ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2012
ÎNSCRIS: 21.06.12
JUN-2012

Către satisfăcător

Raport calitate-pret ok

Tocmai ce ne-am intors din vacanta, pe 30 iunie. Ne-am odihnit (dupa un drum de aproximativ 22 ore cu autocarul) si am crezut de cuviinta sa postam cateva impresii despre aceasta locatie.

Am ajuns la hotel Esat in jurul orei de 9.30 dimineata. Am lasat bagajele in receptie si am asteptat check-in -ul pana dupa ora 12 (hotelul era plin).

Cum s-a mai spus, pana la hotel se urca o panta destul de abrupta dar compenseaza cu faptul ca dolmus-ul nr2 are statie chiar in fata hotelului (1,75 lire /persoana pana in centru, respectiv la bazar). La hotel vine in fiecare dimineata la 10.30 un turc care face transport dus-intors la Diamond beach cu 10 lire de persoana (include sezlong, umbrela, o felie de pepene, un cola, fanta sau sprite) si intoarcerea la hotel la 17.00. Atentie la soare in perioada aceea a zilei, fiindca de obicei la noi nu se face plaja in acel interval, iar soarele in turcia este f puternic. (ne-a bronzat prin umbrela de rachita).

Piscina nu este foarte mare dar este curata si destul de ok.

Camerele ok, curatenie se face zilnic (asta daca nu cumva sunteti in camera in perioada in care ciocaneste pentru curatenie). Noi am schimbat camera a doua zi, cu una cu vedere la mare, etajul 5. A costat 5 euro bacsis la receptie.

Pentru vedere la mare, respectiv port, trebuie sa cereti etajul 4 sau 5. Aerul conditionat functioneaza ok, apa de la dus si chiuveta, in schimb, este f sarata.

Hamam (baia turceasca), fitness, sauna, exista in subsol undeva dar sunt nefunctionale (au spus ca nu au personal pt ele), deci considerati-le ca si inexistente.

Ca peste tot family room presupune un pat dublu si un pat separat pt copil.

Personalul relativ prietenos (asta in functie si de fiecare persoana in parte), peste tot au tips box, dar eu nu am exagerat cu bacsisul. Tot ce este extra-service in hotel e f scump. De ex de calcat o camasa cost 6 lire (aprox 12-13 ron, biliard 10 lire/h, inghetatele la piscina sunt dublu fata de oriunde in statiune, de spalat ceva costa 7,5 lire, etc.

Internet exista in lobby, lobby care are si un bar dar nefunctional. Am mers fara laptop dat fiind faptul ca este vacanta, dar cred ca wireless este in tot lobby-ul sau zona receptiei. In perioada in care am stat noi, in hotel au fost turci, polonezi, romani (destul de multi), cativa nemti, olandezi.

Despre all inclusive la Esat:

Bauturile-pepsi, sprite (dozator) -sunt ok, bere draft (2% alcool) -f slab alcoolizata, raki (un fel de ouzo), gin tonic, vodca, vin alb, rosu. apa minerala imbuteliata (sticlute f mici), cafea, cicolata calda, ceai negru, apa normala, 4 tipuri de suc neacidulat numit falez. Acestea si pe barul de la piscina toata ziua dar si in restaurant la masa.

Masa se serveste la restaurantul de la etajul 6 (gasiti in camera o mapa cu programul de mese si tot ce presupune all inclusive-ul in hotel).

Intr-adevar mancarea este pe baza de salate, masline, muraturi, 4 feluri de mancare gatita (ex musaca, o mancarica de hamsi, ardei umpluti cu orez: D, peste la cuptor, carne de vita etc... am avut chebab de pui).

Ideea este ca nu este locul ideal pt carnivori, dar nu ramai nemancat. Deserturile f slabe, ciorbele sunt supe creme, eu nu am gustat niciodata. Ayran, mancare de bame, mancare de morcovi, un fel de tzatziki, combinatii de iaurt cu menta, pepenele este nelipsit, caise, corcoduse, mere, orez cu lapte, sarlota, un fel de cataif, masline 3 feluri.

In concluzie mancarea nu este punctul forte dar reflecta corect pretul sejurului.

Despre Kusadasi:

Statiunea e ok dar turcii "pacaliciosi", incearca sa te arda la orice, macar cu o lira, doua. In bazar se negociaza dar te enerveaza la un moment dat, Insula porumbeilor e de plimbat seara pe acolo, efes la 14 km, niste pietre: D, pamukale, cetatea e frumoasa dar mergi o zi intreaga, la adaland n am fost, croaziera 15 euro, opreste in 3 porturi, unde faci plaja cate o ora, safari in parcul national cu jeep uri 25 euro.

Pe Bar Street sunt cluburile si discotecile dar copiii sub 18 ani au interzis.

Piscina pana pe la 19- 19.30, open bar pana la 22.30. Am uitat, intre 15.30 si 17

hanburgeri, pizza si cartofi prajiti pe piscina. Sa nu va ganditi la animatie pe piscina sau ceva de genul, nu uitati sunt 3 stele.

Intr-o seara a dansat din burice o grasa, cred ca era bucatareasa, oricum a fost distractiv. Per total nu a fost nici ceva wow dar a fost o vacanta reusita (mai ales daca iau in calcul faptul ca fetita a invatat sa inoate :)).

1euro =2,22 lire turcesti.

Lady's Beach f mica, Egeea f sarata, plaja mica din port nu se poate numi plaja, Diamon Beach sau Long Beach mai ok (late, normale) dar drumul se face in vreo 10 min cu microbuzul.

In concluzie pentru costul sejurului de 7 nopti, 8 zile all inclusive consider ca a fost chiar bine, raportul pret -servicii fiind mai mult decat ok, cum s-ar zice la banii astia doar nu ne serveau numai caviar si samanie. :)

Trimis de bonapart3 in 04.07.12 13:55:39
Validat / Publicat: 04.07.12 17:15:00

VIZUALIZĂRI: 3162 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bonapart3); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 bulevardul de pe faleza ,Kusadasi

[04.07.12 17:14:53]

@bonapart3: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [04.07.12 17:28:50]

@bonapart3, felicitari!

Concret, curat, la obiect si... obiectiv.

Nu putem sa pretindem mai mult decat platim, iar tu ai descris exact realitatea.

Excursia cu vaporasul, era posibila si la 10/E daca achizitionai biletul direct de la vapor. Probabil ca te-ai gandit la drumul de intoarcere fiindca e greu urcusul pina la hotel.

krisstinna
    [04.07.12 17:36:44]

Ma bucur ca esti corect in raport pret-calitate.

Vacante placute in continuare!

[10.07.12 19:30:33]

Multumesc.

Daca va pot ajuta cu vreo informatie o voi face cu cea mai mare placere.

Emma_
    [22.07.12 13:24:13]

La ce distanta se afla hotelul de plaja? Si, care plaja e mai aproape: Ladi's Beach, Long Beach sau Diamon Beach? Ma interesa modul de acces de la hotel la plaja...

[22.07.12 15:17:20]

Lady's Beach este cea mai aproape plaja publica, urmeaza Long Beach si Diamond Beach. La Lady's beach se ajunge cu microbuzul nr 5 care se opreste chiar la plaja. Cnd spui modul de acces la plaja te referi la cum ajungi sau cum se intra pe plaja?

Lady's beach nu este plaja privata, este publica, accesul se face ca la orice plaja ca si la noi.

Microbuzul se ia de jos de pe bulevard (e pozat de mine) si costa 1,75 sau 2,25 lire, nu mai retin exact.

Sper sa iti fie de ajutor informatia.

Pentru Diamond beach ai transport de la hotel. Am scris si in review.

cute_alynutzza
    [26.08.12 01:40:51]

Buna, te deranjez cu o intrebare. Sa inteleg ca hotelul nu dispune de plaja privata? Multumesc!

[27.08.12 20:47:29]

@cute_alynutzza: Exact. Hotelul nu dispune de plaja privata.

cute_alynutzza
    [27.08.12 22:08:59]

Multumesc pentru raspuns! O seara buna!

bonapart3, cute_alynutzza, Emma_, krisstinna, maria55
    Alte impresii din această RUBRICĂEsat Pigale Panorama Hotel: