ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.04.2012
APR-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 12,13

La plimbare prin centrul Vienei

A 2-a parte o puteti citi aici vezi impresii

Stiu ca sunt multi care nu au ajuns inca la Viena, care au putut (ca si mine dealtfel) sa admire doar niste simple dar frumoase fotografii si pot acum sa le spun tuturor ca este un oras superb care merita vazut neaparat. Ma bucur ca eu personal si familia mea, copilele noastre, am avut acum aceasta ocazie, sa ajungem sa ne plimbam prin centrul acestui oras deosebit. Cine nu a auzit de Opera din Viena, de Ringul Vienez, de Cafeneaua Mozart, de Muzeul Albertina, de Catedrala Sf. Stefan? -o adevarata opera de arta care mi-a dat fiori datorita frumusetii ei. Eram langa aceste minunatii si nu realizam - era un vis sau chiar era realitate? Nu era un vis, era adevarat, eram acolo. Si cand toate acestea pareau pana acum niste vise, niste dorinte ale mele ascunse, iata ca acum, in aceasta zi frumoasa de 7 aprilie 2012 toate acestea au devenit realitate.

1) de la Gyor la Viena

Am sa va vorbesc putin si despre traseu, poate intereseaza pe cineva. Am dormit in Gyor la hotel Baross, asa cum v-am spus iar a doua zi, o dimineata frumoasa de 7 aprilie 2012, la ora 9 dimineata am pornit spre Austria, dorind sa ne plimbam putin prin Viena inainte de a ajunge sa ne cazam departe, la 454 km de Viena tocmai in Zillertal (la 54 km de Innsbruck). Vroiam sa vedem multe in acea zi.

Centrul orasului Viena nu este departe de Gyor, cei 130 km i-am facut f. usor, in aprox. o ora si am mers doar pe autostrada.

Inca din curtea hotelului Baross am dat GPS-ului sa ne duca in centrul Vienei langa Opera unde aflasem ca este o parcare subterana si unde puteam lasa masina in siguranta. Nu pentru hoti, departe de mine acest gand, ci datorita faptului ca parcarea in Viena este o reala problema.

Adresa data GPS-ului a fost: OPERNRING nr. 2 si ne-am lasat condusi de marele maestru care ne-a dus exact acolo.

Cum am iesit din Gyor nu am mers mult si am urcat pe autostrada. Porniti la ora 9, deja la ora 9,40 am intrat in Austria. Am trecut liber, nu era niciun control, nu era nimeni de fapt. Am mers mai departe si dupa alte 20 minute am trecut pe langa Pandorf, un centru de shopping pe care l-am lasat in dreapta autostrazii. Din masina Pandorf-ul mi-a atras atentia in special prin formele si culorile acelor cladiri, aratau ca si cladirile dintr-un orasel al copiilor. Am si zis initial ca este un orasel pentru copii acolo, pentru ca prea erau colorate acele cladiri, aratau ca niste bomboane, apoi cand am vazut indicatorul de Pandorf spre dreapta am facut legatura cu acel centru de cumparaturi de care am auzit. Nu am oprit, am mers mai departe, dar sa stiti ca este la jumatate de ora de mers pe autostrada dinspre Gyor (Ungaria).

Cum am intrat in Austria, in dreapta imediat este o benzinarie MOL unde am oprit sa luam vinieta pentru Austria. De aici iau toti, asa am inteles. Am cumparat vinieta pentru 10 zile care a costat 8 E .Ce diferenta mare intre ei si unguri unde am dat 20,7 E pt. 11 zile!

Pe autostrada spre Viena drumul a fost superb, sa te tot plimbi, sa tot mergi asa... Aceleasi drumuri bune, curatenie peste tot, aceleasi trecatori pentru animale cu multa verdeata si cu gard sus astfel incat animalele sa nu cada de acolo de sus peste masini. Le puteti vedea in poze. Am admirat f. multi fazani, de o parte si de alta a autostrazii. Am intalnit iar aceleasi paravane din lemn impletit, paravane care erau in dreptul localitatilor, ca sa izoleze fonic si de praf toate localitatile. Nu vedeai nimic, nu puteai admira nicio curte, nicio casa, nimic, doar de departe. Si cand vroiai sa vezi de aproape minunatiile acelea de localitati, cu bisericutele acelea cu turnul inalt, pas.

Cand ne-am apropiat de orasul Viena in stanga am vazut un indicator spre aeroportul Flughafen si apoi a urmat o zona industriala cu acele rezervoare imense de petrol ale firmei OMV, multi le stiu deja.

Imediat la intrare in oras am admirat o caleasca din acelea cu cai, era prima vazuta. Ghidati fiind de GPS am trecut pe strazi si bulevarde, am oprit la semafoare, admiram cladirile acelea si pe stanga si pe dreapta, nu stiam unde sa ne uitam mai intai. La un moment dat am ajuns in fata Operei, unde am zarit intrarea in parcarea subterana. Nu am oprit ci am coborat imediat in parcare, am lasat masina, am retinut si unde, deoarece erau sute de masini acolo pe diferite etaje. Sa tineti minte numarul acelui loc de parcare, ca sa nu aveti emotii pe urma. Am platit 9,7 E pentru 3 ore de vis. Daca nu stiti, la intrare in parcarea subterana este o bariera, nu te lasa sa treci. Din masina se apasa un buton rosu, se elibereaza un tichet pe care il pastrezi. Pe el e trecuta ora la care ai intrat. Se ridica bariera, treci si parchezi unde gasesti loc. La intoarcere trebuie sa duci tichetul la punctul lor de plata, noi am intrebat unde este, dar era chiar langa liftul cu care am urcat. Platesti, te sui in masina si la iesire bariera nu te lasa sa treci decat daca introduci tichetul acela in aparat ca dovada a platii. Apoi ti se returneaza tichetul ,,ca amintire’’.

2) La plimbare prin centrul Vienei

Eram exact langa Opera din Viena cand am iesit cu liftul din parcarea subterana... Eram atat de zapaciti si de fascinati de tot ce vedeam in jurul nostru, atat de fericiti, de emotionati.

Era atata liniste, multe flori peste tot, curatenie, niciun claxon, nimeni nu striga, iar cladirile acelea erau de vis. In fata Operei erau multi angajati imbracati frumos, cu peruci albe pe cap si pelerine rosii, care iti vindeau pe loc bilete la concertul din acea seara. Aveau si niste liste si daca stateai sa ii asculti, iti explicau despre ce e vorba in piesa respectiva. Le explicam mereu la fiecare ca noi eram doar in treacat, eram doar pentru putin timp acolo. Erau destul de insistenti chiar si asa. Am intrat chiar si inauntru la Opera. Am avut ocazia sa fiu langa acea casa de bilete si cu drag va arat poze de acolo si preturi in functie de locul in sala - la balcon, la loja, unde doriti?

Din fata Operei am luat-o in partea stanga si am ajuns imediat in fata Muzeului Albertina. Acesta avea intrarea undeva sus la etaj, se urca pe niste scari rulante. In strada jos undeva aproape de scarile rulante era o statuie superba, cu drag va arat fotografii. Am urcat apoi acele scari rulante pana sus, unde in fata muzeului pe o terasa cu platforma era statuia lui Franz Joseph I pe cal. Era multa lume care vizita muzeul Albertina. Nu mai tin minte ce preturi sunt la intrare. De aici de sus de langa frumoasa statuie am admirat centrul Vienei. In fata muzeului am zarit Cafeneaua Mozart pe care am dorit sa o vedem si mai de aproape. Am coborat asadar iar pe acele scari rulante si am ajuns in fata superbei cafenele. Aici nu era inca nimeni, am trecut mai departe si langa cafenea am admirat vitrina si ornamentele exterioare ale unui frumos magazin.

De aici am traversat, am ajuns iar in fata Operei si am luat-o in dreapta, pe renumitul bulevard Ringul Vienez. Treceau tramvaie pe langa noi, erau f. moderne, picioarele incepeau sa ne doara dar cui ii pasa oare? Aveam 3 ore la dispozitie si vroiam sa vedem cat mai multe. Stiu ca mergeam tot drept si am avut ceva de mers pana la Palatul Hofburg. Pe acel superb bulevard am trecut pe langa alte cafenele care aveau pe strada cateva mese cu picioare mai ,,interesante’’ sigur nu ati mai vazut asa ceva. In dreapta era si un magazin de muzica, am putut admira piane, pianine de toate dimensiunile si preturile. Am trecut apoi pe langa un parc. Era superb, atata verdeata, liniste, curatenie, multa iarba, pasarile cantau. Aici ne-am fotografiat alaturi de statuia lui Goethe si va spun ca chiar am stat la coada sa facem poze, deoarece mai erau si alti turisti. In capatul acestui parc se zarea cladirea Palatului Imperial Hofburg.

Apoi am ajuns la Palatul Imperial Hofburg –o adevarata opera de arta. Era imens. Stiu ca in fata lui trasurile cu cai erau aliniate frumos in asteptarea doritorilor de plimbare. Niciuna nu era la fel, fiecare avea ceva deosebit fata de alta. Am observat ca acei cai aveau acoperite urechile cu un fel de masca de diverse culori, interesant acest lucru. Departe in zare de aici am putut admira o catedrala. In curtea interioara a acestui Palat am intalnit cei mai multi turisti.

Se fotografiau, admirau statuile acelea si curtea interioara. Multi asiatici si rusi am vazut atunci. Erau cu ghidul dupa ei, ghid care le vorbea si ca sa fie auzit de toti turistii tinea deasupra capului o statie de amplificare portabila. Multi turisti erau in varsta, chiar varsta a treia, unii aveau carje, altii chiar erau in scaun cu rotile si toti erau grupuri, grupuri. Aici puteai auzi vorbindu-se ruseste, in chineza, in engleza, etc. Am observat ca o parte a Palatului este in renovare asa ca nu ne-am putut apropia prea tare de cladire. Am mers mai departe spre Apartamentele Imperiale, Muzeul Sisi si Colectia de Argint unde mi-au atras atentia iar cateva statui si deasupra portii unde era intrarea era o bolta pictata f. frumos. Ce intrare avea Palatul! erau niste statui acolo deosebite. Iesind in strada iar, am zarit mai de la distanta ca deasupra portii de intrare sus era o cupola si tot acolo am zarit niste ingerasi care cantau la trompeta, trompetele cred ca erau aurite, asa pareau.

Aici langa acea superba poarta am zarit un muzeu in aer liber. Chiar acolo erau niste ruine, probabil ale orasului vechi descoperit si jos de tot erau o gramada de bani aruncati. Turistii se pare ca au gasit acest loc fermecat cumva si isi puneau o dorinta. Am aruncat si eu un banut, asa, de aduceri aminte. De aici am inceput sa ne plimbam pe acele stradute care duceau iar spre centru. Chiar aproape de centru am zarit frumoasa Catedrala Sfantul Stefan. Era imensa si ea si tot in renovare. Nu mai aveam timp sa o vedem, ne-am multumit doar sa o admiram in nestire. Este ceva de vis ce am vazut noi atunci.

Pot sa va zic acum ca a face cumparaturi in centrul Vienei este mare lucru. Admiram sutele de vitrine, erau atat de frumoase, de tentante, atat de aranjate, dar preturile erau mult prea mari pentru noi. Ma refer in primul rand la imbracaminte si incaltaminte. De exemplu am zarit o rochie simpla intr-o vitrina, costa 300 E. Pantalonii si tricourile tot la la preturi exagerat de mari le gaseai, deci nu va faceti sperante dinainte ca veti putea cumpara ceva de aici, este f. tentant dar preturile va vor speria cu siguranta. Ce am vazut ca ar fi de cumparat - unele mici cosmetice si diverse souveniruri.

Fiindca era totusi sarbatoarea de Pasti la ei, toate vitrinele aveau ornamente de Pasti, nu era una la fel cu alta, fiecare atragea atentia cu ceva, ori cu iepurasi, ori cu oua colorate, ori copacei din aceia impodobiti cu oua colorate.

Aproape de Catedrala Sfantul Stefan, am intrat intr-o cofetarie, doream sa ne racorim cu ceva dupa atata plimbare. Asa am ajuns la cofetaria Aida.Era si un Mc.Donald’s langa ea. Nu va spun mai multe, dar erau acolo niste prajituri.. iar inghetata ne-a tras imediat cu ochiul.

Erau atatea sortimente, o cupa costa 1 E. Asadar nu puteam rezista tentatiei chiar daca afara era destul de racoare - 14 grade. Vreau sa va spun ca in cofetaria Aida totul era roz: cofetaresele erau imbracate in roz, hartia de ambalaj cu care se impachetau diversele cutii de bomboane sau cafea era tot roz, pungile de hartie de asemenea. Pana si scaunele de afara de la terasa erau roz. Erau asa de frumoase. In vitrina erau niste copacei ornati numai cu oua de ciocolata si oua din martipan roz. Pana si paharele in care ni s-a servit inghetata erau roz.

Imi amintesc acum de o intamplare haioasa. Am intrat in cofetarie si era plin de lume. Si la coada si la mese. Toti stateau linistiti, discutau. La inghetata nu servea nimeni. Ne-am bagat si noi in seama si am intrebat in engleza o cofetareasa daca vine cineva sa ne serveasca cu inghetata. Ea mi-a raspuns tot in engleza sa astept ca revine imediat. Apoi a urcat niste scari si dusa a fost. Eu suparata zic pe romaneste mai tare ,,pana vine asta inapoi imi piere si pofta’’. La care ea din varful scarilor imi raspunde in romaneste ,,nu fiti suparata, vin repede’’, la care eu am ramas ca la dentist. Si a venit intr-adevar repede inapoi si ne-a servit. Ne-am amuzat impreuna cu ea de intamplare. Asa am aflat ca era din Timisoara si locuia acum acolo. Ce noroc pe ea, imi spunea ca munceste dar e realizata.

Altceva ce mai conteaza? Inghetata am savurat-o afara pe terasa ca inauntru nu era loc. Pot sa va spun ca a fost bestiala, si-a luat fiecare ce a vrut, cate 4 cupe, aveai din ce alege. Cea cu capsuni avea chiar bucati de capsuni in ea, nu era praf. Si nu am simtit apa, era doar o crema delicioasa. Nu va spun mai multe.

Si pentru ca eram acolo copilele au dorit totusi sa aiba ceva ,,amintiri‘’ din Viena si au zarit magazinul Accesorize. Era langa cofetarie pe celalalt colt, altfel nu l-ar fi zarit. Cred ca toate adolescentele iubesc Accesorize asta. Atat mi-a trebuit. S-au dus fuga inauntru si scoate-le daca mai poti.

Asa ca am ramas acolo cu ele mai bine de o jumatate de ora. Si-au luat genti de scoala din acelea de domnisoare, care se pun pe umar, una a fost 40 E si cealalta 35, dar sunt deosebite. Cu drag isi poarta acum cartile. Am scapat ieftin, nu? A, nu va spun ce bucurie imensa aveau ele atunci, ce fericire...

De aici din fata magazinului Accesorize, cu cumparaturile in mana am mers in dreapta tot inainte pe acea straduta. Aici am fotografiat un austriac adevarat, era atat de frumos imbracat incat nu m-am putut abtine sa nu ii fac o poza, dar si el a fost incantat. I-am multumit apoi. Mergand pe acea straduta am trecut in dreapta pe langa o vitrina cu ceasuri Rolex. Vreti sa stiti si cat costa? De la 10.000 de E in sus.

Mergand mai departe am intrat intr-un magazin cu cristale Swarowski. Aici, alta nebunie. Bine macar ca erau expuse pe preturi. Intr-un raion erau preturi mai mici, in alta parte erau preturi medii ca apoi sa fie si preturi mari. Ne-am luat cercei, lantisoare si inele cu cate 16 E si pana la 35 E, in functie de model. Sunt deosebite.

Era plin de lume si aici si chiar daca erau mai multe case, am stat la rand. Dar ce frumos erau ambalate, in niste traistute mici de catifea cu emblema magazinului. Mentionez ca sunt 2 magazine pe acea strada, noi am trecut de primul si am intrat in urmatorul. Mai vreti sa stiti cum arata vitrina din strada? Mai bine nu.

Si fiindca inca de acasa ne-am informat si am auzit ca langa Viena se pot face cumparaturi mai ieftine la acele mall-uri SCS (Shopping City Sud), ne-am indreptat intr-un tarziu spre parcarea subterana din fata Operei, am platit pentru cele 3 ore si am pornit spre SCS.

3) scurta vizita la mall-urile SCS

Spun ,,scurta ‘’deoarece eram cumva contra cronometru. Am stat exact 30 de minute inauntru in SCS 1. De aici din Viena tot in acea zi mai aveam de facut 454 km pana la pensiunea noastra din satul Niederhart (Zillertal). Si ce mult am fi dorit sa mai stam.

Inca aflandu-ne in masina in parcarea subterana de langa Opera, am dat GPS-ului coordonatele luate inca de la Bucuresti – strada Vosendorf nr. 2334. Dar ori nu le-am notat noi bine, ori sunt gresite, ca GPS-ul ne-a dus in alta parte. Atentie deci, am ajuns la un depozit de masini si nu la SCS! Suparati am facut cale intoarsa si am mers la intamplare in directia de iesire din oras si imediat am zarit mall-urile cu pricina. Cand am ajuns in parcarea unuia dintre mall-uri am citit

coordonatele GPS: N: 48,108333 E: 16,31833

Mall-urile SCS se afla la 12 km de Viena. Daca la ora 14 am iesit din Viena, la ora 14,30 deja oprisem acolo in parcare in fata SCS 1...

SCS am vazut eu ca sunt in numar de 3, deci exista un SCS 1, SCS 2 si un SCS 3. Sunt imense si imaginati-va ce mari erau si parcarile. Noi eram atenti sa ne luam un reper langa care sa cautam apoi masina la intoarcere. Aceste magazine sunt ca si mall-urile noastre dar mai mari si incomparabil mai frumoase si mai elegante, marfurile avand si alta calitate binenteles. Am intrat in SCS 1, erau 1 sau 2 etaje, nu mai tin minte exact si se urca pe scari rulante. Este f. frumos inauntru, multe magazine, te pierzi efectiv. Daca esti in grup mai mare adio, este imposibil sa tineti toti pasul. Te fura ochii, nu mai stii unde sa te uiti mai intai. Daca esti si femeie este si mai grav, sunt atatea tentatii... Sunt multe magazine de firma acolo dar si multe restaurante unde poti manca, bea ceva. Toaletele erau de o curatenie desavarsita dar peste tot era la fel de curat.

Preturile sunt pentru toate buzunarele dar atentie, trebuie sa cauti magazinul respectiv. Este mult de umblat pe acolo, incaltati-va comod si imbracati-va adecvat. Este f. obositor si este plin de lume. Mie personal mi-a fost frica sa nu ne pierdem noi intre noi. Daca veniti aici alocati-va pentru cumparaturi cel putin 4-5 ore, eu zic ca merita si este f. frumos. Am sa va pun poza si cu orarul de acolo.

4) Plecand mai departe

De aici de la aceste mall-uri, la ora 15, exact dupa 30 de minute am pornit mai departe spre pensiunea noastra. Am cautat ca iesirea sa fie aceeasi cu cea pe unde am intrat, deoarece sunt mai multe intrari si iesiri. Apoi a fost un pic mai dificil pana am gasit masina. Nu aveam cum sa mai stam nici sa fi vrut. Eram constienti ca ne asteptau inca 454 km de facut, era deja ora 15 si nu stiam ce ne mai rezerva acea zi si cum e drumul pana in Zillertal in continuare.

Am lasat in urma noastra cu mare regret Viena, frumoasele ore petrecute in centrul acestui oras deosebit.Poate si Viena regreta atunci ca plecam, deoarecea inceput o ploaie din aceea puternica imediat cum am iesit din oras. Dar pastram si acum amintiri vii si placute din acea zi frumoasa de 7 aprilie 2012 cand ne-am plimbat prin Viena. A fost totul f. f frumos.Cuvintele sunt prea putine ca sa va pot impartasi toate emotiile si tot ce am trait noi atunci. Despre frumoasele locuri pe care le-am mai vizitat in acea zi dar si despre altele, am sa va povestesc in continuare.

Trimis de adryana in 29.04.12 18:04:42
Validat / Publicat: 29.04.12 21:07:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 16089 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P34 inauntru la Opera-preturi in functie de locul in sala.

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 34
[29.04.12 19:46:58]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

Maria Smeu
[30.04.12 16:49:39]

Adryana, mult de tot m-a incantat review-ul tau si ma bucur in plus pentru ca am avut ocazia ca prin votul meu sa primesti si superbonusul binemeritat!

Tot ceea ce ai descris am vazut si eu, dar chiar daca am avut parte de o zi ploioasa si rece, tot mi-a mers la inima.

Am avut asadar ocazia sa-mi reamintesc Viena si pot sa spun ca impresiiile cu care am ramas au fost "idem" cu ale tale. Felicitari!

[30.04.12 17:04:35]

Intamplari fericite din viata mea, mi-au dus pasii in Viena de cateva ori si de fiecare data am fost la fel de incantata. Un singur lucru nu se potriveste cu ce spui tu; tramvailele moderne. Eu din contra am vazut doar tramvaie cu aspect retro si credeam ca sunt din anii '70, special reconditionate pentru a fi mai in ton cu trasurile din centru.

Pe unul din domnii cu pelerina rosie care vinde bilete, il am in fotografiile din toate vizitele mele; este nelipsit, indiferent de anotimp.

[30.04.12 19:33:12]

Foarte tare asta:

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
[30.04.12 20:34:24]

@Diaura: Sunt cateva linii care beneficiaza de tramvaie moderne - eu m-am plimbat cu 43 si 44

atasez si un clip

youtube

de asemenea liniile care ajung la Westbahnhof (parca 52 si 58) au tramvaie moderne cu podeaua foarte joasa.

Cele care merg prin centru sunt mai vechi, dar foarte bine intretinute sau construite recent dar cu acel aspect, care da senzatia de vechi.

adryana - in descrierea ta se simte emotia pe care ai avut-o la intalnirea cu Austria. Sunt sigur ca vei mai merge in aceasta tara (si nu numai o data).

Dragos - nu fi ''rau'' - daca fata nu stie germana

maryka
[30.04.12 21:30:35]

Buna!

Am citit cu mare placere rw. scrise cu toata inima, dintr-un concediu reusit, abundenta de informatii utile, poze superbe, vise implinite. Ce sa spun, minunat ca de obicei, ceea ce ne face sa ne dorim continuarea. Un mare vot si de la mine!

[30.04.12 22:29:29]

viennaairport.com

@Dragos, eu am vazut un indicator pe care scria asa -Flughafen, nu stiu germana dar eu zic ca era indicator spre aeroportul de acolo. Nici nu are importanta pentru mine numele lui , e un loc in care nu am ajuns si am amintit doar asa, ca fapt divers.Altele le consider importante in acest rw. al meu.

@Maria Smeu, si eu ma bucur cand citesc un rw.anume si ,,calc'' pe urmele altuia, ai o mare bucurie si iti reamintesti astfel de locuri dragi.

@Diaura, pot sa iti spun ca te invidiez ca ai avut ocazia sa vezi de mai multe ori Viena , si eu m-as intoarce oricand.Am atasat si o ultima poza cu tramvaiul, am uitat de ea si chiar vroiam sa o pun ca sa vezi ce frumoase tramvaie am vazut.

@maryka, este doar inceputul celei mai frumoase vacante din viata mea.Nici nu stii ce te asteapta....

Va multumesc tuturor pentru voturi, ma bucur ca am atatia prieteni virtuali, mai am multe sa va spun, stati pe aproape.

[30.04.12 22:47:08]

@BOGDAN DSN:

Multumesc pentru lamurire.

Este usor sa razi si ceva mai greu sa ajuti cu un sfat sau sa dai o lamurire.

@...

Multumesc pentru votul negativ; banuiesc ca este pentru "tramvailele ".

@adryana

Nici eu nu stiu o boaba de germana, dar daca tot se "discuta " atat despre "Flughafen" am cautat in dictionar; inseamna simplu, aeroport. Era greu sa explice cineva dar probabil foarte " amuzant ".

[30.04.12 23:25:47]

@Diaura: esplicaţia era chiar în ecoul de mai sus (link wiki). Dar trebuia citit cu atenţie. Asta ca să mă-nvăţ minte să nu mai scriu ecouri, aşa cum promisesem mai demult.

Şi da, chiar e amuzant! la fel cu cascada Wasserfall, din alt articol, de acum vreo doi ani. Tot din Austria...

Se pare că lumea chiar nu mai ştie de glumă...

[30.04.12 23:33:13]

@Dragos:

Aaaaa... daca e o gluma se schima situatia. Dar cum e greu sa intelegi glumele in scris daca nu le pui intre ghilimele sau le scrii cu alte caractere... creezi confuzie.

ileanaxperta*
[30.04.12 23:44:08]

De cate ori trec spre vest in circuitele mele, dau o raita prin Viena si intr-adevar nu ma satur niciodata sa o revad cu aceeasi placere sau chiar cu o placere si recunostinta marita, vazand ca acolo am ajuns sa ma simt mai bine, mai libera si mult mai "culturala" si turistica, mult mai bine primita decat la mine "acasa" (ma refer la tara...)

Si oare de ce simt ca ceva se strange in mine de fiecare data cand ma urc in autocar din Viena si plec mai departe? Poate pt ca farmecul vienez m-a cucerit pt totdeauna!

Aici am facut cel mai frumos si magic Craciun din viata mea! Aici am "adulmecat" pt. prima oara acel aer elegant, rafinat si de neconfundat al primului oras vestic european cu adevarat de top! Viena este o destinatie de frunte intotdeauna, in orice anotimp, pt ca face turistul sa isi doreasca sa revina mereu si mereu la ea!!!

Ca intotdeauna, un rev. util si scris cu mare suflet, ce pe drept cuvant a fost selectat Mini-ghid. Iti doresc, draga @adryana, ca pasii tai sa paseasca tot mai des la Viena!

cristina65
[01.05.12 00:19:51]

Un review absolut savuros, ca dovada votul meu, unul din primele!! Utila mai ales informatia cu intratul/iesitul din parcare, de-abea acu' imi explic eu de ce nu am reusit timp de o zi si o noapte sa ies din parcarea de la Mall Vitan!

P. S Daca tot eram cu totii la capitolul glume... ca poate tre' sa explic, mai stii...

creivean
[01.05.12 08:22:40]

@adryana

Felicitări pentru experienţa avută şi pentru că ne-ai împărtăşit-o şi nouă.

Cât despre tramvaie (ca să mă bag şi eu în discuţie), da - şi eu am văzut destule din cele noi la Viena (precum cel din P136). Pur şi simplu mi-au sărit în ochi, deoarece avem şi noi la Oradea vreo 9.

Ele sunt Siemens ULF şi potrivit paginii web www.cee.siemens.com, acestea au şi fost concepute initial pentru infrastructura Wiener Linien (n. r. operatorul de transport local din Viena) .

Deci, Viena este casa lor, locul lor de naştere...cum sărăcie să nu le găsim, tocmai acolo?

[01.05.12 13:25:03]

@ileanaxperta, ma bucur ca gandim la fel, m-as intoarce oricand inapoi.Iti doresc si tie ca pasii sa te poarte pe unde iti doresti si sa ai parte de toata fericirea din lume.

@cristina65, ma bucur mult ca ma citesti si poate lasam si supararile in urma, sau poate tu le-ai si uitat deja, m-as bucura. Intr-adevar parcarea este o problema peste tot-si la Viena si la Innsbruck si la Munchen, Bolzano si in toata lumea aia civilizata. Peste tot pe unde am ajuns am constatat asta. Acolo daca nu parchezi unde TREBUIE, nu unde VREI, platesti. Si te frige rau la buzunar.

@creivean, iti multumesc si tie pentru gandurile impartasite. Daca tot am inceput sa va ,,plimb ''pe toti, aflati ca asta e doar inceputul.

@BOGDAN DSN, iti multumesc si tie pentru ganduri, da, au fost emotii puternice si acum au ramas niste amintiri vii si frumoase.

cristina65
[01.05.12 15:51:59]

@adryana: Adi, draga mea, care suparari??!!

Eu ti-am spus la Tarnaveni de ecoul acela al tau catre mine ca sa ma identifici, nu ca sa crezi ca sunt suparata: -))

Razbate atata bucurie din aceste muncite ultime review-uri ale tale, incat nu pot decat sa te felicit inca o data pt experienta avuta si pt faptul ca te poti bucura ca un copil de ceea ce vezi si apoi impartasesti cu noi!

motaneata
[01.05.12 23:40:20]

@adryana,

cum, Doamne iarta-ma, ai dat 20,7 EURO pentru vigneta de 11 zile la unguri? Voi nu va documentati inainte de a pleca in excursie?

Vigneta pentru 11 zile in Ungaria costa 2975 forinti (pentru autoturisme), adica exact 10,35 EURO. Daca nu ma crezi, citeste aici: motorway.hu/02Ematrica/01Dijtablazat2012

Ma rog, puteau sa-ti ceara 11 EURO cu comisionul de schimb. Dar nu 20,7 EURO, adica dublu, este clar ca ati fost pacaliti pe fata, iar voi v-ati lasat pacaliti pentru ca nu va documentati. Ce este mai trist este ca fetele alea de la ghiseele din dreapta, dupa vama, vad ca tine figura si incearca si cu alti romani. Si uite-asa ne merge vestea.

Daca ti se cere o suma mai mare de 11,5 EURO pentru vigneta de 11 zile, solutia este plata cu cardul la prima benzinarie de dupa vama. Ar fi trebuit sa stii asta, scrie si pe AFA,

aici: amfostacolo.ro/intrebare- ... hp?iid=1439&a=1

aici: amfostacolo.ro/intrebare- ... hp?iid=1758&a=1

aici: amfostacolo.ro/intrebare- ... hp?iid=1436&a=1

si aici: amfostacolo.ro/recomandar ... a=ungaria&tid=9

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
[02.05.12 12:12:08]

Si de la benzinariile Mol din Romania se pot lua vignete de Ungaria - 49 lei pt. 10 zile

[02.05.12 14:47:23]

@motaneata, se pare ca pretul asta al vinietei l-am lasat mai la urma. Altele le-am avut ca prioritati: aflarea vremii pe unde mergem, coordonate GPS, trasee, etc. S-a facut un dosar intreg. Am sa spun asa, ca o concluzie, poti sa dai si 100 E pe o vinieta daca unde iti propui sa mergi peste n zile este frig, furtuna si ploaie. Sau poate, asa cum am patit noi, am ajuns in Innsbruck si nu am facut mai nimic, daca nu ne-am cautat acasa coordonatele GPS la obiectivele de acolo. Vezi, GPS-ul te duce, dar tu trebuie sa-i dai adresa. Stii, in vama chiar era mai scumpa, asa cum am zis. Eu am coborat si am intrebat de curiozitate. Ma mir ca sunt f. multi romani care iau de acolo de unde am luat noi.

[13.05.12 08:42:50]

fiindca doresc sa lamuresc pe toti cei interesati cum e cu vinieta asta pt. Ungaria va spun asa: in rw. meu ,,De la Bucuresti la Gyor intr-o zi '' am spus clar ca acolo inainte de a intra in vama Nadlac, la acea toneta nu era decat vinieta de 10 zile si de o luna. Fiindca ne trebuia pt. 11 zile am fost obligati sa luam vinieta pt. 30 de zile pe care am dat 20,7 E. La rw. despre Viena am gresit cand am spus ca era vinieta de 11 zile (m-am gandit la cele 11 zile pt. care de fapt ne-a trebuit).

Bun, si ca sa ma lamuresc si eu daca am luat teapa sau nu, am facut zilele acestea si o plimbare la Mol, ca sa verific pretul vinietei-pt. o luna, vinieta de Ungaria e ACELASI pret ca si cel de acolo de unde am luat noi, inainte de vama. Pretul vinietei se calculeaza in functie de paritatea forint/ron din ziua respectiva.

marianaonesti
[13.06.12 22:31:41]

Daca mergi in Viena, este o crima sa vizitezi numai magazine si nu muzee. Ce ai facut tu, este schoping nu vizitarea unui oras.

A vizita un muzeu inseamna sa intri in el nu sa te uiti la cladire si la cai. Sunt atatea muzee celebre in Viena pe care un om cu o cultura minima ar vrea sa le vada. Chiar si in 3 ore, puteai vizita Muzeul Hofburg, Catedrala Sf Stefan si un tur ghidat al Operei.

Cand ai comentat la adresa "cofetaresei", ai vorbit tare, ceea ce vienezii urasc si considera ca este proasta educatie. Trebuia sa stii ce se face si ce nu se face unde te duci.

Documentati-va din ghiduri sa aflati astfel de informatii, sa nu va faceti de ras.

In afara de gentute si cristale cu ce ai ramas din vizita asta?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][10 voturi]
[14.06.12 08:13:13]

@marianaonesti, interesant ecoul tau, daca citeai titlul gaseai raspuns intrebarilor care te framanta. A fost o plimbare.

[14.06.12 08:30:21]

@motaneata, daca cu vinieta aia am lamurit-o si te-am convins ca am dreptate, am sa mai fac un ultim efort sa te lamuresc si cum e treaba cu SCS-urile alea, bata-le norocul sa le bata. Ia priveste pozele 129 si 130, ce vezi? mai poti spune ca este un singur SCS? Apreciez adevarata ta pasiune pt. rw. mele, mult succes in continuare.

marianaonesti
[15.06.12 07:55:53]

@adryana: Daca nu pretindeai ca ai "vizitat" muzee si ca nu ai avut timp de mai mult, te credeam ca a fost asa.

[15.06.12 11:45:48]

@adryana: cu riscul sa te mai superi inca odata pe mine, incerc sa lamuresc si aceasta dilema (a "multiplelor" SCS-uri):

tu ai pozat niste indicatoare de informare turistico-rutiera, nu niste denumiri. Mult mai probabil acele cifre se refera la numarul intrarii din magazin, in apropierea careia erau amplasate (vezi si planul).

Pentru conformitate, toti doritorii sunt rugati sa consulte saitul oficial al pravaliei, scs.at, unde nu scrie nicaieri despre faptul ca ar fi mai multe. De asemeni, de pe acelasi sait se poate descarca planul SCS (care se gaseste, de altfel, in varianta tiparita si in marele mall, pentru mai usoara orientare a cumparatorilor), pe care se vede ca nu este decat unul singur. Compus din cateva cladiri alaturate, ce-i drept, dar tot unul se cheama...

PS. un articol relativ interesant, despre shopingul la acest mall, a scris colegul danoradea, cu ceva timp in urma. (vezi impresii).

motaneata
[15.06.12 14:08:37]

@adryana, trecand peste cacofonia din exprimarea ta:

daca cu vinieta ...,

constat ca tu o tii una si buna: crezi ca ai intotdeauna dreptate. Mai multi colegi au observat greselile tale, le-au semnalat si au incercat sa le indrepte. Au facut asta nu din rautate sau invidie (cum in mod eronat percepe mintea ta), ci din dorinta de a ajuta, de a repune adevarul in matca lui.

As vrea sa-ti spun ca pana acum nu ai lamurit nimic, nici cu vigneta, nici cu "mall-urile SCS", nici cu "aeroportul Flughafen", nici cu "bulevardul Ring Vienez", nici cu existenta cartierului "Innsbruck West", nici de ce vorbesti tare in magazine, nici de ce dai "cu spatele" pe autostrazi.

Review-rile tale sunt pline de greseli. Uneori le semnalam, alteori le trecem cu vederea.

Eu am semnalat ca la Viena exista un singur SCS. Am spus asta nu din spirit de contrazicere (cum iar crezi tu), ci doar pentru ca unii colegi sa nu cada in capcana ta si sa caute pana la enervare celelalte doua mall-uri, la prima lor vizita acolo.

Exista un singur SCS, celelalte doua sunt doar in inchipuirea ta, prelucrari ale imaginaţiei tale la vederea indicatoarelor de tot felul, care te-au fascinat si pe care nu le intelegi. De altfel ce minte normala ar fi facut trei mall-uri unul langa altul si de ce?

M-am uitat la pozele indicate de tine si ce am vazut? Am vazut pozele intrarilor in SCS. Ceea ce tu credeai ca este un alt SCS, este doar o alta intrare in acelasi mall. Panoul pe care apare SCS (cu rosu) si 2 (cu negru) indica intrarea nr. 2 in mall; panoul cu SCS (cu rosu) si 3 (cu negru) indica intrarea 3 in acelasi mall. Shopping City Süd are 8 intrari. Deasupra intrarii de la C&A exista un panou asemanator cu cele pe care le-ai pozat tu, "SCS 8", asta nu inseamna ca acolo este mall-ul nr. 8!

De altfel @Dragos ti-a explicat toate acestea, dar tu te superi si insisti, ca de obicei, ca numai tu ai dreptate. Nici nu-ti dai seama ca, de fapt, cautand justificari pentru greselile tale, tu nu faci decat ca acestea sa nu mai fie doar simple greseli ci gafe antologice. Apropo: cand am coborat recent pe aeroportul din Viena mi-am amintit de "aeroportul Flughafen" Aproape ca m-a bufnit rasul (scuze!).

Sfatul meu este sa te feresti de a persevera in greseala, stii cum se spune: "a gresi e omeneste, dar a persista in greseala este diabolic".

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][10 voturi]
[15.06.12 21:50:01]

@motaneata, ramai cu bine si tu si amicii tai, incearca sa cauti pe altcineva in continuare de care sa iti bati joc in mod repetat si cu care sa faci ce ai facut cu mine, eu chiar nu merit asta, in fond nu primesc premii, cadouri, excursii, etc, doar suturi... si pt. ce atunci???? asa ca linisteste-te, racoreste-te cu ceva rece, ai dreptate, sunt o analfabeta, sunt o tampita, sunt ce vrei tu si ceilalti, sunt toate cuvintele grele aruncate asa gratuit, voi sunteti cei mai tari, tu si ceilalti, voi sunteti asii de pe AFA, si tu si ,,contesele'' ,,ase in ale literaturii'' si are dreptate si cine vrei tu si cine nu vrei tu... totul e ok asa cum spui tu si prietenii tai, fii linistit, voi toti aveti dreptate!!! succes in continuare. LA REVEDERE !

... si de acum inainte sa trecem la lucruri mai serioase, AFA cea care a fost nu mai exista pt mine si am treburi mai importante de facut decat sa fiu jignita gratuit si fara vina, uite, de exemplu sa imi fac bagajele ca plec la munte. Distractia incepe!!!

olalex
[13.08.12 22:12:59]

adriana mi-a placut foarte mult prezentarea ta (mi se pare obiectiva si folositoare). te-as ruga daca ai putea sa revii, daca se poate, cu niste date despre parcarea unde ai lasat masina in viena (vis a vis de opera - adresa gps, repere in zona, tarife, orice altceva folositor) si daca ai mai parcat si in alta parte in viena. ma intereseaza in special parcarile intrucat reprezinta cosmarul meu pentru excursia ce urmeaza sa o fac.

cu multe multumiri. alex

[14.08.12 00:56:03]

@olalex: caută parcări P+R (Park&Ride) - sunt destule, laşi maşina acolo (tarifele sunt excelente: 3€/zi sau ~15 €/săptămână, mai ales faţă de cele din parcările din centru) şi la câţiva paşi ai staţii de metrou şi/sau autobuze/tramvaie. Transportul în comun costă vreo 15 € pe trei zile sau chiar pe săptămână, depinde ce abonament alegi. Şi nici nu mai eşti stresat de faptul că nu te descurci prin oraş cu maşina.

olalex
[15.08.12 21:55:20]

@Dragos: multumesc mult de sfat Dragos dar din nefericire stam doar o zi in viena si am considerat ca pentru atat de putin timp petrecut e mai comod si sa avem masina in permanenta langa noi.

[15.08.12 23:42:11]

@olalex: eu am fost până acum de 2 ori la Viena - prima oară cu avionul, am stat doar o noapte, iar a 2-a oară am fost cu maşina şi am stat vreo 3 nopţi. Dar chiar şi a doua oară, când am fost cu maşina, am preferat s-o las la camping şi să merg cu metroul şi tramvaiul. Viena e un oraş pe care merită să-l străbaţi la pas, să admiri în voie clădirile, muzeele, restaurantele... mă rog fiecare ce preferă, chiar şi mall-urile. Eu cred în continuare că transportul public şi o parcare P&R din apropierea centrului (este una pe lângă Prater, de ex.) sunt mai potrivite, chiar şi când timpul alocat vizitei e mai scurt. E mult mai simplu să laşi maşina cât mai aproape de autostradă, fără a fi nevoit să conduci stresat printr-un oraş nu prea cunoscut (Ioana poate chiar să te încurce şi mai rău, mai ales prin tuneluri şi pasaje) şi fără stresul că la fiecare oră sau 2 ore trebuie s-o mai muţi ca să nu iei amendă.

Dar e doar opinia mea... alegerea îţi va aparţine doar ţie.

Călătorie frumoasă şi vreme bună vă doresc!

adryana, BOGDAN DSN, cristina65, Gabise, ileanaxperta*, Maria Smeu, marianaonesti, maryka, Mihai18, motaneata, olalex
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Viena: