ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2012
ÎNSCRIS: 06.05.12
APR-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 2 si 5 ani

Gust dulce- acrișor

Am decis să scriu câteva rânduri despre sejurul nostru, pentru a ajuta pe cei interesați să știe cât mai multe lucruri înainte de a alege acest hotel drept destinație de vacanță.

Ne-am întors din Antalya, ieri, 5 mai 2012, după un sejur de 15 zile la hotelul Royal Wings.

Zborul cu Tarom a decurs normal, chiar plăcut, transferul de la aeroportul din Antalya la hotel a durat așa cum am fost anunțați, nu mai mult de 15 minute. La recepția hotelului nu cred că am stat mai mult de 5 minute, am primit 2 carduri de acces în cameră și 4 carduri pentru prosoape. Când am urcat noi în cameră am fost plăcut surprinși să constatăm că bagajele erau deja acolo. Am primit cameră la etajul 9, dublă superioară, cu vedere la mare și munți. Totul arăta perfect - un pat matrimonial mare, un pat normal, o canapea și un pătuț pentru copil. Era deja prea mult, motiv pentru care am rugat să fie scos pătuțul pentru copil. După nici 5 minute de la intrarea noastră în cameră, a venit un angajat și ne-a lăsat o sticlă cu vin roșu și un coș cu fructe (banane, mere, portocale, corcodușe, alune, alune în ciocolată pentru copii).

Resortul arată foarte bine, este curat peste tot, verdeață multă, angajații zâmbitori. Prima problemă pe care am avut-o a fost cea legată de mâncare. Noi am ajuns în jurul orei 15.00, și până seara la ora 19.00 nu am prea avut ce să mâncăm. Ei spun că poți mânca la orice oră, pentru că au deschise tot felul de corturi sau terase, însă la acea oră era deschis doar cortul unde găseai fructe, legume - roșii, castraveți, morcovi- și acele plăcinte făcute pe loc.

Mesele la restaurantul principal sunt foarte bine pregătite, în fiecare zi, iar cina era mereu cu specific diferit... italian, turcesc, mexican, etc. În ceea ce privește mâncarea, cred că și cel mai exigent client pleacă mulțumit.

Băuturile sunt peste tot, începând din lobby bar, pool bar, beach bar (cu program), nu cred că ai avea de ce să te plângi.

Pentru cei ce vor să petreacă un sejur cu copiii, probabil că hotelul Royal Wings este una din cele mai bune alegeri. Începând cu ora 10 dimineața și până la ora 21.00, copiii au întotdeauna ceva de făcut. Lângă piscina pentru copii există Mini Club, unde 6-7 animatori organizează în fiecare zi activități pentru cei mici. Într-una din zile, au organizat o întrecere de preparat prăjituri. I-au pus să se spele pe mânuțe, le-au pus bonete pe cap, le-au adus aluat, i-au pus la măsuțe, apoi le-au dat alune, fulgi de ciocolată și i-au pus să fac prăjiturele în tot felul de forme. După ce le-au terminat, le-au dus la cuptor și când au fost gata le-au servit copiilor și părinților. În altă zi i-au pus să facă brățări și coliere din mărgele, în alta le-au făcut tatuaje super frumoase. Cea mai frumoasă zi a fost Indian Day, când i-au îmbrăcat pe toți în costume de indieni, i-au tatuat pe față, au dansat, au plecat pe la piscine să tatueze și părinții, iar la ora 15.00, au plecat la ponei. Mini clubul este foarte bine dotat, având topogane pentru toate vârstele, leagăne toate mărimile, jucării gen mașinuțe, tractorașe, zilnic mini bowling, întrecere de spart baloane, colorat, mini bingo. De aceea, mulțumim Damla, Tuba, Dasha, Badri!!! Seara, de la 20.30, organizează în amfiteatru - MiniDisco- de nota 10!!!

Însă, ceea ce nu ni s-a părut în regulă, este programul Luna Park (locul de distracție pentru copii- trenuleț, saltea, roată, etc). Acesta are program de la 14.00-16.00 și de la 19.00- 21.00. Adică, exact când ar trebui să doarmă copiii sau, și mai rău, nu poți să dai copilul în trenuleț la o temperatură de 30 de grade sau să îl pui să sară pe saltea... Iar seara, mergi la cină și iar nu poți să duci copilul în parcul de distracții, pentru că începe Mini Disco. Însă, pentru cei ce vor neapărat... există și posibilitatea de a distra copilul în Luna Park.

În prima săptămână, nu am avut nici un fel de probleme legate de găsit loc la masă, la piscină, la șezlongurile de pe plajă. Însă, începând cu 29 aprilie, lucrurile s-au schimbat. Hotelul era ocupat 100%, și trebuia să te trezești dimineața la 7.30 să ocupi șezlong, să cauți minute în șir masă liberă la restaurant, să aștepți îndelung să te întrebe ospătarul ce dorești să bei, să aștepți binișor liftul (deși au 6 lifturi încăpătoare)...

O altă ironie, Aqua Park-ul... program de lucru cu publicul (ca să o iau un pic în glumă) - 10.00-12.00, apoi 14.00-16.00. Exact când medicul îți recomandă să nu stai la soare!!! Într-o zi am mers și am reușit să prindem sezlonguri, pentru că, apropo, aici este full tot timpul, iar la ora 16.00 fix, au oprit apa de pe topogane, au tras lanțuri peste ele și... gata... Deși erau turiști de nu aveai unde să arunci un ac!!!

Pentru cei interesați, ar trebui să scriu despre restaurantele a la carte. Avand un sejur de 15 zile, am avut voie, să facem 4 rezervări la aceste restaurante. Sunt patru restaurante a la carte, unul turcesc, altul italian, unul deep sea si inca unul. Noi am inceput cu cel turcesc. Ne-am oprit aici. Mancarea exact ca la restaurantul hotelului. Nimic special, ba dimpotrivă.

Curățenia în cameră. Nota 10!!! Am vorbit cu menajera din prima zi, am rugat-o să vină după ora 10.00, i-am dat bacșiș buuun, și tot sejurul nu am ce să-i reproșez. A schimbat lenjeria de pe pat ÎN FIECARE ZI, prosoape, halate, ne-a făcut tot felul de desene pe pat, din flori. Totul lună!!!

Mini barul- bere, suc de vișine pentru copii, apa plată, un fel de mirinda turcesc, un fel de sprite turcesc... atât. Noi am vorbit și cu angajatul care se ocupa de mini bar, am dat și acolo bacșiș buuuun, și totul a fost super ok.

În fiecare seară, de la ora 21.45, în amfiteatrul hotelului se organizează spectacole pentru adulți. Cel mai bun a fost Magic Show. Nu îl ratați! Restul---- Miss Royal Wings, Rap&Dance Show, Mister Royal Wings, etc, destul de slabe ca spectacol. Au în schimb un prezentator super distractiv.

În timpul zilei au animatori la piscine și pe plajă care fac toți banii. Organizează tot felul de concursuri - water polo, volei pe plajă, darts, tenis de masă, tot felul de năzdrăvănii. Atât pentru adulți cât și pentru tineri (copii până în 15 ani).

Ceea ce ne-a atras atenția în mod deosebit a fost un lucru extrem de ciudat. În fiecare seară, după spectacolele pentru adulți, la pool bar, se cântă muzică life sau fac un gen de discotecă. În prima săptămână a sejurului nostru tot hotelul era plin de englezi, care, apropo, știu să se distreze. Făceau o atmosferă la aceste petreceri!!! În prima seară, am fost întâmpinați cu maaaare fast... alune, fistic în vase speciale... căpșuni cu frișcă, sticsuri, chipsuri... Noi nu suntem consumatori de alcool, așa că am băut apă plată, prietenii noștri (nemți), cola și fanta, iar copiii (4 la număr), lipton. Știind ce înseamnă ultra all inclusive, noi am plecat și nu le-am lăsat bacșiș. A doua seară când am mers, jumătate de oră nu ne-a întrebat nimeni dacă dorim ceva... Ni s-a părut cel puțin ciudat comportamentul lor, pentru că... în momentul în care plătești pentru un sejur 3000 de euro, te aștepți să fi tratat ca atare... În concluzie, dacă mergi la ultra all inclusive, trebuie să plătești și atenția, bună-voința, amabilitatea.

Cel mai bun lucru- nimeni nu își însușește ce nu este al lui!!! Raiul pe pământ!!! Într-o zi, după o întâlnire cu ghida noastră în lobby bar, am plecat în cameră, am spălat copiii, am fost la masă, am urcat iar în cameră și am costatat că am uitat pe undeva aparatul foto. Am coborât în lobby bar și - Surpriză!!! Unde l-am lăsat, acolo l-am găsit!!! În altă zi, am uitat la plajă, atârnat de umbrelă, costumul de baie al fetiței noastre. După vreo două zile, ne-am dat seama că nu mai este. Am întrebat la Recepție și iar Surpriză!!! Era în magazia lor. Ne-au întrebat doar ce culoare este, ce firmă și ni l-au adus. În altă seară, o olandeză și-a uitat geanta la o masă lângă amfiteatru. Era disperată pentru că avea toți banii, telefoanele mobile și pașapoartele în ea. Bineînțeles că i-au adus-o și au rugat-o să verifice dacă este totul în geantă. Nu ne-a venit să credem!!!

Ca și concluzii trase după acest sejur, aș putea scrie-

curățenie - nota 10 cu felicitări

animație - nota 10 cu felicitări

mâncare - nota 10

plaja - nota 10

Atenționări - când faceți planurile pentru sejur, luați în calcul 200 de dolari pentru bacșis... de dat la orice pas...

- pentru cuplurile de tineri sau fără copiii, încercați alte hoteluri...

- atenție la prosoape... dacă îl pierzi... 10 euro bucata!!

Voi posta și poze.

Pentru toți cei care vor să afle mai mult, nu ezitați să mă întrebați orice. Cu siguranță am uitat muuuulte să scriu.

Trimis de danisori in 06.05.12 10:47:48
Validat / Publicat: 06.05.12 12:31:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5409 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danisori); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.05.12 12:31:09]

@danisori: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

lidiadanaila
    [06.05.12 14:16:26]

@webmaster15: Oricum pentru prima vacanta in Turcia, ati fost inspirati in alegera hotelului... poti sa-ti faci o vacanta minunata aici!!... insa, si eu am avut de reprosat tot serviciile lor!!... dupa ce dai cunoscuta spaga se misca toti foarte natural, daca nu, nu. Si ce m-a mai deranjat mult, era ca la ora 21.30 fix cind incepea spectacolul in amfiteatru, barul de acolo se inchidea... ca si comparatie anul trecut la Delphin Botanik, nu numai ca acesta era deschis, dar te si servau chelnerii direct la scaun in amfiteatru [si aici a fost all inclusiv nu ultra].

Bine ca v-ati intors sanatosi!... eu personal va recomand pentru servicii bune pe viitor un hotel din lantul Delphin!!... si vacante frumoase va doresc.

danisoriAUTOR REVIEW
    [06.05.12 14:54:57]

@lidiadanaila: Chiar am avut emoții în ceea ce privește ecoul mesajului meu. Acum, citind rândurile scrise de tine... m-am liniștit... Nu suntem exagerați, deci avem dreptate ăn anumite privințe. În privința spectacolelor în amfiteatru, acum că mi-ai atras atenția, ai perfectă dreptate. Doar pe 23 aprilie, pentru că în Turcia se sărbătorește ziua copilului, au făcut la intrarea în amfiteatru o primire mai deosebită, cu pop corn, chipsuri, sucuri, cocteiluri fără alcool și mere glazurate. În rest- nimic. Deci ai dreptate.

Toți cei cu care am vorbit, inclusiv băieți din echipa de animație a hotelului, englezi sau nemți, toți au spus că lanțul Delphin este muuuult deasupra Royalului din toate punctele de vedere. Noi ne dorim să mergem din nou în septembrie și probabil că vom alege un Delphin, chiar dacă este un pic mai scump.

Mulțumesc pentru ecou.

claudiar
    [08.05.12 14:45:45]

buna,

vreau sa plec in vacanta cu copii din 21 mai si m-ar interesa ce temperaturi erau la inceput de mai, daca se putea face baie in mare si cum era intrare in mare la acest hotel?

Multumesc!

danisoriAUTOR REVIEW
    [08.05.12 20:43:11]

@claudiar: @claudiar: Noi am plecat pe 21 aprilie. Nu a fost nici macar o zi in care sa nu facem plaja, sa nu fie foooarte cald, iar apa marii perfecta pentru balaceala. Apa din piscine suuuuper. Nu era nimeni care sa nu intre sa faca baie. Din 21 aprilie, temperaturile erau in jur de 26 de grade, dar noi le-am simtit cam la 30 de grade. Pe 4 mai, cu o zi inainte sa plecam, nu am mai putut sta la soare la ora 11.30, pentru ca ne-am fi prajit. Intr-o singura seara, a fost innorat, si a plouat circa 20 minute. Dupa, totul a revenit a normal.

Plaja marii este un pic cam departe, aleile trecand si pe langa piscina copiilor, motiv pentru care, din 15 zile cat am stat, doar de 5 ori am ajuns la nisip si plaja, pentru ca kinderii nostri se opreau mereu la piscina si la mini club.

Sezlongurile sunt cam la 20 de metri de plaja, destul de incomod pentru familiile cu copii. Insa au parasolare exceptionale, un loc de joaca pentru copii ingradit si acoperit cu o prelata, cu o gramada de jucarii, ceea ce ajuta foarte mult. Parintii stau pe sezlonguri, iar copii, la umbra, in locul de joaca. Barul de pe plaja are mese cu scaune si umbrele (cateva, nu multe) si este exact langa acest loc de joaca. Apa marii era incredibl de curata, nu am vazut alge, pesti morti, scoici, melci. Doar cateva pietricele, de toate culorile si toate marimile. Exista un loc de vis pe plaja, un ponton, special amenajat, care intra in mare, la o inaltime de circa 3-4 metri, si cu o lungime de 10-15 metri deasupra marii, unde au sezlonguri si poti face plaja. Insa nu sunt multe, circa 15-20 de sezlonguri care sunt ocupate mai tot timpul. De pe ponton coboara o scara, pe care poti intra in mare, sau te poti arunca direct de sus. Nu am vazut nici macar o data valuri... ai senzatia ca este un lac.

Daca mai ai intrebari iti voi raspunde cu drag.

Mihaela Dinu
    [15.06.12 09:44:21]

@danisori: ajuta-ne te rog cu o precizare: "atentiile" au fost in dolari sau in euro? (ai scris la un moment dat ca ar trebui sa fim pregatiti cu 200 dolari pentru bacsis, dar toate preturile specificate in review sunt in euro). Pe baiatul nostru l-ar mai interesa: ce fel de inghetata gasim acolo si daca in frigiderul din camera o sa gasim doar apa? Multumesc, o zi buna!

apfel
    [20.06.12 09:05:49]

Apa marii si cea de la piscine cum erau? Nu erau reci in aprilie?

apfel, claudiar, danisori, lidiadanaila, Mihaela Dinu
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Wings Hotel: