ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2012
JUN-2012

Thassos, Limenaria, Asterias

salutare!!!

DRUMUL

•Plecarea din zona Izvor, Bucuresti, 13.06.2012, ora 23:40.

•Check-in-ul – 14.06.2012, ora 14:00.

•Check out – 21.06.2012, ora 9:00, plecarea catre Bucuresti – 14:00.

•Am ajuns in portul Keramoti la ora 15:00, am mers cu ferry-boat-ul aproximativ 30 minute pana in portul Kavala (vizita 1 ora);

•Cost ferry-boat (dus-intors) – 10 euro.

• Spectaculos drumul cu ferry datorita pescarusilor :)

HOTELUL

•Camerele curate, dotate cu chicineta si balcon;

•Chicineta – tacamuri; farfurii, pahare (de diverse marimi), cani, o tigaie si o oala;

•Se face curatenie si se schimba asternuturile si prosoapele o data/sejur (6 nopti);

•Noi am fost cazati la mansarda, unde este destul de cald si veti avea nevoie de aer conditionat;

•In camerele aflate mai jos (spre ex. la et 1, unde au fost cazati prietenii nostri) este mai racoare;

•Desi nu am platit taxa suplimentara pentru sea view, am avut parte de o panorama superba;

•Nu exista lift, asa ca ne-am "carat" bagajele pana la etajul 3 (mansarda) pe scarile destul de inguste;

Este un hotel pentru persoanele care merg in camera pentru a dormi, a face un dus si cam atat…..

Kostas si sotia sa Maria (cei care detin hotelul ASTERIAS) sunt foarte, foarte, foarte amabili, atenti si vorbareti. Iti ofera toate informatiile de care ai nevoie si iti fac sederea foarte placuta. Au invatat si cateva cuvinte in limba romana – “multumesc!”, “noapte buna!”

Hotelul dispune de o terasa, foarte draguta, pe malul marii.

Mancarea este accesibila ca pret, portiile mari, desertul este din partea casei.

O masa pentru 4 persoane ne-a ajuns la 32 euro (cu tot cu reducerea de 10%).

Am avut parte si de o mica neplacere, in sensul ca am comandat o friptura de vita cu care am hranit pisicile....a fost extrem de tare…

Cei cazati in hotelul Asterias au 10% reducere terasa (taverna, sau cum vreti sa o numiti).

PLAJA (LIMENARIA)

In anumite zone gasiti pietris fin, in alte zone nisip (pe plaja)….

In apa sunt pietre destul de mari si arici de mare (cel putin in zona unde am stat noi, vis-a vis de Molos), fara incaltamintea speciala nu faceti fata (6 euro/pereche), am atasat fotografia cu pietricelele din apa 

Sezlongurile si umbrelutele sunt gratuite daca achizitionati ceva de la terasele de care apartin.

Spre exemplu: o bere Tuborg si un sifon cu gheata – 5 euro si am stat toata ziua pe sezlong.

Trimis de A.E.N in 11.07.12 15:45:08
Validat / Publicat: 11.07.12 18:02:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4377 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (A.E.N); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 LIMENARIA

didi
[11.07.12 20:20:26]

buna, din cate inteleg, ati fost cu autocarul. Ai putea sa-mi scri pe privat cu ce agentie? Ma intereseaza pt viitor, in sensul ca merg si cu copil si vad ca ati ajuns destul de repede... Multumesc,

A.E.NAUTOR REVIEW
[26.07.12 10:27:07]

@didi: buna!

sigur, iti scriu in cursul zilei de astazi.

iti trimit link-ul.

o zi frumoasa!

lari geo
[02.07.13 11:01:57]

Buna!! Despre statiune ce poti spune? cat de departe e plaja metaliia? sunt super market-uri? multumesc

A.E.NAUTOR REVIEW
[02.07.13 12:43:53]

@lari geo: @lari geo: Salut!!!

Statiunea este micuta si linistita (Potos este mult mai animat din cate am vazut). Plaja este ingusta in Limenaria, noua ne-a placut mult mai mult in Potos, am scris si un review: http://amfostacolo.ro/grecia-pareri, 7/thassos, 126,154/la-pas-prin-potos-si-imprejurimi, 11606/impresii-sejur-si-fotografii-vacanta__31358. htm

Sunt taverne destul de multe, mancarea este buna si preturile sunt accesibile. Iti recomand taverna Koukoutsis http://amfostacolo.ro/hotel.php? d=taverne-terase-din-thassos--thassos&id=6854

Supermarket-uri cred ca sunt trei, sunt doua patiserii unde gasesti si prajituri, magazine cu suveniruri, o pescarie undeva pe o straduta.

Metalia nu este departe, insa, trebuie sa urci si sa cobori ceva trepte, peisajul este foarte frumos, plaja este plina de pietricele mici, in apa nu sunt pietre si nici arici de mare. Sezlongurile si umbrelutele sunt contra cost, daca imi amintesc bine, cred ca umbreluta costa 2 euro, la fel si un sezlong. Am vazut si un bar pe plaja.

Daca ai nevoie de alte detalii da-mi de veste...

O zi frumoasa!

A.E.N, didi, lari geo