un loc la piscine dupa ora 7.30 dimineata. In cateva zile au fost ridicate prosoapele celor ce ocupasera sezlonguri cu ele, asa ca a trebuit ca in fiecare dimineata unul dintre membrii familiei sa se sacrifice pentru a pazi prosoapele si sezlongurile… (Acum 2 ani nu se intampla asa ceva).

Plaja – privata, dar, chiar daca nu erai client al hotelului, puteai ocupa un sezlong platind ingrijitorilor acesteia (din nou acest lucru nu se intampla acum 2 ani). In doua zile am avut “noroc” de alge – in prima zi au fost curatate dar in cea de a doua covorul de alge era aproape pana la geamandura…

Check-out – la ora 12 – se taie bratarile ca nu cumva sa servesti si masa de pranz (desi ai “intrat” cu masa de seara).

Internet – pe bani – 5 leva o ora – mergea cam ca ochii mortului – nu merita sa dati banii – cu greu am reusit sa citesc presa online.

Turistii – romani (cam jumatate), nemti, rusi, bulgari si ceva britanici si francezi, fara diferente comportamentale legate de nationalitate.

Cursul valutar – 10 ron = 4 leva

Pret motorina – 2,6 leva/litru

Autobuz pana la Nessebar (1 sau 8 de vis-à-vis de hotel) – 1 leva de persoana, copiii sub 7 ani gratis – plata la taxatoare, in bus.

Una peste alta a fost foarte bine, cu minusurile semnalate, minusuri care le putem accepta ca fiind normale pentru litoralul bulgaresc. Probabil ca, daca as mai avea ocazia, as reveni la acest hotel.

Atasez fotografii relevante.

Trimis de Victoras in 16.07.12 19:37:07
Validat / Publicat: 16.07.12 22:04:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunny Beach, Obzor

VIZUALIZĂRI: 2970 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Victoras); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Geo2005
    [24.07.12 21:36:41]

@victoras

Si eu am fost iulie, dar am sa pun un review mai critic un pic. Este foarte adevarat ce spui, insa cred ca nu ai subliniat indestul si nici toate aspectele negative.

Eu sunt Gigi-Contra

[25.07.12 09:04:28]

@Geo2005: Probabil ca mi-au "scapat" anumite lucruri...

Voi raspunde intrebarilor celor interesati de aceasta locatie, cu alte aspecte relevante.

Corina70
    [16.08.12 12:07:32]

@Victoras: buna, imi poti da mai multe detalii, te rog, despre varianta de traseu aleasa de tine, prin Provadia? prin ce alte localitati ati trecut? (sa pot sa configurez un traseu si sa listez hartile, nu avem GPS).

sambata plecam si noi spre acest hotel si sotul meu n-ar mai vrea sa mergem prin Varna si apoi de-a lungul litoralului, e cam aglomerata soseaua si are doar o banda pe sens, cu linie continua pe portiuni lungi (nu se pot face depasiri). multumesc!

Geo2005
    [16.08.12 16:23:55]

@Corina70: si @ victoras:

de ani de zile incerc sa nimeresc traseul asta si mereu l-am ratat... cu GPS ,,harta si toate alea.

Victoras, lumineaza-ne ca sa il marcam pe harta!

eu cred ca numai flerul sau norocul te poate duce pe acolo, ca harta si GPS-ul sigur nu!

[16.08.12 22:28:05]

@Corina70: Giurgiu, Ruse, Struyno, Provadia (aici gasiti un supermarket Plus), Bozvelysco, Barzitso, Nova Shipko, Grozdyovo, Goren Chiflik, Pohelnic, Dolmi Ciflik, Staraoryahovo, Byala, Obzor, Sunny Beach...

Eu merg numai pe acest drum de 4 ani, uneori si de 2 ori pe an. De anul acesta multe portiuni au fost reasfaltate.

Atentie la iesirea din Provadia - trebuie sa faceti imediat la dreapta pe o bretea care urca pe pod (aici GPS-ul va indruma gresit). Mai sunt vreo 2 portiuni pe care softul gps-ului (IGO2008) nu-l recunoaste ca drum (imi arata ca sunt pe camp)...

Nu va speriati! - Veti trece si pe langa niste zone industriale, localitati foarte mici ce par parasite, veti intalni destul de rar masini iar din Romania aproape deloc.

Vacanta placuta!

Corina70
    [17.08.12 10:42:04]

@Victoras: Multumesc foarte mult pentru ajutor. Va povestesc la intoarcere cum a fost drumul si sejurul la Club Evrika. Inca o intrebare: cand intri in Sunny Beach, ce repere importante sunt, ca sa gasim rapid hotelul?

[17.08.12 20:05:57]

@Corina70: Cum intrati in Sunny faceti la stanga. Parcurgeti 2-300 metri, veti observa pe partea stanga o parcare cu plata iar dupa aceasta parcare este intrarea in curtea interioara a hotelului (mergeti cu viteza redusa pentru ca este posibil sa ratati intrarea, fiind putin mascata de vegetatie).

Vacanta placuta, drum bun si... asteptam impresii obiective.

P.S. Adaug pentru cei interesati o harta a Bulgariei (doream sa incarc inca una dar "nu ma lasa" fiind in format .gif).

Corina70, Geo2005, Victoras
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :