ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.11.2014
ÎNSCRIS: 30.03.10
SEP-2014

Sus pe deal, trezita de un gascan

Venise luna septembrie, mi-era dor de mare, bugetul era cam mic, doream ceva decent si ieftin, alaturi de familia mea frumoasa.

De-a lungul vietii, am calatorit mult, am fost cazata in tot felul de locatii, chiar si la cort. Important pentru mine e sa nu te legi niciodata de detalii, vacanta nu trebuie perturbata de nimeni si de nimic, nu trebuie decat sa fii fericit si sa te simti bine, sa-i multumesti Domnului ca ai parte de ceea ce altii poate nici nu viseaza :vacanta.

Datorita unei domnisoare neprofesioniste de la agentia de turism, dupa ce am platit prin op sejurul, ma anunta cu nonsalanta ca la hotelul dorit (si platit) nu mai sunt locuri, dar in aceeasi bani imi ofera un sejur la un hotel similar. Am acceptat. Ce inseamna pentru mine AI? Castig in fiecare zi cate 6 ore, cate 2 ore adunate la fiecare masa fara AI, timp pe care il pot petrece altfel dacat in stand pe un scaun in fata unei mese.

Nu sunt o fana a mancarurilor, ma hranesc doar pentru a avea energie si a fi sanatoasa.

Hotelul Esat este cocotat pe un deal, in inima orasului Kusadasi.

Este un hotel curat, cu personal putin, destul de amabil.

Camera tripla avea vedere la piscina, adica in spate, unde sunt vile si blocuri. In fiecare dimineata, la ora 5 ma trezea gascanul vecinilor turci, iar de la ora 6 incepea sa latre cainele de la vila alaturata.

Camera tripla nu era nici mica, nici mare, avea tot ceea ce era necesar ca mobilier, frigider, ac si tv.

Baia, nu foarte moderna dar curata, avea uscator de par si consumabile : sapun lichid si... atat.

Balconul era mare. cu scaune si masa din platic, fara uscator de rufe.

Locul de luat masa era la ultimul etaj, cu o vedere frumoasa spre mare.

Mancarea, specific turceasca, adica mai mult legume. Pentru iubitorii de carne la gratar, nu e locul potrivit.

La banii dati, am fost multumita, nu am murit de foame.

Bauturile au fost suficiente, la fel si cafeaua si gustarea cu hamburger si cartofi de la ora 15 de langa piscina. Piscina era curata, apa am inteles ca era gheata, sezlongurile erau suficiente, prosoapele din dotarea personala.

Exista o masa de biliard si una de pin pong, table si sah, pentru divertisment.

Net-ul functiona foarte bine, peste tot, chiar si in baie.

Curatenia in camera se facea zilnic, prosoapele se schimbau la cerere, fara bacsis.

In centrul orasului ajungi in cateva minute cu dolmusul, iar pe jos faci cam 15 minute, la intoarcere fiind mai obositor datorita urcusului.

Recomand acest hotel doar daca nu sunteti fitosi (ca fiul meu) sau daca doriti o cazare ieftina si decenta, pentru a putea merge si vizita obiectivele turistice din si de langa acest oras magnific.

Unde te poti duce in Romania mea draga cu 2600 lei, 10 nopti, cazare si mancare, 3 adulti? Poate nu cunosc eu...

A fost o vacanta reusita, cu bani putini, intr-o tara pe care o iubesc pentru ca ma face sa ma simt cu adevarat turist.

Trimis de krisstinna in 01.11.14 09:00:26
Validat / Publicat: 01.11.14 09:53:05

VIZUALIZĂRI: 2457 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Carbohidrati

[01.11.14 09:53:18]

@krisstinna: Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [01.11.14 10:12:04]

@krisstinna -

Extrem de neplăcut. În mod normal, verificarea disponibilității se face înainte de a rezerva și a plăti avansul. Niciodată nu am plătit sejurul înainte de a avea confirmarea de la hotel.

Care a fost hotelul ales inițial?

[01.11.14 10:21:10]

@webmaster26 - Da, e ok, multumesc.

[01.11.14 10:31:30]

@nicole33 - Hotelul ales initial a fost mult controversatul... Surtel.

La fel a patit si o colega de-a noastra din alt oras al tarii, cu o alta agentie, tot pentru Surtel. Numai ca ea, saraca, a primit un hotel la schimb, in afara orasului.

Este o strategie a agentiilor de a incasa banii, de a te prinde in hora, iar tu, pentru a evita stornarea de factura, accepti oferta lor.

Am fost in vizita la Surtel si am ramas muta : mi-a placut totul, am vizitat si o tripla, piscina de pe acoperis, am servit ceva la barul de la inaltime, am interactionat cu personalul, dar nu pot spune mai multe pentru ca nu am fost cazata acolo. Dupa 2 vizite, pot recunoaste ca locatia si conditiile sunt superioare fata de Esat.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [01.11.14 11:46:43]

@krisstinna - sa-mi fie cu iertare... ti-a placut la Surtel, fiindca eram noi acolo!! Nu-i asa?!

Pacat insa ca programul 'incarcat", a facut ca intalnirile noastre, sa fie mai mult nocturne... bine si asa, bine ca am avut placerea unei revederi incantatoare, a unei familii incantatoare, intr-un oras incantator!

[01.11.14 11:58:05]

@maria55 - Buna Maria, ma bucur sa te intalnesc!

Mi-a placut Surtel SI pentru ca erati voi acolo!

Eu am ochit hotelul din anul 2011 datorita pozitionarii foarte bune.

Dar culorile placute folosite la decor, aranjamentele, tapetul, curatenia si zambetele angajatilor nu au nici o legatura cu prietenia noastra. Ele exista, doar daca vrei sa le vezi, daca esti cu inima deschisa si daca vrei ca soarele sa-ti zambeasca in fiecare zi, le poti observa.

traian.leuca †
    [01.11.14 12:49:29]

Am nimerit votul pentru superbonus!!!

[01.11.14 12:56:08]

@traian. leuca - Multumesc Traian, pentru vizita!

teona
    [13.11.14 13:58:35]

Draga mea, se pare ca anul acesta am avut acelasi feeling in alegerea locatiei, sa fie... la inaltime, chiar daca am fost in tari diferite. Eu am avut parte de cate o portie de 120 de trepte, de cel putin 2 ori/zi, tu noroc ca mai aveai dolmusul. Sunt convinsa ca locatia urmatoare va fi Surtel dupa cum ai povestit de el. Sunt convinsa ca ai avut o vacanta frumoasa alaturi de familia ta.

krisstinna, maria55, nicole33, teona
    Alte impresii din această RUBRICĂEsat Pigale Panorama Hotel: