ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2012
ÎNSCRIS: 16.02.12
DEC-2010

MOULIN ROUGE / Un spectacol care merita vazut

Asa cum vizitezi muzeele, palatele, bisericile, asa cum te plimbi pe Champs-Elysees si pe stradutele din Montmartre, asa cum te urci in turnul Eiffel si te plimbi prin gradinile si parcurile Parisului, asa cum te plimbi cu vaporasul pe Sena sau prin marile galerii comerciale, daca vrei sa gusti nu numai gastronomic spiritul Parisului, draga turistule, aloca-ti timp si pentru vestitul cabaret Moulin Rouge.

In decembrie 2009 ne-am hotarat sa facem revelionul la Paris. Am stat in apartamentul unor cunostinte, aproape de Arcul de triumf. Si, printre alte obiective turistice, am trecut pe lista si Moulin Rouge, batuta la cap de o prietena care nu rateaza nici un spectacol de la ei.

Am facut rezervare pe internet, cu masa, se poate si fara masa. Masa dureaza 2 ore si spectacolul la fel.

Ce sa va spun, sala este mare, francezii smecheri au asezat scaun linga scaun, intra 800 de persoane la un spectacol. Mancarea este foarte, foarte buna si noi am avut norocul sa fim repartizati intr-o zona de care raspundea un chelner roman. A fost foarte dragut cand ne-a auzit vorbind romaneste, a intrat in vorba cu noi, ne-a servit primii...

Spectacolul in sine, Feerie se cheama cel de acum si isi merita pe deplin numele, este... nu am cuvinte sa-l descriu. Cand s-a stins lumina si a inceput muzica si au intrat cred ca vreo 100 de dansatori pe scena, o chinezoaica din spatele meu a inceput sa planga iar noua ni s-a facut "pielea de gaina", e o senzatie deosebita. Tot spectacolul te tine in priza, nu stiu cand au trecut 2 ore, imi pare rau ca nu putut face poze, iti opresc la garderoba tot ce inseamna electronice, si unei brazilience de langa mine care strecurase un aparat foto de unica folosinta i l-au confiscat.

Dar puteti sa intrati pe site-ul lor si sa vedeti scene din spectacol, sa vedeti fetele lui Doris, frumoase si extrem de bine antrenate, costumele de care se schimbau ffff repede, prim solistul (roman) si prim solistele care canta si danseza live si au niste voci si danseaza, nu gluma..., nu am cuvinte care sa redea exact atmosfera spectacolului decat ca a fost intr-adevar o feerie de dans si muzica, ce sa mai zic decat DUCETI-VA sa-l vedeti pentru ca merita fiecare eurocent. Eu mi-am propus sa ma duc la fel cum face prietena mea, la fiecare spectacol nou...

Trimis de danadragomir100 in 05.04.12 08:15:27
Validat / Publicat: 05.04.12 10:25:14
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 8666 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danadragomir100); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.04.12 09:43:10]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Excursie Paris" (deja existenta pe site)

[05.04.12 12:44:16]

Intre timp am vazut niste ecouri la o intrebare referitoare la tinuta pe care sa o ai la Moulin Rouge, trebuie sa fii decent, turistii in general sunt imbracati casual si francezii, francezii sunt putin mai eleganti...

Si referitor la media de varsta a celor care se duc sa vada spectacolul, erau de toate varstele, de la 20 la 70 ani. noi am avut in stanga o familie de francezi din Caen de 35-40 ani si in dreapta un grup de tineri brazilieni, veniti in luna de miere cu prietenii, 20-25 ani. Spectacolul este pentru toate varstele, este cabaret si multa lume il vede de mai multe ori...

Sa vezi bazinul imens transparent care iese de sub scena si o tipa dansind cu niste serpi uriasi prin el., sa vezi regia extraordinara si recuzita pe care o au... te lasa fara cuvinte...

roth
[06.04.12 22:21:08]

Desi este destul de "sec" in date turistice, am punctat maxim pentru perseverevta cu care ne indrumi sa mergem si sa vedem spectacolul, care este unul unicat prin desfasurarea sa.

Nu ar strica daca ai spune cat te-a costat pe tine rezervarea, cat era fara masa si alte mici amanunte care sa ajute la o eventuala hotarare de a merge si acolo.

Am fost cazata la ~8oom de faimoasa locatie, asta un de craciun insa nu am avut alocat in program si spectacolul de cabaret.

[06.04.12 23:43:02]

Imi cer scuze, incerc sa scriu cat mai mult in putinul timp pe care il am la dispozitie. Daca nu ma insel, rezervarea a fost 300 euro pentru masa si spectacol pentru 2 persoane. Se poate rezerva si spectacolul fara masa, iti dau 1/2 sticla de sampanie, undeva cred ca pe la 100 euro/ persoana.

Stiu ca poate vi se pare mult pentru un spectacol, dar merita. E pacat ca romanii nu prea merg sa-l vada, stiu o gramada de romani care locuiesc acolo sau care merg destul de des la Paris si nu se duc sa-l vada.

In afara povestilor transpuse in dans (una este Ali baba si cei 40 hoti), mai au un prestidigitator, 2 comici, dresura de animale.

Nu stiu ce as putea sa va spun mai mult decat ca va fi o experienta unica, care merita traita.

ARA
[07.04.12 20:20:34]

Pe mine m-ai convins! Bani sa fie si sa ne bucuram de spectacol!

[07.04.12 23:41:54]

@ARA: Mergeti negresit cand ajungeti prin Paris... Eu, data viitoare nu mai iau si cu masa, doar spectacolul...

Ma bucur tare mult ca am reusit sa conving pe cineva.

[13.04.12 20:15:33]

@danadragomir100: Si eu merg la spectacol in data de 29 aprilie, la cel de la ora 23. Am rezervat printr-o agentie din Paris care face turul Parisul noaptea- cu autocarul descoperit+ spectacolul de la Moulin Rouge+ retur la hotel cu minibus. Total 109 euro cu un pahar de sampanie la spectacol.

Cum este zona la ora 1 noaptea? Sigura? In caz ca uita sa ne mai duca la hotel dupa spectacol am circa 18 minute de mers pe jos pana la hotel.

[13.04.12 21:31:06]

@marcelina: Si noi am fost tot la cel de la 23.00 si nu am avut nici o problema cu mersul pe jos pina acasa dupa spectacol. Zona e ok. sper sa va placa la fel de mult ca si noua spectacolul.

[14.04.12 14:31:12]

@danadragomir100: Multumesc frumos, m-am linistit acum.

[10.07.12 18:59:40]

Mutat la rubrica "Paris - locuri 'must see'" (nou-creata pe site)

miha74
[29.07.12 10:53:39]

@ dana Daca ai putea sa ne spui cum se ocupa locurile in sala! 800 de locuri pentru o sala par multe si nu stiu daca "din spate" poti vedea ceva! Deci m-ar interesa cum poti sta mai aproape de scena! Pe mine m-ai convins sa merg la spectacol! Multumesc

[29.07.12 17:21:17]

@miha74: Eu am fost de 1 mai 2012 la Paris si implicit la Moulin Rouge. Afara se sta la o coada imensa, organizata, sunt body guarzi peste tot care te incoloneaza.

Fiindca am fost la spectacolul de la ora 23, nu se putea intra in sala mai devreme. Cu circa 10 minute inainte de inceperea spectacolului au inceput introducerea in sala, in ordinea de la coada.

Vreau sa spun ca sunt super organizati, exista doua usi de intrare, prima dupa care treci ajungi la garderoba, daca ai haine voluminoase si aparate video/foto trebuie sa le lasi, si a doua intrare, efectiva in sala. La a doua intrare prezinti biletul si vine un chelner pentru fiecare si te conduce la unul, sau cate locuri ai pe bilet.

Nu exista rezervare cu locuri, se intra in ordinea de la coada, asa ca e de preferat sa te asezi la coada cu circa 30-45 minute inainte de inceperea spectacolului.

Cat despre modalitatea de a viziona spectacolul, nu te teme, sala e mica si se vede din orice unghi. Eu am stat lateral dreapta si persoanele care erau in fata mea putea atinge balerinii pe scena. Este magnific spectacolul si te trec fiorii in momentul inceperii.

miha74
[30.07.12 11:18:30]

@marcelina: iti multumesc mult pentru raspunsul tau prompt si complet

laura_bodysoul
[30.01.15 21:00:45]

Buna seara. In martie voi vizita pentru prima data Parisul. Am rezervat bilete la Moulin Rouge, insa am auzit ca nu putem intra cu telefoanele mobile, Intrebarea mea este daca imi recomandati sa le lasam la hotel sau sunt in siguranta la vestiar... Multumesc

[01.02.15 17:36:37]

@laura_bodysoul: Buna seara, nu ne-a intrebat nimeni de telefoane. Vacanta si vizionare placute.

laura_bodysoul
[01.02.15 21:28:44]

@marcelina - Multumesc mult pt raspuns. M-am mai linistit!

[01.02.15 22:45:16]

@laura_bodysoul - sunt in siguranta la vestiar

la intrare va spun sa lasati tel mobile acolo

daca va prind cu ele le confisca

[02.02.15 15:30:56]

@danadragomir100 - Mie mi s-a parut ciudat vestiarul, nu am vazut pe nimeni care sa-ti dea un bon sau un nr... Fiecare-si punea haina unde gasea loc, de aceea nici n-am lasat nimic acolo. Telefonul mobil, daca-l ai in gentuta, pe silentios, nu au cum sa-l confiste. E absurd.

[02.02.15 15:39:52]

Uite ce scrie pe site-ul lor la sectiunea rezervari:

OTHER INFORMATIONS

It is forbidden to take pictures, to film or to record the show and to take pictures of the hall.

Kids accepted starting 6 years old. Discounted rate on the show for kids less than 12 years old. Please contact us.

Correct clothing required. Jacket and tie appreciated. Shorts, bermudas, sport clothes and shoes are not allowed. Arrival: 30 minutes before the show. Consumptions and service are interupted while the show is going on.

ABUSE OF ALCOHOL IS DANGEROUS TO YOUR HEALTH. CONSUME WITH CARE.

We inform you that the Moulin Rouge is a non-smoking place: entrance, hall, showroom...

If you wish to book your tickets with "gift checks" (not working for formulas without drinks),

please contact directly our booking service at:

Telephone: +33 (0) 1 53 09 82 82 - Fax: +33 (0) 1 42 23 02 00 - Email: Booking service

Deci nimic despre telefoanele mobile.

[02.02.15 21:52:23]

@marcelina - la vestiar era o doamna care primea telefoanele si aparatele foto si iti dadea un bon

da, daca nu il scoti din geanta, nu ti-l ia nimeni, linga noi au stat niste tineri din Brazilia care au incercat sa faca poze si... le-au confiscat...

ARA, danadragomir100, laura_bodysoul, marcelina, miha74
Alte impresii din această RUBRICĂParis - locuri 'musai de văzut':