ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2012
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 04.10.09

Punct final - 'Iepurasul vesel'

Incep acest review prin a aduce multumiri comunitatii AmFostAcolo, fara de care campania Iepurasul vesel n-ar fi avut atat de mult succes. JOS PALARIA pentru voi, oameni buni, care dovediti din nou aceeasi intelegere si bunavointa pentru semeni de-ai nostri cu mai putin noroc si sansa. Asa cum spunea si Admin-ul in comunicatul de presa oferit mass-mediei « comunitatea AmFostAcolo este o comunitate unita si mai ales sufletista, care nu ramane indiferenta la suferinta celor din jur. » Am demonstrat-o in trecut, am demonstrat-o acum, cu siguranta o vom face si in viitor.

In iarna am avut sansa de a aduce zambetul unor copii necajiti din Mihai Viteazu (vezi impresii) care ne-au rasplatit cu un colind deosebit de care mi-am amintit mult timp dupa aceea. Am decis ca in acest an sa merg la aceeasi copii pentru a revedea acel zambet care apare foarte rar pe chipul lor.

Domnisoara invatatoare Aurelia Grosu, cea care cunoaste foarte bine toate aceste cazuri deosebite din comuna, mi-a marturisit faptul ca familia din Sinoe a primit in urma cu o saptamana pungi cu alimente si hainute si mi-a sugerat sa ne indrume catre alte cazuri la fel de disperate, care nu au primit nimic si care ar avea nevoie de ele. Ok, I-am spus, in definitiv ea cunoaste cel mai bine aceste cazuri. Eram totusi multumit ca acei copii din Sinoe nu sunt uitati si cineva se gandeste si la ei.

Comuna Mihai Viteazu este o comuna cu oameni saraci, care traiesc doar din agricultura, marea majoritate a locuitorilor depind de ajutoarele sociale si de pensiile pentru agricultori. Oriunde privesti, descoperi case darapanate care abia mai stau in picioare si foarte multa, multa saracie. Cei care si-au facut un rost in lume, au plecat din aceasta comuna fara nici un fel de regret. Doar strazile care intersecteaza Primaria si zona apropiata sunt asfaltate, in rest drum negru. E drept, nici masini nu am vazut foarte multe. Doar vreo 4 sau 5.

Nu voi detalia foarte mult in legatura cu gospodariile si familiile pe care le-am vizitat, patru la numar, daca la primele doua gospodarii se putea observa o curatenie exemplara executata de fetele mari, la ultimele doua, cazurile cele mai disperate, conditiile de trai erau imposibile, asta si din cauza mizeriei prezenta pretutindeni.

Primele doua gospodarii, gestionate admirabil de fetele mari, pareau foarte mici, dotarile mai mult decat modeste, insa pretutindeni domnea curatenia, iar hainutele erau frumos asezate pe un pat. Domnisoara Aurelia mi-a marturisit ca sunt dintre cele mai bune fete la invatatura si pe langa activitatile scolare se ocupa de muncile casei, uneori si de camp. Vorbeau foarte frumos, nu-ti trebuie mult sa-ti dai seama ca sunt fete necajite, dar istete, care doresc sa invete foarte bine.

Ultimele doua gospodarii, realmente insalubre, cu foarte multi copii mici, pareau abandonate, imposibil de a locuii acolo – si totusi 3 copii in cazul al treilea si 6 in al patrulea, in cate o camera modesta cu un pat micut si cu pereti reci isi traiau copilaria jucandu-se cu pamantul din curte.

Fiecare familie a primit pungi cu alimente, rechizite, dulciuri, imbracaminte si jucarii. Primele doua familii au primit cateva carti. A doua familie a primit si un cadou frumos din partea @daneinecula, un bibelou frumos cu o felicitare.

Pachetele au cuprins:

-rechizite scolare (caiete matematica / dictando, pixuri, creioane, set carioci, radiere ascutitoare)

-alimente (conserve pateu de ficat, costita afumata cu fasole, borcane cu mazare, faina, malai, ulei, portocale, spaghetti, macaroane, portocale, cozonaci cu cacao)

-dulciuri (ciocolati, napolitane, biscuiti simpli, batoane din karamel, stiksuri, covrigei cu sare, crakers mix, biscuiti cu crema de ciocolata, pufuleti)

-bauturi racoritoare (1 stl. Suc de pere, 1 stl. suc de lamaie, 1 stl. suc de porocale, toate la 0,5 pet/ pachet)

-o cana din portelan sau pahar din sticla

-1 pasta de dinti Colgate si o periuta de dinti, un sapun Fa.

Au fost in total 42 de pungi in diferite configuratii de produse, fiecare familie la care am fost a beneficiat de de cate doua pungi de produse generale si alimente per copil si cate o punga sau doua cu pachete de malai, faina, ulei, spaghette, borcane cu mazare.

Pe langa aceste pachete am avut pungi cu jucarii, imbracaminte pentru copii si adulti (acum am renuntat la costumul meu de ginerica J), carti si cateva geci mai groase.

Am primit un colet provenit de la @dananecula cu imbracaminte, jucarii, lenjerii de pat, carti de colorat si de citit, cadoul respectiv de care aminteam mai sus, o icoana deosebita, o felicitare de iepuras si cateva produse pentru domnisoare. Totul in valoare de 20 de kg. Multumesc, @dananecula!

Pe langa cele 4 familii la care ne-a condus invatatoarea din comuna, am daruit cate doua pungi cu alimente unei familii la care am fost in urma cu doi ani si unui batran care ne-a cerut de pomana cateva haine si ceva de mancare. De asemenea mai multi copii pe care i-am intalnit in apropierea celor patru case, au primit pungi de pufuleti si cateva jucarii. Era greu sa te faci ca nu vezi, cand pretutindeni in jur vedeai doar saracie si oameni care te priveau ca o binecuvantare. Dar eram bucuros pentru ca le puteam aduce o bucurie. Pustoaica mea cea mica m-a ajutat foarte mult, ea insasi a vrut sa daruiasca dulciuri, mi-a placut atitudinea ei desi parea destul de tulburata de ceea ce vede. Ceva ce nu semana nici pe departe cu copilaria ei.

La final au ramas cateva pachete cu alimente, dulciuri si imbracaminte, la un « sfat al batranilor » ad-hoc, am decis sa le lasam invatatoarei, pentru este cea mai in masura sa le gestioneze exact la persoanele care au mai multa nevoie de ele, decat sa ne grabim sa le dam la familii care poate si-ar bate joc de darurile primite. Putini stiu ca domnisoara invatatoare este destul de bolnava, a ales sa ajute semeni mai defavorizati, saptamanal, impreuna cu mama ei care lucreaza in cadrul Primariei din localitate, ajuta din putinul lor familiile care au nevoie de ajutor. Acum, pentru cateva saptamani are ce daruii din partea comunitatii AmFostAcolo. Poate in cele din urma, bunul Dumnezeu o va ajuta si pe ea sa-si recapete sanatatea si implicit fericirea de care atat de multa nevoie.

In final doresac sa le multumesc celor care ieri au fost alaturi de mine, ma refer aici la @roth, @adri-nico, @ileanaxperta, @bog68 si @orange.

Bugetul initial s-a marit putin la cumparaturi, insa au fost lucruri de stricta necesitate peste care n-as fi putut trece, desi ar mai fi fost nevoie de multe. Pentru toate exista facturi si chitante pentru cine este interesat.

Sa ne intalnim cu bine la urmatoarea campanie din toamna-iarna, Steluta visurilor.

Multumesc, AmFostAcolo!

Rog: http://www.youtube.com/watch?v=Cu_nejn3vLg&feature=related

Trimis de pepsi70ro in 23.04.12 21:02:38
Validat / Publicat: 24.04.12 06:07:02

VIZUALIZĂRI: 3175 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 @orange, @adri-nico, sotia mea, Cristina, subsemnatul, domnisoara invatatoare, @ileanaxperta, @bog68 si @roth
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

mecut
[24.04.12 08:21:22]

Emotionant!!!

[24.04.12 10:28:08]

Pentru primele case ati facut, intr-adevar, o fapta demna de lauda, dar pentru ceilalti... nu aveti in puterea voastra sa indreptati lumea!

''Sarac, dar curat'', sunt 3 vorbe de duh, care, din nefericire nu sunt prea cunoscute pe strada pe care ati fost voi, ma refer la ultimile case.

Pe doamna din review-ul lui Adri-Nico, am recunoscut-o in pozele tale, 41,42...

vezi impresii

Si culmea, o durea spatele si nu a putut da cu matura. Poate ca avea dreptate, o durea spatele de la ''procesul tehnologic de procreare'', pentru ca nu-i prea usor sa tot faci cate un plod in fiecare an si sa mai vrei sa si traiesti nefacand nimic, din alocatia lor.

E de neiertat cum nu a putut da cu var macar pe soba unde se presupune ca gateste si creste copii nevinovati in totala lipsa de igiena.

Ma tem ca tot deranjul vostru i-a bucurat pe copii doar cateva clipe, pentru ca ei raman sa sufere in continuare acolo, langa niste parinti inumani, care nu fac nimic ca lor sa le mearga mai bine. Care au fost adusi pe lume... pentru ca noptile de iarna sunt prea lungi, nu ca au fost doriti.

Cred ca parintii se bazeaza ca voi mai treceti pe acolo si nu-si fac probleme sa miste si ei ceva. Nici macar sa dea cu matura! Nu nepasare, ci nesimtire se numeste aceasta atitudine a celor care traiesc in cocina din poza nr 41, 42... 46.

Si am fost chiar amabila, cand am ales aceste cuvinte. In timp ce alte femei isi doresc un copil si nu-l pot avea, iar altele se dau de ceasul mortii cand unul face febra sau are vreo problema medicala banala... aici, pe ''Strada fara vise, strada fara viitor'', ele nu-s in stare nici sa dea cu matura, sau o data pe an cu putin var. Cred ca ei se bucurau mai mult daca le duceati niste tigari, cafea si cateva sticle de tuica, nu sapun, sampon si carti si rechizite! Astfel de parinti, ar trebui decazuti din drepturile parintesti.

Din pacate astfel de cazuri sunt frecvente in Romania si nu prin pomana se indreapta situatia, pentru ca ei se complac in aceasta situatie si lenevesc mai departe si la toamna... iar la maternitate!

Si tot asa ni s-a dus vestea ca suntem romani!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][14 voturi]
[24.04.12 11:16:12]

@ georgiana

sunt cu totul deacord cu tine. mai ales cu faprul ca, saracia este una iar mizeria si dezordinea cu totul alta. dar, hai sa fim sinceri, aceasta logica isi are locul doar la acesti bieti oameni? parerea mea este ca NU. ba chiar dimpotriva. la iei parca as mai avea intelegere. in schimb pentru ce am vazut cu citeva zile in urma, pe aproape intregul drum strabatut prin romania, DELOC. la unguri aproape totul brici de curatenie si ordine. cum treci granita in romania, parca esti in alta lume. incepind cu localitatiile dupa nadlak si mai departe prin arad si chiar pina la deva: mizerie, tiganie, ruine, cladiri neterminate, etc.

in concluzie cred ca, nu doar acesti oameni au nevoie de ajutor ci intrega tara ar avea nevoie de o ,,terapie,,.

im cer scuze, nu vreau sa jigensc pe nimenea, dar am ramas socat rau de cele vazute in tara. nu-mi pot explica nici eu cum de am ramas atit de perplex si mirat, inclusiv plin de neintelegere pina in ziua de azi... cu toate ca a trecut deja ceva timp de cand sunt iarasi acasa.

pepsi70roAUTOR REVIEW
[24.04.12 11:54:00]

@Georgiana, actiunea s-a dorit a fi o bucurie pentru acei copii chinuiti care nu ei au ales acele conditii. Orice poti alege in aceasta viata, mai putin nasterea. Nimeni nu-si doreste sa se nasca si sa traiasca in astfel de conditii, acei copii ce vina au?

Nu noi avem caderea de a judeca semeni de-ai nostri, insa putem cu toata forta de care dispunem sa-i ajutam, copii aceia care n-au nici o vina pentru ca s-au nascut saraci si merita efortul nostru.

«Sarac, dar curat» - asa este, insa se refera la curatenia sufletului, la puritatea trupului.

Vreau sa va spun o poveste cu talc scrisa de Timeea Balasoiu, de la invatamintele care se pot trage din poveste, ne putem schimba si noi daca vom dori. Pentru ca de putut, putem cu siguranta.

O peresche recent casatorita s-a mutat intr-un cartier destul de linistit.

In prima dimineata din noua casa, in timp de isi savura cafeaua, femeia observa privind pe fereastra o vecina care isi intindea cearsafurile pe balcon.

CE CEARSAFURI MURDARE INTINDE VECINA NOASTRA IN BALCON!...

Cred ca are nevoie de un nou sapun…poate ar trebui s-o invat sa-si spele cearsafurile!

Sotul ei privi si ramase tacut...

Si asa, la fiecare doua sau trei zile, femeia repeta observatiile, in timp ce vecina isi intindea rufele la soare.

Dupa o luna, femeia ramasese surprinsa vazand ca vecina sa intindea cearsafuri mult mai curate si ii spusese sotului ei: Priveste, a invatat sa spele rufele! O fi invatand-o alta vecina??

Sotul ei ii raspunse:

Nu, azi m-am trezit mai devreme si am spalat geamurile casei noastre!

Viata este asa! Totul depinde de curatenia ferestrei sufletului nostru prin care se observa faptele. Inainte de a critica, potrivit ar fi sa ne verificam si sa ne curatam sufletul pentru a putea vedea mai clar. Atunci am vedea mai clar, puritatea sufleteasca a celorlalti...

Imi pare rau @georgiana, insa pentru ecoul tau de mai sus, eu te-am votat cu [–1]

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][10 voturi]
cristi_an3000
[24.04.12 12:33:02]

@georgiana, la o prima vedere a celor spuse as fi de acord cu tine, INSA, nu am cum din urmatorul motiv: tot ce vezi acolo este o consecinta directa lipsei de educatie. in primul rand a lipsei de educatie din familia in care ea a crescut, normalitatea ei ii spune ca asa este in regula, ca nu este nicio problema daca e murdar prin casa, asa a crescut ea, asa isi creste si ea copiii. deci nu poti s-o condamni pentru asta. sau poate pe parintii ei, dar cred ca e prea tarziu. si in al doilea rand sistemul care in loc sa incerce sa ii ajute pe acesti oameni si sa ii educe (si dpdv sexual ma refer aici) iata cum ii marginalizeaza si-i da uitarii. e adevarat, sunt cazuri cand de exemplu vezi ca un student venit dintr-o familie in care toate sunt la locul lor ajunge sa stea intr-un camin si nu mai face dus si nu-si schimba sosestele o luna, eh aici intr-adevar individul trebuie urecheat serios, insa in cazul acestor amarati, aceasta este normalitatea lor si nu poti sa-i acuzi de nimic. poti eventual sa incerci sa-i ajuti si sa-i educi.

@Michaell, cunosc si eu acel sentiment care ma incearca de fiecare data cand intru in tara pe la Cenad, imediat la cativa km dupa granita. totul pare darapanat, neterminat, neigrijit si gri. cum spuneam mai sus, aceasta este din pacate normalitatea noastra. nu am fost educati in acest sens. pe majoritatea nu ne deranjeaza cand vedem pe jos o hartie, cand vedem un gard rupt, din pacate acum e prea tarziu. dar ar fi foarte important ca macar generatiile viitoare sa fie scoase cat mai mult din tara pt a-si insusi "cealalta normalitate".

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
[24.04.12 12:35:41]

Draga Ovidiu,

Povestea ta cu asa zisul talc nu are nici o legatura cu subiectul.Ai vrut doar sa fii rautacios!

Cand ne nastem, toti suntem saraci, adica nu avem nimic, nici macar haine! Dupa aceea fiecare traieste cum poate sau cum vrea. Daca esti lenes, te multumesti sa traiesti doar clipa, nu te mai gandesti la ziua de maine, dar asta este o intreaga filozofie...

Am un respect deosebit pentru oamenii harnici. Tu nu? Iar pentru cei bolnavi am multa compasiune. Pentru cei lenesi si nepasatori, in schimb, am doar dispret. Spune-mi si tu, tie ce-ti inspira poza aceea cu cuptorul, masa si aragazul mizerabil?

Nu am prea mult timp la dispozitie acum, dar pot sa te asigur ca monitorul calculatorului de la care scriu este curat, la mine se vede clar poza 42,43,44,45. E nepasare si mizerie crunta! Boala, infectie, etc!

La tine se vede mai curat?

Acolo e vorba de oameni mizerabili, nu de oamnei necajiti!

Ecoul de mai sus este rezultatul catorva experiente neplacute, traite de mine, in orasul in care locuiesc...

Ca sa ma intelegi mai bine, ar trebui sa-ti povestesc 2 astfel de experiente, care au durat cativa ani. Dar asta ar insemna sa pozez in eroina si nu acesta e scopul meu. Prefer sa ma intelegi gresit si sa-mi dai vot cu minus, decat sa fac parada pe site de acte caritabile.

ileanaxperta*
[24.04.12 12:48:51]

Dragul meu prieten @pepsi, si tie ca si lui @roth trebuie sa va multumesc din nou pt. sansa, chiar trista, pe care mi-ati dat-o de a intinde o mica mana de ajutor acestor familii nevoiase. Si mai ales pt. a ajuta niste copii ce au avut doar imensa nesansa de a veni pe lume din acele familii amarate. Exact cum ai scris si tu, copiii nu au nicio vina ca se nasc in acele familii...

Povestea cu talc este de exceptie si are atata dreptate si adevar! Ma gandesc... oare cati dintre noi o intelege cu adevarat?! Ei!!! Asta se constata doar din fapte ci nu din simple vorbe sau cuvinte, nu-i asa?!...

Dar asta nu inseamna ca noi, cei pe care soarta ne-a ajutat sa ne nastem din familii "normale", in sensul social spus aici, nu putem da o mana de ajutor din tot sufletul nostru, pt a face o fapta pur crestineasca: si anume aceea de a ajuta la nevoie pe aproapele nostru, indiferent de conjunctura creata, asa cum putem fiecare. Eu asa gandesc, am ajutat si voi ajuta intotdeauna asa cum pot eu, atat pe cel sarac, aflat la ananghie, cat si pe un batran bine imbracat, pe care-l pot intalni pe strada cu sacose multe in maini, dar care nu se poate urca intr-un tramvai; sau pot foarte bine sa il iau de brat pe un orb sa il ajut sa traverseze strada. Mi-a daunat cu ceva aceasta fapta buna? Nicidecum, mi-a mangaiat placut sufletul! Totul este sa doresti si sa faci o fapta buna, indiferent care este acea fapta.

Intotdeauna putem gandi si asa: ca oricare dintre noi, cei de aici, am fi putut avea "norocul" de a fi acolo, poate in locul acelor nevinovati copii si chiar sa mostenim saracia...

Eu zic ca ar trebui sa multumim lui Dumnezeu zi si noapte ca noi suntem dintre "cei alesi" sa fim asa cum suntem, ci nu acolo... unde saracia isi striga puternic neajunsurile.

Dupa parerea mea. nu trebuie sa judecam pe nimeni, pt ca nici noi nu dorim sa fim judecati... chiar daca suntem mai avuti, poate doar dvdv material.

Dar cea mai mare avutie pe care o are OMUL nu este altceva decat avutia interioara, acea inima si acel suflet nobil de OM care poate intelege neajunsurile celorlalti, acel OM care isi poate apleca atat capul, inima si gandul si asupra celor din jurul lui, dand ajutor de cate ori este nevoie si o poate face, daca doreste; ci nu sa fie doar acel om (cu litere mici), care nu se poate apleca decat eventual doar pt el, pt. a-si lega sireturile de la o pereche de Adidasi de 400 lei...

[24.04.12 13:19:19]

@ cristi an3000

din pacate ai dreptate.

eram cit pe ce sa cred, ca sunt singurul incercat de sentimentele amintite... si confirmate si de tine. si sti ce m-a mai mirat foarte tare? socul a fost la intrare in tara si a persistat zilele urmatoare, diminuinduse pe zi ce trece. dupa citeva zile am realizat mirat ca incepusem sa ma simt tot mai bine si ca nu ma mai deranjau pet-uirle aruncate peste tot, constructiile aiurite si bolnave a le vecinului, etc. asta mi-a data de gandit...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
station5*
[24.04.12 16:07:19]

@cristi_an3000:

ceea ce spui despre saracia asociata cu mizeria (lipsa de igiena, de educatie, de orice se poate incadra in categoria "civilizatie") din anumite familii romanesti (numeric mai multe decat se crede) este exact ceea ce afirm si eu si altii (nu putini) din "mediul" meu si nu numai, cuvant-cu-cuvant.

am o singura remarca (bazata pe experienta) la urmatoarele tale cuvinte: "poti eventual sa incerci sa-i ajuti si sa-i educi"... sa-i educi? : pe adulti: in general (nu vorbim aici de exceptii fericite) f. greu spre imposibil (desi evit sa folosesc acest cuvant deobicei); pe copii: depinde de varsta, in general: f. greu, iar atata timp cat nu sunt rupti de mediul insalubru din care provin, sanse minime, ba chiar este f. posibil ca incercarea de educare sa le produca dezechilibre emotionale prezentandu-le un alt tip de lume, cu alte reguli (de igiena, comportament, etc) si ulterior trimitindu-i inapoi la mizeria din familie...

apoi, sistemul educativ institutionalizat este departe de a fi adaptat cerintelor "pietei" si aici nu ma refer numai la piata muncii, ci si la "piata" careia i se adreseaza orice sistem de invatamant: populatiei. este laudabil ca un copil cu o asemenea provenienta este invatat la scoala (daca ajunge la scoala) pe langa elementarele scris-citit-aritmetici, sa memoreze ptr a reproduce ulterior pagini intregi fara sa gandesca, sa invete ce au scris toti clasicii nascuti vreodata in toate colturile lumii, toate teoremele dar nu il invata nimeni elementare regului de igiena, comportament civilizat, norme elementare necesare integrarii in societate... mai mult, nu-l invata dupa 12 ani de scoala cand deja este adult (demult) sa presteze o meserie... (sa nu indraznesca cineva sa ma contrazica ca de 21 ani am in subordine si lucrez (si) cu tineri si stiu exact ce spun ...)

@Michaell:

cum ai putut crede ca esti "singurul incercat de sentimentele amintite" din moment ce stii ca exist si eu si daca asta te ajuta as putea face o lista enorm de lunga cu cei care subscriu... dar! , prima conditie ptr a indrepta ceva este sa recunoastem ca "problema" exista, si din pacate, aici multi dintre noi au o problema, asa cum spune si cristi_an3000 si cum am scris si eu ca ecou la articolul lui @creivean "Omul face diferenta! "...

ofof sunt prea multe de zis... Dne ajuta-ne... si speranta intr-adevar pare sa se puna in generatiile viitoare, cum spune cristi_an3000 si o spun si eu si multi altii: "macar generatiile viitoare sa fie scoase cat mai mult din tara pt a-si insusi "cealalta normalitate"...

dar sa nu uitam de ce suntem aici: Felicitari inimosilor nostri colegi!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
roth
[24.04.12 19:21:12]

@all

Nu vreau decat sa linistesc "taberele" daca pot spune asa si prin asta am sa las si eu asternut aici pe sait o parere personala.

De acasa, sau de oriunde e usor sa judeci, sa te dai cu parerea... dar hai sa intram putin in pielea personajelor, ca la o piesa de teatru jucata de amatori:

Ce avem ca fundal, acea parte unde intervine povestitotul...

saracie, multa saracie si un duet sa nu zic confruntare intre curat si murdar, intre ordine si dezordine, intre demnitate si nepasare.

Ce face ca prapastia intre acestea sa fie asa mare, sa vorbim de 2 extreme... ia ganditi voi asa la rece?

ACCESUL LA CUNOASTERE!

asta e diferenta. Acolo unde saracia facea casa buna cu ordinea si curatenia si implicit cu acea demnitate tacuta, acolo toata lumea era cunoscatoare de carte. Fetele invatau bine, bunica pe care nu am indraznit sa o deranjam citea Biblia si tot asa. Oare cate clase sa aibe femeia care acuza dureri de spate si impotriva careia ridicati piatra cu atata usurinta? oare stie cineva ce e in sufletul ei cu adevarat? este greu sa gasesti o vorba buna spusa din suflet mai ales acolo unde poate nu are nici o valoare, ... insa un zambet, un gand bun... cine stie... poate aduce soarele in sufletul disperat al unui om.

@georgiana

cu siguranta ca tu ai motivele tale de nu te alaturi la nici o campanie. Nu sunt in masura sa judec, vb unui prieten " Inca nu a murit Dumnezeu sa ma lase pe mine in locul lui" dar de ce atata inversunare?

Undeva ascuns in adancul sufletului/subconstientului nostru tot ceea ce nu ne place la altii este de fapt in noi.

Asta e spusa de invatati ai lumii si nu am inventat-o eu.

Te cred cand spui ca dupa ce pleci totul e la fel, insa eu cel putin nu fac un bine pentru a primii un MULTUMESC sau un ZAMBET. Desigur, nu raman indiferenta la o recunoastere a muncii insa nu uit sa intorc multumirea pentru a fi cu sufletul linistit. Altfel totul e ORGOLIU.

A face ceva pentru a astepta rasplata/multumire e ORGOLIU.

A face ceva fara a astepta nimic este IUBIRE.

Nu dau lectii, mi-am spus parerea, mi-o asum si cred in puterea IUBIRII NECONDITIONATE.

cu drag si respect pentru toti cei ce au participat la campanie, sau citesc aceste randuri.

Vara sa va fie plina de bucurie si soare.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
[24.04.12 21:55:28]

@Roth,

Mie nu-mi prea place sa mi se spuna ce sa fac si nici cum sa fac, in general... asa am fost eu de mica, mai rebela. Mi-am spus parerea, pentru ca e dreptul meu, ca al fiecarui user de pe acest site.Si-o sa mi-o spun intotdeauna. Pentru ca avem nu doar indatoriri, ci si drepturi.

Si... daca doresc sa fac o fapta caritabila, prefer s-o fac eu, cu mana mea, pentru ca si in jurul meu sunt destui necajiti.Asta nu inseamna ca sunt mai putin generoasa decat voi. Si cu asta am spus punct. Nu ma intereseaza parerile sau filozofiile voastre, va las sa va laudati voi intre voi cat poftiti!

santana*
[24.04.12 22:27:56]

Next time, când veţi mai face campanii de într-ajutorare, vă rog să ţineţi cont şi de cei mai mari beneficiari ai premiilor săptămânale... Mamă, ce gol a dat Sergio! Ăăăă, scuze... Ce ziceam? Oho! Data viitoare să aveţi în vedere şi privirile hulpave ale acelora care s-au înfruptat cu vârf şi îndesat din premiile de pe afa şi cred acum că li se cuvin şi biscuiţii unor bătuţi de soartă. Situaţia e deja dramatică pentru unii: nu mai e oase la măcelărie! Of, of, măi, măi...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
dananecula CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[24.04.12 22:30:06]

Ma inclin in fata voastra dragi colegi inimosi si va felicit din suflet pentru actiunea voastra nobila ,,Iepurasul vesel'', finalizata cu real succes.

Felicitari initiatoarei acestei campanii, inimoasei colege Camelia (@roth) si sufletistului Ovidiu (@pepsi70ro), dar nu in ultimul rand primiti toata consideratia si admiratia mea si voi, dragii mei colegi: @ileanaxperta, @adri-nico, @bog68 si @orange, ce s-au alaturat cu aceeasi noblete sufleteasca in actiunea ,,Mihai Viteazu'' de duminica.

Jos palaria, dragi AFA-isti!

P. S. M-am bucurat din toata inima ca am reusit si eu putin sa aduc (macar pentru o clipa) o raza de soare in suflet si un zambet fugar pentru unul din cazurile prezentate de voi.

Am avut o mare multumire sufleteasca, asa cum le-am scris copiiilor si-n felicitare, ca, desi iepurasul putin a-ntarziat, pe ei totusi nu i-a uitat si... a reusit sa le spuna si lor ,,Hristos a inviat! ''

Ma bucur enorm pentru reusita voastra, dragi colegi si faptul ca exista o astfel de comunitate UNICA din care cu mandrie pot spune ca fac parte, nu poate decat sa ma faca fericita!

Va multumesc ca existati!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Floria CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[24.04.12 23:27:01]

Dragii mei, eu va admir ca ati rupt o zi din timpul vostru liber pentru a aduce un strop de bucurie in viata cenusie a unor copii amarati. E foarte usor sa judeci pe cei din jurul tau dar cred ca lumea ar fi altfel daca fiecare dintre noi ar incerca sa iasa o clipa din carapacea de egoism si sa faca ceva pentru cei mai putin norocosi.. De multe ori m-am intrebat cum ar fi fost viata mea daca as fi trait in Ferentari si nu in centrul Bucurestiului, daca parintii mei ar fi fost la fel ca oamenii pe care voi i-ati supus atentiei noastre, daca bunicii si parintii mei nu mi-ar fi starnit interesul pentru lectura, teatru, muzica, pentru tot ce e frumos pe lumea asta. Am avut si bunici la tara, tarani gospodari, intelepti si cu mare dragoste de invatatura de la care am invatat sa iubesc natura, sa respect traditiile populare si sarbatorile religioase. Am avut acces la unul din cele mai bune licee si la una din cele mai bune universitati, am sansa sa am alaturi de mine un barbat care vede viata si crede la fel ca mine. Pot sa castig un venit multumitor pentru ca parintii mei m-au ajutat sa-mi cresc copilul, am plecat la munca fara sa-mi tremure sufletul de grija copilului. Tot ce am spus pana acum se numeste noroc, probabil ca Dumnezeu ma iubeste foarte tare si tocmai de aceea nu am dreptul sa judec pe cei cu care viata nu a fost atat de darnica...

De multe ori un mare talent se naste intr-o familie atat de saraca... Saracia extrema poate insa aduce dupa sine analfabetismul, bolile grave, prostitutia, crima... Chiar daca aparent noi, cei norocosi, traim intr-o lume a noastra si ei, nascuti fara sansa la o viata decenta, isi duc zilele in lumea lor s-ar putea ca viata noastra sau a copiilor nostri sa fie afectata de dramele provocate in societate de saracie, mizerie, incultura...

Se spune ca rudele nu le alegem ni le da Dumnezeu, deci copiii nu au nici o vina pentru mediul in care traiesc si eu cred ca Ovidiu, Camelia, Ileana - sa mai ierte ceilalti pentru ca nu le stiu numele reale-nu au vrut sa atraga atentia asupra "marinimiei" lor ci sa supuna atentiei nefericirea copiilor din zonele sarace ale tarii. Da, au dreptate si cei care spun ca poti fi sarac si curat, este adevarat, dar aici este rolul autoritatilor statului si, de ce nu, al societatii civile. Si intr-o comuna exista asistent social, medic de familie, preot, primar - rolul acestora ar fi sa se implice si sa-i scoata - mai cu binele, mai cu raul - din starea in care se afla. Bravo, tinerei invatatoare, oamenii acestia ar trebui bine platiti si respectati de societate pentru ca in mainile lor sta viitorul copiilor nostri!

V-as ruga, daca se poate, sa incercam sa fim mai toleranti unii cu ceilalti si sa nu interpretam gresit vorbele sau actiunile nici unuia dintre noi.

Imi cer scuze oricarei persoane pe care oricare dintre gandurile mele a deranjat-o; este parerea mea, si cum eu nu detin adevarul absolut si nici cheia intelepciunii sunt convinsa ca nu am dreptate in totalitate.

Cu drag, Floria

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
maria55 †
[25.04.12 09:33:51]

@georgiana,

citind cele scrise de tine in ecou, mai ca nu-mi venea sa-cred ca e real. Cui aduci reprosuri? Cui imputi starea precara a locuintei? Se pare ca celor mai inimosi oameni din aceasta comunitate! Nu-ti poti inchipui ca acestia si-au rupt din timpul lor (macar atat), daca restul (ma refer la pachete) pt tine se pare ca este egal cu zero!!

Ai fost rautacioasa si nu rebela asa cum singura ai spus!

Sa nu te superi ca te-am facut "rautacioasa"... dar crede-ma asta am simtit.

Si mai gandeste-te la un lucru de fapt: cumva cineva din cei implicati sunt in campanie electorala?!

Nu! Sunt niste oameni cu suflet, inimosi si care fac ceea ce fac fara nici un interes, nici material nici politic.

Oameni pe care nu-i intereseaza f mult nici cat de curat este cuptorul, nici daca varul de pe pereti nu-i proaspat... ci doar bucuria pe care pot s-o faca unor suflete nevinovate.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
adri-nico
[25.04.12 10:04:47]

Hei! Ce e cu cearta asta aici?

maria55 †
[25.04.12 10:29:31]

@adri-nico: crezi ca aceasta este o cearta?!

Nici pe departe!

[25.04.12 10:34:52]

@maria55:

marioaro... nu te impacienta asa ca nu-ti face bine. daca nu ma insel, parca locuiesti undeva pe litoral, nu?! ei, mai bine fa o plimbarica pe malul marii si RELAX!!

iti cade greu sa accepti ca exista concetateni cu alte pareri decit cea pe care o ai tu? cei care au tinut de cuvinta sa se deplaseze in acel loc si sa aduca ajutoare acelor nevoiosi, au facut-o din proprei cinvingere si neobligati. in schimb georgiana are alt punct de vedere si are totodata dreptul de asi expune aceasta parere - fara a fi jignita sau ponegrita intr-un fel. parerea mea.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
pepsi70roAUTOR REVIEW
[25.04.12 11:00:04]

@Michaell,

Nu cred ca ai caderea sa vorbesti astfel de un om mult mai in varsta ca tine, care in urma cu o zi sau doua a iesit din spital si care are nevoie vitala de sanatate. Nici nu-ti trece prin cap cat de mult sufera aceasta doamna si ce tratament face pentru a intarzia inevitabilul. Ti-as fi extrem de recunoscator daca ti-ai cere scuze fata de dansa, nu a jignit pe nimeni mai mult decat a facut-o @georgiana, si acum tu, in ecoul tau.

Daca duminca n-ar fi fost in spital, ea ar fi venit alaturi de noi la Mihai Viteazu, cu putin din putinul dumneaei, asa cum a facut si in campania din iarna trecuta.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
ileanaxperta*
[25.04.12 11:19:46]

Sunt stupefiata, sunt siderata de intorsatura ce a luat-o aceasta actiune umanitara facuta de comunitatea AFA!

Chiar nu mai exista pe lumea asta niciun pic de bunatate, de compasiune, chiar frica de Dumnezeu si iertare a semenilor nostri? Unde va este OMENIA??? De ce si cum puteti judeca niste oameni fie ei amarati sau nu?! Cum de va lasa inima voastra de oameni cu carte, umblati in toata lumea ca sa faceti voi pe sfintii sau chiar pe Dumnezeu? Cine va dreptul sa scrieti atatea ineptii si rautati?

Are vreo importanta toata aceasta incrancenare, toate aceste „pareri si filozofii” care, dupa gandirea si inima fiecaruia, difera de la un om la altul? Este si normal, fiecare gandeste dupa felul si caracterul lui, dupa cultura, educatia si experienta lui de viata.

Doriti sa vi se respecte parerile, chiar si asa acide cum sunt ele? Dar oare la randul vostru de ce nu sunteti in stare sa respectati si parerile celorlalti, sa le combateti cu bunatate si maturitate, cu intelepciune, sa fiti toleranti si sa alegeti un ton mai OMENESC, mai normal, pt ca aici am crezut ca sunt oameni deschisi la minte, ci nu acei amarati care nu stiu decat „procesul de procreere”??? Ei, si nu e deloc asa. Acei oameni simpli, cu atat de multi copii, asa in ignoranta lor, bat la inima si frica de Dumnezeu, pe multi dintre voi, cei de aici, care aruncati cu pietre in ei.

„Cand ne nastem, toti suntem saraci, adica nu avem nimic, nici macar haine!”

Total gresit si neadevarat. Saracia, ca si bogatia si caracterul fiecarui om se mostenesc din generatie in generatie. Oare fiii de regi si imparati s-au nascut saraci? Oare eu m-am nascut saraca, fara haine pe mine? Da, cand am iesit in lumea asta rea si meschina am fost dezbracata, dar imediat parintii mei m-au imbracat, mi-au dat educatie, cultura, mi-au format caracterul, etc. Deci fara multe cuvinte: totul se mosteneste in viata unui om, deci si saracia ca si bogatia.

Este doar o imensa ipocrizie sa afirmi ca ai devenit bogat numai prin munca; sunt atatia oameni care traiesc generatii intregi muncind de se spetesc, doar ca sa-si duca o viata decenta, fara sa faca averi... E prea mult de desvoltat aici si nu este locul.

Sunt de acord ca omul trebuie sa munceasca pt. a avea un trai decent. Apreciez omul harnic, muncitor. Dar in ziua de azi cu totii stim cat de greu este sa ai un loc de munca, sa traiesti cat de cat decent, sa faci o educatie normala macar a unui copil, darmite a mai multora, nu mai intru in amanunte.

As avea prea multe de scris aici, dar sincer, sunt prea scarbita si doar va intreb pe toti: de ce o fapta buna a trebuit sa fie „inraita” de toate aceste dispute inutile? Aici nimeni nu s-a laudat cu absolut nimic, s-au povestit doar cele 4 cazuri sociale in care comunitatea AFA a ajutat cum a putut si atat. Apoi fiecare prin ecouri si-a expus punctul de vedere, dar in unele cazuri cu jigniri si nedreptati...nu comentez mai mult.

Doar atat: @georgiana, scrii dupa ecoul lui @roth, care sincer, a scris cat se poate de normal si adevarat, fara sa jigneasca pe nimeni, doar daca adevarul simplu spus elegant poate jigni...Dar asta e o alta treaba...

„Nu ma intereseaza parerile sau filozofiile voastre, va las sa va laudati voi intre voi cat poftiti!”.

Cuvintele tale arata clar sfidarea si lipsa TA de respect fata de parerile celorlalti. Daca nu te intereseaza „parerile sau filozofiile” noastre, ma intreb, asa in „ignoranta” mea sincera, de ce ti-ai mai pierdut din timpul tau cel pretios citind acest review ? De ce oare ti-ai scris parerea in ecouri in stilul tau inconfundabil? Pt. ca ai acest drept? Da, il ai, dar si ceilalti au acelasi drept. Dar oare te-ai gandit ca poate si „parerile si filozofiile” tale nu ar interesa pe altii???

Si inchei cu aceeasi intrebare de om naiv si simplu ce sunt eu: de ce oare unora le face placere sa creeze (nu „sa procreeze”) furtuna pe o mare linistita, intr-o zi superba, calduroasa si senina de primavara cand comunitatea AFA a facut o fapta buna??

Oare faptele lor cele bune doar acestea sa fie?!...Sper cu tarie ca nu!

[25.04.12 14:59:14]

Din pacate, vrand-nevrand, oamenii pot rani, cu vorbe, chiar si pe cei la care tin. E cea mai cumplita arma - cuvantul, iar ranile ce le provoaca se vindeca foarte greu, iar uneori, deloc.

Mie personal, judecarea altora sub umbrela libertatii de opinie mi se pare un lucru de la care ar fi bine ca oamenii sa se abtina, iar daca nu pot, atunci e bine sa respecte la randul lor opiniile celorlalti, care cu siguranta nu sunt de acord cu ei.

E o intreaga filozofie ce am putea-o dezvolta pe marginea acestui subiect, dar nu am face altceva decat sa cadem in derizoriu si sa impingem un act frumos, altruist, caritabil, inspre ceva ce nu s-a dorit si nici nu e meritat.

Asadar, declar cu aceasta ocazie firul de discutie inchis.

Pentru alte "comentarii", va invit pe forum.

Imi cer eu scuze in numele lui Michaell, cu siguranta distanta si diferenta de nivel de trai nu-i permit sa simta cu aceeasi tarie realitatile vietii cotidiene din Romania.

editare ulterioara:

PS Si nu, nu e vorba de "lauda" aici, ci pur si simplu se poate interpreta ca o "dare de seama" fata de cei ce au contribuit fie si numai cu un gand bun la aceasta actiune - sa vada si ei unde au ajuns donatiile lor.

[19.10.12 07:20:06]

Mutat la rubrica "Initiative AmFostAcolo" (nou-creata pe site)

Firul de discutii a fost deasemenea redeschis, sper ca timpul scurs a calmat spiritele, prea usor infierbantate in trecut

adri-nico, bog68, dananecula, Floria, georgiana, ileanaxperta*, maria55, mecut, Michaell, roth, station5*
Alte articole din această RUBRICĂInițiative de suflet AmFostAcolo: