ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2012
ÎNSCRIS: 27.03.11
APR-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 11 ani

Din nou la Melia... foarte bine!

Ne-am intors de curand, dintr-un sejur de 3 zile (2 nopti) la Melia Grand Hermitage. Am ales din nou acest hotel pentru ca ne-am simtit foarte bine aici, asa cum am scris si in celalalt review al meu "O vacanta perfecta!!! ". De data aceasta, am stat doar 3 zile, sarbatorind de fapt, ziua de nastere a sotului meu. Am fost mai mult decat multumiti, daca se poate spune asa. Am sa detaliez fiecare lucru in parte.

Sunt totusi surprisa, nu am inteles si nu cred ca voi intelege, de ce acest hotel, unde noi am fost foarte multumiti este depunctat si are review-uri atat de proaste?!?

Asa cum am mai zis, stiu ca noi oamenii suntem diferiti, avem pretentii diferite, unii mai mari, altii mai mici, sau poate ca nu suntem pretentiosi, (eu una fac parte din prima categorie, cred), dar o spun clar: Nu mi se pare corecta aceasta depunctare a hotelului! Sa nu mai vorbim de faptul ca inducem in eroare pe ceilalti, care vor sa citeasca si sa se documenteze, despre hotelul la care urmeaza sa-si petreaca vacanta.

As mai vrea sa va spun ca sunt o persoana, care a calatorit destul de mult, prin mai multe orase, tari si cred ca am o parere despre ce inseamna servicii de calitate, mancare, etc.

Nu vreau sa supar pe nimeni... bineinteles ca fiecare om are propia lui parere despre asta, vreau doar sa spun ca locul acestui hotel nu este in nici un caz, unde este aici, pe acest site, ci undeva mult mai sus. Este parerea mea.

Am sa punctez in ordine:

Cazarea s-a facut foarte repede, personalul foarte amabil, zambitor. Am primit cartelele de acces in camera, cele pentru prosoape si cel de parcare.

Apropos de parcare, mare atentie unde va lasati masina, pentru ca am vazut si de aceasta data 2 masini ridicate, pentru parcare neregulamentara. Este bine si sigur sa parcati chiar in fata hotelului, pana faceti check-inul, apoi parcati in una din cele 2 parcari (subterana sau supraterana), costa dar la toate hotelurile se plateste parcarea, mai mult sau mai putin, stii ca ai masina in siguranta.

Camera, mare, frumoasa, foarte curata cu balcon mare cu o masa si 2 scaune. De data asta am avut park-view, dar mi-a placut ca a fost liniste, dimineata se auzeau atat de frumos cantand pasarelele din padure!

Baia, mare cu 2 chiuvete, cada, cabina de dus, bideu si toate necesare: gel de dus, sampon, lapte de corp, sapun, prosoape multe, curate si schimbate in urmatoarea zi.

Masa... (si aici am vazut ca a fost de fapt marele "of" al celorlalti): pentru noi foarte multumitoare, aveai de unde alege, dupa parerea mea.

La micul dejun: branza telemea de vreo 3 feluri, cascaval la fel, sunca, salam, oua fierte, omleta, carnati de 2 feluri (mergeau bine langa omleta), lapte, iaurt, cereale, unt, gem, miere, crema de ciocolata- gen nutella, paine de mai multe feluri (preferata mea cea cu malai), croissanti, legume (rosii, castraveti, ardei gras, masline), etc. Sucuri la dozator, cafea la fel (mai multe feluri pe baza de ness). Eu nu beau ness, dar a fost O. K.

Daca ma intrebati ce lipsea, as spune: branza camembert si cea cu mucegai, care am intalnit-o cam la toate hotelurile din Germania, Austria. Dar sa fim seriosi... eu cred ca avem ce alege!

La dejun: 2 feluri de supe (nu le-am incercat), garnituri: cartofi prajiti, taranesti, orez cu stafide, care l-am combinat cu pui la cuptor... foarte bun. Carne mai aveau de porc, vita, peste. Multe legume proaspete pentru salate, paste, o salata de midii foarte buna(am incercat-o), etc.

La capitolul desert, chiar m-au impresionat... multe feluri. Erau proaspete si diversificate. Am sa pun si niste poze, cred ca este mai bine asa.

In a doua seara au avut miel la cuptor, foarte bun!

Vinul, desi la dozator, a fost foarte bun. In prima seara, l-am incercat pe cel rosu, apoi in cealalta seara l-am incercat si pe cel alb, la fel de bun.

Pe 20 aprilie, de ziua de nastere a sotului meu, ne-am pomenit in camera cu un ospatar, care ne-a adus pe o tava o sticla de vin si 2 pahare cu picior, impreuna cu o frumoasa felicitare din partea staffului hotelului, pentru ziua lui. Foarte frumos!

Din pacate, am prins 3 zile mohorate, cu nori, fara soare. Bineinteles ca nici nu putea fi vorba nici de plaja, nici de baie, spre dezamagirea baietelului meu, dar pentru noi au fost 3 zile perfecte de relaxare si odihna.

Ne-am petrecut timpul in hotel (la masa de biliard) si plimbandu-ne prin statiune, care a fost foarte pustie in aceste zile, dar frumoasa si curata.

Apropos, am vazut ca aproape la fiecare hotel erau muncitori angajati, care trebaluiau... mai reparau ceva la piscina, mai la un gard, toata lumea muncea si se pregateau de zor de sezonul estival. La noi de ce nu se face nimic???

Din punctul meu de vedere, statiunile din Bulgaria sunt cu mult peste noi, fie ca vrem sa recunoastem, fie ca nu.

As reveni oricand cu placere la acest hotel si-l recomand cu toata increderea!!!

Va doresc vacante placute tuturor si mai mult soare decat am avut noi!

Trimis de Katy 20 in 23.04.12 17:27:39
Validat / Publicat: 23.04.12 18:33:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nessebar, Nisipurile de aur, Balcic.

VIZUALIZĂRI: 2507 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Katy 20); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera, frumos pregatita...ne astepta!

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [23.04.12 18:50:10]

Inteleg ca ati fost la Melia dupa Paste. Cred ca datorita comportamentului unor turisti care aleg sa petreaca Pastele pe litoralul bulgaresc- imi cer scuze daca deranjez pe cineva- hotelierii sunt depasiti. Se iroseste foarte multa mancare, se bea mai mult decat este cazul, copiii-am si eu copil -nu sunt supravegheati de parinti si deranjeaza prin alergatura, tipete, urlete, turistii nu inteleg diferenta intre programul all inclusive si restaurantele a-la-carte si ocupa o masa pe care o elibereaza dupa cateva ore, indiferent cati alti oameni asteapta o masa libera. De aici apar pe buna dreptate nemultumirile turistilor cu un comportament decent dar si oarece ostilitate a hotelierilor care indata ce trec sarbatorile revin la normal.

Am fost anul trecut in Nisipuri la hotel ASTERA, un hotel foarte bun dupa parerea mea, am ajuns joi inainte de Paste si a fost excelent pana sambata cand s-a umplut de turisti si au aparut "problemele". Cred ca asa se explica notele proste acordate in perioada Pastelui unor hoteluri foarte bune. Anul acesta noi am renuntat de Paste la all inclusivul de pe litoral si am ales un fermecator orasel bulgaresc de munte la doar 180 km, Veliko Tarnovo -Grand Hotel Yantra-unde ne-am simtit minunat ca si dv. la Melia.

Vacante placute in continuare!

[23.04.12 19:34:14]

@Floria:

Buna ziua,

Cred ca aveti dreptate, este foarte important si cand te afli la hotel si mai ales cu cine, ma refer aici la ceilalti turisti. Stiu despre ce ziceti, pentru ca si noi am intalnit turisti necivilizati, copii nesupravegheati, chiar si acum cand am fost foarte putini in hotel. Este normal ca aceste comportamente sa deranjeze pe ceilalti. Noi nu am fost pana acum de Paste in Bulgaria, dar dupa ce am citit multe review-uri f. negative, cred ca nu vom face Pastele aici. Se pare ca a fost o avalansa de turisti de Paste, iar dupa... liniste deplina, pustiu. Noi am prins aceasta perioada si cred ca a fost mai bine.

Am vazut hotelul Astera, am trecut pe langa el, am citit cateva reviw-uri si intra in vizorul nostru, pe viitor.

Vacante placute, va doresc!

eklor
    [23.04.12 21:17:16]

Eu cred ca parerile noatre despre hotel depind si de raportul pret/calitatea. De Paste, multi hotelieri bulgari au gresit prin management defectuos... de exemplu, cum a fost la Marina (... 5*) din Nisipuri...

Nu am fost niciodata la Melia... poate m/a speriat pretul, care de sarbotori a fost in ultimii ani relativ mai mare decat la alte hoteluri... Totusi am intentia sa merg, in viitor, de aceea te rog sa/mi spui ce parere ai despre piscina interioara... am auzit ca e mare, dar cum era apa, daca era calda...

Si cam cat a costat parcarea... Multumesc anticipat pt raspunsuri.

[23.04.12 23:19:11]

@eklor:

Buna seara,

La piscina interioara, nu am fost, dar este intr-adevar mare si am vazut turisti, inclusiv cu copii. Sincer parea foarte ok, dar noi am preferat sa ne plimbam.

Parcarea a fost 20 leva/noapte, dar este mai mult decat sigura, cea subterana cu bariera, nu treci de security decat dupa ce arati cardul de parcare, primit la receptie.

Cat despre pret, eu zic ca raportul calitate/pret este unul corect: servicii de calitate, personal foarte amabil, mancare buna, proaspata, diversificata, iar in interior hotelul arata ca la palat, foarte luxos.

ginette
    [24.04.12 08:56:46]

@Katy 20: Buna ziua! Va rog sa imi trimiteti si mie pe PM numele agentiei de la care ati luat biletele. Multumesc

DB-01-VIN
    [24.04.12 09:16:13]

Un review corect, obiectiv, la care subscriu 100%. Melia este cel mai bun hotel din Nisipurile de Aur, peste Admiral sau altele... Subscriu la impresia placuta lasata de acest hotel (acum 2 ani am fost cazat la el) si apoi, am tot incercat alte "alternative" mai ieftine fata de oferta lor, dar am fost tare dezamagit. Diferenta de pret este pe deplin justificata (ex: in acest an de 1 Mai un sejur de 3 nopti cu demipensiune la acest hotel este in jur de 90-100 e/pers. 136-140e/A. I., fata de celelalte hoteluri de 5 stele unde pretul este cu 15-20 e mai mic, cele de 4 stele de 35-40 euro fata de Melia, dar diferentele sunt semnificative. Daca turistii alearga dupa "megaoferte" si spera de Paste sau 1Mai sa aiba conditiile de la Melia (care apropos: e peste multe hoteluri de 5 stele din Kemer, Bodrum si Antalya) cu 70-80e/pers (vezi lista hotelurilor din Nisipuri) e clar ca vor fi dezamagiti ca nici cazare, nici mancare, nici spatiu, nu vor avea conform asteptarilor.

E drept ca in plin sezon pretul /noapte la acest resort este mare (si o spun comparand pretul din luna septembrie din Zakinthos -Grecia sau Antalya -Turcia, unde desi nu mai este plin sezon datorita conditiilor climatice specifice este foarte placuta vremea chiar si dupa 15-20 septembrie).

Personal chiar am facut aceste comparattii in sezoanele trecute si recunoasc ca am ales litoralul Greciei sau Turciei (in luna septembrie) in detrimentul Bulgariei (Melia, Admiral in lunile iulie si august) si nu am regretat, dar tin sa precizez ca mie imi place sa conduc si in pretul calatoriei nu a fost inclus si avionul+taxele de aeroport aferente, astfel ca drumul cu masina desi este obositor pentru multi, este mult mai ieftin pentru grupul nostru care formam 3-4 masini sa zicem cu 2 cupluri/masina si astfel aveam o mai mare mobilitate de miscare pe durata intregului sejur si posibilitatea ca la intoarcere sa trecem prin Istambul (2-3 zile in cazul sejururilor in Turcia sau Atena, pt sejururile din Grecia).

O zi minunata tuturor.

[24.04.12 14:58:37]

@ginette:

Buna ziua,

De rezervare s-a ocupat sotul meu. Stiu ca a facut rezervare chiar la ei pe site (www.solmelia.com), dupa ce in prealabil primise un email de la ei, pentru o noapte gratuita, pentru ziua lui de nastere (sotul avand card Melia). Asa se explica pretul de 143 euro, la care am adaugat eu si chelt. de parcare- 20 euro/2 nopti.

Sfatul meu: incercati la ei pe site, daca vi se pare scump, vedeti la alte agentii, dar mare atentie la ce agentii!

DB-01-VIN, eklor, Floria, ginette, Katy 20
    Alte impresii din această RUBRICĂMelia Grand Hermitage Hotel: