ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2012
    DIN: Brasov
    ÎNSCRIS: 11.08.10
    JUL-2012

3-10 Iulie 2012, Casablanca Obzor

Anul acesta am hotarat sa mergem la aparthotelul Casablanca 4* din statiunea Obzor.

Am rezervat un studio, dar am fost placut surprinsi ca am primit la fel ca anul trecut un apartament cu 1 dormitor, doar ca la un etaj mai sus.

1. Drumul - am plecat pe ruta Brasov - Ploiesti - Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Shumen - Varna - Obzor. Drumul a fost destul de urat in Bulgaria, foarte petecite, un E70 care la ei s-ar asemana mai mult cu un drum dintr-un oras nefavorizat.

Au cu mult mai multi kilometri de autostrada decat noi dar nu de aceiasi calitate.

Am plecat la ora 2 din Brasov si am ajuns la 11:30 la hotel, dar am avut opriri de cca. 1 ora. De zarit hotelul a fost foarte usor, din prisma faptului ca scria mare HOTEL CASABLANCA.

2. Cazarea - S-a desfasurat cu un pic de greutate, probabil ca am ajuns noi prea repede. Apartamentul l-am primit repede, doar ca bratarile le-am primit la ora 14:30. Loc in parcarea hotelului am gasit usor, de retinut este ca se plateste 3 leva pe zi, in momentul check-out-ului.

Am avut un apartament cu 1 dormitor si am fost extrem de multumiti de el.

Un mare avantaj al apartamentului este ca are 2 bai, una de serviciu (anexata livingului) si una cu dus anexata dormitorului. In living, am avut un coltar foarte confortabil, si o kitchineta pe care am folosit-o doar pentru incalzirea apei de dimineata pentru o cafeluta :). In dormitor 2 paturi cam moi pentru mine, iar balconul putea fi accesat si din dormitor si din living.

3. Restaurantul

Masa... a fost extrem de variata si extrem de buna.

Niciodata nu am avut vreo "sansa" sa spun ca nu am ce manca. Cartofii prajiti erau "la liber", existau tot timpul.

Berea si sucurile erau la dozator dar erau bune, aveau cocktail-uri superbe si bune.

Barul de la piscina era complet, unde intre mese se servea pizza, foarte buna.

4. Piscina - Era mare, destul de adanca si cu apa calda. Aveau sezlonguri destule.

5. Plaja - Cam salbatica, era si o mica "delta".

A prins zile cu valuri foarte mari 2-3 metri.

Cei care zic ca intrarea in mare a fost abrupta au dreptate. O potiune de 5 metri in apa era de scoici dar era bine ca te facea sa ajungi in larg repede. Intrarea in apa... dupa 5 metri esti la piept si dupa 15la nivelul abdomenului.

6. Vremea - Calda, poate mult prea calda uneori.

NOTA: Nu am stat sa pun diacritice, si imi cer scuze pentru unele greseli de gramatica si vocabular.

Trimis de SoloJr* in 15.07.12 23:04:46
    Validat / Publicat: 16.07.12 00:03:09

VIZUALIZĂRI: 3358 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (SoloJr*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cristian2004
    [01.08.12 14:11:27]

Salut,

multumiri pentru post. Ezitam sa aleg acest hotel dar acum suntem 99% decisi.

Te rog inca o mana de ajutor: rezervarea cum ati facut-o?

Suntem 2 familii - 4 adulti

Daca se poate un raspuns detaliat pe privat

Multumesc.

bogdanmate
    [08.08.12 19:34:27]

Doua intrebari:

1. E liniste la pranz si seara, cand unii vor sa doarma? Se aude galagie de la bar/terasa/piscina?

2. Care sunt cele mai linistite camere? Pe ce parte a hotelului?

Patras Camelia
    [08.08.12 20:49:42]

Aş putea să vă dau detalii şi eu, căci am stat 12 nopţi la Casablanca, anul acesta, în perioada 29 iunie-11 iulie.

M-am simţit excelent, pt spune că a fost cel mai frumos concediu de până acum în Bulgaria. Şi am mai fost de 7 ori, deci vă rog să mă credeţi pe cuvînt.

Totul este decent, liniştit, frumos. sala de mese impecabilă, servire ireproşabilă, lume civilizată, puţini români.

Noi am avut cameră la etajul 5, et 1 fiind laei de fapt parterul. Camera noastră avea nr 520. Camerele cu nr cu soţ sunt cu vedere la piscină şi spre mare, lateral. Sunt super! Cele cu nr. impare sunt cu vedere spre Miramar, dar e un râu în spate şi mai miroase de la el a mlaştină. Mă gândesc că ajunge şi în balcon mirosul.

Linişte e deplină. Muzica nu e tare, ygomotoasă. E totul cu bun simţ. Eu am dormit zilnic la prânz şi nu era deloc gălăgie.

Mergeţi fără reţineri că e super tare hotelul.

Camerele sunt spaţioase, mari. Noi nu am avut apartament, ci un suite de 37 mp., cu toate dotările necesare.

Dacă mai aveţi întrebări, cu mare drag. Sejur liniştit la Casablanca! La anul eu merg tot acolo.

[08.08.12 21:38:32]

@Patras Camelia: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l - cu eventuale ajustari, completari etc - folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

bogdanmate
    [25.08.12 13:00:00]

@Patras Camelia: Cum e cu internetul acolo?

SoloJr*AUTOR REVIEW
    [05.01.13 17:22:59]

@cristian2004: Imi cer scuze ca am raspuns atat de greu, dar nu am mai intrat pe site.

Daca te mai ajuta cu ceva acum, am facut rezervarea la o agentie din Brasov.

cristian2004
    [05.01.13 17:32:45]

@SoloJr:

La Multi Ani,

Multumesc pentru raspuns. Am reusit sa facem rezervarea on line direct pe booking.com (@webmaster - daca este publicitate nepermisa, va rog editati postul) si in aug-sep am avut o vacanta de vis.

Inca odata multumesc.

[05.01.13 18:00:32]

@cristian2004: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

SoloJr*AUTOR REVIEW
    [08.01.13 19:45:27]

@cristian2004: Nu ai pentru ce! Anul asta cred ca tot acolo am sa ma duc, inca nu stiu, sa vad ofertele de pe piata. Ai prins studio sau apartament cu o camera?

bogdanmate, cristian2004, Patras Camelia, SoloJr*
    Alte impresii din această RUBRICĂCasablanca Aparthotel: